Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ağ için Virüs Engelleyici

lord_figo18
 Share

Recommended Posts

A.s

• Internet ağ geçişi hangi administrator yönetici pc'den geçiyorsa eğer,güvenlik duvarı firewall'u güçlendirmek daha mantıklı olacaktır kanımca.Her pc birbirinden bağımsız olarak kullanılıyorsa eğer,sistemler üzerinde sınırlama yetkilendirme hesaplarına güvenlik sınırlama ince ayarları yapılarak,olası gelebilecek risklerin önünede geçilebilir.
  • Windows'un kendi firewall duvarına ek olarak
    Please register to see this content.
    ilave edilerek güçlendirme yapmakta ayrıca düşünülebilir yararlı olacaktır sızmalar vs.engeller.
  • Diğer taraftan "shadow Defender veya deep freeze" tarzı uygulamalarla bir çok sorunun önüne geçmek kökten çözüm olmasıda mümkün.Bu uygulamalar üzerinden çalışan sisteme,gerekli kullanılan alanlar dizinler uygulamalar izinler vb. yönetim hakları tanımlanarak herhangi bir antivirüse gerek kalmadan oturum veya restart sonrası pc'ler eski haline dönmüş olurlar buda bir seçenek tabii.Benim aklıma bunlar geldi belki diğer arkadaşlarımızında farklı önerileri olacaktır.

Saygılarımla kolay gelsin. :) 

Edited by forjest
  • Like 3

forjest, 9 dakika önce yazdı:

A.s

• Internet ağ geçişi hangi administrator yönetici pc'den geçiyorsa eğer,güvenlik duvarı firewall'u güçlendirmek daha mantıklı olacaktır kanımca.Her pc birbirinden bağımsız olarak kullanılıyorsa eğer,sistemler üzerinde sınırlama yetkilendirme hesaplarına güvenlik sınırlama ince ayarları yapılarak,olası gelebilecek risklerin önünede geçilebilir.
  • Windows'un kendi firewall duvarına ek olarak
    ilave edilerek güçlendirme yapmakta ayrıca düşünülebilir yararlı olacaktır sızmalar vs.engeller.
  • Diğer taraftan "shadow Defender veya deep freeze" tarzı uygulamalarla bir çok sorunun önüne geçmek kökten çözüm olmasıda mümkün.Bu uygulamalar üzerinden çalışan sisteme,gerekli kullanılan alanlar dizinler uygulamalar izinler vb. yönetim hakları tanımlanarak herhangi bir antivirüse gerek kalmadan oturum veya restart sonrası pc'ler eski haline dönmüş olurlar buda bir seçenek tabii.Benim aklıma bunlar geldi belki diğer arkadaşlarımızında farklı önerileri olacaktır.

Saygılarımla kolay gelsin. :) 

15 pc var üstad Antivirus kursak kurtarmaz mı ya da daha iyi firewall varsa  onu kullansak

lord_figo18, 1 saat önce yazdı:

15 pc var üstad Antivirus kursak kurtarmaz mı ya da daha iyi firewall varsa  onu kullansak

İlla antivirüs programı düşünülüyorsa eğer neden kurtarmasın olabilir tabiiki.Mevcut durumu,riskleri vs.bilmediğimden dolayı şimdilik öngörüm üstteki yorumumdaki şeklinde tahminden yola çıkarak oldu.Dolayısıyla sistemler çökmemiş vb.riskleri barındırmıyorsa uygun olanlarına seçilen bir antivirüs koruma programları kurulabilir tabiiki.

Free ücretsiz versiyonlar zaten oldukça yaygın bilinenlerden aklıma avast,avira,avg,360 total security birde panda olabilir cloud bitdefender tarama motorlu olan hafif düşük boyutlu olanları sistemleri hem kasmaz hemde koruyacaktır.Diğer taraftan defender'lara sahipse sistemler ayrıca bitlockerla beraber sistem şifrelenerek sistem dosyaları vb.bir çok önlem alınabilir.Firewall ve antivirüs beraber kullanılırsa sistemlerde biraz şişme olabilir bunuda  göz ardı etmemek gerekli.

Gerçi Linux olsa bunlara gerek kalmaz ama :D 

forjest, 8 dakika önce yazdı:

İlla antivirüs programı düşünülüyorsa eğer neden kurtarmasın olabilir tabiiki.Mevcut durumu,riskleri vs.bilmediğimden dolayı şimdilik öngörüm üstteki yorumumdaki şeklinde tahminden yola çıkarak oldu.Dolayısıyla sistemler çökmemiş vb.riskleri barındırmıyorsa uygun olanlarına seçilen bir antivirüs koruma programları kurulabilir tabiiki.

Free ücretsiz versiyonlar zaten oldukça yaygın bilinenlerden aklıma avast,avira,avg,360 total security birde panda olabilir cloud bitdefender tarama motorlu olan hafif düşük boyutlu olanları sistemleri hem kasmaz hemde koruyacaktır.Diğer taraftan defender'lara sahipse sistemler ayrıca bitlockerla beraber sistem şifrelenerek sistem dosyaları vb.bir çok önlem alınabilir.Firewall ve antivirüs beraber kullanılırsa sistemlerde biraz şişme olabilir bunuda  göz ardı etmemek gerekli.

Gerçi Linux olsa bunlara gerek kalmaz ama :D 

Lisanslı eset tamamıyla iş görür mü üstad 

lord_figo18, 2 saat önce yazdı:

s.a ardaşlar belediyede bilgi işlemci olarak çalışıyorum aşırı virüs var her pc ye virüs programı mı kuralım yoksa başka yoldan engellenir mi önerilerini bekliyorum

15 pc fazla bir sayı değil anti virus kurarak taratabilirsin.

Domain üzerinden çalıştırıyorsan  Kaspersky yada trend micro nun server + pc + ağ  Korumaları da var göz atabilirsin.

+ Olarak belediyesiniz  5651 Kanunu için zaten bir firewalliniz yok mu ?

15 Pc için Trend micro hem iyidir hem ucuzdur hem kastırmaz.

• Like 1

lord_figo18, 1 dakika önce yazdı:

Lisanslı eset tamamıyla iş görür mü üstad 

Lisanslı olması antivirüs'ün daha iyi iş yapacağı anlayışını taşımamalı  bence şahsen ben bu düşüncedeyim.Son yıllarda free ücretsiz antivirüslerde sağlam iş görüyor.Tabiiki kurumsal bağlamda kullanılacaksa eğer çoklu multiuser lisanslı olan eset,avast,mcAFee antivirüs programlarından istifade edilebilir.Uzun yıllardır antivirüs kullanmıyorum bu hususta çok fazla fikrimde yok doğrusu.Çünkü ben hiçbir antivirüs programına güvenmiyorum esasen kişisel fikrim.

Eset mutlaka iş görecektir elbette neden görmesin forum ve bir çok sitede rağbet gören koruma programlarından en azından.Belki >

. :) 

• Like 1

hasan835, 6 dakika önce yazdı:

değerli kardeşim, mademki belediye bilgi işlem personelisin, benim önerim comodo firewall programı hem ücretsiz hemde mükemmel programdır, 

ayrıca aşağıda verdiğim linki okumanı ve değerlendirmeni tavsiye ederim,

5651 sayılı yasa gereği, her işletme kendini siber saldırılardan koruma zorunluluğu olup, yaptırım maddi olarak 100,000.-TL'dir. 

saygılarımla;

tek pc de böyle bir cihaz varolduğu söyleniyor söküp ana modeme bağlansa çözülür mü acaba

lord_figo18, 5 dakika önce yazdı:

tek pc de böyle bir cihaz varolduğu söyleniyor söküp ana modeme bağlansa çözülür mü acaba

Yok o ayrı o ayrı işlemler :)) İllaki taratayıp önce bir temizlemen gerek networkü + olarak bir nas serveriniz da var ise kişilerin bağlandığı muhakkak o diskleri de taratın.

Yada çok eski zihniyet  diyebilirsin ama bana 1 pc ye kur antivürüs  diger bütün disklerini okuma ve yazmaya aç  ip üzerinden eriş ve hepsini tarama başla  işlem saatler sonra bitince de kapat  everyone izinlerini :)

Edited by VentMois
  • Like 2

lord_figo18, Şimdi yazdı:

Lisanslı eset iş görür mü hocam o zaman alsak 

Benim de mesleğim IT bizim depatmanlarda 15 pc nin kat ve  katı vardı.

Domain sistemi yok ise Kaspersky satın alırdık.  hepsinin Lisansını Taramasını  Kaysperskinin sitesine üyeliğimiz ile girip cihazlara gitmeden yapardık.

Domain var ise Active Directory ile yapardık.

Eset Kullanmadım Hiç bilmiyorum. Ama iş Görür tabi neden görmesin 

Ama ufak çaplı yerlerde yada departmanlarda mesela söyle muhasebe departmanı farklı bir binada ama araya vpn çekmişiz aynı localdeyiz

Onlara trend micro kurardım hem hafifti hem işini yapardı.

• Like 4

Bende şirket bilgisayarından giriyorum, Bizim İT Kaspersky orjinal kullanıyor. Ara Ara DNS değiştiriyorum virüs konusunda beni internette ciddi anlamda koruyor.

Evde Kaspersky kurulu, lisans almana gerek yok :) Kaspersky Total Security 2016 download ettim, Free trial ile 30 günlük deneme kullanıyorum...30 gün bitince Kaspersky Reset Trial kullanıyorum yeniden 30 gün oluyor.  Yani veritabanı hep güncel kalıyor ve hep full kullanıyorum.

• Like 1

• 3 hafta sonra ...
VentMois, 19.12.2019 - 14:18 yazdı:

Yok o ayrı o ayrı işlemler :)) İllaki taratayıp önce bir temizlemen gerek networkü + olarak bir nas serveriniz da var ise kişilerin bağlandığı muhakkak o diskleri de taratın.

Yada çok eski zihniyet  diyebilirsin ama bana 1 pc ye kur antivürüs  diger bütün disklerini okuma ve yazmaya aç  ip üzerinden eriş ve hepsini tarama başla  işlem saatler sonra bitince de kapat  everyone izinlerini :)

güzel fikir muhtemelen ag baglantı hız 100mbps sınırındadır  12.5mb yeterli olacak mı tarama için düşük bir hız gibi geldi bana

Hocam 

lord_figo18, 19.12.2019 - 11:07 yazdı:

s.a ardaşlar belediyede bilgi işlemci olarak çalışıyorum aşırı virüs var her pc ye virüs programı mı kuralım yoksa başka yoldan engellenir mi önerilerini bekliyorum

Ve aleyküm selam, benim nacizane tavsiyem McAfee olacaktır. Aslında hiç bir antivirüs programı tam koruma sağlamaz ama en azından bir kapı fazlası bir engel demektir. Ben şahsen uzun yıllar McAfee LiveSafe kullanıyorum. Çok sayıda cihazlarda uzun süreli farklı markalar kullandım. Kendi bilgisayarımda gerçekten işe yaradığına kanaat getirdim. Avantajı sınırsız sayıda cihaza kurulum yapılabiliyor, ayrıca McAfee hesabı açıp canlı destekle chatten indirim isterseniz yarı yarıya indirim yapıyorlar.  Yani 99₺'ye sınırsız cihaz kurulumu yapılabiliyor. İllaki diğer progamlar da iş görür ama sizin yerinizde ben olsam kesinlikle ve kesinlikle McAfee LiveSafe kurardım tüm cihazlara. Şimdiye kadar format attığım sayısız cihaza da aynı ürünü kuruyorum 4-5 yılda bilgisayarıma virüs girdi, donuyor vb gibi şikayetlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Dediğim gibi hiç bir sistem %100 güvenli değildir ama McAfee bu konuda beni en çok tatmin eden uygulamalardan biridir.