Jump to content

Driver Sorunu

inno
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaslar.  

ogrenmek istedigim birsey var. donanim ureticileri yeni imal edilen pc ve laptoplara konulacak parcalari icin, cogu zaman driver yazmaya yanasmiyorlar. misal bugun gidip bir cihaz alsam, ureticisinin destek sitesinde sadece windows 10 driverlari bulunuyor.

icinizde windows 10'u begenen, kullanan arkadaslara saygi duyuyorum ama sahsen ben windows 10'a bir turlu alisamadim. windows 8.1 veya 7 kullanmak istiyorum. bunu yapmam icin illa eski uretim tarihli bir makine mi almam gerekiyor? veya linux mu kurmam gerekiyor illa? onu da denedim. ne hikmetse her linux surumu driverlari bie cirpida kuruyor ama microsoft sorun yumagi. 

her yerde arastirdim ama bir care bulamadim. yapabildigim kadar yabanci forumlara da baktim ama yok. bu sorunun eger bir cozumu varsa ve bilen arkadaslar bana ve benim durumumda olanlara yardim etmek isterse hepimiz minnettar oluruz. formata uygun bir yazi olmadi ama gercekten bu konuda yardima ihtiyaci olan sadece ben olmadigimi dusunuyorum. dusuncelerinizi yazar misiniz? tesekkur ediyorum simdiden...

• Editor

Üretici sitesinde bulamadığın ya da eski Windows sürümleri için bulamadığın sürücüler için Google 'ı kullanmalısının ama doğru parametrelerlerle :)

Aytıt Yöneticisini aç, sorunlu olan donanım üzerinde sağ tıkla ve özellikler kısmını seç karşına aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak.

Bu pencerede "Ayrıntılar" kısmına gel, "Özellik" kısmından "Donanım Kimlikleri" ni seç, "Değer" kısmında yazılan donanım kimliğini kopyala ve Google'da araştır.

Bu yöntemle internette bulamayacağın sürücüler elbette olacaktır ancak çok düşük ihtimaldir.

driver.JPG.473b315b8a4989b8957bb8d0eab7dfc2.JPG

Ayrıca en sağlıklı sürücü kurma yöntemi Aygıt Yöneticisi üzerinden kurulmasıdır.

Yani indirdiğiniz sürücü varsayalım exe formatında, 7-Zip ile exe dosyasının içeriğini bir klasöre çıkartıp aşağıdaki resimdeki şekilde sürücünün kurulması daha sağlıklı olur.

driverupdate.JPG.ac298a1a8574eebd19604b98a8485110.JPG

Edited by mephistooo2
  • Like 1
  • Thanks 1