Jump to content

Asus Laptop Fan

kamil80
 Share

Recommended Posts

İyi akşamlar.Asus ROG GL502VE-DM032 i5-7300HQ laptopum var.Üzerine çay dökükten sonra fan çok fazla ses yapıyor ve çalışmakta zorlanıyor.Değiştirmek istiyorum ama fanını bir türlü bulamıyorum.Yardımcı olabilecek arkadaş var mı?(sitesinde Fx502 ve olarak geçiyor modeli.)

• Bahsi geçen cihazınıza ait iki fan olmalı biri harici ekran kartı için,diğeride işlemci fanı ikisinden biri sorun olabilir.Cihazınızın açılıp oksitlenme ve zamanla gelebilecek zararlardan etkilenmemesi için açılması gerekli olduğunu düşünüyorum revizyondan geçmesi gerekli böyle durumlar sonradan farklı sorunlara neden olabilmekte bilindiği üzere.
  • Fan sesleri temizlik işlemleri vb. durumlardan sonra "kontak sprey'ler" kullanılarak bir şekilde sesleri minimize ediyor çok uzun sürmüyor sorunlu olan fanlardan tekrar ses geri geliyor.Diğer taraftan da fan sesleri DPI türübülans gürültülerini düşürmek içinse,denetim masası güç ayarlarından/gelişmiş ayarlar üzerinden,işlemci sekmesine geçip %100 olan değeri 50 olarak ayarlarsanız eğer kısmen fan sesi gürültüsü düşer.Ancak bunlar malumdurki geçici yöntemlerdir kolay gelsin. :) 

Cihaz + Güç ayarları ekran görüntüleri:

odL0lo.jpgM1zoQQ.png

•  
  • Like 2
  • Thanks 1

kamil80, 12 saat önce yazdı:

İyi akşamlar.Asus ROG GL502VE-DM032 i5-7300HQ laptopum var.Üzerine çay dökükten sonra fan çok fazla ses yapıyor ve çalışmakta zorlanıyor.Değiştirmek istiyorum ama fanını bir türlü bulamıyorum.Yardımcı olabilecek arkadaş var mı?(sitesinde Fx502 ve olarak geçiyor modeli.)

s.a kardeşim yeni fana gerek yok hasan835 arkadaşın dedigi gibi bakım zamanı gelmiş benim fan ses çıkarınca yok yenisini  dediler bende söktüm fanı az yagladım şimdi şıkır şıkır çalışıyor garanti varsa yolla yoksa kendinde yaparsın kolay gelsin