Jump to content

Recommended Posts

Güncelleme tarihi: 24 Nisan 2020 | Macbuntu 2020.4.24 Nisan Multilanguage-Türkçe 

Sistem daha fazla modern görünüm ve kullanışlılık artırılarak yüksek performans minimal bir yapıyla tekrar'dan hazırlanmıştır.Son haliyle Sourceforge üzerine yüklenmiştir Tek link indirme linki eklendi. Sunum ve linkler açıklamalar yeni sistemle beraber, yenilenmiştir. Bilgilerinize sunulur saygılarımla. :) 

Page1

Merhaba ilk sürümünü legacy biosa sahip eski dizüstüme windows 10 yanına kurmuştum sorunsuz kuruldu ve kullanıyorum fakat uefi biosa sahip masaüstünde windows 10 yanına kurarken hata vermişti ve bir kaç denemeden sonra mint kurmuştum. Bu son sürümü de dizüstüme sorunsuz kurdum fakat masaüstüne, mintte yaptığım bazı özelleştirmelerden dolayı yine hata alırım diye cesaret edip kuramadım. 

Uefi biosta dual boot olarak kurulabiliyor mu denemeniz oldu mu acaba?

Edited by SaSuTa

SaSuTa, 11 saat önce yazdı:

Merhaba ilk sürümünü legacy biosa sahip eski dizüstüme windows 10 yanına kurmuştum sorunsuz kuruldu ve kullanıyorum fakat uefi biosa sahip masaüstünde windows 10 yanına kurarken hata vermişti ve bir kaç denemeden sonra mint kurmuştum. Bu son sürümü de dizüstüme sorunsuz kurdum fakat masaüstüne, mintte yaptığım bazı özelleştirmelerden dolayı yine hata alırım diye cesaret edip kuramadım. 

Uefi biosta dual boot olarak kurulabiliyor mu denemeniz oldu mu acaba?

YouTube üzerinden de sanıyorum mesaj yazmıştınız,ubuntu ve mint ubiquity kurucularını kullanırlar dolayısıyla zaten mantık aynıdır değişmez efi sisteme sahip olan bios'lar için eğerki elinizdeki iso dosyasını,efi boot yönergelerine göre yazdırıp başlatırsanız efi grub boot loader başlatıcı ön yükleme bölümü  512 mb gibi bir alan oluşturup efi ön yüklemeyi buraya bağlamanız gerekli diğer 2.kalan kısımlar partition'lar içinse root veya istenirse eğer swap/takas alanı olarak diskleri mount edip kurulumu yaparsınız. Efi Asus marka laptop'a kurulum yapıldı istek üzerine,sistemden, w10 'dan 50 gb alan ayırdım 2.diske macbuntu kurdum her iki sistemde rahat şekilde boot edip çalışmaktalar. Mint,ubuntu'ya özel bir durum yok efi veya legacy ile ilgili kurucu olan uygulama ubiqity uygulaması sabittir ilk açılışta diskleri ve bios yapılarını tarayarak açar,os probe efi bootloader yüklemesine,ayrılmış olan efi boot alanına sabitler grubbootloader'da sonraki sistem başlatımından sonra seçim ekranı belirir. Özetle yönergeler bilindik klasik yükleme yönergeleri efi sistemler içinde aynı şekilde. saygılarımla kolay gelsin.

EFI işlemlerle ilgili kısa bir videolu anlatım inceleyin isterseniz.

Spoiler

is

Yazılım-kodlama işlemleri için ubuntu kullanmayı öneriyorlar ve üzerine bu konu hakkında gerekli ne kadar eklenti varsa kurmak gerekiyor. Şimdi bu Macbuntu ile ubuntu kısmında yapması gereken işlemler (docker, github vb kurulumlar) sorun çıkarmaz değil mi ? Daha önce windows ortamında çalıştım şimdi ise ufakta olsa linux tarafına aşina olmak istiyorum.

Teşekkürler, elinize sağlık. Bir sorunum var sistemle ilgili WPS programlarında dosya konumları "**********" kullanıcı adıyla tanımlı gelmiş. Bir kısmını düzelttim ama backup management (yedekleme yöneticisi) ndeki dosya konumunu değiştiremedim. Doğal olarak "otomatik yedekleme" açık olduğunda hata veriyor. Aradım ama çözüm bulamadım.

almer, 26.04.2020 - 15:07 yazdı:

normal windows  kurulumu gibimi kuruyoz  hocam

Windows mantığından daha pratik ve kolay kuruluma sahiptir aslında,ubuntu kurulumları ile ilgili videoları ya da buradaki videolarımdan istifade ederek mantığı anlayabilirsiniz.

almer, 26.04.2020 - 15:30 yazdı:

kurulumu yaptım ama türkçe değil

Universal dil olan ingilizce'de özellikle bırakılmıştır sourceforge üzerinden bir çok ülkeden indirenler vb.anlayışa dayalı olarak. Macbuntu'yu kurarken online olunulduğunda,gerek sistem güncellemeleri,gereksede seçilen dil hangisiyse orn: "Türkçe" o dilde yükler ve sistem güncellemelerinide dahil eder.Kurulum sonunda hangi dil seçilmişse eğer bu dile yükler. Bu bütün dağıtımlarda aynıdır "Linux mint,ubuntu,arch" vd..

almer, 26.04.2020 - 15:58 yazdı:

yükledim eyvallah ellerine emeklerine sağlık  çok güzel olmuş

Geri bildiriminiz için teşekkürler güle güle kullanınız. 

vedatorkun, 27.04.2020 - 05:10 yazdı:

Yazılım-kodlama işlemleri için ubuntu kullanmayı öneriyorlar ve üzerine bu konu hakkında gerekli ne kadar eklenti varsa kurmak gerekiyor. Şimdi bu Macbuntu ile ubuntu kısmında yapması gereken işlemler (docker, github vb kurulumlar) sorun çıkarmaz değil mi ? Daha önce windows ortamında çalıştım şimdi ise ufakta olsa linux tarafına aşina olmak istiyorum.

Mesleğiniz icabı veya ilgilendiğiniz özel alanlara yönelik bir dağıtım size önerilmişse eğer o çizgide hareket etmenizde fayda var. Yani yalın bir ubuntu sistemini 1.sistem olarak kurup,yine isteniyorsa eğer, ayrılmış boş bir partition disk alanına macbuntu veya farklı sistemleri yine kurmanız mümkün. Üzerinde çalışacağınız kodlamalar github vb.değişiklikler göstermeden işlemlerinize yine bakabilirsiniz. Sistem taban olarak ubuntu'ya dayanmaktadır görseller dışında farklı bir işlem yapılmamıştır. Saf ubuntu'dur.

maliozkok, 01.05.2020 - 22:05 yazdı:

Teşekkürler, elinize sağlık. Bir sorunum var sistemle ilgili WPS programlarında dosya konumları "**********" kullanıcı adıyla tanımlı gelmiş. Bir kısmını düzelttim ama backup management (yedekleme yöneticisi) ndeki dosya konumunu değiştiremedim. Doğal olarak "otomatik yedekleme" açık olduğunda hata veriyor. Aradım ama çözüm bulamadım.

Home dizini altında gizli klasörleri göstererek ctrl + h .kingsoft dizinlerini silip sıfırlayabilirsiniz. (Home ve .config) dizinleri içerisindeki wps ofis dosyalarını sildiğinizde default varsayılan ayarlara almış olursunuz. Sanıyorum eski sürüm macbuntu'da o ayar sorunu vardı yeni "Macbuntu 2020.4.24" çalışmasında optimizasyon ayarları tanım gelmekte ilk kez sizden geldi böyle bir sorun yinede belirttiğiniz için teşekkür'ler. Son sürümde sorun olmaması gerekli en azından şu ana dek bir problem görülmedi deneyin derim kolay gelsin.

yarimpower, 10 saat önce yazdı:

Samsung dizüstü bilgisayarıma kurulum yaparken hata veriyor.Bilgilendirmek istedim.Selamlar..

Please register to see this content.

Kurulumu nasıl başlattınız,ayrılan disk alanı vb. ayrıntılara yer verilmediğinden (hata iletisinin çıktıları vb.) olmadığından buradan yorum yapmam yanlış olacaktır. Windows yanına kurulacaksa eğer,ayrılmış disk alanının sisteme bağlanamaması ile alakalı olarak sistem kurulmamış olabilir. Linux dağıtımlarında genellikle bilinen birşeydir eğer hata hdd'lere bağlantı ile alakalıysa. Diğer taraftan ubuntu,mint kurulumundan farksız olarak aynı yapıya sahip ubiquity kurulum aracıyla kurulum yapılmakta. Bunlarla alakalı olarak çeşitli makale video resimli açıklamalı incelemler ön araştırmalar yapasanız eğer kurulumda herhangi bir sorun yaşamadan sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.Bahsettiklerimin dışında olan, farklı birşey olacağını zannetmiyorum bu gibi ileti ve yorumlar çoğunlukla forum ve sitelerde rast gelinen yaşanılan durumlar şahsi olarak ilk zamanlar kendimde çok kez yaşamışlığım vardır.

İlave bilgi : Cihazınız uefi mod ise,ayrılan disk alanını gpt olarak sistem entegre etmelisiniz ve efi boot loader için 512 mb gibi bir alan ayırarak 1.işlem olarak efibootloader,2.root seçeneği ext4 / root olarak diskleri mount etmelisiniz. (Uefi mode'a sahip) cihaz ise şayet.

nexxo, 10 saat önce yazdı:

Hocam eline sağlık windows yanına kurduma ancak wifi ağlarını görmüyor bu sorunu nasıl aşabilirim ? 

Kurulumda kablolu_eternet ağ bağdaştırıcısını takarak sistem kurulumunda güncelleme,ve harici donanımlar seçeneklerini işaretleyerek kurulum yaparsanız eğer otomatik olarak sisteminize uygun olan_sürücüleride yükleyecektir. İstisnada olsa bu gibi durumlar her linux dağıtımında olduğu gibi normal karşılanmaktadır. Çoğunlukla açık kaynak sürücüler otomatik olarak bir çok sürücüleri  tanısalarda farklı x bir sürücüde online bağlantı yoluyla çözüme ulaşabileceğide zaten bilinmektedir. Bazen bu gibi durumlar için, harici wifi adaptörleride çözüm olabilmektedir.Atheros chipsetli olan wifi cihazları çok yaygın olduğundan linux'ün sevdiği chipsetler genellikle otomatik olarak hemen tanınırlar buda ayrı birkonu farklı birşey maalesef elimden gelememekte donanımlar hususunda kolay gelsin.

Edited by forjest
  • Like 1

forjest, Bir saat önce yazdı:

Kurulumda kablolu_eternet ağ bağdaştırıcısını takarak sistem kurulumunda güncelleme,ve harici donanımlar seçeneklerini işaretleyerek kurulum yaparsanız eğer otomatik olarak sisteminize uygun olan_sürücüleride yükleyecektir. İstisnada olsa bu gibi durumlar her linux dağıtımında olduğu gibi normal karşılanmaktadır. Çoğunlukla açık kaynak sürücüler otomatik olarak bir çok sürücüleri  tanısalarda farklı x bir sürücüde online bağlantı yoluyla çözüme ulaşabileceğide zaten bilinmektedir. Bazen bu gibi durumlar için, harici wifi adaptörleride çözüm olabilmektedir.Atheros chipsetli olan wifi cihazları çok yaygın olduğundan linux'ün sevdiği chipsetler genellikle otomatik olarak hemen tanınırlar buda ayrı birkonu farklı birşey maalesef elimden gelememekte donanımlar hususunda kolay gelsin.

Kablolu etherneti bağladım ancak yine hiç bir şekilde bağlantı kurulmadı ancak sorunu başka şekilde çözdüm teşekkürler. Şuanda başka  bir sorunla karşılaşıyorum resimde görüldüğü gibi sürekli çıkıyor şifremi giriyorum yanlış diyor..

nexxo, 3 saat önce yazdı:

Kablolu etherneti bağladım ancak yine hiç bir şekilde bağlantı kurulmadı ancak sorunu başka şekilde çözdüm teşekkürler. Şuanda başka  bir sorunla karşılaşıyorum resimde görüldüğü gibi sürekli çıkıyor şifremi giriyorum yanlış diyor..

Wifi ağ sorununuzun çözümüne ilişkin bilgileride dahil ederseniz eğer, donanım bilgileriyle beraber bu sorunu yaşayanlar içinde yararlı olacaktır. Çözmenize sevindim.

Parola anahtarı güvenli protokolleri ile alakalı olarak çıkmakta genellikle sorunun çözümü seahorse parola anahtar uygulamasını kurarak bu uygulama üzerinden,sisteme ve internet tarayıcıları hesaplarına tanımlanmış olan,adınıza evvelki hesapları koruma adına devreye giren bir iletidir. Aslında güvenlik için iyi bir sey sorun olarak görülmemelidir.Bununla alakalı olarak videolu anlatımlarda,bu iletinin kaldırılmasına yönelik anlatım yapmıştım.Genel olarak linux dağtıımlarımda bilhassa google chrome/chromium hesaplarında karşılaşılmaktadır.

bir tane konsol açıp alttaki komutu copy / past edin enter'layın. Bir sonraki tarayıcı açılışında da şifre belirleme ekranı çıkarsa pass geçin, devam şeklinde.

rm ~/.local/share/keyrings/*

Seahorse uygulaması kurulumu: sudo apt-get install seahorse

veya uygulama yazılım merkezinden kurulabilir kolay gelsin.

------------------------------------------------------------------------------

ilgili videolu anlatım + > Diğer Forum içi vidolu anlatımlarım.

Spoiler

Edited by forjest

forjest, 46 dakika önce yazdı:

Wifi ağ sorununuzun çözümüne ilişkin bilgileride dahil ederseniz eğer, donanım bilgileriyle beraber bu sorunu yaşayanlar içinde yararlı olacaktır. Çözmenize sevindim.

Parola anahtarı güvenli protokolleri ile alakalı olarak çıkmakta genellikle sorunun çözümü seahorse parola anahtar uygulamasını kurarak bu uygulama üzerinden,sisteme ve internet tarayıcıları hesaplarına tanımlanmış olan,adınıza evvelki hesapları koruma adına devreye giren bir iletidir. Aslında güvenlik için iyi bir sey sorun olarak görülmemelidir.Bununla alakalı olarak videolu anlatımlarda,bu iletinin kaldırılmasına yönelik anlatım yapmıştım.Genel olarak linux dağtıımlarımda bilhassa google chrome/chromium hesaplarında karşılaşılmaktadır.

bir tane konsol açıp alttaki komutu copy / past edin enter'layın. Bir sonraki tarayıcı açılışında da şifre belirleme ekranı çıkarsa pass geçin, devam şeklinde.

rm ~/.local/share/keyrings/*

Seahorse uygulaması kurulumu: sudo apt-get install seahorse

veya uygulama yazılım merkezinden kurulabilir kolay gelsin.

Ubuntu iso daki driver klasöründe sistemime uygun olanı kurdum ve sorun çözüldü. B klasöründe ki (broadcom) sürücüyü kurdum. 
Driver: 

Tamamdır sorun çözüldü teşekkürler. ?

• Like 1

forjest, 05.05.2020 - 13:57 yazdı:

Kurulumu nasıl başlattınız,ayrılan disk alanı vb. ayrıntılara yer verilmediğinden (hata iletisinin çıktıları vb.) olmadığından buradan yorum yapmam yanlış olacaktır. Windows yanına kurulacaksa eğer,ayrılmış disk alanının sisteme bağlanamaması ile alakalı olarak sistem kurulmamış olabilir. Linux dağıtımlarında genellikle bilinen birşeydir eğer hata hdd'lere bağlantı ile alakalıysa. Diğer taraftan ubuntu,mint kurulumundan farksız olarak aynı yapıya sahip ubiquity kurulum aracıyla kurulum yapılmakta. Bunlarla alakalı olarak çeşitli makale video resimli açıklamalı incelemler ön araştırmalar yapasanız eğer kurulumda herhangi bir sorun yaşamadan sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.Bahsettiklerimin dışında olan, farklı birşey olacağını zannetmiyorum bu gibi ileti ve yorumlar çoğunlukla forum ve sitelerde rast gelinen yaşanılan durumlar şahsi olarak ilk zamanlar kendimde çok kez yaşamışlığım vardır.

İlave bilgi : Cihazınız uefi mod ise,ayrılan disk alanını gpt olarak sistem entegre etmelisiniz ve efi boot loader için 512 mb gibi bir alan ayırarak 1.işlem olarak efibootloader,2.root seçeneği ext4 / root olarak diskleri mount etmelisiniz. (Uefi mode'a sahip) cihaz ise şayet.

Tekrar merhaba..

Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve adım adım uyguladım.480 SSD nin tamamını kurulum için ayırdım.İngilizce kurulum yapıyorum en son kısımda hardware config kısmında hata veriyor bilgisayarımdaki herhangi bir donanım ile uyumsuz olduğu kannatine vardım.
Emekleriniz ve yardımınız için sonsuz teşekkürler..

yarimpower, Şimdi yazdı:

Tekrar merhaba..

Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve adım adım uyguladım.480 SSD nin tamamını kurulum için ayırdım.İngilizce kurulum yapıyorum en son kısımda hardware config kısmında hata veriyor bilgisayarımdaki herhangi bir donanım ile uyumsuz olduğu kannatine vardım.
Emekleriniz ve yardımınız için sonsuz teşekkürler..

Kurulumda hata verme nedenleri bir çok hususa dayanabilir. Her donanımı destekleyecek diye birşey yok istisnaalar her sistemde olduğu gibi çıkabilir. Bunun için buradan hata çıktılarını oluşan hata iletilerini görmeden bilmeden yorum yapmam yanlış olacaktır. Bilinen topluluklara ait olan linux dağıtımları dahi çeşitli hatalar verebilmekteler bilindiği üzere. Gözden kaçan en ufak bir hata ve yapılan yönergelerde hata çıkması olası elbette.Buradan ancak tahminlerden yola çıkarak yorum yapabiliyorum diğer taraftan farklı birşey yapamamaktayım sistemin genel durumu bildiğimiz ubuntu tabanında hazırlanmış bir dağıtım farklı birsey varsa eğer bilemeyeceğim için bir işlem yönlendirme yapmam doğru olmaz.

Saygılarımla.

Macbuntu 2020.5 Mayıs Multilanguage-Türkçe en güncel stable_kernel ve yapılandırmalar tekrar'dan sistem Macbuntu_2020.5 Mayıs tarihi ekiyle tekrar'dan update edilmiştir.

FTP yöntemiyle "sourceforge sitesine" upload edilmektedir konuda ve sunumda ufak tefek değişiklikler yapılmıştır ucu açıktır upload sürecinde ve sonrasında değişiklikler olabilir.

Bilgilerinize sunulur saygılarımla Forjest. :) | >>Konu Page1

Edited by forjest
  • Like 3

SaSuTa, 27 dakika önce yazdı:

Eski sürümü bu sürüme nasıl güncelleyebiliriz?

Sistemi güncelleme yaparsanız eğer tüm kernel ve uygulamalarda zaten_otomatik olarak güncelleyecektir. Ancak, Macbuntu 2020.5 mayıs güncellemeli olan bu yeni çalışmada performans,görsel yapıda,compiz fusion ve kernel üzerinden bir kaç değişiklik yaptım performansa yönelik. İndirmeden normal şekilde sistemi güncellerseniz zaten genel olarak kernel ve programlarda güncelleneğinden bir sorun teşkil etmez.Yeni sistemi indirip kurmak istersenizde ayrı bir konu düzeltmeler vb. içeriklere sahip olursunuz farkı bu olacaktır.

Saygılarımla.

forjest, 13 saat önce yazdı:

Sistemi güncelleme yaparsanız eğer tüm kernel ve uygulamalarda zaten_otomatik olarak güncelleyecektir. Ancak, Macbuntu 2020.5 mayıs güncellemeli olan bu yeni çalışmada performans,görsel yapıda,compiz fusion ve kernel üzerinden bir kaç değişiklik yaptım performansa yönelik. İndirmeden normal şekilde sistemi güncellerseniz zaten genel olarak kernel ve programlarda güncelleneğinden bir sorun teşkil etmez.Yeni sistemi indirip kurmak istersenizde ayrı bir konu düzeltmeler vb. içeriklere sahip olursunuz farkı bu olacaktır.

Saygılarımla.

Aslında sormak istediğim 20.4ten 20.5'e geçiş için formatlayıp kurmak zorundamıyız?

SaSuTa, 8 dakika önce yazdı:

Aslında sormak istediğim 20.4ten 20.5'e geçiş için formatlayıp kurmak zorundamıyız?

Güncellersin ancak forjest ustanın 2020.05 sürümüne güncellemez. Kısaca forjest ustanın 2020.05 sürümüne yükseltmek istiyorsan evet formatlamak zorundasın. Şöyle düşünebilirsiniz. Birisi windows üzerine çalışma yaptı. İndirdiniz kurdunuz. Ardından aynı kişi yeni bir sürüm çalışması yaptı. Siz güncelleme yaptığınızda özel çalışma yapan kişinin güncellemelerini almaz. Dolayısıyla özel çalışma yapan kişinin yeni sürüm windows çalışmasını kullanabilmek için çalışmayı indirip formatlamanız gerekir...

Edited by deli_petro06

• forjest changed the title to Macbuntu Bigsur 2021-6 X64 Multilanguage - Turkish