Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

derbeder58, 5 saat önce yazdı:

tamamdır hocam akşam deniyecem sonucu sana 

@serhat100 hocam dediğin gibi secureboot dosyalarını  fat32 olan uefi lagacy bölümüne attım çalışmadı hata verdi.senin altay multiboot daki boot klasörünü komple aynı ana dizine attım çalıştı ama senin menu geldi yani şöyle fat32 olması lazım ve bütün klasörlerin (boot,efi vb... )ana dizinde olması lazım

Edited by derbeder58

nedim63, 39 dakika önce yazdı:

Grub2 secureboot dosyalarını AIOBOOT Multibootuma grub.cfg ve efi/boot klasörünü yedeklemeden ekledim.AIBOOT şimdi hata verip açılmıyor.bunu nasıl düzeltebilirim.teşekkür ederim.

derbeder58, 28 dakika önce yazdı:

@serhat100 hocam dediğin gibi secureboot dosyalarını  fat32 olan uefi lagacy bölümüne attım çalışmadı hata verdi.senin altay multiboot daki boot klasörünü komple aynı ana dizine attım çalıştı ama senin menu geldi yani şöyle fat32 olması lazım ve bütün klasörlerin (boot,efi vb... )ana dizinde olması lazım

serhat100, 2 saat önce yazdı:

hocam hata iletisi varmı paylaşırmısın 

:fool: özür dilerim arkadaşlar hata benim hiç olurmu AIO/grub/grub.cfg oysaki kasperin dijital imzalı efi dosyası boot/grub/grub.cfg hiç olurma vay beni ama insan bir uyarır demi yani :facepalmx:

yeni versiyon 1.4 den ilk görüntüler

Please register to see this content.

müthiş bir hız var wimboot ve ntboot yönteminde 10gb windows.iso nun yüklenme seviyesine gelmesi baya fark edilir bir hız ile yüklüyor.

Edited by serhat100
  • Like 5
  • Thanks 2

Selamlar arkadaşlar...Aldığım bir hatayı paylaşmak istedim.Saf uefi modda windows iso için (10x64-8.1x64) (secure boot kapalı) isodan yükleye bastıktan hemen sonra  bcd hatası veriyor.[0xc000000d].bootmgfw.efi dosyası başlatılamıyor.Son iki sürümde çalışmıyor.Uefi-legacy modda ise sorun yok.Kasım-2019 da indirdiğim sürümde ise uefi modda çalışıyor.Çalışan dosya aşağıda linkte.grubfmx64.efi ismini bootx64.efi olarak değiştirip uefide kullanıyorum.Grub2-refind vb.. usbde kurulu değildir.

Bu arada deneme yaptığım laptop işlemleri kaldıracak düzeyde.

Zamanım biraz kısıtlı olduğundan konulara geç kaldım.Kusura bakmayın...

ginzu, 17.01.2020 - 01:13 yazdı:

Selamlar arkadaşlar...Aldığım bir hatayı paylaşmak istedim.Saf uefi modda windows iso için (10x64-8.1x64) (secure boot kapalı) isodan yükleye bastıktan hemen sonra  bcd hatası veriyor.[0xc000000d].bootmgfw.efi dosyası başlatılamıyor.Son iki sürümde çalışmıyor.Uefi-legacy modda ise sorun yok.Kasım-2019 da indirdiğim sürümde ise uefi modda çalışıyor.Çalışan dosya aşağıda linkte.grubfmx64.efi ismini bootx64.efi olarak değiştirip uefide kullanıyorum.Grub2-refind vb.. usbde kurulu değildir.

Bu arada deneme yaptığım laptop işlemleri kaldıracak düzeyde.

Zamanım biraz kısıtlı olduğundan konulara geç kaldım.Kusura bakmayın...

Son versiyonlarda secureboot enabled ise o hatayı alırsınız hata almadan kurulum yapabilmek için 15.11.2019 tarihli versiyon ile oluşturulması gerekiyor son versiyon ile kurulum yalnız win7.iso lar yapılıyor onun da daha bir ayrıntılı açıklanması gerek 

Cevap için teşekkürler.Secure boot kapalı çalışıyorum.Yukarıda belirtmiştim.Wimboot adına farklı kombinasyonlar deniyorum.Yeni yaptığım denemede grubfm-siz grub2 ile usbde uefi moddda sorunsuz boot oluyor.(gerçek makine -diskleri görene kadar gidiyorum.)Secureboot kapalı iken.Secureboot benim için sonraki adım.Lakin grub2 ile manuel kod ekleyip olumlu sonuç biraz çelişkili oldu.Daha net sonuçlar için biraz daha deneme yapmam lazım.Dediğin gibi ayrıntılı bakmak gerekecek.

Edited by ginzu

crasadure, 08.01.2020 - 19:10 yazdı:

Grub2 Dosya Yöneticisi v6.1.1 Modifiyeli versiyon yayınlanmıştır. Ana konu başlığında linki bulabilirsiniz

Grub2 File Manager v6.1.1 Dosyaları(Modifiyeli)  (Güncelleme Tarihi :08.01.2020)

Uygulamadaki Yenilikler:

1. Windows ISO Dosyalarının isimlendirmelerinde "Boşluk" olsa bile artık sorunsuzca Windows ISO dosyasından kurulum yapılabilmektedir.
  2. UEFI kısmında Boot ISO (Easy2Boot) seçeneği aktif hale geldi. (Bu seçeneği kullanırken dikkatli olun)

Açıklama: Bundan sonraki sürümlerde Grub2 File Manager uygulamasının yapısı yeni baştan yazılmaktadır. Haliyle yeni sistemi ve özellikleri tam ortaya çıkana kadar bu stabil sürümü kullanmanızı tavsiye ederim. 

Bizim üzerinde değişiklik yaptığımız bazı dosyaları(open.lua,windows.sh, vb) sistem yapımcısı ortadan kaldırdı...Yeni sürümde ilgili kodların entegre edileceği dosyalar oluşana kadar bu Modifiyeli sürümü kullanmaya devam edelim arkadaşlar.  Gelişmeleri iyi ve sıkı bir şekilde takip ediyoruz.

Bu proje şu an;

Grub2 Dosya yöneticisi -->

Easy2Boot Multiboot yapımcısı-->

Multiboot Toolkit Yapımcısı--> 

isimli yapımcılar tarafından destek görmeye başladı. Proje çok farklı bir boyuta doğru gitmektedir. Bilginize :) 

hocam iso dosyalarının ismi uzun olduğunda yine hata verip resart atıyor sorun devam ediyor kısalttığımda sorun olmuyor.

• 1 ay sonra...

Sa. Arkadaşlar Grub2 file manager yeni versiyon son rötuşlar yapılıyor (dil dosyaları düzenlenmektedir) yakında baya bir yeniliklerle yayınlanacaktır. yayınlandığında modifiyesi de peşine gelecektir. :D takipde kalın tnctr takipçileri.    

• Like 2
  • Thanks 1

Grub2 File Manager 

released this 4 hours ago

Add support for user-defined file extensions.
Add support for "user menu" (.grubfm).
Add support for unattend xml file.
Add support for user-defined theme.

Assets10
8.86 MB
8.63 MB
8.62 MB
8.71 MB
8.68 MB
8.7 MB
8.68 MB
8.64 MB
  • Like 2

crasadure, 24.02.2020 - 19:26 yazdı:
Grub2 File Manager 

released this 4 hours ago

Add support for user-defined file extensions.
Add support for "user menu" (.grubfm).
Add support for unattend xml file.
Add support for user-defined theme.

Assets10
8.86 MB
8.63 MB
8.62 MB
8.71 MB
8.68 MB
8.7 MB
8.68 MB
8.64 MB

Üstad Grub2 File Manager  Dosyaları (Modifiyeli) eklemeyi düşünüyormusunuz

lfkaya, 15 dakika önce yazdı:

Üstad Grub2 File Manager  Dosyaları (Modifiyeli) eklemeyi düşünüyormusunuz

derleme konusuna bazı sorunlar yaşıyorum,sorunu anlar ve aşarsak yayınlayacağız inşallah...@serhat100 arkadaşın yardımıyla yeni sisteme nasıl entegre edileceğini öğrendik ama derleme de sorunlar yaşıyorum...onuda aşarsak tabi ki yayınlanacak

• Like 3
  • Thanks 1

Grub2 File Manager v7.0 Beta-Modifiyeli(04.03.2020)

İndirme Linki: 

@serhat100 üstadın yardımlarıyla Grub2 File Manager Modifiyeli versiyon hazırlanmıştır.  Test eden arkadaşların test sonuçlarını burada paylaşmaları önemle rica olunur. Test ettiğim sistemler:

1-Sergei Strelec x86 Legacy

2-Dlc Boot 2019 v3.6 x86 Legacy

3-KMPE_12_02_2020 Win10 x86 Legacy

4-Win10 x86+x64 Dual Boot sistem Legacy de Win10 x86 Home kurulumu

Sizlerde kendi sistemlerinizde bu dosyaları test edip sorun varsa sorunları paylaşın arkadaşlar. Grub2 File Manager her gün değişikliğe uğramakta ve hala BETA haldedir. RELEASE versiyon çıkana kadar daha çok değişiklik olacaktır. Bu sebeple her yapılan değişikliği Modifiye olarak yayınlamanın anlamı yok. STABLE versiyon yapımcı tarafından yayınlanınca bizde MODIFIYE olarak yayınlarız.

Bu MODIFIYE versiyonun farkı nedir diye soracaklar için:

Bazı PE sistemlerin otomatik olarak çalıştırılması için çeşitli dosyalara bazı eklemeler yapılmıştır ve bu eklemeler sonucu:

1-WinPE10_8_Sergei_Strelec_x86_x64_2019.12.28_English

2-DLC BOOT 2019 V3.6

3-HKBoot_2017

4-KMPE_12_02_2020 

5-Bob.Omb’s Modified Win10PEx64 v4.8 RS5

gibi PE sistemleri direkt ISO üzerinden çalıştırılabilmektedir. Konu başında yer alan videoları bakarak bu durumu izleyebilirsiniz.

Edited by crasadure
güncelleme
  • Like 7
  • Thanks 2

crasadure, 03 Mart 2020 Salı - 03:18 yazdı:

Grub2 File Manager v7.0 Beta-Modifiyeli(04.03.2020)

İndirme Linki: 

@serhat100 üstadın yardımlarıyla Grub2 File Manager Modifiyeli versiyon hazırlanmıştır.  Test eden arkadaşların test sonuçlarını burada paylaşmaları önemle rica olunur. Test ettiğim sistemler:

1-Sergei Strelec x86 Legacy

2-Dlc Boot 2019 v3.6 x86 Legacy

3-KMPE_12_02_2020 Win10 x86 Legacy

4-Win10 x86+x64 Dual Boot sistem Legacy de Win10 x86 Home kurulumu

Sizlerde kendi sistemlerinizde bu dosyaları test edip sorun varsa sorunları paylaşın arkadaşlar. Grub2 File Manager her gün değişikliğe uğramakta ve hala BETA haldedir. RELEASE versiyon çıkana kadar daha çok değişiklik olacaktır. Bu sebeple her yapılan değişikliği Modifiye olarak yayınlamanın anlamı yok. STABLE versiyon yapımcı tarafından yayınlanınca bizde MODIFIYE olarak yayınlarız.

Bu MODIFIYE versiyonun farkı nedir diye soracaklar için:

Bazı PE sistemlerin otomatik olarak çalıştırılması için çeşitli dosyalara bazı eklemeler yapılmıştır ve bu eklemeler sonucu:

1-WinPE10_8_Sergei_Strelec_x86_x64_2019.12.28_English

2-DLC BOOT 2019 V3.6

3-HKBoot_2017

4-KMPE_12_02_2020 

5-Bob.Omb’s Modified Win10PEx64 v4.8 RS5

gibi PE sistemleri direkt ISO üzerinden çalıştırılabilmektedir. Konu başında yer alan videoları bakarak bu durumu izleyebilirsiniz.

Selamlar @crasedure üstad  denemelerimi @serhat100 üstadın konusuna yazmıştım.

@a1ive master grubu nihayet secureboot ta  wim-iso ve vhd boot edebilecek şekilde düzenlemiş.Denemelerim win10-8.1x64.iso-wimx64-vhdx64 te olumludur.:)Yakında bir güncelleme gelecek sanırım.

Birde iso mount olayı kalktı mı?Hazır copy komutu gelmişken (bende usbden bir dosya kopyala dediğimde usb ve laptop fat-recovery bölümlerinden başka bölüm görünmüyor) çok işe yarardı.

Projeye verdiğiniz destek için,ilgili herkeze teşekkürler...

• Thanks 1

ginzu, 4 saat önce yazdı:

Selamlar @crasedure üstad  denemelerimi @serhat100 üstadın konusuna yazmıştım.

@a1ive master grubu nihayet secureboot ta  wim-iso ve vhd boot edebilecek şekilde düzenlemiş.Denemelerim win10-8.1x64.iso-wimx64-vhdx64 te olumludur.:)Yakında bir güncelleme gelecek sanırım.

Birde iso mount olayı kalktı mı?Hazır copy komutu gelmişken (bende usbden bir dosya kopyala dediğimde usb ve laptop fat-recovery bölümlerinden başka bölüm görünmüyor) çok işe yarardı.

Projeye verdiğiniz destek için,ilgili herkeze teşekkürler...

Proje yi güncellemeler çıktıkça modifiye haliyle yayınlıyorum. En son güncelleme tarihi ilk konu başlığında linklerin yanındaki tarihe bakarak anlayabilirsiniz. ISO MOUNT olayına gelince, o yöntemi grub2 file manager programı olmadan önce bootisox86.wim ve bootisox64.wim ile yapıyorduk. Şimdi aynı işi grub2 file manager içinde bulunan " install.gz" dosyası yapmakta. 

Haliyle grub2 file manager bu gidişle tek başına tüm dosya türlerini destekleyen ve çalıştırabilen bir uygulama oldu. Bundan sonra bu uygulamayı kullanmak daha pratik ve güzel bana göre  ?

• Like 1

Arkadaşlar Grub2 file manager (Grub2 Dosya yöneticisi) hakkında kısa bir test videosu herşey mükemmel ve başarılı 

test qemu ile yapıldığından  kurulum görüntülerini kesmek zorunda kaldım.

Edited by serhat100
  • Like 2

• Editor

0d0f886eb28.gif

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur

Script tarafımca defalarca deneme-yanılma sonrasında :D  oluşturulmuştur.

DİKKAT:
Bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini kurmak istediğiniz USB HDD veya flash diskiniz komple biçimlendirilecektir. Veri kaybı için önleminizi alın.

Grub2 Dosya Yöneticisi bana göre mükemmel bir araç olmakla birlikte kullanmak için mecburen başka bir multiboot yapısına (AIO Multiboot, Multiboot Tookit vb.) ihtiyaç duyuyordu.

Artık bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini, USB diskinize başka bir multiboot yapısı kurmadan kullanabileceksiniz.

Script otomatik olarak yönetici hakları ile çalışır, çift tıklamanız yeterlidir.

Script ile USB HDD ve flash diskleriniz için kolay bir şekilde Grub2 Dosya Yöneticisini kurabilirsiniz.

Script, seçtiğiniz USB diskin ilk kısmına 40 MB boyutunda FAT32 kısmı oluşturur ve Grub2 Dosya Yöneticisine ait dosyaları bu kısma kopyalar. Diskin geriye kalan kısmın tamamını NTFS olarak biçimlendirir.

FAT32 kısmı V sürücü harfini, NTFS kısmı da W sürücü harfini alır. Scripti çalıştırmadan önce bu harflerin bilgisayarınızdaki sürücüler tarafından kullanılmadığından emin olun.

Script aynı zamanda vhd ve vhdx sanal disklerine de kurulum yapabilmektedir.

Grub2 Dosya Yöneticisi kurulan USB disk, hem MBR hem de UEFI modunda çalışmaktadır. UEFI modunda güvenli önyükleme açık iken de çalışır ancak her donanımda çalışacağının garantisi yoktur, böyle bir durumda ilgili bilgisayarın bios ayarlarından secureboot kapatılmalıdır.

Grub2 Dosya Yöneticisi kurulan USB disk, x64 işlemcilerde UEFI modunda sorunsuz çalışmaktadır ancak x86 UEFI destekleyen bir bilgisayar elimde olmadığı için test edemedim, teorik olarak çalışması gerekir.

RAR Şifre

(RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.)

RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.

www.tnctr.com

RAR Dosya Boyutu: 10 MB

Link:

Edited by mephistooo2
  • Like 6
  • Thanks 2

mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

Secure Boot Grub2 File Manager USB Kur

Script tarafımca defalarca deneme-yanılma sonrasında :D  oluşturulmuştur.

DİKKAT:
Bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini kurmak istediğiniz USB HDD veya flash diskiniz komple biçimlendirilecektir. Veri kaybı için önleminizi alın.

Grub2 Dosya Yöneticisi bana göre mükemmel bir araç olmakla birlikte kullanmak için mecburen başka bir multiboot yapısına (AIO Multiboot, Multiboot Tookit vb.) ihtiyaç duyuyordu.

Artık bu script ile Grub2 Dosya Yöneticisini, USB diskinize başka bir multiboot yapısı kurmadan kullanabileceksiniz.

Script otomatik olarak yönetici hakları ile çalışır, çift tıklamanız yeterlidir.

Script ile USB HDD ve flash diskleriniz için kolay bir şekilde Grub2 Dosya Yöneticisini kurabilirsiniz.

Script, seçtiğiniz USB diskin ilk kısmına 40 MB boyutunda FAT32 kısmı oluşturur ve Grub2 Dosya Yöneticisine ait dosyaları bu kısma kopyalar. Diskin geriye kalan kısmın tamamını NTFS olarak biçimlendirir.

FAT32 kısmı V sürücü harfini, NTFS kısmı da W sürücü harfini alır. Scripti çalıştırmadan önce bu harflerin bilgisayarınızdaki sürücüler tarafından kullanılmadığından emin olun.

Script aynı zamanda vhd ve vhdx sanal disklerine de kurulum yapabilmektedir.

Grub2 Dosya Yöneticisi kurulan USB disk, hem MBR hem de UEFI modunda çalışmaktadır. UEFI modunda güvenli önyükleme açık iken de çalışır ancak her donanımda çalışacağının garantisi yoktur, böyle bir durumda ilgili bilgisayarın bios ayarlarından secureboot kapatılmalıdır.

Grub2 Dosya Yöneticisi kurulan USB disk, x64 işlemcilerde UEFI modunda sorunsuz çalışmaktadır ancak x86 UEFI destekleyen bir bilgisayar elimde olmadığı için test edemedim, teorik olarak çalışması gerekir.

RAR Şifre

(RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.)

RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.

www.tnctr.com

RAR Dosya Boyutu: 10 MB

Link:

hocam modifiyeli olanı mı yüklüyor  yoksa kendi sitesindeki son final sürümünü mü   yüklüyor...