Jump to content

Hangi Windows 10 Sürümünü Tercih Etmeliyiz ?

hadibeolsun
 Share

Recommended Posts

Üst düzey PC için Enterprise:  (Benim şu anki tercihim)

Bu kadar kısa özetleyemezsiniz sürümleri: (öncelikle emek vermişsiniz teşekkürler)

Educationu , Workstationu kimler kullanıyor: Hep Enterprise kullandım w7 den sonra :

w10 da 2-3 yıl Workstation denedim (free lisans alınabildiği için,değişik yöntemlerle sonra hep enterprise

Bkz.: MDL

Edited by efe34
  • Like 2

efe34, 3 saat önce yazdı:

Üst düzey PC için Enterprise:  (Benim şu anki tercihim)

Bu kadar kısa özetleyemezsiniz sürümleri: (öncelikle emek vermişsiniz teşekkürler)

Educationu , Workstationu kimler kullanıyor: Hep Enterprise kullandım w7 den sonra :

w10 da 2-3 yıl Workstation denedim (free lisans alınabildiği için,değişik yöntemlerle sonra hep enterprise

Bkz.: MDL

Ben sadece En Sık Kullanılan Windows 10 Sürümleri üzerinden bilgi verdim. Uzman Kullanıcılar daha farklı Yapıları kullanabilir. Standart Ev Kullanıcıları Bilmeden Araştırmadan Direkt bodozlama mevzuya dalar gibi daldıkları için Temelini bilmediği birşeyi bilgisayarına yükleyerek sistemi kullanmaya başlıyorlar sonradan da niye sistemim yüksek fps vermiyor niye kasıyor diye de dert yanıyorlar onlara ithafendir paylaşımım.

Sizinde Bildiğiniz üzere;

Windows 10 Education –> Okullar, kolejler ve üniversiteleri hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Enterprise’ın tüm özelliklerine sahiptir. Farklı olarak sadece Akademik Lisanslama kapsamında temin edilebilir.

Windows 10 Enterprise –> Yine iş dünyasını hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Pro özelliklerinin tamamına sahiptir. Ayrıca geniş BT yapılarına destek olacak bazı avantajlar sağlar.

Windows 10 Pro –> İş dünyasını hedef alan bir sürümdür. Windows 10 Home sürümündeki tüm özelliklere ek olarak çeşitli iş ve kurumsal özellikleri de bünyesinde barındırır.

Windows 10 Home –> PC, tablet veya ikisini bir arada sunan cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir Windows 10 sürümüdür. Daha çok ev kullanıcılarını hedef alır, düşük maliyetlidir ama içerisinde kurumsal özellikler yer almaz.

• Like 3

Bu bütün Windows işletim sistemlerin de böyledir arkadaşlar. Mesela sistemin iyidir Windows 7 kurmak istersin Ultimate değil de sistem ne olursa olsun Home Basic yada Home Premium kurun. Windows 8.1'de Home Single Language kurun. Bazı arkadaşlar Embedded Industry öneriyor daha hafif diye ama aslında hafif değil bazı programları kurarken de hata veriyor. Önermiyorum. Gelelim Windows 10'a. Eziyet çektiren bu işletim sistemin de ise yine aynı şeyler geçerli. Home yada Home Single Language kurun geçin. Bir de bunun LTSC sürümleri var onlar biraz daha hafiftir ama uzun kullanıma gelmez sistem çabuk hantallaşıyor çünkü. 4 ay aralıksız kullandım kanser etmişti çünkü yavaşlamasından dolayı. 

• Like 1

Yeni çıkan cihazlarda bulunan donanımsal olarak bağımlılık ve sınırlamalar olmasaydı aynı zamanda uygulamalar vs. kapsamında windows10 başından beri daha çok geri planlarda kalırdı onandırki şirketlerde buna ayak uydurmak durumunda senkronize şekilde gerçi bunlar olayların farklı yönleri ve detayları durumu çeşitli boyutlarda bakınca insan düşünmeden edemiyor doğrusu.

Daha bir çok sektör buna çoğumuzun bildiği üzere (konusu bir ara geçmişti diye hatırlıyorum) dahil olarak, kurumsal bağlamda vista enterprise,se7en server sunucularında işlerini yürütmeye devam etmekteler eminim hala vardır eski yazılımlar ve karşılılıklı uyumluluk açısından zorunlu şekilde alışıla gelen değişiklikleri bozmadan işlerine bu şekilde devam edenler.Sonuç olarak,W10 sistemlerin kullanımı yapılandırma şekli geçmişte çıkan tüm win_sistemlerden farklı ve özellikle yeni kullanıcılar için zor ve zorluk seviyesini atlatma sürecide diğerlerine göre uzun bir süreç ve yazılanlar çizilenler sisteme yönelik geliştirmeler performans ayarları fix düzeltme paketleri vs.ortalıkta daha fazla çirit atmakta tabiri caizse. :D Super donanıma sahip birinde belki kasma donma olmaz,bilmeyenler merak edip incelemeyenler günlük bir kaç ofis işleri yapıp kullananları saymazsak eğer.Farkında olup hal böyle olunca,konuda da belirtilenler gibi sürekli bir arayış içinde olmaktan geri kalınılmıyor.Microsoft'ta sürekli olarakta yeni bir sürüm çıkararak tıpkı programlar gibi versiyonlarını değiştirerek tutturmuşlar bir esd algoritmasıyla compress'leyip bir kaç değişiklikle hemen yayımlamaktalar.Network'u sınırsız olanlar için sorun olmasa bile,sınırlı kotalı kullanıcıya etki etmekte ve bir çok benzer hususlarla devam eden bir keşmekeş yani uzun bir süre gidecek nihai bir versiyonda kalınılmadı hala kanımca bu böyle uzar gider nereye kadar gider kim bilir.

Değerlendirmelerinizi haklı buldum iyi tespitler ne yalana söyleyeyim benimde aklıma gelen ilk sistemlerden Windows'un_Professional paketleri başı çekmekte oluyordu.Gerçi illa bir performans ameliyatına girmek gerekliki adam olsun sistem yoksa şişiyorlar hemen. :D 

Saygılarımla.

• Like 5

Açıklama aydınlatıcı olmuş üstad.. 

Yanlız şöyle  yapalım bundan sonra tnctr ailesinde isletim-sistemleri sistemi yapan üstad lar bundan sonra sadece Home veya single sürümünü yapsalar makbuldür... Eee bizde ne yapalım üstad lar bütün sürümleri koyunca bizde mecbur pro yu kullanıyoruz 

• Like 3
  • Thanks 1

bozart, 25.12.2019 - 08:04 yazdı:

Açıklama aydınlatıcı olmuş üstad.. 

Yanlız şöyle  yapalım bundan sonra tnctr ailesinde isletim-sistemleri sistemi yapan üstad lar bundan sonra sadece Home veya single sürümünü yapsalar makbuldür... Eee bizde ne yapalım üstad lar bütün sürümleri koyunca bizde mecbur pro yu kullanıyoruz 

Sistem modifiye yapanlar Geliştirici vasfında olduğundan üst sürümler daha çok tercih ediliyor. Ev kullanıcısı için tabii ki Home ve benzeri sürümler yeterlidir.

• Like 2

Yaklaşık 1 haftadır home surumunu kullanıyorum gözlenimlerim şöyle 

1<wındows7 gibi akıcı olmasada iş görür halde mecbur kalmadıkca 10 kurmama taraftarıyım

2<Mevcut oyunların ogunu uyumluluk modu 7 seçip kullanıyorum ornek callofdutymoderen wav

3<Lisanslama windows 10 pro dijital idi bunda otomatik lisansladı

• Like 2