Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

Emre028, 7 saat önce yazdı:

Evet çok kullanışlı ve hızlı çalışıyor. Ancak kendi anakartımda çalıştıramıyorım. Usb disk mbr cinsinde olduğu sürece boot etmiyor gpt yaptığımda ediyor.. 

Benim vadi multiboot sende çalışıyordu bildiğim kadarıyla. Senin anakart ve benzeri başka anakartlarda olan ventoy boot loader sorunu yapımcının usb disk root kısmının ikincil olmasından kaynaklı. Bunu anlamanın en kolay yolu @serhat100hocanın son hazırladığı ventoy dahil olan multiboot sistemi test ederek sonuca ulaşabilirsin. Bende bu sorunu bazı sistemlerde yaşıyorum ve ventoy forumda başkalarıda var, yapımcı bunu belki ilerde birincil kısma alırsa o zaman çözülür. 

Emre028, 8 saat önce yazdı:

Şimdi müsait oldum ve deneme şansım oldu. Altay multiboot'ta boot etmedi. Şuana kadar 3 ayrı PE denedim. @mephistooo2 yapımı WinKur v3, WinKur v4 ve AIO Rescue PE v12 Rufus ile GPT disk biçimi FAT32 biçimlendirme ile Rufus ile sorunsuz boot ediyor. Hatta Rescue PE 12 içerisinde Macrium Reflect ile yedek alıp başka bir PC'ye yükledim. Sorunsuz çalışıyor..

Ventoy,un şimdiki kurulma mantığı ile olacak olan multiboot sistemler sende ve aynı boot loader arayan anakartlar,da çalışmayacak. inşaAllah yapımcı bu tür sorunları dikkate alır ve ventoy sistemini değiştirir.

• Like 1

Emre028, 10 saat önce yazdı:

Diğer cihazımda çalışıyor. Casper Excalibur'umda çalışmıyor.

2 ay önce laptopu değiştirme kararı alıp araştırmaya koyuldum, biraz üst düzey bir laptop alayım deyip fiyat performans ürünlerini inceledim ve internetteki yorumları okumaya koyuldum. Casper konusunda okuduğum yorumların abartısız %90 nı (casperin diğer ürünleri dahil) "Caper pişmanlıktır" şeklindeydi. Aldırmadım gittim 8.300 tl ye Casper Excalibur G770 aldım. Almaz olaydım, anakart daha önce de kullandığım inside H20 serisinin bir üst versiyonu olan inside H40 imiş, tabi firma bunu belirtmemiş. Neyse format atmaya çalışıyorum, elimde 3 tane multiboot var açılmıyor, çıldırttı beni. Araştırmalarım ve denemelerim sonucu gördüm ki anakart her ne kadar Legacy desteği verdiğini söylese de Legacy desteği YOK, biosu güncelleyim dedim zaten güncelmiş, anakarttan ayarları yapmama rağmen mbr flaşlarım hiçbir şekilde boot etmedi ve yaptığım ayarlar her seferinde eski haline döndü. uefi flaş hazırlayıp format attım. Ertesi gün iade ettim, Casperden paramı 45 sonra müşteri hizmetlerini defalarca arayarak alabildim. lafı uzatmayım özetle "casper pişmanlıktır".

Casper Excalibur lafı geçince yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istedim, bu bilgisayarda mbr-legacy desteği yok.

Edited by red_d
  • Like 2

Emre028, 7 dakika önce yazdı:

Hocam hayırlı günler.. 8 ay önce aldım ve legacy desteği hariç henüz pişman olmadım tek pişmanlık duyduğum nokta 16 gb ram seçmiş olmam keşke 32 gb ram tercih ettseydim. İş hayatım dışında oyunda oynuyorum. Gta5, pes2020, bf5, far cry, metro exedus bir kez kasma donma olmadan oynadım. Demekki bundan sonra birde gpt biçiminde efi olan multibbotta taşımak şart oldu. Kendime hazırladım şuanda gayet güzel sorun yok azda olsa mutluyum. @mephistooo2'nin AIO Rescue V12 kullanıyorum şuanda kendime ve benim anakartım gibi sorun çıkaranlara en azından problemimi biri çözmezse diğeri çözüyor. TNC havuzunda yüzmeyi seviyorum bir karadenizli olarak yüzmeyi iyi bilmek gerek.. Vadi V2 ile legacyleri. Rescue 12 ile efileri boot ederim bende.. İlgi ve alakanız için Allah(c.c) razı olsun..

64 lük bir belleği 32-32 olarak ikiye bölüp bir tarafını mbr bir tarafını gpt yapıp deneme yapmayı planlıyorum. Böyle birşey mümkün mü bilmiyorum şimdi aklıma geldi. Akşam olduğunda sıcaktan eğer erimezsem bunu deneyeceğim Yakup abi..

Bir disk hem mbr hemde gpt olamıyor. Birinden birini seçmek gerekir.

Hazırladığımız sistemler mbr ve gpt destekli, senin anakartda olan sorun boot dosyalarının usb belleğin ikinci kısmında olanı görmemesi. Ventoy çıkana kadar bir sorun yoktu ;) herşey güzel gidiyordu.. Eğer ventoy kullanmak istiyorum dersen bu işe hiç kalkışma, çalıştırman çok zor çalıştırsan bile resimdekine benzer hatalar alacaksın.

Please register to see this content.

awengers44, 34 dakika önce yazdı:

Hazırladığımız sistemler mbr ve gpt destekli, senin anakartda olan sorun boot dosyalarının usb belleğin ikinci kısmında olanı görmemesi. Ventoy çıkana kadar bir sorun yoktu ;) herşey güzel gidiyordu.. Eğer ventoy kullanmak istiyorum dersen bu işe hiç kalkışma, çalıştırman çok zor çalıştırsan bile resimdekine benzer hatalar alacaksın.

Hocam USB nin 2. Bölümünüde görünür yapılsa sorun düzelir mi?

34ero, 2 dakika önce yazdı:

Hocam USB nin 2. Bölümünüde görünür yapılsa sorun düzelir mi?

Hayır hocam görünürlükle alakası yok, ventoy çalışma mantığı gereği tüm dosya ve komutları diskin ikinci bölümüne göre kodlanmış. Dikkat ederseniz (resim ekledim) Ventoy2Disk.exe uygulaması ile bölüm ayırdığınızda bu kısım ventoy dosyalarının loader bölümünün altında yer alır. Ayrılan bu kısma veya data disk bölümüne mbr olarak çalışacak dosyaları eklemek ve localboot.cfg de dosya yolları ve komutları düzenlemek mümkün ancak @Emre028 de olduğu gibi efi önyükleme dosyalarının aradığı bölüm yine arkada kalacak ve boot alamayacak.

• Like 3

Emre028, Bir saat önce yazdı:

Demekki bundan sonra birde gpt biçiminde efi olan multibbotta taşımak şart oldu.

Bilgisayarın özelliklerine bir şey demiyorum, gayet güzeldi, 10. nesil i7 gtx 1650 ekran kartı nvme ssd vs gayet güzeldi ama anakart tam bir fiyasko, böyle bir sistemi sadece gpt destekleyen bir anakarta yerleştirmeleri tüm sistemi batırmış bence. işte tam da bu yüzden iade ettim. Sürekli multibootlarla uğraşan biri olarak ve format vs gibi konularda gpt iş görmüyor.

• 3 hafta sonra ...
crasadure, 7 saat önce yazdı:
Grub2 File Manager 

released this 41 minutes ago

Add Arabic translations.
Add aarch64 (arm64-efi) build *experimental*.
Add support for R-DriveImage, BootItUEFI, ImageforUEFI

13.1 MB

Güncelleme geri çekildi herhalde....

• Editor

Grub2 File Manager için mevcut tema üzerinde bazı değişiklikler yaptım, bence hoş oldu :)

Kullanmak için Grub2 File Manager kaynak dosyaları içindeki \boot\grubfm\ dizinindeki themes klasörünü silin yada yedekleyin sonrasında RAR arşivinden çıkan themes klasörünü\boot\grubfm\ dizinine kopyalayın ve derleme yapın.

RAR Şifre

(RAR'dan çıkartmak için Winrar v5x kullanmanız gerekmektedir.)

RAR şifresini kopyalamadan yazarak girin.

www.tnctr.com

• Like 6
  • Thanks 1

awengers44, Bir saat önce yazdı:

@crasadure @mephistooo2 @By_FaRuK Üstadlar, grubfm,de

,da olan son değişikliklerle çalışma hazırlayan oldumu acaba ? hiç bir değişiklik yapmadan,da denedim uefi ve legacy,de hata alıyorum. 

fm.jpg.63a8a543d0276516f4788725070e18ef.jpg

üstad bende su an sitesinden en son güncel dosyaları indirdim ve Cygwin64 Terminal programı ile derledim ,çalıştırdım ve senin aldığın hata mesajını LEGACY de aldım...sen Linux Mint isimli LINUX sistem üzerinden derleme yapıyordun değilmi?

Bunu yapımcıya soralım bakalım ne diyecek?

Edited by crasadure

Teşekkür ederim üstad. Evet hocam linux mint ile yaptım ve efi,de hatalı build ediyor. Önce yaptığım değişiklikler sebebi ile oldu sandım ama orijinal saf halide aynı hatayı verdi. Son grubfm eklemeleri ile build ederken grubfmaa64.efi dosyası oluştu ancak nerede ne şekilde kullanırız açıklama bulamadım. 

grubfmaa64.efi eklemesi ile alakalı güncelleme

if [ "${grub_cpu}" = "i386" ];

then

set EFI_ARCH="ia32";

elif [ "${grub_cpu}" = "arm64" ];

then

set EFI_ARCH="aa64";

else

set EFI_ARCH="x64";

fi;

Telefon ve tabletler ARM işlemcilidir. Windows'lu tabletlerde ARM64 işlemcilidir.

Edited by crasadure
  • Thanks 1

@crasadure @awengers  Üstadlar,  az önce  GrubFM sondosyalarını  cygwin64  ile paketledim  hiç bir sorun çıkmadı  (EFI - Legacy ) 

Bende niçin sorun çıkmadı :   3 ya da 4 gün önce  Grub2  ( v.2.0.5 ) dosyalarının son halini MultiBootum'a yerleştirmiştim.  Dolayısıyle  GrubFM   çalıştırdığımız da  aradığı ve kendine uyumlu mod dosyalarını bulmuş oluyor ve hatasız çalışıyor.    Tabi  yazdıklarımın başında  BENCE ... var .  :) 

awengers44, Şimdi yazdı:

@UZUNLAR Üstad senin için boot\grubfm oluşturup grub2 dosyalarını ekledim efi-legacy,de ki durum bu.. Zamanın varsa senin dosyayı gönderirmisin hocam bakalım çalışacakmı.

Üstad paketlememiz hepimizin ki aynıdır, fark  GRUB v.2.05  mod dosyalarımızda   mod dosyalarını da sana göndermiş olsam  bu sefer  grubenv   ve gr2ldr dosyan uyumsuz olduğundan  yine hata verecektir. Ne yapman gerekir  :   25.5 MB    (  26.743.253 kb ) olan Grub2 v.2.0.5 dosyaları ile MultiBootunu yeniden oluşturman gerekir.  Ama ben yine de  benim oluşturduğum    grum FM dosyalarını gönderiyorum  ( sende   çalışacağnı sanmıyorum  )  

• Like 1

awengers44, 7 saat önce yazdı:

@crasadure Hayırlı geceler hocam @alive64 e sorunu yazdınız mı acaba ?  github,da herhangi bir gelişme göremedim :) sorunu google translate ile anlatırsam ortalık iyice karışacak, yada ne dediğini anlamıyorum diyecek :D 

crasadure, 3 saat önce yazdı:

Video lu anlatım yaptım,cevap bekliyorum hala

Arkadaşlar videoyu izledim videoda hocam çok güzel detay olarak grubfm.iso içinde i386-pc klasöründe div.mod dosyasının olmadığını göstermiş. hocam arch/legacy/insmod.lst içine div yazıp  kaydettikten sonra tekrar oluştururmusun benim yapma durumum yoktur ne cygwim kurabilirim ne de linuxda yapabilirim geçen windows üzerinde grubfmx64.efi ve grubfmia32.efi dosyalarını oluşturdum hata da vermedi ama boot esnasında hata verdi öyle bıraktım belki geniş bir zamanda tekrar bir daha bakarım. Kolay gelsin.

• Like 2

serhat100, 22 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar videoyu izledim videoda hocam çok güzel detay olarak grubfm.iso içinde i386-pc klasöründe div.mod dosyasının olmadığını göstermiş. hocam arch/legacy/insmod.lst içine div yazıp  kaydettikten sonra tekrar oluştururmusun benim yapma durumum yoktur ne cygwim kurabilirim ne de linuxda yapabilirim geçen windows üzerinde grubfmx64.efi ve grubfmia32.efi dosyalarını oluşturdum hata da vermedi ama boot esnasında hata verdi öyle bıraktım belki geniş bir zamanda tekrar bir daha bakarım. Kolay gelsin.

Dediğinizi yaptım ve sorun çözüldü üstadım,teşekkür ederim

hata-duzeltme.jpg

Edited by crasadure
  • Like 1