Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Silinen Klasör Faciası...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Yine Sorunlu bir olayla merhaba. Bugün Unity ile masaüstündeki OYUNLAR klasörü içerisinde portable bir oyunun dosyalarını kurcalarken komple  OYUNLAR klasörünü sildi. Maalesef sistem yedekleme kapalı. Klasördeki yedeklerim de yakın dönemde çok önemli. İşin kötü tarafı da geri dönüşüm klasörüne atmadan direkt sildi. Birkaç proğram buldum EASUS tu sanırım dosyaların bir kısmını buluyor ancak klasör olarak ve isimleri ile bulamadığı için hiçbir işe yaramıyor. OYUNLAR klasörü olarak direkt kurtarabileceğim bir proğram biliyor musunuz? Bütün sinirimi bozdu Unity denen proğram. Sadece kurcaladığım oyunun klasörünü silse eyvallahta Oyunlar klasörünü neden siler anlamıyorum. Klasörü C diskte ve hiçbir şekilde yükleme kaldırma işlemi yapmadım. C-SSD, D ve E- HDD. Şimdilik proğramları HDD' e yüklüyorum. Şu an cevap gelene kadar Active partition recovery ultimate proğramını deneyeceğim. Direkt oyunlar klasörünü kurtarabileceğim bir proğram önerirseniz sevinirim. Bu arada bundan sonra asla windowsun sistem geri yükleme özelliğini kapatmayacağım. Bir geri alarak kurtarabilirdim ama kapalı olduğu için uğraş dur...

deli_petro06, 1 saat önce yazdı:

Yine Sorunlu bir olayla merhaba. Bugün Unity ile masaüstündeki OYUNLAR klasörü içerisinde portable bir oyunun dosyalarını kurcalarken komple  OYUNLAR klasörünü sildi. Maalesef sistem yedekleme kapalı. Klasördeki yedeklerim de yakın dönemde çok önemli. İşin kötü tarafı da geri dönüşüm klasörüne atmadan direkt sildi. Birkaç proğram buldum EASUS tu sanırım dosyaların bir kısmını buluyor ancak klasör olarak ve isimleri ile bulamadığı için hiçbir işe yaramıyor. OYUNLAR klasörü olarak direkt kurtarabileceğim bir proğram biliyor musunuz? Bütün sinirimi bozdu Unity denen proğram. Sadece kurcaladığım oyunun klasörünü silse eyvallahta Oyunlar klasörünü neden siler anlamıyorum. Klasörü C diskte ve hiçbir şekilde yükleme kaldırma işlemi yapmadım. C-SSD, D ve E- HDD. Şimdilik proğramları HDD' e yüklüyorum. Şu an cevap gelene kadar Active partition recovery ultimate proğramını deneyeceğim. Direkt oyunlar klasörünü kurtarabileceğim bir proğram önerirseniz sevinirim. Bu arada bundan sonra asla windowsun sistem geri yükleme özelliğini kapatmayacağım. Bir geri alarak kurtarabilirdim ama kapalı olduğu için uğraş dur...

R - Studio deneyebilirsin.

• Like 3

Bu kurtarma proğramları çıldırtıyor insanı. Klasör olarak kurtarmak gibi bir seçenek çıkmıyor. Oyunların dosyalarını türüne göre ayrı ayrı kurtarıyor. Birde hemen hemen tüm proğramlar da dosya isimlerini değiştiriyor. Unity' e karşı da bir önlem almam lazım ama nasıl alacağım onu da bilmiyorum. Oyun dosyalarını açtım diye klasörü siliyor. Bu nasıl bir saçmalıktır anlamadım gitti. Sistem geri yüklemenin kapalı olması nelere mal oldu. Muhtemelen sistem geri yükleme ile sıfır kayıp olmadan kurtarabilirdim...

R-studio, Easeus kullanabilirsin ama maalesef dosya adlarını kurtarabilmek olası değil. Bu programların çoğu dosa adı kurtarma da başarılı değiller. Hele bir de dosya adlarında türkçe karakter varsa, uzun dosya adları varsa daha da kötü. dosya kurtarma konusunda Recovery My Files da başarılı bir programdır. Partition kurtarma programı kullanarak dosyalarını kurtarabilmen olasılık dahilinde,  deneminiz gerekir.

• Like 1

otuken, 2 saat önce yazdı:

Veri kurtarma işlemini flash bellekte veya cd'de çalışan PE sistemlerle yapmalısın. Kurtarma programlarını kuracağım derken kurtarılacak dosyaların üzerine yazma durumu söz konusu...

Verilerin kaybolduğu SSD, proğramları da HDD' e yükledim. Verilerin üzerine yazılması değilde araştırdığım kadarıyla SSD' lerin veri silinmesi durumunda daha riskli bir durumu varmış.

radyofon, 2 saat önce yazdı:

R-studio, Easeus kullanabilirsin ama maalesef dosya adlarını kurtarabilmek olası değil. Bu programların çoğu dosa adı kurtarma da başarılı değiller. Hele bir de dosya adlarında türkçe karakter varsa, uzun dosya adları varsa daha da kötü. dosya kurtarma konusunda Recovery My Files da başarılı bir programdır. Partition kurtarma programı kullanarak dosyalarını kurtarabilmen olasılık dahilinde,  deneminiz gerekir.

Haklısın. 3 proğramı da denedim. Ancak ya dosya adlarını değiştiriyor yada dosya türlerine göre değiştiriyor. Oyunlar klasörü olarak kurtarmıyor. Partition kurtarma proğramı da kullandım. Onlar da benzer mantıkla çalışıyor. Verilerin bazılarını görüyorum ancak kurtar dediğimde ya isimlerini değiştiriyor ya da türlerine göre ayırıyor. Kurtarsam da bir anlam ifade etmiyor. Bu yazılımlar da neden klasör kurtarma ayrı bir kategori değil bunu da anlamış değilim. 

• Like 1

furopebelu, Bir saat önce yazdı:

HDDde dosya silince partition tableda dosya silindi olarak işaretlenir ama birimden silinmez SSD de ise TRIM edilerek birimlerden de silinir o yüzden zor kurtarırsınız biraz bir bardak soğuk su için :D 

Aynen..

Bence saçınız beyazlamadan önce yada dökülmeden önce bu kurtarma işini bırakın.. Zamanıniza yazık.. 

Bu işleri para karşılığında yapanlar var onlardan yardım isteyin olmazsa 

• Like 1

deli_petro06, 11 saat önce yazdı:

Bu kurtarma proğramları çıldırtıyor insanı. Klasör olarak kurtarmak gibi bir seçenek çıkmıyor. Oyunların dosyalarını türüne göre ayrı ayrı kurtarıyor. Birde hemen hemen tüm proğramlar da dosya isimlerini değiştiriyor. Unity' e karşı da bir önlem almam lazım ama nasıl alacağım onu da bilmiyorum. Oyun dosyalarını açtım diye klasörü siliyor. Bu nasıl bir saçmalıktır anlamadım gitti. Sistem geri yüklemenin kapalı olması nelere mal oldu. Muhtemelen sistem geri yükleme ile sıfır kayıp olmadan kurtarabilirdim...

Yanlış değilsem Sistem geri kurtarma açık olsaydı bile dosyalarınızı kurtaramazdınız. Çünkü sistem geri yükleme Belgelerinizi, klasörlerinizi vs yedeklemez sadece Ayarlarınızı ve Programlarınızı yedekler.

• Like 2

iomerg, 1 saat önce yazdı:

Yanlış değilsem Sistem geri kurtarma açık olsaydı bile dosyalarınızı kurtaramazdınız. Çünkü sistem geri yükleme Belgelerinizi, klasörlerinizi vs yedeklemez sadece Ayarlarınızı ve Programlarınızı yedekler.

Arkadaşımız doğru bir noktaya değinmiş. Sistem geri yükleme ile sadece sistem dosyalarını ve programları kurtarırsınız, dosyaları değil. Testdisk' i de ve Minitool'u da denemenizi tavsiye ederim.

Edited by radyofon
  • Like 1

bozart, Bir saat önce yazdı:

Aynen..

Bence saçınız beyazlamadan önce yada dökülmeden önce bu kurtarma işini bırakın.. Zamanıniza yazık.. 

Bu işleri para karşılığında yapanlar var onlardan yardım isteyin olmazsa 

Şu aralar maddi durumdan dolayı para vermem zor. Bir oyun için mod yapıyordum. 2-3 ay önce bir yedek almışım. Artık kurtarmak yerine 2-3 aylık kısmı kapatmayı düşünüyorum. Aslında verileri görüyorum ancak isimleri farklı, türlerine göre kurtardığı için 300-500 bin dosyayı tek tek uğraşmak tam bir aptallık olur. En mantıklı olan yazdığın gibi daha fazla uğraşmamak.

iomerg, Bir saat önce yazdı:

Birkaç yer de aynı isimle klasör açıp o isimdeki klasörün geçmişine dönüldüğüne dair yazılar okudum. Sanırım bahsettikleri işlemi yapabilmek için sistem geri yüklemenin açık olması gerekiyor. Aynı işlemi yapmak istediğim de sistem geri yükleme aç kısmına kadar geliyor, kapalı olduğu için orada patlıyor :) Bana mantıklı gibi geldi ama test etme şansım olmadı. Örnek olarak, benim masaüstümde OYUNLAR isimli klasörüm silindi, masaüstüne OYUNLAR adında bir klasör oluşturuyorum ve sağ tık özellikler yapıp dosya geçmişini görüntüle gibi bir seçenek var. Orada dosyanın silinmeden önceki halinin hasar görüp, görmediğine göre çıktığını iddia etmişler. Alternatif bir seçenek olarak denemek lazım. Bazı virüs nedenli dosyaların silinmesinde winrar kullanarak geri kurtardığım olmuştu.

Bu arada EASUS daha önce kes yapıştır yaptığım bir klasörü ve dosyaları hiçbir hasar görmeden buluyor :) ama silinen klasörü türlerine göre gösteriyor. Kurtarma proğramlarını geçtim, Unity' nin dosya temizleme proğramı gibi çalışması çok saçma...

otuken, 10 saat önce yazdı:

Veri kurtarma işlemini flash bellekte veya cd'de çalışan PE sistemlerle yapmalısın. Kurtarma programlarını kuracağım derken kurtarılacak dosyaların üzerine yazma durumu söz konusu...

Flash bellek ile çalışan da aynı görevi görüyor dosyanın üzerine yazma konusu bunun için de geçerli.

deli_petro06, 09.12.2019 - 03:01 yazdı:

beni geçmişte hard diskim  50cm yükseklikte yere düştü

tüm verilerim gitti.

geçmiş olsun

sistem geri yükle seçeneğin açık olsa bile

sistem geri yükleme ile silinen dosyan geri gelmez diye biliyorum

teselli

oyun klasörün silindi sonuçta oyun programları yeniden bulmak zor olmasa gerek

deli_petro06, 17 saat önce yazdı:

Birkaç yer de aynı isimle klasör açıp o isimdeki klasörün geçmişine dönüldüğüne dair yazılar okudum. Sanırım bahsettikleri işlemi yapabilmek için sistem geri yüklemenin açık olması gerekiyor. Aynı işlemi yapmak istediğim de sistem geri yükleme aç kısmına kadar geliyor, kapalı olduğu için orada patlıyor :) Bana mantıklı gibi geldi ama test etme şansım olmadı. Örnek olarak, benim masaüstümde OYUNLAR isimli klasörüm silindi, masaüstüne OYUNLAR adında bir klasör oluşturuyorum ve sağ tık özellikler yapıp dosya geçmişini görüntüle gibi bir seçenek var. Orada dosyanın silinmeden önceki halinin hasar görüp, görmediğine göre çıktığını iddia etmişler. Alternatif bir seçenek olarak denemek lazım. Bazı virüs nedenli dosyaların silinmesinde winrar kullanarak geri kurtardığım olmuştu.

"Birim gölge kopyası" meselesi. Winrar ise virüsün gizlediği dosyaları winrar içerisinden görmüşsünüz. Dosya duruyor ama gizli. Geçmiş olsun gidene çok ta üzülmemek lazım :)

yineben, 9 saat önce yazdı:

beni geçmişte hard diskim  50cm yükseklikte yere düştü

tüm verilerim gitti.

geçmiş olsun

sistem geri yükle seçeneğin açık olsa bile

sistem geri yükleme ile silinen dosyan geri gelmez diye biliyorum

teselli

oyun klasörün silindi sonuçta oyun programları yeniden bulmak zor olmasa gerek

"Önemli dosyalar oyunlar değil, bir oyun için yaptığım mod v.s çalışmalara ait dosyalardı. Yüklediğim oyun veya proğramlar olsa hiç uğraşmaya gerek yoktu." Nette kurtarma yöntemlerinden birisi olarak aynı isimde bir klasör açıp sağ tık özellikler yaptıktan sonra dosya geçmişinden kurtarılabilme ihtimali var diye birkaç yazı okumuştum. Bende sistem geri yükleme kapalı olduğu için test edemedim. Ertesi günden itibaren kurtarma proğramları ile uğraşmaktan vazgeçtim. En fazla ileri de bu tür sorun yaşayacak arkadaşlar için güncel olarak ne yapacaklarına dair yardım edebilirim. 

Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Piyasadaki proğramlar klasör olarak  kurtarma imkanı sağlamadığı için geçmişte aldığım yedeklerden işi kurtaracağım. Tekrar teşekkürler.