Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Linkteki Ezan Hangi Makam ?

KHEDIRA
 Share

Recommended Posts

KHEDIRA, 9 saat önce yazdı:

kendi evimin balkonundan aldığım ses kaydı. çok hoşuma gitti. 

Arabi makamıdır. Genelde Mekke-i Mukerreme ve Medine-i Münevverde bu sitilde okunur. Bu sitilde bir çok ezan kaydetmişligim vardır oralarda. Ezan makamları yada sadece makam sadece bizim ülkemize has degildir ki. Her ülkenin kendi içinde oluşturdugu makamlar vardır örnegin bizdeki makam içine sokulan komalar gibi. Siz Hicaz seversiniz bir başkası Rast. Ezanların illa bir makama baglı olarak okunması şartı da yoktur.  Kıraat kurallarına göre okunması yeterlidir. Dolayısı ile buna Arap özentisi demek yanlış olur. Bir çok ülkede Türk Musikisindeki makamlara görede ezan okunuyor onlar da Türk özentisi mi diyelim. Ülkemiz de de okunan Acem ve Huseyni geçkili ezanları dinlediginizde hepsi Arap sitilinde okunan ezanlardır ve her okuyan Arap özentisimi olur.

Böyle güzel bir konunun ensara kızılaya cocuk tecavüzcülerine kadar getirilmesi de ayrıca konuşulması lazım bence. Diyanet yaptıgı işin hakkını veren bir kurum degil evet katılıyorum ama Ezan, kıraaat konusunda imam ve müezzinlerin yetiştirilmesi hususunda yaptıgı çalışmaları anlatmakla bitiremem. Bilgimiz olmadan fikrimiz olmasın.  Ezan ve makamlar hakkında konuşulacak cok konu var aslında çok ayrı bir husustur bu kadarla yetineyim ben.

Örnek olarak eskiden beri bir çok kimsenin kulagına aşina olan bir ezan var. Eski Mekke-i Mükerreme baş müzezzininin okudugu ezan. Bu ezan Türkiyede de çok taklit edilmiş ve elektronik saatlere bile konulmuştu. Huccac oralardan gelirken bu kayıt olan saatler getitirlerdi. Çok yaşlı ama genç bir sesi olan bir adamdı şimdilerde vefat etti.

Saygılar...

Edited by hulasa
Ekleme
  • Like 1

Ezanı Hangi Makamdan Değilde Hangi Camiden Okunduğunu Anlarsan Daha iyi Sonuca varırsın.

Neden dersen Ben istanbulda oturuyorum 3 değişik Makamdan Sabah Ezanı Dinliyorum Bunun Nedenleri de Başka Mesheplerden olan kardeşlerimizin camilerdindedir.

Ancak Doğrumudur Bilmiyorum Ancak Azeri Kardeşlerimizin Camisinden Bu Makamı Duymuşluğum var.

mesela efsane şu : makam konusunda osmanlıyla kimse yarışamaz-diğer ülkelerde makam falan yoktur: ve dünyada- bizim gibi makam vs. zenginliği yoktur-kusura bakmayın- eisiz bir müzik kültürümüz vardı-yok etmeye çalışıyorlar sanırım da başarıyorlar....

Edited by efe34
  • Like 2

• Editor

Ben makamdan ve müzikten anlamam ancak Medine'de Mescid-i Nebevi'de sabah ezanları çok ama çok hoşuma gidiyor...

2016 yılında nasib oldu sabah ezanını canlı canlı kaydettim...

Birileri çıkıp da arap özentiliği falan demesin kalbini kırarım.

Ezan evrenseldir, hangi milletten olursa olsun eğer ezan güzel okunuyorsa dinlerim ve dinlenilmesini de tavsiye ederim.

Please register to see this content.

Edited by mephistooo2
  • Like 2

• Editor
efe34, 1 dakika önce yazdı:

Osmanlının islamiyete katkısını unutmayalım lütfen

Orası kesin...

Bizzat kendim gördüm, Medine'de ecdadın yaptırdığı camileri, hastaneleri, tren istasyonlarını vs...

Gerçi artık geriye pek birşey kalmamış maalesef...

efe34, Bir saat önce yazdı:

aLLAH KABUL ETSİN. çOK ŞANSLISIN;: Osmanlının islamiyete katkısını unutmayalım lütfen. Beş vakit namaz  vakitlerine uygun makamla okundu bu ülkede Yüzyıllarca.

@efe34 hocam hz. Peygamber hayattayken cenabı Ellah dininizi Kemale erdirdim diyor. Din tamamdır artık kimse dine bişey kata az ancak ve ancak kim dine uyarsa kendine çok şey kazandırır sanırım yanlış telaffuz oldu iyi forumlar 

serhat100, 32 dakika önce yazdı:

Osmanlının islamiyete katkısı

Bu cümle için yazmıştım. Makam bilmem makam ile de ilgilenmem çokda mühim bir şey değil şu kadar varki makamdan çok ezan ne diyor ezandan anlamamız gereken nedir sizlerden istirhamım şurdaki yazıyı okuyup ezandaki davet nedir onu öğrensek faydalı bir ilim elde ederiz 

Please register to see this content.

Kimse ile maksadım tartışmak değil aslında bu konuların yerinde değil ama faydalı olması dileğiyle herkese iyi forumlar dilerim 

konu din tartişmasına dönüyor-- Postülalar tartışılmaz demişti hatemi hocalardan biri

izninizle ben çıkıyorum

makamlara hakim biri olarak  girmiştim konuya ama anlayan yok- aynı dili konuşmuyoruz

iyi forumlar

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 22 saat önce yazdı:

konu din tartişmasına dönüyor-- Postülalar tartışılmaz demişti hatemi hocalardan biri

izninizle ben çıkıyorum

makamlara hakim biri olarak  girmiştim konuya ama anlayan yok- aynı dili konuşmuyoruz

iyi forumlar

Bilginizi paylaşmaktan çekinmeyin hocam. Ben inanıyorum ki hiç kimsenin niyeti tartışma çıkarmak değil. Yani umarım öyledir.