Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

köylü, 8 dakika önce yazdı:

@crasadure @awengers44@serhat100@UZUNLAR@mephistooo2

ilk önce bu linkten code yazan yerden grub-master.zip dosyasını indiriyoruz  daha sonra sayfanın altında grub-extras zip ve grub2-latest.tar.gz
dosyasını indiriryoruz linuxta home/kullanıcıadı klasrüne (bendeki kullanıcı adı linux ) grub-master zip dosyasından grub-master klasrünü çıkarıyoruz
grub-master klasrünün içine grub-extras-master zip dosyasının içindeki grub-extras-master klasörünün adını grub-extras olarak değiştirip çıkartıyoruz
grub2-latest.tar.gz dosyası içindeki grub klasrünüde grub-master klasrüne çıkartıyoruz
ana klasrümüz grub-master alt klasrlerimiz grub ve grub-extras klasrleri olacak işleme başlamadan önce
grub-master/grub-core/normal/context.c bu dosyayı açıyoruz 102. satırda   return grub_env_new_context (0); değerini
  return grub_env_new_context (1); olarak değiştiriyoruz
grub-master/grub-core/normal/menu.c bu dosyayıda açıyoruz 394ve 395. satırları siliyoruz aşağpdaki stırlar
  else
    grub_env_unset ("default");
yaptığımız bu değişiklik yapımcı tarafından engellenen ventoy ve aibootun çalışması için gereklidir
dosyalarımız hazır değişiklikleri yaptık root yani ynetici olarak terminali çalıştırıyoruz yani komut satırına aşağıdaki kodu yapıştırıyoruz bu kod eksik
paketleri kuracak
sudo -E apt-get -y install build-essential python iasl lzop unifont autopoint bison flex gettext gcc-aarch64-linux-gnu gcc-arm-linux-gnueabi gcc-mingw-w64 gcc-mingw-w64
bu paketlerin hepsi kurulması lazım eksik paket olursa işlem hata verir hata iletilerini takip edip eksik paketleri tamamlayın daha sonra build için
aşağıdaki kodları yapıştırın
grub2-latest.tar.gz oluşmazsa veya eksik oluşursa kodları tek tek elle çalıştırın hatanın kaynağı mutlaka bir paket eksikliğidir

cd /home/linux/grub-master
./linguas.sh
./bootstrap
./configure --prefix=/ --target=i686-w64-mingw32 --with-platform=none --host=i686-w64-mingw32

make
        make install DESTDIR=$PWD/PKG
make clean

./configure --prefix=/ --target=aarch64-linux-gnu --with-platform=efi --host=aarch64-linux-gnu
        make
make clean

./configure --prefix=/ --target=arm-linux-gnueabi --with-platform=efi --host=arm-linux-gnueabi

make
 make clean

./configure --prefix=/ --target=x86_64 --with-platform=efi

make
 make clean

./configure --prefix=/ --target=i386 --with-platform=efi

make
make clean

./configure --prefix=/ --target=i386 --with-platform=pc

make
make clean

./configure --prefix=/ --target=i386 --with-platform=multiboot
    - name: i386-multiboot make

make
make clean

./configure --prefix=/ --target=i386 --with-platform=coreboot

make
make clean

./makepkg.sh

10 yıldızlı bilgi paylaşımı, Teşekkürler Üstad.

• Like 1

ghostefe, 2 saat önce yazdı:

Ben ventoy üzerinden "grubfm_multiarch" ile kullanıyordum. Bu son güncelleme dosyasını güncelememe gerek var mı , içindeki iso yu usb ye atsam ventoy üzerinden direkt çalışır mı ?

Please register to see this content.

Yeni versiyonu yukarıdaki linkten indirip VENTOY da ISO larını nereye attıysan aynı yere atman yeterli. Ventoy üzerinden eskisi gibi direkt çalışır

• Like 3

• 2 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar.Grubfm ile yaşadığım bir sorunu @köylü hocayla paylaştım.Sorun grubfm ile ilgili gözüküyor.Yazıyı burayada ekliyorum.

Sorunum şu (sorun legacyde ,uefide vhdye kurulum yapabildim.)  

-Birçok grubfm.iso denedim.(kendi hazırladığım,orjinal .elf son sürümler(1 mart 2021)  @köylünün yaptıkları,@serhat100 ün yaptıkları steve'inkiler...)

-Farklı platformlar kullandım.Yani grubfm.isoyu kmpe den veya multiboot yapma dosyalarıyla veya kendi manuel grub2 olarak hazırladığım usb den kullandım.

-Denemelerde Legacy ve modern bioslu (uefi kapalı-mbr ayarlanmış) pcler oldu.Vhd ve normal disk te denendi.

-Tek boot-çift boot,elle kurulum dosyaları olan-olmayan veya msdn isolar denendi.(İsolar Win10-8.1x86x64)

grubfm.isoyla Kurulum aşamasının sonuna kadar geliyorum boş diski(80-100gb) veya vhd diski(15gb) seçiyorum kur dediğimde:

"Windows bu diske yüklenemez.Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir.Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun."

"Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bölüm bulamadık."

hataları verip kurmuyor.Biosları varsayılan yaptım,ahciyi ide yaptım yine olmadı.

Daha ilginci aynı usbde dönüşümlü kullandığım ventoy,iso farketmeksizin extra bir ayar yapmadan  yukarıdaki uyarılar olduğu halde takır takır vhd ye (15gb) kurulum yapıyor.(grubfm i kmpeden ventoy olmadanda denedim,olumsuz.)

========================================================================
uefide tekrar denedim hatırladığım gibi vhd ye kurulum yapabildim.Hem eski hem yeni sürümde(grubfmx64.efi).Yalnız ventoy grubfm kombinasyonunda şöyle bir sıkıntı var;

pc uefi olarak başlattık ventoy menü ekranı geldi.f7 ile grubfm e(yeni versiyon) geçiş yaptık sonrasında isoyu seçtiğimizde önyükleme yapmıyor.efi\boot\bcd 0xc000000d hatası veriyor.

Tam tersi grubfm ile başlarsan isoyu yüklüyor.grubfm den ventoya geçip tekrar grubfm e dönüp isoyu seçip ilerlediğimde iso yine boot olmuyor.xz corrupt hatası veriyor.Usbde Grubu güncelledim (2.05) sonuç değişmedi.

Eski grubfm sürümlerinde efi\boot\bcd 0xc000000d--xz corrupt hataları almadım.Çünkü xz yerine gz var.Geçişler ve iso önyükleme sorunsuz.

Deneyimli arkadaşlar,böyle bir hatalarla karşılaşan var mı?

Problem sadece benim laptopta olsaydı sorun olmazdı.

Eğer burada çözüm olmazsa @crasadure hocadan ricamız müsait zamanında hataların bildirimidir.

Edited by ginzu

ginzu, Bir saat önce yazdı:

"Windows bu diske yüklenemez.Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir.Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun."

"Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bölüm bulamadık."

Aşağıdaki videodaki çözüm yöntemini deneyin birde

2.video

Edited by crasadure
  • Like 3

crasadure, 15 saat önce yazdı:

2.video

Üstad sizin paylaşımınız ile yüzüm güldü resmen, kaç gündür sessizlik vardı, diğer arkadaşlar gibi (kendilerince haklılardır kesinlikle yargılamıyorum) bıraktınız sandım. Elinize sağlık

• Like 1

crasadure, Şimdi yazdı:

2.video

@crasadure ilgin için teşekkür ederim.

Benzer konulara bakmıştım.Denemelerimi reel pc lerde yaptım.Lakin grubfm ile pc den vhd ye kurulum aşamasında denememiştim.Az önce Diskparttan clean-format vs.. denedim.Malesef yine olmadı.Normal durumlarda işe yarayacak muhtemel ama grubfm için olmadı.Ventoyla yine kuruluma geçebildim.

Diğer yöntemlerlede işimi görebiliyorum sorun yok.Ben farklı pclerde yaptığım grubfm denemelerim adına aldığım hataları yazdım.

Bu arada foruma küsen arkadaşlar olmuş.Olayın içeriğini de bilmiyorum umarım herşey tatlıya bağlanır.

(Modifiye-05.12.2021)

Yapilan Modifiye:

*grub v2.05 build 20211111 olarak grub2 versiyonu güncellenmiştir

Grub2 Dosya Yöneticisi güncel github Linki: 

G2FM Orijinal İndirme Linki  : 
G2FM Kaynak Dosyaları(Source codes) : 
G2FM Grub2 Build Dosyaları 
G2FM v7.4.0 Orijinal Link : 

Konuya ait tüm linkler ilk sayfada güncellenmiştir

grub2_version.jpg.d31fefa169644af955ebbc51ce8097f9.jpg

Edited by crasadure
  • Like 4
  • Thanks 2

• 2 ay sonra...

(Modifiye-05.03.2022)

Yapilan Modifiye:  

• Delete FUNDING.yml
  • Delete sync_gitee.yml
  • Update update_grub2.sh
  • update
  • delete crowdin.yml
  • DEPRECATED

Grub2 Dosya Yöneticisi güncel github Linki: 

Edited by crasadure
  • Like 6
  • Thanks 1

hakarakurt, 2 saat önce yazdı:

@crasadure 

orjinal ile modifiye arasında nasıl bir fark var ?

Yapımcı şu an grub2 olarak v2.11 dosyalarını kendi sitesine upload etti. Yukarıdaki post  larımda bunu ekran görüntüsü olarak attım. Orjinal grub2fm de grub2 versiyonu olarak eski versiyon kullanılmakta...Yapımcı yeni dosyalarını kullanıp güncelleme yapmadı en son v7.4.0 da grub2 v2.05 te bıraktı. Github sayfası read-only konumda...artık projesini genele hitap edecek şekilde geliştirmiyor. Kendi zevkine göre arka planda bazı güncellemeler yapıyor ama release version u yayınlamıyor kendisi. Bende arka planda yayınladığı dosyaları takip ederek onun en son dosyalarını kullanarak derleme yaptım. Tüm fark bundan ibaret.

• Like 3

• 6 ay sonra...

hi

i used Grub2FM suite and i update the file with 

(Modifiye) as reported here 

grubfm.iso dosyasını 

Grub2FM_Suite\USB\MBR klasörüne;

grubfmx64.efi ve grubfmia32.efi dosyalarını da

Grub2FM_Suite\USB\EFI\BOOT klasörüne

kopyalamanız gerekmektedir. 

Sonrasında cmd arayüzünden 2. veya 3. seçenekleri kullanarak USB-HDD veya flash diskinize kurulum yapabilirsiniz.

i would like to set the language to english, but in the main screen on grub boot they stay in TR, how can i set it?
Thanks

• 5 ay sonra...

Grubfm'de bir sorun var. Windows iso'yu başlattığınızda yeniden başlatılır. "Lütfen bu pencereleri kapatma" penceresi "Press any Tuşa" olarak değişir ve ardından yeniden başlar. Bunun için herhangi bir düzeltme var mı?