Jump to content

Vb De Full Ekran?

BeyazEylem

Recommended Posts

formun border style ini none 0 yaptım simdi normal boyutlrda program ama ben form_load ta Fll ekran olarak baslamasını istiyorum ama nesneleri kendine göre ayarlayarak yani mesela vb de yazılan programlarda ekranı büyütünce nesneler aynı kalıyor büymüyor ya pencereye göre öyle değil fll ekran hepsi ona göre orantılanmıs olarak nasıl baslatırım

bişiyi unuttum birde mesela If olarak nasıl form acariz yani " dusuna basinca hani counter da consol acma tusu ona basinca form2.show gibi?

Öncelikle iş yerinde olduğum için pek yardımcı olamayacağım

Formun tam ekran özelliğini properties bölümünden yapabilirsin

if kontrolü ise şu şekil örnek olarak vereyim ;

Şifreli giriş olarak forma text , button ve form2 ekle

ve buttonun click yordamına şunları yaz ;

Private Sub Command1_click()

if text1.text = "Jcodebank" then ' Burada Şifrenin Doğru Olup Olmadığını Kontrol Ediyor

Form2.Show ' Eğer Doğruysa Form2 Yi Açıyor

Else

MsgBox "Şifre Yanlış !" ' Yanlış ise Uyarı Veriyor

End Sub

Umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi Forumlar

form büyüyüp küçüldüğünde form üzerindeki nesneleri de aynı oranda büyüyüp küçülmesine izin veren bi özellik vardı vb uzmanı olmadığım için ismini tam bilmiyorum. object properties penceresinden bunu görebilirsin . geri kalanlar için bir vb kitabından yardım alabilirsin.

form büyüyüp küçüldüğünde form üzerindeki nesneleri de aynı oranda büyüyüp küçülmesine izin veren bi özellik vardı vb uzmanı olmadığım için ismini tam bilmiyorum. object properties penceresinden bunu görebilirsin . geri kalanlar için bir vb kitabından yardım alabilirsin.

Bu yardım için akşamı beklemeniz gerek bilgisayarda vb olmadığı için yardım edemiyorum

kusura bakmayın

tmm da nasıl fll ekran yaparım properti.. den birde onu biliyorum ben basılan tus olarak soruyorum yani mesela ben program acıkken " tusuna basıcam diger form acilcak

öncelikle " tuşunun vb adını bulacaksın ve formun load kısmına ona göre kod yazacaksın

hocam. söyle söyleyim buu yapan properti elbet vardır ama hatırlamıyorum hangisi..

bunu kendim yaparım diyorsan event olarak var mı bilmiyorum formun boyutlarının değiştiğine tetiklenecek bir event varsa formun önceki boyunu bir değişkende saklarınsın sonra yeni boyunu bir degiskene alırsın fark kadar artırısın tüm nesnelerinin witdh ve height özelliklerini.

vb 6.0 mı kullanıyorsunuz? öyleyse tavsiyem .nete geçin..

vb 6.0 öldü hocam. vb.net geçin artık teknolojiyi yakından takip etmek lazım gelişitiriciler olarka cünki her yenilik hem yeni ufuklar acıyor hem kolaylıklar ve görsellik getiriyor..

Arkadaşlar herkes akşam diyordu gece olucak <_< hiç bilen yok mu büyük olarak başlatmayı buldum sadece

bi tuşa basınca açılmayı ben " dedim ama K fln herhangi bir harfte olur birde sayfayı büyütünce nesnelerin ona orantılı büyümesi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...