Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Teşekkürler öncelikle: donanım seviyesine göre 1 den mi başlayalım, bir de windows kullanan birine yakın hangisini önerirsiniz-2gb ram 320gb ide HDD bir sistemde deneyeceğim (Linux mint i kaldırıyor  light w7 ve emb 8.1 (kısmen ) kaldırıyor

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 6 saat önce yazdı:

Teşekkürler öncelikle: donanım seviyesine göre 1 den mi başlayalım, bir de windows kullanan birine yakın hangisini önerirsiniz-2gb ram 320gb ide HDD bir sistemde deneyeceğim (Linux mint i kaldırıyor  light w7 ve emb 8.1 (kısmen ) kaldırıyor

Sıralama düzenini baz almak gerekmemekte konudaki sıralama sadece düzen mantığında diyelim esasen hepside birbirinden farklı hızlı değişiklikler gösterebilmekte güzel sistemler.

Verdiğin donanım özellikleri işlemciyi göremedim ancak (x64 bit) CPU/ destekliyorsa mimarisi,başta_winbuntu 16.04 veya 18.04 versiyonlar çok seri akıcı seri kasmadan rahat çalışır.

Diğer taraftanda xfce arayüze sahip olan eklediğim dağıtımlarda,kurulumu ve kullanımı bakımından tabiiki bu dağıtımlarda "Xubuntu,Lxde,Archman ve Lubuntu" sistemleride seri ve hızlı çalışacaktır burada karar senin elbette aralarından incelemeler yaparak (forum,net,google) üzerinden_arayüz vb. detaylardan yola çıkarak seçmek gerekli.

Ben kolaylık olsun diye başından winbuntu'yu öneriyorum windows'a benzerliği kullanımı vb. bakımdan yoksa bütün sistemler güzel umarım yararlı ve anlaşılır olmuştur değerli  kardeşim sormak istediğin birşey varsa eğer,buradan yine cevaplarım mesajını.ancak görebildim,geç cevap verdim chatbox'tan görünce iletini ancak yorumladım kusura kalma saygılarımla. :) 

• Like 1

forjest, 6 saat önce yazdı:

Sıralama düzenini baz almak gerekmemekte konudaki sıralama sadece düzen mantığında diyelim esasen hepside birbirinden farklı hızlı değişiklikler gösterebilmekte güzel sistemler.

Verdiğin donanım özellikleri işlemciyi göremedim ancak (x64 bit) CPU/ destekliyorsa mimarisi,başta_winbuntu 16.04 veya 18.04 versiyonlar çok seri akıcı seri kasmadan rahat çalışır.

Diğer taraftanda xfce arayüze sahip olan eklediğim dağıtımlarda,kurulumu ve kullanımı bakımından tabiiki bu dağıtımlarda "Xubuntu,Lxde,Archman ve Lubuntu" sistemleride seri ve hızlı çalışacaktır burada karar senin elbette aralarından incelemeler yaparak (forum,net,google) üzerinden_arayüz vb. detaylardan yola çıkarak seçmek gerekli.

Ben kolaylık olsun diye başından winbuntu'yu öneriyorum windows'a benzerliği kullanımı vb. bakımdan yoksa bütün sistemler güzel umarım yararlı ve anlaşılır olmuştur değerli  kardeşim sormak istediğin birşey varsa eğer,buradan yine cevaplarım mesajını.ancak görebildim,geç cevap verdim chatbox'tan görünce iletini ancak yorumladım kusura kalma saygılarımla. :) 

32 bit pentium sanıyorum işlemci  hocam yazmamışım (2004 ten beri severek kullandığım bir makina): zahmet verdim:

4 tane linux kurulabilir sanıurım legacy sistene en az 3 (şu an sanırım w7 w8.1 mint var : xp yi hatırlayamadım: W7 zamanında  tek c bölümü olarak Yyani 100 mb bölüm olmadan kandırabiliyordum sistemi : ama w7 8.1 ve mint var eminim:min de tıkır tıkır çalışıyor: amaç öğrenmek paylaşmak olsun

Teşekkürler tekrar paylaşım için

linuxta takas için ayrılan alanlar hard diskte yer kaplıyor mu hatırlayamadım: mevcut mint de takas alanı yok

Edited by efe34
  • Like 1

efe34 

Estağfurullah :) 

Tavsiye sistemler.

işletim sistemlerinin 32 bit'lik olanları üstte mevcut sırayla gidersek eğer,bu dağıtımlar eski makineler iyi çalışırlar: 1.Peppermint (Uygulama ve yapılandırma  açısından daha iyi.  2.Lubuntu  (Sade) temel uygulamalarla gelir. 3.Xubuntu  (Sade)  temel uygulamalarla gelir.

Hdd alanı ayırma ve takas alanlarının oluşumu vs..

Linux işletim sistemi üzerinden: Takas alanı linux için ayrılan hdd disk alanı ne kadarsa  "orn: 40gb" , "ayrılan takasalanı/swap: 6000mb" olsun geriye  34gb kalan bos_yerde linux için kurulacak alan olarak kalır (ext4) dosya biçimiyle bu alana kurar.Özetle takas alanı,alan olarak (partition/sanal bellek memory ram) sistemin işlem fazlası,gereksinim duyduğu zamanlarda ayrılan takas/swap alanını kullanacaktır bu sayede sisteme rahatlık sağlar yoğun işlemlerde ayrılmış takas alanlarını kesin kullanır sisteme ek yük getirmez akıcı ve stabil çalışır.

Bütün linux sistemlerde mbr disk yapılandırma menüsünde bazı değişik disk yapılandırma bölümleme ibareleri yer almakta:

hdd disk bölümleme için: (Lvm,Windows yanına kur,Otomatik biçimle kur,) windows varsa boş disk alanından ayırıp tek disk olarak kurulabilecek alanı kendi otomatik olarak bu bölgeye_mevcut linux sistemini kuracaktır bu özellik "(Ubuntu,Linux mint'ten anımsanmıştır)" ya da,LVM metoduyla farklı partition'lar Root,recovery,home,boot,takas alanı vb. alanlar oluşturarak ayırarak kurar. (ben tavsiye etmiyorum ve kullanmıyorum bu yöntemi) Diğer seçimlerde hdd disk alanları için (Mbr disk menüsü üzerinde genellikle) > en altta olurlar.Menü üzerinde (Elle yap,Özel alan belirle,Manuel disk alanı bölümle vs..) gibi seçenekle disk yöneticisi açarak ve açıldığında evvel'den ayrılmış bölümleride gösterir,(ya da windows üzerinden linux için ayrılmış alan varsa bu alanı gösterir orn: 50gb disk alanı) üzerine çift tıklayarak bu disk alanını menuel elle belirleme yoluyla belirleme yaparsak eğer, "50.000 gb" alanını,(takas alanı ayrılma işlemi için (46000) yapıp tamam dediğimizde 4gb'lik alanın oluştuğunu görürüz oluşan alanlara tıklanarak yine aynı menü üzerinden 46000mb alan (ext4) olarak , 4gb (4000) mb'lık alanda swap/takas alanı olarak seçilerek diskleri oluştur yönergesiyle bu alan iki parça şeklinde oluşur ve ext4 46000mb lık alanı sda1 / root simgesi seçilerek sistemin buraya kurulması sağlanır.

Linux Live çalıştığında bağımsız olarak evvelinde diskleri hazır hale getirme işlemi üzerine..

Linux işletim sistemleri  üzerinde genellikle gparted disk partition manager yüklü olarak gelmekte örneğin Live olarak çalıştırılan bir linux sisteminde kuruluma başlamadan dahi,sadece gparted çalıştırılarak dahi bu disk alanlarıda üstte bahsettiğim gibi sistemin mbr menüsünde işlem yapmadan dahi manuel olarak disk alanları belirlenebilir ve ilgili takas/swap alanları oluşturulabilir.Linux kurulumunda disk alanları oluşturulduğundan zaten,otomatik olarak bu alanları algılayacağından kendi kullandığı ext4 dosya biçimine root olarak sistemi mount edecektir.Ya acaba buraya kurmaz gider windows üzerine kurar şüphesi olursa eğer,yine üstteki  manuel disk alanına girerek,oluşturulan disk alanlarını iki parça diyelim  Sda1 (ext4) sda2 (Takas/swap) alanı olsun. Sda1 (ext4) disk alanını seçim root / simgesini belirleyerek bu disk alanına kur burayı biçimlendir şeklindeki tiki'de işaretleyerek yine aynı şekilde otomatik olarak belirlenen bu disk alanlarına sistem hazırlanmış olduğu için disk alanları rahat bir şekilde işlem meşkuliyeti olmadan hızlı kuracaktır.

Harddisk silme,Takas alanlarınıda iptal edip silme boş disk alanlarını diğer disklere bağlama ekleme vb. 

ya da istenmiyorsa bu swap alanları veya farklı kullanılmayan disk alanları silinebilir  istenen aktif olan hdd alanlarına bağlanabilir tıpkı windows'tan bildiğimiz disk yöneticilerinin yaptığı işlemler gibi herşey mümkün olmakta.Bazen silme işlemlerine izin vermeyebilir (takas alanı/swap için) yapmak gereken üzerine sağtık yapıp,takas alanını durdur yapmak yapmak gerekli başındaki silmek istenirse eğer engelleme uyarı çıkmasın.

Disk alanlarını Gparted Disk Manager yöneticisiyle her zaman yapılandırabilir.Kurarken emin olma anlamında evvelinden diskler oluşturulabilir.Bazen windows üzerinden ayrılan disk alanları dahi olsa bu yöntemle işlem yapmak linux'ün kendi disk yöneticisinden dahi sağlam olabilmekte (legacy ve uefi ön bellek veya farklı disk alanlarının yapılandırılması) detaylarınada girilerek görsel tablodan işlemleri rahat bir şekilde yapılandırabilmek için işleri kolaylaştıran bir seçenek.Ondandırki hatalı ve windows disk alanlarının yanlışlıkla silinmeleri veya farklı alanlara farkedilmeden anlamadan kurulup varsa windows yanına kurulum yöntemlerinin açılamaması grub  boot loader'ın işlemini yapamaması gerçi bunlar biraz detaya girer şimdilik bu kadar.bunuda eklemiş olalımki bilinsin en azındanUmarım anlaşılır olmuştur biraz uzun oldu ancak temel mantık genellikle aynıdır.

Saygılarımla. :) 

Edited by forjest
  • Like 1
  • Thanks 2

• 3 hafta sonra ...

Lubuntu tavsiye ederim. KDE uygulamalarını kullanıyor, çok fazla ram tüketmez ve tam-fonksiyoneldir.

Driverlar otomatik yüklenir.

İndirme Linki

Direkt ISO: http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/19.10/release/lubuntu-19.10-desktop-amd64.iso

• Thanks 1

Linux Mint'in 3 sürümüde genel olarak benzer masaüstü sürümünü kullanıyor.

Ubuntu temelini aldığı için herhangi bir uygulama derdi yok.

Varsayılan olarak gelen bazı uygulamalar Ubuntudan farklı olarak

sistemi daha kullanışlı yapıyor (Drawing , Disk ve Backup bunlardan sadece birkaçı) ve kendine özgü yeşil tema çok güzel.

Kendi sistem-güncelleme uygulaması var.

Xfce çoğu dağıtımdan bildiğimiz son derece stabil sürümdür. Son derece kişiselleştirilebilir.

Cinnamon ise çok sevilen ''Nemo'' dosya yöneticisini kullanıyor.

İkonlar daha çok Windowsa benziyor ve başlat menüsü daha toplu.

• Like 1

tipitip1i, 4 saat önce yazdı:

1 gb ram olan eski bir bilgisayara sadece internete girmek için hangisini yüklemeliyim. Linux driverleri kendi otomatik yüklermi.

32 bit Lubuntu veya peppermint her ikiside seri ve akıcı çalışır görsellik istenirse eğer,ilk etapta_pepper mint mantıklı görünmekte.

by_bozkurt, 3 saat önce yazdı:

Yan sistem olarak linux mint kullanmak istiyorum.

Önerirmisiniz ve hangi masaüstü?

1. Windows efektleri aşinalık vb. durumlar için "Linux mint'in kendine has ve geliştirdikleri Cinnamon desktop" arayüzlü olanı donanımınız düşük değilse eğer çok iyi bir arayüzdür kurulabilir memnun kalırsınız alternatif olarak DeepinOS'ide öneririm son zamanlarda tercih edilen sistemlerden.
  2. Düşük donanımlar için Xfce/mate/lubuntu arayüzleri düşük veya yüksek donanımlarda rahat ve seri çalışır.

Bilgi : Winbuntu 2020 yeni linux işletim sistemi hazırlandı. upload sürecinde eklenecek ayrıca değerlendirebilir incelemek isterseniz eğer ilgili sayfa > buradan

• Like 2
  • Thanks 2

eski dixüstü pc me yukledigim linux ların (mint ,xubuntu,elementery os, lubuntu,pardus) hiçbiri ekran kartını görmedi yada ben yapamadım live olarak kullandıgımda sorun olmuyor ama normal kurulumda sorun oluyor.

yardımcı olurmusunuz?

pc min özellikleri şöyle

Please register to see this content.

avis, 6 saat önce yazdı:

eski dixüstü pc me yukledigim linux ların (mint ,xubuntu,elementery os, lubuntu,pardus) hiçbiri ekran kartını görmedi yada ben yapamadım live olarak kullandıgımda sorun olmuyor ama normal kurulumda sorun oluyor.

yardımcı olurmusunuz?

pc min özellikleri şöyle

Bu ekran kartı için bir driver önerilmiş. Xubuntuda kurulumdan sonra terminale bunu deneyin.

sudo apt install xserver-xorg-video-openchrome

Ekran gelmiyorsa bilgisayar açılırken CTRL ALT F2 (olması lazım)  kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıp yüklemeyi deneyin. Umarım işinize yarar.

Dağıtım bazında KDE Neon dikkatimi çekiyor.

En güncel KDE uygulamalarını kullanıyor ve temel ögeler dışında sisteme hiçbirşey kurmuyor.

Son zamanlarda KDE masaüstü XFCE'den daha hafif diye bir söylenti çıktı. KDE tasarım bazındada kendisini çok geliştirdi.

Şu anda 18.04 LTS kullansamda Nisan ayından sonra geçiş yapabilirim.

• Like 1

hammer1284, 10 saat önce yazdı:

HP Stream x360 - 11-p010nt için öneriniz var mı?

Winbuntu2020 çok uygun olur.Mevcut donanımınız ile sorunsuz kullanabilirsiniz.Verdiğiniz linkte de

w8.1x64 bit destekli olduğunu belirtmiş cpu desteği x64 bit olduğundan MMc disklerin,normal "5400/7200 rpm"_hdd disklere göre bir-iki tık üzerine hızında olduğunu düşünürsek eğer,yeni nesil gibi vb. linux dağıtımları bu arayüzdekiler Xfce,Lxde,Lxqt,Mate masaüstü arayüzleri | daha rahat çalışacaklardır..Burada  dağıtım ve arayüz seçimi sizin beğeni ve seçiminize kalıyor tabiiki.

• Like 1

Teşekkür ederim hocam usb üzerinden başlattım öyle deneyeyim dedim. Sistemde en ufak bir takılma yok fakat wifi ayarını bulamadım sürücüyü mü tanımadı acaba? Birde sizin bilginiz vardır hocam bu bilgisayara android (google kitaplar uygulaması yüklenebilen) yüklenir mi? 

• Like 1

hammer1284

Wifi açıp kapatıp tekrar'dan açın bağlanmıyorsa eternetle bağlanarak sistemi tamamen güncellleyin.Eski ve yeni nesil harici olan tüm wifi cihazlarını tanır farklı birşey olsa gerek.

Android uygulamalarını çalıştıran bir çok uygulama emulatorler var aslında aklıma ilk gelen genymotion adlı program var kullandığım bir program değil,

özelliğide koyulmuş buda tarayıcı üzerinden programları oluşturulan account üzerinden özelleştirerek kullanım sağladığı anlaşılıyor denemek gerekli bununla ilgili bilgim ne yazıkki yok.Bu özellikleri kullanan diğer üye arkadaşlarda yorum belirteceklerdir android ile ilgili geniş bir çalışma yapmayı düşündüm ancak boyut çok fazla olacağını düşünülerek vaz geçtim herkezin kullanım alanları farklı nitekim kolay gelsin.

• Like 1

forjest, 21 dakika önce yazdı:

hammer1284

Wifi açıp kapatıp tekrar'dan açın bağlanmıyorsa eternetle bağlanarak sistemi tamamen güncellleyin.Eski ve yeni nesil harici olan tüm wifi cihazlarını tanır farklı birşey olsa gerek.

Android uygulamalarını çalıştıran bir çok uygulama emulatorler var aslında aklıma ilk gelen genymotion adlı program var kullandığım bir program değil,

özelliğide koyulmuş buda tarayıcı üzerinden programları oluşturulan account üzerinden özelleştirerek kullanım sağladığı anlaşılıyor denemek gerekli bununla ilgili bilgim ne yazıkki yok.Bu özellikleri kullanan diğer üye arkadaşlarda yorum belirteceklerdir android ile ilgili geniş bir çalışma yapmayı düşündüm ancak boyut çok fazla olacağını düşünülerek vaz geçtim herkezin kullanım alanları farklı nitekim kolay gelsin.

Nereden açıp kapatıyoruz kurmadan yapabiliyor muyuz tüm işlemleri? Pc zayıf olduğu için emulator denemedim siteyi deniyecem.

dseulogy, 14 saat önce yazdı:

Bu ekran kartı için bir driver önerilmiş. Xubuntuda kurulumdan sonra terminale bunu deneyin.

sudo apt install xserver-xorg-video-openchrome

Ekran gelmiyorsa bilgisayar açılırken CTRL ALT F2 (olması lazım)  kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıp yüklemeyi deneyin. Umarım işinize yarar.

Dağıtım bazında KDE Neon dikkatimi çekiyor.

En güncel KDE uygulamalarını kullanıyor ve temel ögeler dışında sisteme hiçbirşey kurmuyor.

Son zamanlarda KDE masaüstü XFCE'den daha hafif diye bir söylenti çıktı. KDE tasarım bazındada kendisini çok geliştirdi.

Şu anda 18.04 LTS kullansamda Nisan ayından sonra geçiş yapabilirim.

cevap için teşekkür ederim .yeni ssd takmıştım. oda bozuk çıktı degişime gönderecegim gelince deneyecegim.

Güncellendi! 9 Şubat 2020

Listeye eklenen dağıtım: Winbuntu2020 [x86 - x64] Türkçe (Yeni!)

evren0102

Porteuslinux şifre sormaması gerekli,ancak soruyorsa eğer genellikle,root olarak açıldığına göre, şifreside: toor olarak deneyin diğerleri: live / liveuser / user vb.

dedem korkut

Winbuntu2020 x64 bit üzerinde playonline wine uygulamaları mevcut oyun ve farklı uygulamaların yanısıra,playonlinux üzerinden online olarak ilgili kategoriden.ms-office'de kurulabilmekte ancak,daha evvel hiç kurmadım ofis uygulamalarını.libreoffice ve wps tek başına zaten yeterli olmakta genel olarak kolay gelsin.

• Like 2

efe34

Konularda editleme yaparken başlık,etiket ve sayfa içerisindeki tarihlere de,değişikliğe dayalı şekilde uygulamadan bağımsız olarak,konuda değişiklik yaptığımın anlaşılması düşüncesiyle aynı zaman damgasını işleyiveriyorum.Özetle konu tarihi dışında her hangi bir değişiklik yok dosya aynı dosya ms5 hash checkSUM değerleri  birbiriyle örtüşmekte.Efe hocam saygılarımla. :) 

Harici diskte bulunan Linux sistemlerimin bulunduğu dizinine girerek,tekrar'dan "MD5_hash değerlerini" kontrol ettiğim anın (10 Şubat 2020) tarihli screenshot'u.

6M7d9E.png

• forjest changed the title to Eski Laptop,masaüstü Bilgisayarlar Için En Hızlı Linux Sistemleri 2021