Jump to content
Sign in to follow this  
AdemYakups

Windows Hizmetleri Hakkında

Recommended Posts

Merhaba,

1 ayı geçiktir Win10 kullnıyorum LTSB sürümü.Birçok sürümü denedim.(1809/1903/1909) gibi.Hepsinde olan ortak bir sorun var.Kiminde 1 hafta sonra kiminde 1 gün sonra ortaya çıkıyor.

LTSB de 1 ay sonra çıktı ortaya Posta ve Alarm saat gibi hizmetler bozuluyor.Bir türlü anlayamıyorum.Çözemedim.

SFC /SCANNOW yaptım.Sonra WPD programı kullanıyorum ince ayarlar için ondaki ayarları geri aldım vs yok yine düzgün çalışmıyorlar.

Bu sorunla karşılaşan var mı varsa çözüm önerisi söyler misniz.

AdemYakups, 4 saat önce yazdı:

Merhaba,

1 ayı geçiktir Win10 kullnıyorum LTSB sürümü.Birçok sürümü denedim.(1809/1903/1909) gibi.Hepsinde olan ortak bir sorun var.Kiminde 1 hafta sonra kiminde 1 gün sonra ortaya çıkıyor.

LTSB de 1 ay sonra çıktı ortaya Posta ve Alarm saat gibi hizmetler bozuluyor.Bir türlü anlayamıyorum.Çözemedim.

SFC /SCANNOW yaptım.Sonra WPD programı kullanıyorum ince ayarlar için ondaki ayarları geri aldım vs yok yine düzgün çalışmıyorlar.

Bu sorunla karşılaşan var mı varsa çözüm önerisi söyler misniz.

değerli kardeşim,

windows 10'da alarm saat ve posta hizmetlerinin çalışmaması ile ilgili çözüm yolları

Çalıştır'ı açın ve Powershell yazarak Tamam'ı tıklatın. 
Açılan pencerede $manifest = (Get-AppxPackage Microsoft.WindowsStore).InstallLocation +
'\AppxManifest.xml' ; Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $manifest komutunu yazın ve enter tuşuna basarak,
 bilgisayarınızı yeniden başlatınız. 

Sorununuz giderilmez ise aşağıdaki çözüm yollarını uygulayınız:

Çalıştır'ı açın ve wsreset.exe yazarak Tamam'ı tıklatın. Windows Mağazası'nın sıfırlanmasını bekleyin ve sonucu gözlemleyiniz.

Komut İstemi'ne sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açınız. 

Açılan pencereye sfc/scannow yazıp enter tuşuna basınız, 

Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. 
Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak, Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırınız. 
İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, Komut İstemi'ne sağ tıklayarak, Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açınız. 
Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek enter tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

PC'deki diğer yazılımlardan kaynaklanan probleminiz yoksa ise probleminiz giderilmiş olacaktır,

saygılarımla;

Edited by hasan835
tashih
  • Like 1

Hasan hocam ben de buradan bir soru sorayim:Windows 10 enterprise yukledim yabanci bir siteden 1809 enterprise 1809 17763 720:Lite sistem oldugundan Turkce dil paketi yuklenmiyor o da silinmis ben sadece Turkce klavye yuklemek istiyorum yukleyemiyorum Yardimci olur musunuz/

kocamanadam, Bir saat önce yazdı:

Hasan hocam ben de buradan bir soru sorayim:Windows 10 enterprise yukledim yabanci bir siteden 1809 enterprise 1809 17763 720:Lite sistem oldugundan Turkce dil paketi yuklenmiyor o da silinmis ben sadece Turkce klavye yuklemek istiyorum yukleyemiyorum Yardimci olur musunuz/

değerli kardeşim, bazı muhtelif lite sistemlerde maleesef türkçe dil paketi yüklenmiyor, lakin ilk kurulum aşamasında türkçe klavye mutlaka kurulur, kurulum yaptığınıza göre;

klavye yönergeleri; (Language settings'de input methods'dan Windows dili ve kullanılacak klavyeyi seçebiliyorsun.Control Panel\Clock, Language and Region\Language\Language options)

verdiğim video'yu izleyerek, türkçe dil paketi ve klavye ayarlarını yapabilirsiniz, kolay gelsin,

saygılarımla;

Edited by hasan835
tashih
  • Like 1

kocamanadam, 15 dakika önce yazdı:

Benim sistemimde dil paketi yukleniyor ancak set as default kismi yok sorun orada

(set as default) türkçesi varsayılan olarak ayarla diyor, (set as default, varsayılan olarak ayarla) bu hücrenin olmaması mümkün değil diye düşünüyorum,  

PC'yi yeniden başlatın ve yeniden deneyin, yine, set as default-varsayılan olarak ayarla yoksa bu hücre silinmişmidir? acaba?

sistemi türkçeleştirdiğinize göre,

ayarlardan, gizlilik bölümünü açın orada diğer cihazlar bölümünden, cihazlarla eşitle bölümü kapalı ise açık yapın, yeniden PC'yi yeniden başlatın,

tekrar deneyiniz, kolay gelsin,

Sistem ingilizce Turkce olmuyor ben sadece klavye dilini Turkce Q klavye yapmak istiyorum yapamiyorum

kocamanadam, 1 saat önce yazdı:

Benim sistemimde dil paketi yukleniyor ancak set as default kismi yok sorun orada

hasan835, Bir saat önce yazdı:

(set as default) türkçesi varsayılan olarak ayarla diyor, (set as default, varsayılan olarak ayarla) bu hücrenin olmaması mümkün değil diye düşünüyorum,  

PC'yi yeniden başlatın ve yeniden deneyin, yine, set as default-varsayılan olarak ayarla yoksa bu hücre silinmişmidir? acaba?

sistemi türkçeleştirdiğinize göre,

ayarlardan, gizlilik bölümünü açın orada diğer cihazlar bölümünden, cihazlarla eşitle bölümü kapalı ise açık yapın, yeniden PC'yi yeniden başlatın,

tekrar deneyiniz, kolay gelsin,

kocamanadam, 10 dakika önce yazdı:

Sistem ingilizce Turkce olmuyor ben sadece klavye dilini Turkce Q klavye yapmak istiyorum yapamiyorum

set as default hücresi olmadığına göre klavye dilini'de değiştiremezsin diye düşünüyorum, kurulum aşamasında klavye dili değiştirilebilir olarak biliyorum, fakat, sen sistemi kurmuşsun, aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere bu şekilde denemeliydin, şayet denedinde olmadıysa asla klavye dili de değiştirilemez demektir,

453272290_2019-12-179-15-35.png.b94fab2808e34508d60edcd3b3f247e7.png

• Like 1

Degerli cevaplarina tesekkur ederim kardesim Lite bir sistem ve baslangicta o bolum yok o yuzden degismiyor saglik olsun bir muddet boyle kullanirim Saygilarimla

• Like 1

kocamanadam, 16 dakika önce yazdı:

Degerli cevaplarina tesekkur ederim kardesim Lite bir sistem ve baslangicta o bolum yok o yuzden degismiyor saglik olsun bir muddet boyle kullanirim Saygilarimla

son bir kez daha şöyle bir uygulama geldi aklıma;

başlatı tıklayın, tüm programlar, windows powershell'i tıklayın (x86),+(x86 ISE)+(ISE) değil, windows powershell'in üzerinde maus ile sağ klik yapıp, yönetici olarak çalıştır deyip,

Get-WinUserLanguageList bunu yapıştır ve enter deyip vereceği tepkime nedir?

bunu denermisin?

Edited by hasan835
tashih
  • Like 1

hasan835, 8 saat önce yazdı:

değerli kardeşim,

windows 10'da alarm saat ve posta hizmetlerinin çalışmaması ile ilgili çözüm yolları

Çalıştır'ı açın ve Powershell yazarak Tamam'ı tıklatın. 
Açılan pencerede $manifest = (Get-AppxPackage Microsoft.WindowsStore).InstallLocation +
'\AppxManifest.xml' ; Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $manifest komutunu yazın ve enter tuşuna basarak,
 bilgisayarınızı yeniden başlatınız. 

Sorununuz giderilmez ise aşağıdaki çözüm yollarını uygulayınız:

Çalıştır'ı açın ve wsreset.exe yazarak Tamam'ı tıklatın. Windows Mağazası'nın sıfırlanmasını bekleyin ve sonucu gözlemleyiniz.

Komut İstemi'ne sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açınız. 

Açılan pencereye sfc/scannow yazıp enter tuşuna basınız, 

Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. 
Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak, Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırınız. 
İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, Komut İstemi'ne sağ tıklayarak, Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açınız. 
Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek enter tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

PC'deki diğer yazılımlardan kaynaklanan probleminiz yoksa ise probleminiz giderilmiş olacaktır,

saygılarımla;

sağol dostum Allah razı olsun ama nafile yine işe yaramadı ya :)) nasıl yapsak bilemedim.

AdemYakups, 21 dakika önce yazdı:

sağol dostum Allah razı olsun ama nafile yine işe yaramadı ya :)) nasıl yapsak bilemedim.

WPD programı, muhtemelen windows'un bütününde çalışan programların yapısını bozmaktadır, kanaatindeyim, bahse konu programı hiç kullanmadan denedinizmi?

çünkü verdiğim linkteki, yorumları okuyun ve inceleyin, bir daha kullanmazsınız, yada önceden yedek almak gerekir diye düşünüyorum, (posta, e-mail, photo, vs.programlara bloke koyuyor)

takdir sizin,

https://www.sordum.net/39805/wpd-ile-windows-10-telemetry-ayarlarini-yonetin/

Edited by hasan835
tashih

hasan835, 8 saat önce yazdı:

son bir kez daha şöyle bir uygulama geldi aklıma;

başlatı tıklayın, tüm programlar, windows powershell'i tıklayın (x86),+(x86 ISE)+(ISE) değil, windows powershell'in üzerinde maus ile sağ klik yapıp, yönetici olarak çalıştır deyip,

Get-WinUserLanguageList bunu yapıştır ve enter deyip vereceği tepkime nedir?

bunu denermisin?

Dostum adam powershell i bile silmis\bosver boyle kalsin

• Like 1

kocamanadam, 27 dakika önce yazdı:

Dostum adam powershell i bile silmis\bosver boyle kalsin

aboo, hiç birşey bırakmamış demekki, canın sağolsun, bizim üstadlarımız o kadar insafsız değiller, neyse alternatifler çok,

saygılarımla;

• Like 1

hasan835, 12 saat önce yazdı:

WPD programı, muhtemelen windows'un bütününde çalışan programların yapısını bozmaktadır, kanaatindeyim, bahse konu programı hiç kullanmadan denedinizmi?

çünkü verdiğim linkteki, yorumları okuyun ve inceleyin, bir daha kullanmazsınız, yada önceden yedek almak gerekir diye düşünüyorum, (posta, e-mail, photo, vs.programlara bloke koyuyor)

takdir sizin,

https://www.sordum.net/39805/wpd-ile-windows-10-telemetry-ayarlarini-yonetin/

kullanmadan hiç denemedim.Ama arayüzü basit ve anlaşılır diye kullandım birçok programı denedim ama içlerinden en baasiti shutup10 ve wpd gibi geldi.Mağaza çalışıyor posta çalışıyor ama saat bozuk postada bozuluyordu daha önce wpd de servislerini kapatmamdan sebebpmiş düzelttim.

Shutup10 mu öneririsin sen dostum.

AdemYakups, Bir saat önce yazdı:

kullanmadan hiç denemedim.Ama arayüzü basit ve anlaşılır diye kullandım birçok programı denedim ama içlerinden en baasiti shutup10 ve wpd gibi geldi.Mağaza çalışıyor posta çalışıyor ama saat bozuk postada bozuluyordu daha önce wpd de servislerini kapatmamdan sebebpmiş düzelttim.

Shutup10 mu öneririsin sen dostum.

değerli kardeşim, O&O ShutUp10 programın hazır ayarlısı (paket halinde) Forjest üstadın tanzim ettiğini öneririm,

ayrıca yine Forjest üstadın, türkçeleştirdiği debotnet'ide öneririm,

saygılarımla;

• Thanks 1