Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows'a Veya isosuna Ssd iyileştirmeleri Nasıl Uygulanır?

shiftdeletenet
 Share

Recommended Posts

Merhaba;
Modifiyeli bir windows iso'suna veya mevcut kurulu windows'a SSD iyileştirmeleri nasıl uygulanır? Birkaç link buldum, adım adım neler yapılmalı anlatımı var ama cmd komutu ile veya başka bir yöntemle tek seferde nasıl yapılabilir bunu soruyorum.. Bir de ilk makalelerde defrag'I kapatın şeklinde öneriler vardı ancak yeni çıkan SSD disklerde bunun gereksiz olduğu yazıyor..

https://www.maketecheasier.com/12-things-you-must-do-when-running-a-solid-state-drive-in-windows-7/

7. madde.. Defrag açabilisiniz diyor.

Burada da linkler var. Sordum.net'e verilmiş link var.. Defrag'ı kapatın şeklinde öneriler de gelmiş üyelerden..

https://www.technopat.net/sosyal/konu/ssd-icin-yapilacak-tuem-ayarlar.444993/

Teknopat'ta da bilgiler var..

Hülasa güncel bilgi ve windows dağıtımlarına uygun şekilde konu yeniden düzenlenir çoklu işlem dosyası ile en uygun ayarlar sağlanırsa harika bir çalışma yapılmış olur.

Konuyla ilgili tecrübeli arkadaşlardan bir makale/çalışma bekliyorum. Teşekkür ederim.

Msdn bir w10 iso dosyasına evvelin'den yapılmış hazırlanan komut satırları eklenmiş olarak bir (setupcomplete.cmd),kurulum sonunda ilk açılışta derlenen ve istenilen ayarlarda gelmesi vs.Setupcomplete cmd dosyası hazırlanıp eklenebilir.Buna bir çok optimizasyon ayarlarıda dahil edilebilir tabiiki.Son çıkan w10 versiyonlarındaki durum nedir fikrim yok ben sadece tahmini olarak yorumladım.Daha evvel'den hazırlanan sistemlere,iso içeriğinin source dizini altına yapılandırdığımız setupcomplete.cmd dosyasını atarak bunu sağlayabiliyorduk kestirme yoldan yapılması amaçlanıyorsa eğer,sanıyorum bu yöntem daha iyi olacaktır en azından el değmemiş oynanmamış sistem üzerine olması mantığında.

Senaryo: ISO içeriği Poweriso/Ultra iso uygulamalarıyla açılıp derlenen  setupcomplete.cmd dosyası atılıp iso kalıbı kaydedilip işlem tamamlanır.Ntlite,Dism++Gui uygulamalarıylada ilgili istenilen ayarlarda zaten farklı tools'lar kullanılarak vb.bu methotlara başvurularakda ayrıca elbette hazırlanabilirler hepimizin bildiği üzere.

Ben iso içeriğini alttaki resimde 7zip uygulamasıyla açıp,ilgili bahsi geçen dizinleri,göstermek amaçlı olarak bir_resim ekledim spoiler içerisine :) 

7B9MAm.gif

Saygılarımla.

• Like 3
  • Thanks 1

forjest, 20 saat önce yazdı:

Msdn bir w10 iso dosyasına evvelin'den yapılmış hazırlanan komut satırları eklenmiş olarak bir (setupcomplete.cmd),kurulum sonunda ilk açılışta derlenen ve istenilen ayarlarda gelmesi vs.Setupcomplete cmd dosyası hazırlanıp eklenebilir.Buna bir çok optimizasyon ayarlarıda dahil edilebilir tabiiki.Son çıkan w10 versiyonlarındaki durum nedir fikrim yok ben sadece tahmini olarak yorumladım.Daha evvel'den hazırlanan sistemlere,iso içeriğinin source dizini altına yapılandırdığımız setupcomplete.cmd dosyasını atarak bunu sağlayabiliyorduk kestirme yoldan yapılması amaçlanıyorsa eğer,sanıyorum bu yöntem daha iyi olacaktır en azından el değmemiş oynanmamış sistem üzerine olması mantığında.

Senaryo: ISO içeriği Poweriso/Ultra iso uygulamalarıyla açılıp derlenen  setupcomplete.cmd dosyası atılıp iso kalıbı kaydedilip işlem tamamlanır.Ntlite,Dism++Gui uygulamalarıylada ilgili istenilen ayarlarda zaten farklı tools'lar kullanılarak vb.bu methotlara başvurularakda ayrıca elbette hazırlanabilirler hepimizin bildiği üzere.

Ben iso içeriğini alttaki resimde 7zip uygulamasıyla açıp,ilgili bahsi geçen dizinleri,göstermek amaçlı olarak bir_resim ekledim spoiler içerisine :) 

İçeriği Görüntüle

7B9MAm.gif

Saygılarımla.

sitedaki uygulamaları indirdim iki tane bat dosyası çalıştırdım: 3. cmd ekranı çalışam dosyaları da çalıştırdım: sonra makaledekileri yaptım (bat vs dosyaları yapar sanıyordum ama yapmamış: diskim samsung 970 pro ssd (M.2)

efe34

Administrator.xml yapılandırmalarını dahil ederek,ilk masaüstü hazırlığında olacağını düşünüyorum ben zaten tahmin üzerine belirttim.Zamanım olursa bir ara hazırlayıp atarım full performanslı bir iso source\$OEM$ içeriği.Benim w10 çalıştırabilme şansım ne yazıkki yok şu anda sanal makinede denenebilir işe yararsa eğer kullanılır. :) 

SSD'disk ayarları sabitmi marka model vs.kullanmadığımdan bilgim yok farklı değilse eğer,ilave edelim onlarıda reg içerikleri vs..

• Like 1
  • Thanks 1

efe34, 3 saat önce yazdı:

sitedaki uygulamaları indirdim iki tane bat dosyası çalıştırdım: 3. cmd ekranı çalışam dosyaları da çalıştırdım: sonra makaledekileri yaptım (bat vs dosyaları yapar sanıyordum ama yapmamış: diskim samsung 970 pro ssd (M.2)

Bende benzer şeyler uyguladım.. okuduklarımdan birşeyler yapmaya çalıştım ama sonuç alamadım.  Tek tek yapmak gerekiyor.. Bu yüzden açtım konuyu zaten..