Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bu Hdd Alınır Mı?

Share

Recommended Posts

Uzun süredir depolama amaçlı HDD acil olarak ihtiyacım vardı. 1 tb aşağısı beni kurtarmıyor. 3000 GB lık seagate HDD buldum. Sahibi ile iletişime geçtim. Sizinde fikirlerinizi almak istedim. HDD' in çok az kullanıldığını belirtiyor. Diski güzelce test etmeden tam parayı vermeyi düşünmüyorum. Seagate 3000 gb ve 200-250 civarında satın alacağım. Sizinde fikrinizi almak istedim. Aşağıya HDD in resmini atacağım. İlanı vereli 2 ay kadar olmuş.

x16_771177026rh6.jpg

Walla benim fikrim şu standart kullanıcılar 3 TB HDD kullanmaz hepimiz biliyoruzki depolama için genelde teknik servis film arşivcileri kullanır şahsen ben teknik serviste yapıyorum arşivde bilgisayarımda suan 10 TB HDD bağlı 

BENCE SIFIR ALMALISIN

Resmin den ne kadar kullanıldı anlaşılmaz. hd tune ile health değerlerine baktırıp full yavaş tarama ile bad sektör var mı kontrol edin. Aşırı kullanıldı ise veya 1 tane bile bad sektör varsa vazgeçin, verilerinisi emanet etmeyin

XrayN, 9 saat önce yazdı:

Walla benim fikrim şu standart kullanıcılar 3 TB HDD kullanmaz hepimiz biliyoruzki depolama için genelde teknik servis film arşivcileri kullanır şahsen ben teknik serviste yapıyorum arşivde bilgisayarımda suan 10 TB HDD bağlı 

BENCE SIFIR ALMALISIN

Hocam maalesef para yok. Benim amacımda tamamen depolama amaçlı olarak kullanmak. Başkasının kullandığı bir ürünü kullanmak istemiyorum ama yapacak birşey yok. Acil olarak yedekleme yapmam lazım. Şu an pc de 500 gb Seagate HDD ve 120 gb SSD var.  Ayrıca 2 TB lık Seagate harici disk var ve hepsi doldu. Toplamda 50-60 gb lık bir alan kaldı. Pc de hemen hemen hiçbir iş yapamaz hale geldim. 

amd_turkey, 6 saat önce yazdı:

Resmin den ne kadar kullanıldı anlaşılmaz. hd tune ile health değerlerine baktırıp full yavaş tarama ile bad sektör var mı kontrol edin. Aşırı kullanıldı ise veya 1 tane bile bad sektör varsa vazgeçin, verilerinisi emanet etmeyin

Resmi teknik servis, donanımdan anlayan arkadaşlar için eklemiştim. Serisi v.s için. Benim korkum da bad sector ihtimalinin olması. Az kullanıldı diyor ama ne kadar güvenebilirim bilmiyorum. Pek 2. el kullanan birisi değilim. Satın almadan önce test et sonra ödeme yaparsın derse güzelce bir testten geçireceğim. Sesli çalışıyor mu çalışmıyor mu onlara bakacağım. Elimdeki HDD' ler kafayı yemeye başladı. Eğer bir şekilde yedekleme yapmazsam bütün emeklerim havaya uçacak. 

Django, 4 saat önce yazdı:

10/2011 üretim tarihli 9 senelik HDD ederi benim gözümde 100 TL oda 3 TB olmasından.

Hocam 100 Tl düşünmek imkansız gibi birşey. İnsanlar öyle hale gelmişki 2. el ürünleri bile sıfır fiyatına satmaya çalışıyor. Bazıları dolar yükseldi HDD lerin fiyatı da yükseldi diye aldığı fiyatında üzerinde satmaya kalkıyor. Teknoloji mağazalarından uygun fiyatlı alıp 2 katına yakın satmaya çalışanlar var. Kırk yılda bir 2. el bir ürün ihtiyacımız oldu resmen kapitalizmin eline düştük :) Yıllar önce Monitörüm bozuldu.  Meraktan şöyle bir 2. el monitör bakayım dedim.  Bir 2. el samsung monitörün fiyatını sordum. Monitörün floransları patlamış, tamir edilmiş. Adam bana sıfır fiyatı çekti. Neden bu kadar pahalı dedim. Eeee dolar yükseldi diyor. Dedim hocam sen monitörü dolar üzerinden mi alıyorsun? İşine gelirse diyor. Gittim o dönem 10 tl daha ucuza daha üst model monitör aldım.  Ama bugün 2. ele mecbur kaldım gibi birşey. Bana cazip gelen tarafı da 3000 mb olması. 1 Tb lık HDD e 400 tl fiyat veren bile var. Sıfır almak istesem en az 2 tb civarı olması lazım. Onlarda 700-800 tl gibi birşey. 

Edited by deli_petro06

hard disk sentinel  programıyla alınmış bi resim iste resimde sağlık yüzde yüz ise alabilirsin ancak tabiki başka bi sağlıklı disk resmi atabilir veya sana başka bir disk yollayabilir deneyerek elden alman en sağlıklısıdır

bu şekilde 4 hdd aldım ama yakın çevreden elden teslim şeklinde yaptım kargoyla ikinci el olayında sahtekarlık çok oluyor

• Like 1

ULUMANITU_, 29 dakika önce yazdı:

hard disk sentinel  programıyla alınmış bi resim iste resimde sağlık yüzde yüz ise alabilirsin ancak tabiki başka bi sağlıklı disk resmi atabilir veya sana başka bir disk yollayabilir deneyerek elden alman en sağlıklısıdır

bu şekilde 4 hdd aldım ama yakın çevreden elden teslim şeklinde yaptım kargoyla ikinci el olayında sahtekarlık çok oluyor

Birkaç dakika önce konuştum. Evime yakın bir akrabası varmış. Büyük ihtimalle orada deneme yapacağız. Hatta evine davet etti. Buyur gel test et dedi. 4-5 ay müsaade ederim falan diyor ama parayı verdikten sonra yalan olur. 230 falan en son olur diyor ama 200 civarına da olabilir diye düşünüyorum. Normal koşullarda evimde rahat rahat test etmek istiyorum ama muhtemelen razı olmayacaktır.

Hocam bence HD Tune programı ile kendiniz bizzat orda olduğunuz zaman okuma ve yazma hızlarını ayrıca bad sector testlerini yapın. Biraz uzun sürecektir ama sonuçta para vereceksiniz 200₺ az bir miktar değil satıcının normal karşılaması lazım. Testlerde bir sorun yok ise eğer alın gitsin hocam Seagate markasının diskleri çok sağlamdır benim de 500 GB Seagate marka diskim var Barracuda serisi 6-7 senelik sadece oyun kuruyorum ve hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Disk konusunda Seagate markasından şaşma. WD markasına sakın bulaşma bu arada. Diskin 2011 yılında yapılmış olması bir şey değiştirmez diskler zaten kolay kolay bozulan donanımlar değiller düşürmediğin sürece.

Django, 10 saat önce yazdı:

10/2011 üretim tarihli 9 senelik HDD ederi benim gözümde 100 TL oda 3 TB olmasından.

100₺ mi? Güldürmeyin hocam satıcıya 100₺ eder oda 3 TB olduğu için deseniz sizi evinden kovar :)

deli_petro06, 15.02.2020 - 01:55 yazdı:

Uzun süredir depolama amaçlı HDD acil olarak ihtiyacım vardı. 1 tb aşağısı beni kurtarmıyor. 3000 GB lık seagate HDD buldum. Sahibi ile iletişime geçtim. Sizinde fikirlerinizi almak istedim. HDD' in çok az kullanıldığını belirtiyor. Diski güzelce test etmeden tam parayı vermeyi düşünmüyorum. Seagate 3000 gb ve 200-250 civarında satın alacağım. Sizinde fikrinizi almak istedim. Aşağıya HDD in resmini atacağım. İlanı vereli 2 ay kadar olmuş.

Please register to see this content.

sıfır al hocam

Edited by efe34

efe34, 16 dakika önce yazdı:

engellediysen nasıl görüyorsun alla alla

baktım konuyu açan siz değilsiniz

bu arada sizi engellemek için vakit harcayamamam bir viral içirn . ya da troll

seviye farkı çok fazla üzgünüm: 

sıfır al hocam

Konuya baktım You've chosen to ignore content by efe34  vardı bende tıkladım yorumunu gördüm. Ayrıca beni engelleyin demedim zaman harcayın demedim. Ayrıca üslubunuz çok bozuk bana seviye muhabbeti yapacak en son kişisiniz bu arada. Boşuna engellememişim sizi demek ki.

deli_petro06, 21 saat önce yazdı:

S.A Kardeşim kolay gelsin bütün disklerim seagte marka wd diskte ilk diskim di   wd benimde sansıslığım oldu ama bu disk markası kötülemek değil bilmeden islem yapılınca benim havaya uctu gitti garantisi varken yakın deyip baskasına verince acele yapsın verim kaybolmasın garanti yolarsan ya sıfırını yollar verin yada yapılır yollarlar  dedi veri kaybim olmasın dedim arkadasa verdim pisman oldun hic bir marka kötülenmemeli teknik sıkıntı ve arıza olur kimse üstüne alınmasın normal yazdım 

kardes gelelim hddye sıfır alacak bütçen yoksa  al ama illaki bad sektör vardır hdd düşmeyince bozulmaz  kolay kolay uzerine cok veri yazılıp silindikce bad sektörde olmuş oluyor satıcı ne kadar kullanmış güvenlidir bilemem tercih senin kolay gelsin

The_Undertaker, 40 dakika önce yazdı:

HD Tune

ek olarak Hard Disk Sentinel Pro  bununlada hdd saglık ve performansı görürsün resim çekip atarsan sevinirim birde kulağını diske daya biraz dinle ses nasıl cızırt veya takırt yapıyormu yoksa iyidir veri kaybın olmasın diye söylüyorum ilk diskim bozulunca nasıl bozulur böyle saçmalık olurmu filan kendime kızıyorum o günden sonra disk nasıl yapılıyor nasıl çalışıyor ömürleri ne kadar tamir edilirmi  filan hep araştırdım satıcının düzgününü bulmak zor bende 2. el disk aldım uygun diye 80 tl az kullanıldı sıfır laptoptan söktüm dedi ana kartı bozulunca güvenmedim ama ihtiyacım olunca 1 tb lazımdı şansa birde media markı vatanı filan gezdim bulamadım 250 ile  500 gb vardı gelirmi diyince belli olmaz deyince elamanlar üzdü beni şansımı dedim aldım kazığı kendime soktum mecburi formatı attım canavar gibi kurdu 1 ay sonra baktım dondu mavi ekran hatası verdi aklıma geç geldi diski kontrol etmek Hard Disk Sentinel Pro  baktım saglık 100 de 50 düşmüş performans 100de 100 yazıyor dedim buda gidici 2 yada 3  ay sonra ramazana denk gelmişti ramazanın son gününde ailemle yemek yemek için yer ayırdık  erken gittik dolaştık mediamarkette 1 tb harici 130 tl indirimdeydi ikramiye  paramda vardı hemen aldım dursun dedim  3 ay daha kullandım 80 tl lik kazık diski sonra yeni aldığım hddyi taktim garantiyi de bozdum format attım şuan formatla programlarla 20 dakikada pc hazır yani sıfır her zaman iyidir  7 yıllık  kullandığım 2 tb diskte gidici devamlı 7 gün 15 saat çalışıyor hemen hemen yeni 8  tb için çalışıyorum hepsini tek yere toplayacağım bana diyorlar şirket mi işletiyorsun 5 tane diskle aile arşivleri film için kaybolunca bana geliyorsunuz benden sonra kim saklar siz onu düşünün diyorum aileme uzun oldu hakkınızı helal edin arkadaşlar kolay gelsin hayırlı günler

AdnanGumus, 7 saat önce yazdı:

ek olarak Hard Disk Sentinel Pro  bununlada hdd saglık ve performansı görürsün resim çekip atarsan sevinirim birde kulağını diske daya biraz dinle ses nasıl cızırt veya takırt yapıyormu yoksa iyidir veri kaybın olmasın diye söylüyorum ilk diskim bozulunca nasıl bozulur böyle saçmalık olurmu filan kendime kızıyorum o günden sonra disk nasıl yapılıyor nasıl çalışıyor ömürleri ne kadar tamir edilirmi  filan hep araştırdım satıcının düzgününü bulmak zor bende 2. el disk aldım uygun diye 80 tl az kullanıldı sıfır laptoptan söktüm dedi ana kartı bozulunca güvenmedim ama ihtiyacım olunca 1 tb lazımdı şansa birde media markı vatanı filan gezdim bulamadım 250 ile  500 gb vardı gelirmi diyince belli olmaz deyince elamanlar üzdü beni şansımı dedim aldım kazığı kendime soktum mecburi formatı attım canavar gibi kurdu 1 ay sonra baktım dondu mavi ekran hatası verdi aklıma geç geldi diski kontrol etmek Hard Disk Sentinel Pro  baktım saglık 100 de 50 düşmüş performans 100de 100 yazıyor dedim buda gidici 2 yada 3  ay sonra ramazana denk gelmişti ramazanın son gününde ailemle yemek yemek için yer ayırdık  erken gittik dolaştık mediamarkette 1 tb harici 130 tl indirimdeydi ikramiye  paramda vardı hemen aldım dursun dedim  3 ay daha kullandım 80 tl lik kazık diski sonra yeni aldığım hddyi taktim garantiyi de bozdum format attım şuan formatla programlarla 20 dakikada pc hazır yani sıfır her zaman iyidir  7 yıllık  kullandığım 2 tb diskte gidici devamlı 7 gün 15 saat çalışıyor hemen hemen yeni 8  tb için çalışıyorum hepsini tek yere toplayacağım bana diyorlar şirket mi işletiyorsun 5 tane diskle aile arşivleri film için kaybolunca bana geliyorsunuz benden sonra kim saklar siz onu düşünün diyorum aileme uzun oldu hakkınızı helal edin arkadaşlar kolay gelsin hayırlı günler

Tavsiyelerin için teşekkürler. 230 Tl ye satın alacağım. 130 Tl sini test bitene kadar vereceğim. Sonuç iyi çıkarsa 100 tl daha  ödeyeceğim. HDD ses yapıyormu, kafa vuruyor mu, sağlık durumu nasıl diye HDD sentinel ile derin bir tarama yapacağım. Adam araçla evime kadar getirecek. Dolandırıcı olsa o kadar yolu gelmez diye düşünüyorum. Evi ile benim evim arasında bayağı fark var. Telefon numarasını falan da araştırdım. Bayağı facebook, instagram, twitter, google+ da falan  paylaşımları var. Birde telefon numarası arayınca çıkan bir marka var. İşte kafamı karıştıran tek kısım burası. Aslında ilk girişte site iyi gibi ama bize ulaşın kısmında telefon numarasını bir yerden çekip png olarak eklemişler, doğru dürüstte temizlememişler, hakkımızda kısmında o markanın kime ait olduğuna dair en ufak bir bilgi dahi yok. Sosyal medya da bolca paylaşımları var ama etkileşimi çok düşük. Miğdemi bulandıran kısımlar bunlar. Ürünü getirdiğinde de ürünün resmini çekip yazılı olarak resmini atmasını ve şu fiyattan sattım diye yazılı olarak göndermesini isteyeceğim. Umarım kazık yemem. Bayağı takıntılıyım bu tip konularda ve insanlarla uğraşmak istemiyorum.

Edited by deli_petro06

İkinci el bi disk için saatlerce tarama yapmaya gerek yok diski bir bilgisayara bağla ve sadece hard disk sentiel ile bak sağlık yüzde yüz ve herhangi garip bi ses çıkartmıyorsa ise ver parasını  al,  program  zaten diğer bahsedilen türde bi hastalık varsa da belirticektir 

ULUMANITU_, 29 dakika önce yazdı:

İkinci el bi disk için saatlerce tarama yapmaya gerek yok diski bir bilgisayara bağla ve sadece hard disk sentiel ile bak sağlık yüzde yüz ve herhangi garip bi ses çıkartmıyorsa ise ver parasını  al,  program  zaten diğer bahsedilen türde bi hastalık varsa da belirticektir 

Dün kendi HDD' imi HDtune ile önce hızlı tarama yaptım. % 100 sağlıklı sonucu çıktı. Sonra derin tarama yaptığımda sağlık kısmında C5 Current Pending Sector kısmında uyarı çıktı. Derin tarama ile hızlı tarama arasındaki sonuçlarda farklılıklar gördüm. Hızlı tarama sıkıntılı gibi geldi.

Yaptığın şey disk yüzeyi taraması disk yüzeyi taramalarında seçilen yönteme hatta kullanılan programa göre farklar çıkması normal hızlı tarama sadece sektörden veri okunabiliyormu bakar derin tarama sektöre yazar okur karşılartırır örneğin,  ikinci el bir diskin bazı sektörlerin geç yanıt veremesi normaldir kaldı ki sıfır disklerde bile olabilir hatta farklı programlar farklı sonuçlar verebilir 

benim bahsettiğim program ile baktığında disk yüzey taraması  olmadan diskin smart verisi gösterilir bu veri diskin kullanım süresi boyunca karşılaştığı durumların özetidir yani diskin kullanıldığı dönem boyunca tekrar eden sorun varsa burda görünür ve bundan sonrada bu sorunların olucağını anlamanı sağlar ayrıca disk kullanımında hayati bir hata varsa ve disk yakın zamanda gidiciyse program bunu belirtir

Current Pending Sector değişmeyi bekleyen sektör yani sistem bu sektörde sorun yaşamış ama henüz karar vermemiş muhtemelen zayıf sektör yani geç yanıt verme olabilir eğer sistem bu sektörte hata yaşamaya devam ederse yedek sektörle değişicek onuda Reallocated Sectors Count kısmında göstericek bu durumda disk sağlık yüzdesi düşücek 

Şimdi kısaca şöyle smart bilgisiyle program sağlık kısmında yüzde yüz diyorsa bu ikinci el disk sağlık değeri düşmeye başlayana kadar kullanılabilir değilse disk hatalara başlamış ve gittikçe kötüleşicektir 

Yüzey taraması olayına gelince üstte ki şekilde bir fikre sahip olduk ancak diyelim ki sağlık yüzde yüz ve bu değer düşene kadar kullanılabilir  olduğunu biliyoruz ancak bu sağlık değeri yakın zamanda mı düşücek bunu da bilmek istiyoruz o zaman yüzey taraması yaparız burda sektörler sağlıklı bir diskte ortalama aynı sürede yanıt vericeğinden yeşil kutucuklar görücez bu kutucuklar çok alaca bulaca hatta içinde kırmızı kutucuklar varsa disk yüzeyi yıpranmıştır sadece yeşil tonlarda ise uzun süre sorun çıkmaması gerek

bu yüzey taramasında kırmızı kutucuk varsa zaten smart verisine işlenir sağlık düşük görünür 

sonuçta ikinci el bi disk kusursuz olmasını bekleme sadece kullanılabilir olup olmadığına ve ne kadar süre daha hizmet verebilir bir fikir edinip ona karar verebilirsin o yüzden saatlerce tarama yapmana gerek yok deme sebebim bu

ikinci el veya sıfır diski aldım baktım sağlam bitti diye bişey yok ara ara programla bakıcaksın hata vermeye başladığı sağlık düştüğü an artık bilki disk sorun çıkartıcak ona göre önlem alıcaksın

Ayrıca disk sağlık ve smart kısmı resmini eklersen forum kullanıcılarına ait fikirleri alabilirsin

Edited by ULUMANITU_
  • Like 1

deli_petro06, 4 saat önce yazdı:

Tavsiyelerin için teşekkürler. 230 Tl ye satın alacağım. 130 Tl sini test bitene kadar vereceğim. Sonuç iyi çıkarsa 100 tl daha  ödeyeceğim. HDD ses yapıyormu, kafa vuruyor mu, sağlık durumu nasıl diye HDD sentinel ile derin bir tarama yapacağım. Adam araçla evime kadar getirecek. Dolandırıcı olsa o kadar yolu gelmez diye düşünüyorum. Evi ile benim evim arasında bayağı fark var. Telefon numarasını falan da araştırdım. Bayağı facebook, instagram, twitter, google+ da falan  paylaşımları var. Birde telefon numarası arayınca çıkan bir marka var. İşte kafamı karıştıran tek kısım burası. Aslında ilk girişte site iyi gibi ama bize ulaşın kısmında telefon numarasını bir yerden çekip png olarak eklemişler, doğru dürüstte temizlememişler, hakkımızda kısmında o markanın kime ait olduğuna dair en ufak bir bilgi dahi yok. Sosyal medya da bolca paylaşımları var ama etkileşimi çok düşük. Miğdemi bulandıran kısımlar bunlar. Ürünü getirdiğinde de ürünün resmini çekip yazılı olarak resmini atmasını ve şu fiyattan sattım diye yazılı olarak göndermesini isteyeceğim. Umarım kazık yemem. Bayağı takıntılıyım bu tip konularda ve insanlarla uğraşmak istemiyorum.

Önemli olan satıcı nın dürüstlügü zaten akşam bende 3 diske baktım 3. diskte  son durum  kötü  şunu demek istiyorum diske bir kullanım ömrü koymuşlar  ya gün  olarak tada terebayt olarak orayı tam çözemedim  ilk masa üstü disk bozulunca çalışma süresini ortalama topladım sonrada inandım yabancı bir video ve makalede yazıyordu yok be demiştim işi bilenlere yazlılanlara dikkat etmek gerekir bazen  bildigim varsa yazıyorum yoksa hiç yorum yapmadan bakıp çıkıyorum mesele burda 3 kurus olsun deyipte kazıklanmamak  kolay gelsin

Edited by AdnanGumus
yanlış resim