Jump to content

Ram Almalımıyım ?

canpolat11
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar 2014 senesinde aldığım msi ge 60 laptopumda i7 cpu 128 msata ssd 8 gb ram var gayet memnunum buna ram eklemelimiym acaba mesela 12 gb yapsammı yanlış hatırlamıyorsam 1333 mhz bu mhz den emin olmak için illa laptopu sökmek mi gerek başka yerden tam görebilirmiyiz ??  yani bu pc ye ram almalımıyım faydası olurmu ram sekmelerinde ve ileriki oyunlarda ??

Kişisel deneyimlerimden şunu yazabilirim. Ne kadar yüksek ram o kadar iyi. Maddi durumun iyiyse 8+8-16gb ram yap. Hatta mevcut olanı satıp tek slot şeklinde 16 da alabilirsin. Yeni nesil oyunların bir kısmı en az 16 gb ram istiyor. Bu arada yanlış mı gördüm yada farklı bir güncellenmiş sürümü mü bilmiyorum ama laptopunun modelini yazdığımda 16 gb ram yazıyordu. Para yok dersen, ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama win 10' da usb leri de ram gibi kullanma özelliği var. İşin teknik kısmını bilmiyorum, daha profesyonel arkadaşlar daha net cevap verebilirler. Okuduklarıma göre usb leri ram gibi kullanmak daha iyi performans veriyormuş. Tabiki kaliteli usb ler için geçerli olduğunu söylüyorlar. Xp kullandığım dönemlerde kullanmıştım. Alternatif olarak denenebilir...

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Kişisel deneyimlerimden şunu yazabilirim. Ne kadar yüksek ram o kadar iyi. Maddi durumun iyiyse 8+8-16gb ram yap. Hatta mevcut olanı satıp tek slot şeklinde 16 da alabilirsin. Yeni nesil oyunların bir kısmı en az 16 gb ram istiyor. Bu arada yanlış mı gördüm yada farklı bir güncellenmiş sürümü mü bilmiyorum ama laptopunun modelini yazdığımda 16 gb ram yazıyordu. Para yok dersen, ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama win 10' da usb leri de ram gibi kullanma özelliği var. İşin teknik kısmını bilmiyorum, daha profesyonel arkadaşlar daha net cevap verebilirler. Okuduklarıma göre usb leri ram gibi kullanmak daha iyi performans veriyormuş. Tabiki kaliteli usb ler için geçerli olduğunu söylüyorlar. Xp kullandığım dönemlerde kullanmıştım. Alternatif olarak denenebilir...

hocam ben win 7 kullanıyorum 10 dan geri dönüp silip tekrar geri kurdum win 10 pcleri yoruyor

Sadece ram değişimi isteniyorsa eğer öncelikle mevcut anakartın neyi ne kadar hangi frekanslarda (en üst seviye) desteklediğine göre hareketle "Ram" yükseltme olması akıllıca olabilir.Yani frekans değerleri orn: (min.1033 mhz  / max.1066 mhz) destekli diye düşünürsek eğer,max. değerde bir anakarta uygun tek parça 16 gb'lık extreme bir ram'le değişimde gözle görülür şekilde herkezin tahmin edeceği üzere performans mutlaka farkedecektir. :) 

Donanım değerlerime özelliklerime baktığım ekran görüntüsü:

1pRrvj.png

Anakartın özellikleri güncellemeleri vb.yüksek opsiyonlara sahipse eğer frekansları yüksek,ram markası ısınma vb.negatiflik yaratacak şekilde olmayanları tercih ederek tek parça daha yüksek bir ram düşünülebilir.Amaç ne hangi amaca uygunluk olacak işe yarayacaksa eğer neden olmasın yükseltilebilir.Üstteki belirttiğim gibi genel olarak desteklemesi halinde yüksek hıza sahip olan tüm donanımlar upgrade edilebilir değiştirilebilir yeterki amaca hizmet etsin diğer taraftan taktir edilirki fazladan maliyet getiren pahalı işlemler bu işler malum.

Donanımlar hakkında detaylı bilgilendirme uygulamaları: Speccy,AIDA64 detayları öğrenmede gerekli olabilir.

Kaynak linkler:  + 

Hangi sistemi kullanıyorum?

Windows sistem hakkında tavsiye isterseniz eğer ben kendim Windows 8.1 Embedded pro kullanmaktayım oldukça stable ve akıcı çalışıyor.Gerçi mecburen donanımım eski olduğundan kullanıyorum oda ayrı mesele.

Kaynak (Microsoft)

Please register to see this content.

Herkeze kolay gelsin işiniz gücünüz rast gelsin saygılar. :) 

Edited by forjest
  • Like 2

s.a kardesim anakart ne destekliyor ona göre bak oyunlarda fark alırsın windows 10 pc yormaz driver desteği olmayan cihazlarda illa sıkıntı oluyor benim pc de eski 1 ay sonra donuyor yada ekran kartı hatası alyıyorum driver desteği tam olucak sıkıntı olmaz kolay gelsin iyi günler

forjest, 4 saat önce yazdı:

Sadece ram değişimi isteniyorsa eğer öncelikle mevcut anakartın neyi ne kadar hangi frekanslarda (en üst seviye) desteklediğine göre hareketle "Ram" yükseltme olması akıllıca olabilir.Yani frekans değerleri orn: (min.1033 mhz  / max.1066 mhz) destekli diye düşünürsek eğer,max. değerde bir anakarta uygun tek parça 16 gb'lık extreme bir ram'le değişimde gözle görülür şekilde herkezin tahmin edeceği üzere performans mutlaka farkedecektir. :) 

Donanım değerlerime özelliklerime baktığım ekran görüntüsü:

İçeriği Gizle

1pRrvj.png

Anakartın özellikleri güncellemeleri vb.yüksek opsiyonlara sahipse eğer frekansları yüksek,ram markası ısınma vb.negatiflik yaratacak şekilde olmayanları tercih ederek tek parça daha yüksek bir ram düşünülebilir.Amaç ne hangi amaca uygunluk olacak işe yarayacaksa eğer neden olmasın yükseltilebilir.Üstteki belirttiğim gibi genel olarak desteklemesi halinde yüksek hıza sahip olan tüm donanımlar upgrade edilebilir değiştirilebilir yeterki amaca hizmet etsin diğer taraftan taktir edilirki fazladan maliyet getiren pahalı işlemler bu işler malum.

Donanımlar hakkında detaylı bilgilendirme uygulamaları: Speccy,AIDA64 detayları öğrenmede gerekli olabilir.

Kaynak linkler:  + 

Hangi sistemi kullanıyorum?

Windows sistem hakkında tavsiye isterseniz eğer ben kendim Windows 8.1 Embedded pro kullanmaktayım oldukça stable ve akıcı çalışıyor.Gerçi mecburen donanımım eski olduğundan kullanıyorum oda ayrı mesele.

Kaynak (Microsoft)

Please register to see this content.

Herkeze kolay gelsin işiniz gücünüz rast gelsin saygılar. :) 

eyvallah hocam çok sağolun güzel anlatmışsınız ben win 10 yükselterek geçmişdim ilk .aşta sonra  makineyi yorduğunu anladım batarya sorunları wifi sorunları açıkçası sıfırdan kurmadım ve habire güncelleme gelmesi tam oturmuş bir sestem olmadığını gösteriyor  bence 8.1 de denedim ama ona tam birşey diyemeyeceğim çok kullanmadım çünkü onun için stabil win 7 yi kurdum 

peki ram taktıktan sonra bir yarlama format vs promram ayarı vs yapmam gerekirmi ?

deli_petro06, 7 saat önce yazdı:

Tek modül ram önermiyorum. Oyunlarda % 50 FPS düşüşü ve performans sorunu yaşatıyor. Dual kit her zaman daha iyi.

• Like 1

canpolat11

Çok düşük ihtimaldir! ram'in takılıp sorun yaratacağı veya format gereksinimi vs..genellikle sorun olmaz eski sistemler olsa windows xp ve evveli sistemler belki olabilirdi. :) 

İki farklı marka frekansları birbirini tutmuyorsa eğer gelişen bir hatada eski tabirle (mavi ekran'da) anakart üzerinden frekans düzeltmeleri tanımlamalarıyla genellikle bu sorun stable hale getiriliyordu çoğu kez.Yeni sistemlerde özellikle  win 7 üzeri sistemler donanım konusunda orn (Ekran kartı,yazıcı vd.) benzer donanımlarda farklılıklara dayalı şekilde sorun çıkartmıyor otomatik olarak mevcut üzerinde varsa marka modeline göre otomatik yüklüyor diğer alternatifte windows'u update yaparak online şekilde yeni veya tanınmamış aygıtları otomatik olarak güncelleme metoduyla kendisi buluyor ve yüklüyor.

Özetle: Harddisk,Ram,Yazıcı,işlemci ve buna benzer donanımlar sorun yaratmaz otomatik tanır.

Donanım konusunda linux 'ün üzerine tanımam :D 

• Like 2