Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 7 Yi Nasıl Hızlandırabilirim

YakupNone
 Share

Recommended Posts

Windows 7 kurulan bilgisayara genelde 8.1 de kuruluyor. Tavsiyem daha seri bir sistem olan ve fazla kaynak tüketmeyen Windows 8.1 Embedded Industry Pro 32 bit kurmanız ve altta paylaştığım ince ayarları uygulamanız. Klasör içinde 4 adet araç bulunmakta. Reg dosyası birçok kullanıcı için temel standart ayarları içerir. Tüm sistemler ile uyumludur. Dws aracı açık kaynak kodlu bir Windows takip ve telemetry servisi devre dışı bırakma programcığıdır. Windows sunucuları ile bağlantıyı host dosyasından engeller. DisableUNS aracı gereksiz birçok servisin arkaplanda çalışmasını durdurur. Son olarak Delete_Temp_Files bat dosyası ile gereksiz temp dosyalarını otomatik olarak temizleyebilirsiniz. Tüm bu adımları uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatıp farkı görebilirsiniz ?

Please register to see this content.

Edited by ersan7474
  • Like 2

Dostum Windows 7 Ultimate veya Pro lite kullanmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Lakin Format Atmak istemiyorsanız

Wise Care 365 + Güçlü bir Disk birleştirme yazılımı (Auslogics öneririm) Pcnizi ciddi anlamda rahatlacaktır.

Lakin wisede bazı ince ayarları yapmanız gerekiyor tam verim almanız açısından bu konuda özel mesaj üzerinden ayrıca yardımcı olabilirim.

• Like 1

YakupNone, 13 saat önce yazdı:

MRB yardımın için tşklr Disk birleştirmek bunun amacı nedir faydası nedir

SSD kullanmıyorsanız dosyalara erişimin hızını arttırmak haliyle bilgisayarın genel performansı arttırmaktır.

Şöyle düşünün bi fabrikadasınız ürünleri sıralı dizdiniz herşey gayet güzel zaman sonra bazıları satıldı bu serilerde 3-4 yer boş kaldı sizde sıradan dizmeye devam etmek yerine atıyorum sandalyenin ayaklarını bir uca sırtını bi uca koltuklarını ortaya koydunuz x üretici firma sende sandalye takımını toplamanı istedi sıraya dizmediğin için ayağını ayrı sırtını ayrı oturma yerini ayrı yerden getirip zaman kaybettireceksiniz.Windows sistemindeki dosyalarda bu şekildedir zamanla kopyaladınız kurcaladınız dağılmıştır.Disk birleştirme programları bu dosyaları sıraya sokarak işlem hızını arttırır.Dolasıyla performansınız artar ;)

• Like 1
  • Thanks 1

Enterprise ile Ultimate aşağı yukarı aynı özellikte zaten. O sisteme kurulması gereken Home Basic yada Starter sürümleri. Bende böyle 2 GB'ram olan bir sisteme Windows 7 kurulumu yaptım Home Premium dahi kasıyordu sistemde daha sonra Starter kurdum sistem kendine gelmişti. Sen o sisteme Enterprise kurup iyi kullanmışsın adamı kanser o :) 

ersan7474, 05.02.2020 - 04:38 yazdı:

Windows 7 kurulan bilgisayara genelde 8.1 de kuruluyor. Tavsiyem daha seri bir sistem olan ve fazla kaynak tüketmeyen Windows 8.1 Embedded Industry Pro 32 bit kurmanız ve altta paylaştığım ince ayarları uygulamanız. Klasör içinde 4 adet araç bulunmakta. Reg dosyası birçok kullanıcı için temel standart ayarları içerir. Tüm sistemler ile uyumludur. Dws aracı açık kaynak kodlu bir Windows takip ve telemetry servisi devre dışı bırakma programcığıdır. Windows sunucuları ile bağlantıyı host dosyasından engeller. DisableUNS aracı gereksiz birçok servisin arkaplanda çalışmasını durdurur. Son olarak Delete_Temp_Files bat dosyası ile gereksiz temp dosyalarını otomatik olarak temizleyebilirsiniz. Tüm bu adımları uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatıp farkı görebilirsiniz ?

DWS'de backdoor var kullanılmasını önermiyorum. Zaten bir ara sizde bana önermiştiniz kullanmadım şahsen sistemde açık bırakıyor çünkü. Backdoor bulunmuştu bunda. Yabancı forumlarda dahi önerilmiyor artık. İlk çıktığında iyiydi ama sonradan bozuldu oda. 

YakupNone, 04.02.2020 - 23:07 yazdı:

merhaba arkadaşlar Windows 7 yi nasıl hızlandırabilirim cpu ramm kullanımı kasma sorunu nu nasılk giderebilirim 

Dostum sistemin zaten can çekişiyor sen bide aero temasını açmış öyle kullanıyorsun. Öncelikle Home Basic bir Windows 7 indir 32 bit olacak ama 64 bit kurma sakın sistemi güzelce formatla zaten söylediğim sürümde aero teması vs yok hafif olur senin sistemde biraz daha iyi çalışır. Daha sonra hizmetlerden de gereksiz hizmetleri devre dışı bırak bir de altta vermiş olduğum güncellemeleri de kontrol et sistem de kurulu ise kaldır kurulu değilse de ben windows update ile güncelleme yaparım sistem en azından güncel olsun dersen de yine vermiş olduğum güncellemeler çıktığı zaman sakın yükleme gereksiz ve telemetri güncellemeleri çünkü.

KB971033-x86-x64  (Windows Etkinleştirme Doğrulama Teknolojileri Güncelleştirmesi)
KB2952664-x86-x64  (Windows 10'a Yükseltme için Sistem Uyumluluğu Güncelleştirmesi)
KB2977759-x86-x64  (Windows 10'a Geçiş İçin Uyumluluk Sorunlarını Tanılama)
KB3021917-x86-x64  (Windows 10'a yükseltmek için Sistem Teşhis ve Telemetri)
KB3035583-x86-x64  (Güncelleştirme, Get Windows 10 uygulamasını yükler)
KB3068708-x86-x64  (Telemetri Kalite İyileştirme ve Teşhis Güncellemesi)
KB3075249-x86-x64  (Güncelleme, consent.exe dosyasına telemetri noktaları ekler)
KB3080149-x86-x64  (CEIP ve Telemetri Diyagnostiği için Güncelleme)
KB3081954-x86-x64  (Çalışma Klasörlerini ve Telemetriyi Geliştirmek İçin Güncelleme)
KB3123862-x86-x64  (Windows 10'a Yükseltme Güncelleme Özellikleri)
KB3139923-x86-x64  (Güncelleme, consent.exe dosyasına telemetri noktaları ekler)
KB3150513-x86-x64  (Uyumluluk tanılama için güncellenmiş yapılandırmalar)
KB3161608-x86-x64  (Güncelleme, consent.exe dosyasına telemetri noktaları ekler)
KB3163589-x86-x64  (Windows'un eski bir sürümünü çalıştırma hakkında ileti)
KB3172605-x86-x64  (Güncelleme, consent.exe dosyasına telemetri noktaları ekler)
KB3173040-x86-x64  (Windows 10 Yükseltme Bildirimi Bildirimi)
KB4493132-x86-x64  (Windows 7 Hizmet Sonu Bildirimi)

Yardımlarınız iiçin tşk ederim home basic kurup öyle kullanmaktır tercihim gerçekten beni kanser edicek duruma getirdi arkadaşın paylaştıgı 4 uygulamayı indirip gerekli sistem bağlantısını vs vs kapattık regedit uygulamasınıda kullandım ama bilgisayar aynı diye düşünüyorum 

varsa öneriniz home basic indirip kurayım

YakupNone, 14 saat önce yazdı:

BİLGİSAYARIN ALTINA BAKTIM  windows 7 starter  KEYİ MEVCUT BUNU WİNDOWS HOME BASİC DE KULLANABİLİRMİYİZ YADA DİREK windows 7 starter Mİ İNDİRİP KURAYIM

Starter bankamatik tarzı sistemler için birebir bence dediğim gibi win 7 pro lite veya ultimate lite bulabilirseniz onu kullanın derim babamın netbook'un ondada intel atom işlemci 2 gb ram var köylü ustanın litesini kurmuştum 4 senemi ne oldu hala takır takır çalışıyor gerekli programlarla beraber sistem 7 gb yer kaplıyor en ağır tarayıcıda dahi takılmadan açıyor.O laptoda starter lisansı vardı fakat starterle hiçbir zaman verim alamadım ben başta düzgün çalışıyor bi yerden sonra kasmalar başlıuyor takılmalar başlıyor verim alamıyorsun sanırım sistemin kendisinden kaynaklı benzer bi sorunu çeşitli makinelerde single language ismi geçen sistemlerdede keşfettim.Adında starter veya single language geçiyorsa o sistemi kullanmaıyn derim uzun vadede üzüyor.

• Like 1

Bence soruyu yanlış sormuşsunuz, "Bu tablette çalışabilecek en hızlı sistem hangisi?" diye sormalısınız. Elinizdeki bilgisayar teknik olarak bir tablet bilgisayar, (intel her ne kadar işlemci için client/notebook/tablet yazsa da) işlemciyi araştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız, windows 7 starter bile zamanla kasmaya başlayacaktır. Size tavsiyem microsoftun tabletler için verdiği Windows 8.1 with Bing sürümünü kurun. Tecrübeyle sabittir, denenen sistem özellikleri 1ghz cpu 2gb ram. 

• Like 1

YakupNone, 07.02.2020 - 18:50 yazdı:

YAV ARKADAŞLAR BEN BU BİLGİSAYARA MODİFİYELİ İŞLETİM SSİSTEMİ KURMAYIP ORJİNAL BİR İŞLETİM SİSTEMİ KURUP RAHAT ÇALIŞMASINI ,İSTİYORUM HANGİSİNİ KURALIM HERKEZ FARKLI BİRŞEY DİYOR

El değmemiş orijinal bir sistem istiyorsan Starter yada Home Basic kurup geçiceksin bu kadar basit. Söylediğim iki sürüm de çok stabil ve basit sistemler eski donanımlarda çok iyi çalışır. 

• Like 1

• Cpu/işlemci ve Ram her ikisi değerlendirme yapıldığında şimdilerde mobilite dizayn edilmiş donanımsallara sahip cihazlar için öyle zannediyorumki w7 sistemler genel olarak lite bile olsa,belli bir süre sonra uygulamalar,flash java alt yapılı çeşitli program ve oyunlar karşısında bilindiği üzere yetersizlikle sonuçlanacaktır Atom işlemciler belki,eski nesil celeron işlemlerden bir kaç tık daha iyi olsada sonuç odaklı olarak w7 sistemler akıcı ve stabil bir şekilde uzun vadeli olarak kullanıcıyı belli bir süre sonra sıkabilir kasma donma yetersizlik vb.
  • Benimde ilk aklıma gelenlerden arkadaşlarımızın sistem önerindeki gibi bazı tahminler geldi w7starter,home basic vs. gibi performans araçları kullanılarak yapılandırmaya tabi tutulduğunda çok fazla yük bindirmeden bir şekilde kullanılabilir elbette.
  • Masaüstü android desktop sistemleride kurmakta alternatif çözümler arasında olduğunuda bilmek gerekliki,tüm dünyada neredeyse bu yöntemlerde uzun zamandır rövaçta veya kullanılmaya tercih edilmeye başlandı nedir? bu sistem sistemler,genel olarak forum içerisinde de konuları daha evvel yer almıştı,eski sistemlere yönelik linux konuları,android sistemler vb. konularla bu ayrıntılara yer verdik konu açtık söz konusu w7 işletim sistemi olsada unutulmamalıdırki donanımsal olarak destekler,sistemin istikrarlı çalışması bağlanmında alternatif sistemlerede şans vermenin yerinde  olacağı kanısındayım her ne kadar uzun yıllardır hala daha hizmet verip memnuniyetler sağlamış sistem olsada gerçek bu maalesef.

Alternatif sistemler:

• Phoenix OS x86 | Benim ilk aklıma gelen notebook,netbook ve  atom işlemcili sistemlerde rahat ve akıcı şekilde kullanılabilirlik googleplaystore desteği vb.özellikleri olması +'ları var. Kaynak linki: 
  • Winbuntu konusu 32 bit iso mevcut: Forum  içi konu linki buradan

Phoenix OS Ekran görüntüsü + ISO indirme linkleri

32bit ISO: 

64bit ISO : 

Yararlı linkler:

• Windows Performansı arttırma uygulamaları bulunan forum içi konu linki buradan (Dism ++ önerilir!)
  • Masaüstü bilgisayarlar için kurulabilen çeşitli Android işletim sistemleri konusu buradan  (Android konusu yakında zaman içerisinde güncellenecektir)

Phoenix OS Android işletim sistemi:

bannerpic_x86_v2_228b436.png

Winbuntu 32 bit işletim sistemi | LinuxOS:

Winbuntu2020x86_800x450-GIF_IMG.gif

Kolay gelsin.

• Like 1