Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Packard Bell Laptop Format Atamama Sorunu

lord_figo18
 Share

Recommended Posts

lord_figo18, 11 dakika önce yazdı:

S.a arkadaşlar packard bell laptoba ssd aldım uefi li mainde görüyor ama windows hdd bölme ekranında 0 gösteriyor yardımcı olur musunuz 

Ve Aleykümselam Ve Rahmetullahi Ve Berekatühü Ve Mağfiretühü Daimen Ve Ebeden.

Değerli Kardeşim Başka Bir Makinede Görüpte Senin Packard Bell (Yani Acer) Notebook unda Görmüyorsa Bu İşlemlere Uygulamakta Fayda Var Ha Hiç Bir Makinede Görmüyorsa O Zaman SSD Kart Yuvasını Açıp Selülozik Tiner Ve Temiz Bir Fırça İle Temizleyelim Daha Sonra Chipleri Kontrol Etmelisin Ölmüşse Yada Astarı Yüzünden Fazla Ediyorsa Yenisini Almanı Öneririm 

Hard Disk Low Level Format Tool Kullanmanı Tavsiye Ederim Hdd Önbelleğini Sıfırla Format UEFI - LEGACY Biçimi Eklemeden Direkt Olarak Tak Pc'Ye Düzelecektir İnşallah.

BIOS u Da Kontrol Etmeni Öneririm.

• Like 1

lord_figo18, 1 saat önce yazdı:

Diskpart yaptmıştım çift exit yapmadan çıktım sonra hiç okumuyor hdd yi harici olarak taktım başka pc ye yine aynı ne oldu çözemedim gece uğraştım olmayınca bugün devam edecem 

winpe ile girince görmüyor mu. (Strelec, KMPE, @mephistooo2 nun winpesi?)

Mevcut masaüstüne bağla gddyi: easeus aomei gibi partition programlarıyla gpt yapmaya çalış:  (yapmışsın zaten yeni gördüm)

yine görünmüyorsa bozuk olabilir SSD

FastZeit, 11 saat önce yazdı:

Hard Disk Low Level Format Tool Kullanmanı Tavsiye Ederim

HDD low level format mekanik diskler için değil mi SSD de kullanıldığını duymamıştım (hatta zarar vereceğini düşünüyorum)?

Edited by efe34

efe34, Bir saat önce yazdı:

winpe ile girince görmüyor mu. (Strelec, KMPE, @mephistooo2 nun winpesi?)

Mevcut masaüstüne bağla gddyi: easeus aomei gibi partition programlarıyla gpt yapmaya çalış:  (yapmışsın zaten yeni gördüm)

yine görünmüyorsa bozuk olabilir SSD

HDD low level format mekanik diskler için değil mi SSD de kullanıldığını duymamıştım (hatta zarar vereceğini düşünüyorum)?

Değerli Kardeşim Ssd'Lerin Her Bellek Hücresinin Okuma/Yazma Ömrü Olduğu İçin Tabikide Zararı Olacaktır. Ama 3-5 Kere Format Atmakla Da Bir Soruna Yol Açmaz. Ssd'ye Defrag Zararlıdır Format Niye Zararlı Olsun. Ssd İçin Genelde Biçimlendirme Yapmak Daha Doğrudur. Lakin Ssd Üreticileri De Yılda Bir Kez Veya En Fazla 6 Ayda Bir Low Level Format Atılmasını Tavsiye Eder. Sistemi Doğru Oturtmak İçin 3-5 Format Atılabilir. Ama Alışkanlık Yapıp Zevk Olsun Diye Format Atmak Doğru Değildir. Pahalı Bir Parça. Ne Zaman Arıza Vereceği Belli Olmuyor. Ve Arızalandığı Zaman Da Bilgi Kurtarmak Çok Zorlaşıyor.

• Thanks 1

FastZeit, 12 dakika önce yazdı:

Değerli Kardeşim Ssd'Lerin Her Bellek Hücresinin Okuma/Yazma Ömrü Olduğu İçin Tabikide Zararı Olacaktır. Ama 3-5 Kere Format Atmakla Da Bir Soruna Yol Açmaz. Ssd'ye Defrag Zararlıdır Format Niye Zararlı Olsun. Ssd İçin Genelde Biçimlendirme Yapmak Daha Doğrudur. Lakin Ssd Üreticileri De Yılda Bir Kez Veya En Fazla 6 Ayda Bir Low Level Format Atılmasını Tavsiye Eder. Sistemi Doğru Oturtmak İçin 3-5 Format Atılabilir. Ama Alışkanlık Yapıp Zevk Olsun Diye Format Atmak Doğru Değildir. Pahalı Bir Parça. Ne Zaman Arıza Vereceği Belli Olmuyor. Ve Arızalandığı Zaman Da Bilgi Kurtarmak Çok Zorlaşıyor.

Link yollarmısınız ssd ye low level formatla ilgili

Edited by efe34

lord_figo18, 19 dakika önce yazdı:

Hdd yi mainde görüyordu daha önce ama biostan mı ki

winpe ile açınca easeus partition managerle disk görünüyorsa ntfs biçimlendirin-ya da harf atamaya çalışın sonra da gpt ye dönüştürün

disk araçlarında sergeide mesela bir sürü araç var-biri görmezse biri görür görünmüyorsa bozuk olabilir-usb den harici disk kutusuyla değilde sata kablosuyla bağlayın

@awengers44 üstad kon boot önermişti sanki

sataile bağlıyken biosta diskin görünmesi lazım evet masaüstü pcde

Edited by efe34

Gparted disk yöneticini kullanarak bakmak gerekli.Herhangi bir linux sistemindende (live-cd) çalıştırılarakda istifade edilebilir sorun var veya yok illaki anlaşılır diski biçimlendirme,sektörleri silerek dönüş sağlanabilir.Elimde hep bulundururum usbdisk,hdd vb. sorunlarda kullandığım ve çözüme ulaştığım uygulama.

Kaynak link: 

Please register to see this content.
 | (Bootable özellikli iso dosyası mevcut.)

Kolay gelsin. :) 

• Like 1

lord_figo18, 32 dakika önce yazdı:

kurulumda disk bölümü açılıyor ayrılmamış alan 0 mb diyor 

Bios ayarları ile ilişkili bir sorun olduğunu düşünüyorum bağlantıları arabirimleri üzerinde değişiklikler deneme yanılma yaparak sonuç elde edilebilir.Windows üzerinde görüyorsa geriye sadece bu kalıyor.Diğer taraftan gerçi ssd diskler hakkında çok derin bir bilgim yok prensipleri vb. gibi ne varki sonuçta depolama birimi çokta farklı bir şey değil "/s hızı" ve mekanizması ve yapı özellikleri dışında vs.SSD diski farklı bir pc'de "external box"'a harici kutu vb.bağlantı yaparak ayrıca partition'larını silme tek part  haline getirme şekli vb. yöntemler izlenebilirde birinden biri tutacaktır yani çözüme ulaşır kanaatimce. :) 

Uzun yıllar evvel şifreli bir diske denk gelmiştim hatırladığım kadarıyla sony laptop cihazdı çok uzun bir süre kafa patlatmıştım sahibide öğretmendi kıramadım beni önermiş bir arkadaşımız neydi o be şifreli diski müdahale edip güvenlik duvarını,geçene kadar canım çıkmıştı.Neyse en son aklıma linux geldi o dönem yaygın dağıtımlar yoktu ubuntu,mint,pardus vs.diski farklı bir pc'ye bağlantı yapıp ubuntu kurmuştum olay çözülmüştü şakır şakır çalışıyordu diskte ne var ne yok kalktı.sSonradan diskin 2.partition'una ntfs'li bölüme w7 kurdum. iki sistem olmuştu hdd üzerinde.(marka modelini hatırlayamadım) diskin.5400rpm'li olan bir diskti genellikle zaten bu hızda oluyorlardı.Aklıma geldi bir an o yıllar. :D 

• Like 1

forjest, 20 dakika önce yazdı:

Bios ayarları ile ilişkili bir sorun olduğunu düşünüyorum bağlantıları arabirimleri üzerinde değişiklikler deneme yanılma yaparak sonuç elde edilebilir.Windows üzerinde görüyorsa geriye sadece bu kalıyor.Diğer taraftan gerçi ssd diskler hakkında çok derin bir bilgim yok prensipleri vb. gibi ne varki sonuçta depolama birimi çokta farklı bir şey değil "/s hızı" ve mekanizması ve yapı özellikleri dışında vs.SSD diski farklı bir pc'de "external box"'a harici kutu vb.bağlantı yaparak ayrıca partition'larını silme tek part  haline getirme şekli vb. yöntemler izlenebilirde birinden biri tutacaktır yani çözüme ulaşır kanaatimce. :) 

Uzun yıllar evvel şifreli bir diske denk gelmiştim hatırladığım kadarıyla sony laptop cihazdı çok uzun bir süre kafa patlatmıştım sahibide öğretmendi kıramadım beni önermiş bir arkadaşımız neydi o be şifreli diski müdahale edip güvenlik duvarını,geçene kadar canım çıkmıştı.Neyse en son aklıma linux geldi o dönem yaygın dağıtımlar yoktu ubuntu,mint,pardus vs.diski farklı bir pc'ye bağlantı yapıp ubuntu kurmuştum olay çözülmüştü şakır şakır çalışıyordu diskte ne var ne yok kalktı.sSonradan diskin 2.partition'una ntfs'li bölüme w7 kurdum. iki sistem olmuştu hdd üzerinde.(marka modelini hatırlayamadım) diskin.5400rpm'li olan bir diskti genellikle zaten bu hızda oluyorlardı.Aklıma geldi bir an o yıllar. :D 

Üstad sende konuyu ubuntuya bağlıyorsun ?? ubuntu kurmadan olmaz mı disk oluşturamam mı sonra windows 10 kursam 

• Haha 1

lord_figo18, 8 dakika önce yazdı:

Üstad sende konuyu ubuntuya bağlıyorsun ?? ubuntu kurmadan olmaz mı disk oluşturamam mı sonra windows 10 kursam 

Şeker kullanmayanlar Şekerli içenleri bıraktırmaya çalışır.   :)

Linux Dağıtımlarını kullanlarda  :)

Önce biostan bi check et görüyormusun orada

İde de raid de falan kalmışmı ona bak ahci seç seçili değilse

Bootsecure falan varsa kapat 

Gpt değilse  normal mrb kur geç

baktın uefi destekliyor uefi bas geç.

Hiç olmadı yine disk 0.

15 tane clientin var tak birisine  farklı bir sata çıkışından

Biçimlendir Parçala geç :D Acıma

Amerikayı yeniden keşfetmiyoruz. Ne kadar zor olabilirki

Edited by VentMois
  • Like 2

forjest, 2 saat önce yazdı:

Ubuntu kurduktan sonra ssd ye laptoba takıp windows kurabilir miyim üstad ??

lord_figo18, 2 saat önce yazdı:

Ubuntu kurduktan sonra ssd ye laptoba takıp windows kurabilir miyim üstad ??

Amaç emin olmak birden fazla sistemide kurabilirsin tabiiki,gparted disk manager'la ,istenilen boyutta yarısı kadar,hdd alanı ayırıp ntfs,fat biçimlendirip/bölümü aktif edip, "windows'u ayrılmış olan bu bölüme" kurabilirsin elbette önemli olan senin ssd hdd 'te sorun olup olmadığı gerisi kendiliğinden gelir zaten. :) 

• Like 1

lord_figo18, 06.01.2020 - 21:44 yazdı:

S.a arkadaşlar packard bell laptoba ssd aldım uefi li mainde görüyor ama windows hdd bölme ekranında 0 gösteriyor yardımcı olur musunuz 

a.s hocam dvd sürücüne windows 7 koy vede formata gir f1 bas diskpart yap olması lazım benimde başıma gelmişti usbden yapmıyacan dvd sürücüsunden yapıcan bu şekilde olması lazım olmadıysa ssd arizalı olabilir sıfır aldiysan iade et 2 else götür iade et %80 Ciplerde sıkıntı vardır sonucta kactane elden geciyor sen alana kadar kolay gelsin

AdnanGumus, 7 saat önce yazdı:

a.s hocam dvd sürücüne windows 7 koy vede formata gir f1 bas diskpart yap olması lazım benimde başıma gelmişti usbden yapmıyacan dvd sürücüsunden yapıcan bu şekilde olması lazım olmadıysa ssd arizalı olabilir sıfır aldiysan iade et 2 else götür iade et %80 Ciplerde sıkıntı vardır sonucta kactane elden geciyor sen alana kadar kolay gelsin

Başka pc de sorun yok üstad dvd den windows 10 kursam olur mu mainde hdd görünüyor bootta görünmüyor nasıl bir biostur 2 gündür 2 de yatıyorum 

İşlem 1 : Anakart gbt ve mrb mı desteklıyor onu bı ogrenıyorsun 

örnek

disk_yonetimi_disk_sag_tikla.png

diskimiz_mbr_mi_gpt_mi.png

Bİlgısayara sag tıkla yonet de disk yönetiminde temel diske sag tıkla ozellıkler de  birimler sekmesinden ana önyükleme  kaydında yazar gbt yada mrb oldugu

işlem 2:AOMPRAST yazılımı ıle çevirme işlemini yap muhtemelen aldıgın ssd yenı nesıl sistemin eskı gbt dir mrb cevir

gerekirse uefi bıosu dısable yap

Edited by casper0007

lord_figo18, 2 saat önce yazdı:

Başka pc de sorun yok üstad dvd den windows 10 kursam olur mu mainde hdd görünüyor bootta görünmüyor nasıl bir biostur 2 gündür 2 de yatıyorum 

bende onun için dedim biosta gözükmüyor silinmiş gibi duruyor boşu boşuna ssd alacaktı arkadaş dedigimi yap ssd biosta gözükür istedigin formatı atarsın eger gözükmüyorsa dedgigim gibi arızalı olabilir 1000 1 bozuk gelir anlamayız saglam deriz ama bozuk çıkar kolay gelsin