Jump to content

Harici Disk Ve Elektrik Kesintisi

conveys16
 Share

Recommended Posts

Harici diske veri kopyalaması sırasında elektriğin gitmesiyle harici diskin boş alan kısmında artış var varolan verilen toplam kapladığı alan daha düşük olmasına rağmen kullanılabilir alanım oldukça azaldı ve  kopyalanan ana klasör harici diskten silinmiyor.Dİski her taktığımda tara ve düzelt isteği geliyor fakat aceleci davranmak istemedim. Deneyim sahibi olan tnctr üyelerinden yardım bekliyorum.
Haricideki dosyaları bir yere taşıma imkanım yok şuan mevcut sorunum yarım kalan kopyalama dosyası diskten gitmiyor ve tara düzelt isteğiyle karşı karşıyayım. Disk sağlığını eski haline nasıl getiririm? Aldırış etmezsem diskteki dosyaları zaman içinde  tamamen kaybetme olasılığım var mı?

DJ_Rush, Bir saat önce yazdı:

Hasarlı dosyalar diske zarar vermiş. LinuxLive sistemle diske ulaşmaya çalış ve verilerini kurtarmayı dene.

Windows 10 sistemler bu tür konularda çok başarılı. WinPe 10 sistemle de disk onarmayı deneyebilirsin.

Varolan verilerimi kullanabiliyorum  hasarlı yalnızca hasar yaratan kısma dokunamıyorum , bir live sistemle veya windows üzerinden diski tarayıp düzeltme 700 gb civarındaki veriyi yok eder mi etmeyecekse yapayım kesinlik iyi olacak daha önce bir diske denemediğim bir işlem. Demek istediğin live sistemle verileri yedekleyip diski biçimlendirmek mi ?

Edited by conveys16

DJ_Rush, 16.01.2020 - 03:31 yazdı:

Riskli. Verilerini yedekle ardından diski biçimlendir. Onarma diski Raw türüne dönüştürebilir. Düşük olsada bir ihtimal. Riske girilmez.

Yedekleme alanın yoksa önemli bilgileri buluta yüklersin. 

Hocam bugün hariciyi tekrar taktım düne kadar bilgilerime ulaşabiliyordum şimdi windows üzerinden diski okuyamıyor .Partedmagic ile dosya yöneticisinden girmeyi düşündüm disk içinde oluşan yeni dosyalar var 'found.001 'şeklinde başlayarak sırayla ilerleyen ve dosyalarımı parça parça kopyalamayı denedim fakat kopyalama yapamıyorum,disk kendine res atıyor, bu kadar veriyi kaybetme noktasına geldim mi şimdi düşünüyorum.  

s.a kardeşim geçmiş olsun  acaba başka bir kutuyla denedinmi benim başıma geldi harici kutum zaman sonra böyle hata verince karşımdaki pcden kutu varmı dedim satın almalık yoktu oda kendi kutusunu verdi dene dedi yine yaparsa hdd sıkıntılı demişti taktım hemen açtı sonrada boş kutu şipariş ettim on numara oldu başka kutuyla dene vede yeni disk al o disk sana sıkıntı yapacak ilerde kolay gelsin kardeşim

AdnanGumus, 1 dakika önce yazdı:

s.a kardeşim geçmiş olsun  acaba başka bir kutuyla denedinmi benim başıma geldi harici kutum zaman sonra böyle hata verince karşımdaki pcden kutu varmı dedim satın almalık yoktu oda kendi kutusunu verdi dene dedi yine yaparsa hdd sıkıntılı demişti taktım hemen açtı sonrada boş kutu şipariş ettim on numara oldu başka kutuyla dene vede yeni disk al o disk sana sıkıntı yapacak ilerde kolay gelsin kardeşim

Sağ olun hocam, diskin içindekileri tamamen yedekleyebildim.Biçimlendirdim geri kopyalıyorum şimdi ise yedeklediğim yerlerden her ihtimale karşı silmeyi düşünmüyorum. Dediklerinizin ışığında satmayı düşünebilirim en iyisi clouda taşınmak olacak fiziksel depolamadan endişe duyardım korkum başıma geldi bulutta her verinin yer alması daha iyi olacak hem insan bilinen şirketlerle yıllar boyunca verilerini koruyabilir.

conveys16, 14 saat önce yazdı:

Sağ olun hocam, diskin içindekileri tamamen yedekleyebildim.Biçimlendirdim geri kopyalıyorum şimdi ise yedeklediğim yerlerden her ihtimale karşı silmeyi düşünmüyorum. Dediklerinizin ışığında satmayı düşünebilirim en iyisi clouda taşınmak olacak fiziksel depolamadan endişe duyardım korkum başıma geldi bulutta her verinin yer alması daha iyi olacak hem insan bilinen şirketlerle yıllar boyunca verilerini koruyabilir.

saklama konusunda tercih senin ama o disk fazla durmaz bende seagete var 2 tb 3.5 2 adet 2 adet 1 tb 2.5 1 tanesi laptopta 1 tane side yedek 6 yıl oldu 3.5 hala çalışıyor kullanima gore değişir devamlı kullanıyorum şuanlık iyi dvd her zaman iyidir ailevi belgelerim dvdlerde yedeği var film program iso bunlar nette yine bulunup paylaşılır ailevi resim filan bunlar diskete kaybolunca  kurtarılması zor tekrar gecmis olsun kolay gelsin