Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Facebook Reklamlarında Dolandırıcılık Sitesi çıkıyor

Share

Recommended Posts

Facebook'da bir reklamla karşılaştım. Güyya  https://www.facebook.com/Haber-Türk-110853100413019/ adresinde bulunan HaberTürk sayfası vermiş reklamı. Haber gibi ana sayfaya düşüyor. Resim aşağıda. Kredi kartı aidatı iadesi için bir sayfaya yönlendiriyordu. Şimdi Facebook'dan sayfanın ve reklamın kaldırılmasını sağladım ama fishing sitesi şu adreste hala yayında: https://tr-aidat-iadeleri-com-tr.com/

Adamlar işi biliyor tüm kart bilgilerini aldığı yetmiyormuş gibi kart limitini de soruyor ona göre para çekecekler muhtemelen karttan :) SMS ile de onaylatıyorlar 3D Secure işlemini.

Bu siteyle ilgili ne yapabiliriz? Nasıl şikayet ederiz? Nasıl kapattırırız?

fishing.PNG.47c1fb488a0bf1bc5daa63aed429b16a.PNG

• Thanks 1

Buna hiçbir şey yapamazsın hocam. Ancak herkes bilinçli olacak, yemeyecek bu tip şeyleri. Bunların çoğu zaten yurtdışından bu işleri yapıyor. Üstüne birde facebook, instagram, gsm operatörleri gibi kuruluşların para karşılığında dolandırıcıların, hırsızların vazgeçilmez noktaları olmaları işi daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Bunların reklam ortaklığı  adı altında para karşılığı istedikleri şeyin reklamını saatler içerisinde milyonlara ulaştırabiliyorlar. Ben facebook reklamı olarak gördüm. Hemen altına mesaj yazdım. Engellediler, tek tek beğenenlere mesaj attım aman düşmeyin dolandırıcılık diye baş etmek çok zor. 2,5 milyon insan görmüştü. 60 kadarına mesaj yazdım. Ardından facebook mesaj sınırına ulaştım diye mesaj atmama izin vermedi. Ve bu tuzağa düşenlerin büyük çoğunluğu emekliler, içlerinde gençler ve orta yaşlılar bile var. Tuzağa düşmesinler diye evdekileri uyardım, whatsapp üzerinden bütün durum paylaşımı yaptım. Facebook zaman tünelimde paylaşım yemeyin diye. Etraf dolandırıcı dolu, gün geçmiyorki bir dolandırılma hikayesi olmasın ama hala insanlar aptal gibi davranıyor. Millete para dedim mi akılları uçuyor. Birde bunların telefonla dolandıranları var. Kimisi bilmem ne kurumundaki özürlü kardeşlerimiz için tiyatro yapıyoruz bilet al diye kredi kartı bilgilerini istiyor. Kimisi ucuza kombi bakımı yapıyoruz diyerek evinize gelip sadece göz boyamalık işler yapıp 100-200 tl ni cebine indirip gidiyor. Onu geçtim, hala sokakta dilenenlerin ihtiyaç sahibi olmadıklarını, çoğunun terör örgütlerine destek için dilendiklerini, kaçak sigara ve kaçak çayların terörün en büyük kaynaklarından birisi olduğunu hala idrak edebilmiş değiliz. 70 yaşında annem var. Milyon defa kapıya dilenmek için gelenlere para verme diyorum ancak anlamıyor. Allah rızası için diyorlar diyor. Ona rağmen 10 kuruş, 1 lira verip boş göndermiyor. Ve sürekli de geliyorlar. İnsanların umursamazlığı çıldırtıyor beni. Ben o kadar paranoyak oldum ki artık dolandırıcılara özel yurtdışı siteler var onlara takılıyorum. Düşmanı tanımak lazım. Şunu unutmayın bu adamlar sizi dolandırırken en ufak bir vicdan azabı çekmiyorlar. Bir ülkenin istihbarat örgütü gibi karmaşık yapıları var. Dolandırılmamak gibi bir şansınız çok düşük. Dolandırılmama ihtimalinizi düşüren en büyük etkende kolay yoldan para kazanmaya çalışmamak. Şunu da unutmamak gerek. Bu tip içeriklere beğeni, öfke, gülme gibi şeyler bile yapsanız tüm arkadaşlarınıza görünür hale geliyor. Sürekli insanlar dolandırılmasın diye tüm sosyal medya hesaplarımı, whatsapp' ımı kullanıyorum. İnsanlar bu tip şeyler paylaştığımda ilgilenmiyorlar. Ne zaman saçma sapan şeyler paylaşsam onunla ilgileniyorlar. 3-5 saniyelik bir işe bile gelemiyorlar. O kadar anlatıyorum millete, kardeşim gördüğün paylaşımda BTTK' mı diyor, paylaşım üzerinden gitme Google üzerinden BTTK yaz orijinal sitesinden bir bak. Bu paylaştığın dolandırıcılık görselinin benzeri aşağıdaki paylaşıma baktım. Arkadaş adam akademisyen, bilmem kaç dil biliyor, zeka fışkırıyor... Sonuç baktım altına beğeni atmış. Atmakla kalmamış kart bilgilerini göndermiş...

Please register to see this content.

• Thanks 1

• 4 hafta sonra ...

Bende de AddBlock var hatta kabul edilebilir reklamlar bile engelli ama bunlar çıkıyor nedense. Yeni bir tane daha çıktı

Aşağıdaki reklamla

adresine yönlendiriyor. Site de efsane. Anne kızlık soyadına kadar istiyor.

1735642833_EkranAlnts.PNG.026a9dbc6d8d64d9c1694de2b0b90762.PNG

• Thanks 1

Son bir hafta da daha fazla sıklaştı bu reklamlar. Sanırım bayağı güzel keriz avladılar devam ediyorlar. Yemin ediyorum artık insanları uyarmaktan bıktım. Bu tip reklamları gördüğümde beğenen yada paylaşan kısmına bakıp tek tek mesaj yolluyorum. Bir de öyle bir sıkıntı iş ki, dolandırıcılık amaçlı reklam vereni milyonlara ulaştırıyor, sen insanları uyarmak için mesaj attığında seni bloke ediyor. Ben facebook 'un bu reklamları kasıtlı olarak daha da ön plana çıkardığını düşünüyorum. Şikayet ediyorsun yine de kaldırmıyorlar. Daha  önce de yazmış olabilirim. Dolandırıcılık olaylarından dolayı dolandırıcıların iş çevirdiği bir siteyi takip ediyorum. Bazı işlerin kasıtlı yapıldığını görüyorum. Dünya da birçok ülke de ekonomik sıkıntılar var. En çok etkilediği ülkelerden birisi de biziz. Örnek olarak, bahsettiğim site de para karşılığı adam yaralama, adam tartaklama işleri yaptığını söyleyen bir şahıs, verilen paraya göre TV de yayınlanma garantisi v.s veriyordu. İnsanları kışkırtmak amaçlı Facebook bu tip dolandıcıları, büyük kurumsal şirketlerden bile daha çok ön plana çıkarıyorlar. Buraya not düşeyim, bu yılın yaz ayına doğru bu tip şeylerin dozu daha da artacak. Adamlar hem facebook üzerinden ülkelere operasyon çekiyorlar hem de para kazanıyorlar. Ve hala facebook, instagram v.b platformlarının yerli versiyonlarına el atmıyoruz. Çin' i eleştiriyor birçok Avrupa ülkesi ancak adamlar hepsinin çin versiyonunu yapmış bunların sosyal medyadan operasyon çekmelerine imkan yok.

• Thanks 1

deli_petro06, 15 saat önce yazdı:

Son bir hafta da daha fazla sıklaştı bu reklamlar. Sanırım bayağı güzel keriz avladılar devam ediyorlar. Yemin ediyorum artık insanları uyarmaktan bıktım. Bu tip reklamları gördüğümde beğenen yada paylaşan kısmına bakıp tek tek mesaj yolluyorum. Bir de öyle bir sıkıntı iş ki, dolandırıcılık amaçlı reklam vereni milyonlara ulaştırıyor, sen insanları uyarmak için mesaj attığında seni bloke ediyor. Ben facebook 'un bu reklamları kasıtlı olarak daha da ön plana çıkardığını düşünüyorum. Şikayet ediyorsun yine de kaldırmıyorlar. Daha  önce de yazmış olabilirim. Dolandırıcılık olaylarından dolayı dolandırıcıların iş çevirdiği bir siteyi takip ediyorum. Bazı işlerin kasıtlı yapıldığını görüyorum. Dünya da birçok ülke de ekonomik sıkıntılar var. En çok etkilediği ülkelerden birisi de biziz. Örnek olarak, bahsettiğim site de para karşılığı adam yaralama, adam tartaklama işleri yaptığını söyleyen bir şahıs, verilen paraya göre TV de yayınlanma garantisi v.s veriyordu. İnsanları kışkırtmak amaçlı Facebook bu tip dolandıcıları, büyük kurumsal şirketlerden bile daha çok ön plana çıkarıyorlar. Buraya not düşeyim, bu yılın yaz ayına doğru bu tip şeylerin dozu daha da artacak. Adamlar hem facebook üzerinden ülkelere operasyon çekiyorlar hem de para kazanıyorlar. Ve hala facebook, instagram v.b platformlarının yerli versiyonlarına el atmıyoruz. Çin' i eleştiriyor birçok Avrupa ülkesi ancak adamlar hepsinin çin versiyonunu yapmış bunların sosyal medyadan operasyon çekmelerine imkan yok.

Ben

adresinde 7. başlık altından linkeri gönderiyorum kısa sürede site erişime kapatılıyor. Siz de gördükçe buraya bildirebilirsiniz.

mogokce, 7 saat önce yazdı:

Ben

adresinde 7. başlık altından linkeri gönderiyorum kısa sürede site erişime kapatılıyor. Siz de gördükçe buraya bildirebilirsiniz.

Hocam bu konuya facebook un çare bulması gerekiyor. Geçen gün gördüm. Çok kısa sürede 2,5 milyon insan görmüştü. Erişime kapatmak çare değil. Kapsamlı bir SS alıp Cimer' e başvuru da bulunmayı düşünüyorum. Her parayı basan reklam vermemesi gerekiyor. Birkaç dakika da bile binlerce kişinin canını yakabiliyorlar. Ayrıca bu dolandırıcılar linkler engellenmesi durumunda yeni linkleri hazır da bekletiyorlar. Adamlar da haram helal kavramı yok. Engellemek çözüm değil. Gerekirse facebook engellenebilir bile. Kimbilir arkasında devletler mi var, terör örgütleri mi var? Linkleri engellemek, ölümüne saatler kalmış adama geçmiş olsun demek gibi bir şey...

• Like 1

• 2 ay sonra...

Phishing saldırısı genelde banka web sitelerini clon script yazarak klonlarla profesyonel script olur ama bu 3d secure vb her şey benzetilir veya bağış olarak mehmetçik vakfı gibi yerlere bağış web siteleri kurarlar havuz mantığı ile bilgiler db'ye kaydedilir adam sizin her şeyiniz ile oynar düşmemek gerekir.

Birde telefonda yada bilgisayarda da olabilir ama bilgisayarda denemedim,  Namestest diye bir oyun var Burcundan kişiliğinin iki karşıt özelliğini çıkarıyor güya. bol bol pohpohlama işi biliyor öyle oluncada benim arkadaşların çoğuda bunu deniyor. Ama tıkladınmı hemen telefonuna yüklemeye çalışıyor programı ben geri falan yaptım kurulmasına engel oldum. Tam eminde değilim ama baktığımda programa ilişkin bir şey yok telefonumda.

bu ne peki? basit bir şeymi yoksa bir virüs özelliği varmı?

• 1 yıl yıl...
deli_petro06, 22.01.2020 - 19:49 yazdı:

Facebook un işine gelmediği için seni engelliyor reklam parası gidiyor millet dolandırılmış umurlarındamı yerli birsürü facebook tarzı site vardı hepsi kapandı kimse kayıt olup reklam vermeyince 

• Like 1