Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Pc'im Hata Vermeden Kendini Resetliyor. (kernel-power)

anilguleryuz
 Share

Recommended Posts

Pc'im belli zamanlarda kendini resetliyor, hiçbir hata vermeden. Windows olay görüntüleyicisinde oluşmuş olan 6 adet (kernel-power) 41-63 olayları bulunmakta. Birçok yerde arama yaptım, ancak bir çözüme ulaşabilmiş değilim. Sistemim imzamda yazıyor, sistemimle alaka herhangi bir sorun yaşamadım bu zamana kadar. Sıcaklık sorunları gibi bir sorunumda yok, diğer bileşenlerimde de herhangi bir soruna rastlamadım. Ram, hdd, ekran kartı vs.

Bu arada bu sorunum genellikle boşta meydana geliyor, yani boşta dediğim internette gezinirken bu durum meydana geliyor, oyunlarda ve diğer işlerde bu sorunu hiç yaşamıyorum.

İmzama ek olarak bu arada kullanmış olduğum power supply: Cooler Master MWE 650W 80PLUS

olaylar1.png

olay2.png

Power suply dan gibi duruyor  ;

7 ay önce kendime sistem  toplamıştım  bazen hiçbişey yapmazken sadece youtube da video seyrederken donuyodu elle resetlemek dışındada bi çözümü yoktu , aldığım tarihden itibaren  7-8 Bios güncellemesi geldi

hepsini yaptım çıktığı zamanlarda şuan sıkıntısız kullanıyorum .....

• Thanks 1

Psu daha yeni sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Hatta kasamla beraber gelen psuyu kullanıyorum, yani garantisi devam ediyor. Şimdi garantiye göndermek istesem bu sefer kasa ile beraber göndermem gerekmez mi? Kasa daha 2-3 aylık diğer bileşenlerimde aynen o şekilde, aynı zamanda topladım hepsini. Daha önce notebook kullanıcısıydım, notebook'u 1 sene kadar kullandım. Çok fazla sorun yaratmaya başlamıştı, iade edip yerine masaüstü pc topladım.

Power Supply yeni olabilir yinede imkanınız varsa başka power deneyin, memtest programı ile ramlerinizi test edin, ve hddsentinel vb. programlarla hdd yi de test edin. bunların hepsini denediğiniz halde sorun devam ediyorsa anakart kuzey çipi sorunludur.

blnt44, 15 saat önce yazdı:

1-Power suply değiştirin (nescali) arkadaşın dediği gibi 

2-Ucuz anakartlardan da kaynaklanabiliyor cip değişimi yapılabiliniyor.

siz 1. seçeneği deneyin önce .

Anakartım ucuz bir anakart değil zaten, asus tuf z390 plus anakartı kullanıyorum. 

neskali, 15 saat önce yazdı:

Power suply dan gibi duruyor  ;

7 ay önce kendime sistem  toplamıştım  bazen hiçbişey yapmazken sadece youtube da video seyrederken donuyodu elle resetlemek dışındada bi çözümü yoktu , aldığım tarihden itibaren  7-8 Bios güncellemesi geldi

hepsini yaptım çıktığı zamanlarda şuan sıkıntısız kullanıyorum .....

Bios güncellemesini pcyi ilk topladığım zaman yapmıştım, şuanda üretici yeni bir bios sürümü yayınlamamış. Yani güncel bios sürümünü kullanıyorum. Elimde şuan 600w lık bir power supply bulunuyor. Ama tek düşüncem sıvı soğutmayı ve ekran kartını besleyebilir mi? Ayrıca şuanda kullanmış olduğum psu 8 pinli ekran kartımda 8 pinli diğer psu 6 pinli haliyle ekran kartımı çalıştıramayacağım. Bakalım bir ram testine tabii tuttum sistemi, şuan için bir problem yok gibi. İlk testte herhangi bir hata çıkmadı. Ben açıkçası bu sorunun yazılımsal olabileceğini tahmin ediyorum. 

öncelikle ramları sök ramları ve slot yerlerine üfle sonra tekrar tak kabloları kontrol et ac bilgisayarı tahminimce bir daha reset atmıcak.

bi ara bende bu sorunu yaşamıştım ramlarda tozlanma olmustu ufak bir bosluk vardı üfleyip sert takınca düzelmisti reset atmadı hic

Edited by Shiniori

Shiniori, 3 saat önce yazdı:

öncelikle ramları sök ramları ve slot yerlerine üfle sonra tekrar tak kabloları kontrol et ac bilgisayarı tahminimce bir daha reset atmıcak.

bi ara bende bu sorunu yaşamıştım ramlarda tozlanma olmustu ufak bir bosluk vardı üfleyip sert takınca düzelmisti reset atmadı hic

Ramlerde bir sıkıntı yok testini yaptım herhangi bişey çıkmadı. Kasanın içerisinde toz dahi yok, ama denerim.