Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Winbuntu,Ubuntu,Mint vs. yeni sistem iso imajı alma özelleştirmeye yönelik bakış (Video4) eklendi.

Bilgilerinize sunulur sesli anlatım.

Bilgi: Donanımsal sorunlardan ses ve anlatımdaki aksaklıklar için herkezden özür dilerim saygılarımla.

• Like 3

Hocam linux yükledim ve son 2 gündür program v.s yüklüyorum. Sayenizde öğrenmeye çalışıyorum. :) Windowstan sonra resmen amelelik gibi geldi. Steam yüklerken hata verdi, ardından dosyaları doğrulatma ile uğraştım. Wine' ı inatla yüklemedi onu bir şekilde yükledim. Ardından torrent programı yükleyeyim dedim onda da inat etti. Yine yükledim. Kısaca 2 gündür işletim sistemi mi kullanıyorum, Nasayı mı hackliyorum anlamadım :) Bizi anlar diye Pardus 19 kurdum. Resmen sürekli terminale kod girmekten kollarım ağrıdı :) Şükür şu ana kadar karşılaştığım sorunları bir şekilde çözdüm. Ancak anlayamadığım tek bir konu var. Mesela bir proğram indireceğim yada sürücü indireceğim, seçeneklerde ubuntu, linux, debian v.s var. İndirirken hangisini indirmem gerekiyor? Ve sürücülerin yüklü olup olmadığını öğrenmek için windowstaki aygıt yöneticisi benzeri birşey var mıdır? Sürücü yüklemek için herhangi bir program var mıdır? yada tavsiyeniz var mıdır?

• Genellikle açık kaynak sürücüler ilk etapta zaten fazlasıyla yeterli gelmekte tüm pc'ler için.Belki bazı harici wifi sürücülerinde tanımama gibi sorunlar olabilmekte bunuda bir şekilde inxi üzerinden öğrenip sürücünün tam seri nosu modelini öğrenerek netten varsa ilgili sürücü paketi veya düzeltmeyle ilgili makalesi bu yönergelerle sürücüler bir şekilde hallolabilmekte.Win mantığında değildir her ne olursa olsun kurulumda ya da live çalışmasında dahi linux sistemleri sürücüleride tanıyarak açılır kernel'den kaynaklı elbette.
  • Debian temelli dağıtımlar Pardus,ubuntu,linux mint bunların temeli deb  paketleme yöntemlerini kullanır debian'dan gelmektedir.Arch linux rpm paketleme kullanır keza slackware,suselinux vd.benzer türevler mantık genellikle aynıdır sadece farklılık setup paketleme uzantısı kurulum yönergeleri extract ederek kurma yöntemleri farklılıklar gösterir.Kafayı karıştıracak bir durum değildir aslında buna macos x'deki dmg uzantılı setup paketlerinin ızantısı farklılılığı olması gibi düşünebiliriz.
  • Örneğin yüklenmesi gerekli olan sürücü nvidia veya amd ise,sürücünün tam olarak bilgisi alınıp sürücü adresine gidilerek ya da dağıtıma ait olan örn. pardus forumlarında arama yaparak soruna ve yüklenmesine ilişkin bilgilere bakmakta yarar sağlayabilir.
  • Bu arada debian temelli sistemlerin 3.party nonfree olan sürücüleri neredeyse tamamını kaplayan bulunan iso kalıpları  var eğerki illa debian kurulacaksa eğer saf bir debian kurmak varken pardus'e girmek gereksiz geldi bana açıkcası nedeniyse pardus ne kadar güzel geliştirilmiş olsada saf bir debian'nın özellikle son çıkan Buster serilerinin tadını vermemekte Türkçe anlamında bakılıyorsa eğer elbette +'sı var.Ne varki Tüm linuxler neredeyse tüm dilleride artık desteklemekte sürücülerde olduğu gibi.
  • Sürücü kurulumları inen paket yönetiminin hangi uzantı ve kurulum yönteminin kullanıldığını bilmek gerekliki ona göre bir yol izlensin deb paketiyse eğer sudo dpkg -i*.deb komutuyla rahat şekilde sisteme extract edilip kurulması sağlanabilir.Tar.gz compress'li paketleme ise,içerik çıkarılır kurulum readme dosyası okunarak sürücü yüklenmesi sağlanır anlaşılmaz bir yapıdayda mevcut sitesinden ya da dağıtım forumundan aynı sürücüyle ilgii bilgi alınabilir.
  • Son olarak dağıtıma ait olan depoların güncelleği yüklenecek olan uygulamalarda sürümleri,yüklü kernel verrsiyonuna göre çalışmasında da büyük rol oynamakta bu kapsamda bakıldığında archlinux türevleri daha güncel özellikle sürücü bağlamında manjaro linux kurulum ilk aşasında sürücü seçenekleri sunmakta ilgili sürücüleri nvidia amd intel wifi vb. seçmeli şekilde kurmayı kullanıcıya sağlamakta burada bakıldığında debian ubuntu mint 'in bu kapsamlardan daha çok gelişim göstermesi gerekliliğinin olduğununda altını çizmekte gerekli keza manjaro gibi dev bir dağıtımın iki kişi tarafından geliştiriyor olması ve distrowatch ve hitlerde de üst sıralarda olması mint gibi diyelim bu gibi gelişmiş özellklere sahip olmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.
  • ubuntu mint debian sistemler donanım bilgilerini  komutla neofetch , inxi uygulamalarıyla direkt olarak görebilir a'dan zye donnaımlarınızın kimlik bilgilerini görebilirsiniz bana sorarsanız eğer sisteminiz açılmışsa eğer donanımlarınızı tanımış demektir sorun varsa o ayrı konuda wifi yerine eternet ile bağlanarak net işlemlerini sürücüleri yüklemeye ilk etapta denemek iyi bir yöntem olabilmekte.Üstteki belirttiğim hususlardan devam ederseniz eğer bilgi belge makaleler vb.işinize yarayan bir çok bilgi dosya bulabilirsiniz.
  • Arch linux kurucusunda tüm sürücüler ve programların masaüstlerini aio benzeri seçimiyle ilgili özellik eklemiştim manjaro gibi bu dağıtımıda saf arch olarak kurmak isterseniz eğer mutlaka denemelisiniz son sürüm sürücü ve programları kernellerle baraber online olunca otomatik yükler sisteminize veya manjaro sürücü olarak iyi dağıtımdır hepsi güzel ayrı konu gerçi birbirinden farklı yönleri taktir edilirki var ve farklı olmak zorundalarda.Şimdilik aklıma bunlar geldi değerli kardeşim saygılarımla.

Debian iso imajları 3.party nonfree sürücülerin üzerinde bulunduğu harici iso kalıplarıdır eğerki yüklenmesi düşünülüyorsa sürücüler kapsamında iyi bir seçenek olabilir kanımca.Kaynak: 

Please register to see this content.

Edited by forjest
  • Like 5

Konuya linux işletim sistemlerine sürücüler yükleme,güncelleme vb.detay bilgilere yönelik videolu anlatım eklenmiştir bilgilerinize sunulur saygılarımla. :) 

(video 5)  Ubuntu,Mint,debian vs. Linux üzerinde donanımları güncelleme yükleme ve genel inceleme yükleme

• Like 2

Videolarda dış ses sorunu da çözülürse konular, videolar çok kaliteli Murat hocam. Önceden kanalınıza abone olmuştum. Paylaşımlarınızla Linux' a ilgim arttı. Daha önce bir oyun içeriği paylaşmak için  açtığım hesabının önerilenler kısmına kanalınızın kartını ekledim. Umarım orada görüp gelenler olur. Tekrar elinize sağlık...

• Like 1

deli_petro06, 42 dakika önce yazdı:

Videolarda dış ses sorunu da çözülürse konular, videolar çok kaliteli Murat hocam. Önceden kanalınıza abone olmuştum. Paylaşımlarınızla Linux' a ilgim arttı. Daha önce bir oyun içeriği paylaşmak için  açtığım hesabının önerilenler kısmına kanalınızın kartını ekledim. Umarım orada görüp gelenler olur. Tekrar elinize sağlık...

Ses gelmesi bile mucize,eski donanımsal cihaz ne yazıkki yakın zamanda iyi bir cihaza geçtiğimde farklı gelişmelerle daha güzel çalışmalar ortaya koyma planlarım var inş.Aslında daha güzel şeyler yapılabilir size katılıyorum bu konuda bu arada ilgi alakanız ve değerli yorumunuz katkınız için size çok teşekkür ediyorum sağ olun üstadım.

• Like 3

Murat Hocam tekrar elinize sağlık. Muhtemelen biliyorsunuzdur ancak dipnot olarak ekleyeyim. Yanlış bilmiyorsam youtube kanalı para kazanmaya açıldığında 10 dk altı videolar reklam almıyor diye biliyorum. Eğer bilgi doğruysa eklediğiniz videoların % 90' ı para kazandırmayacak. Tekrar elinize sağlık.

• Like 1

deli_petro06, 49 dakika önce yazdı:

Murat Hocam tekrar elinize sağlık. Muhtemelen biliyorsunuzdur ancak dipnot olarak ekleyeyim. Yanlış bilmiyorsam youtube kanalı para kazanmaya açıldığında 10 dk altı videolar reklam almıyor diye biliyorum. Eğer bilgi doğruysa eklediğiniz videoların % 90' ı para kazandırmayacak. Tekrar elinize sağlık.

Bu konular hakkında herkezi bilmeyenleri vs. Youtube detayları ile ilgili sohbet konu altına ya da,yararlı başlıklar altında bir konu açılırsa eğer youtube püf noktaları  telif para kazanma vb. konuların detaylarını kapsayan açıklamalara ihtiyaç var gibi görünüyor.Bende şahsen kısmen biliyorum bilginiz varsa eğer tam anlamıyla olmasada bir konu açmanın yararı olacaktır kanaatimce sizden beklerim böyle bir konu açmanızı hepimiz istifade etmiş oluruz yorumunuz için teşekkür ederim.

• Like 1

forjest, 2 saat önce yazdı:

Bu konular hakkında herkezi bilmeyenleri vs. Youtube detayları ile ilgili sohbet konu altına ya da,yararlı başlıklar altında bir konu açılırsa eğer youtube püf noktaları  telif para kazanma vb. konuların detaylarını kapsayan açıklamalara ihtiyaç var gibi görünüyor.Bende şahsen kısmen biliyorum bilginiz varsa eğer tam anlamıyla olmasada bir konu açmanın yararı olacaktır kanaatimce sizden beklerim böyle bir konu açmanızı hepimiz istifade etmiş oluruz yorumunuz için teşekkür ederim.

Youtube üzerine çok bilgili değilim hocam. Daha önce bir oyun eklentisi yapmıştım. İnsanlar sürekli sosyal medya üzerinden link istiyorlar diye bir kanal açıp orada link paylaşımı yaptım. O süreçte de youtuberlardan 10 dk altı videolara reklam verilmediğini, 10 dk altı tüm videoların gelirlerinin hepsinin youtubeye kaldığını birden fazla youtuberdan duymuştum. Zaten Youtube 10 dk üstü videolarda telefonla aktivasyon istiyor. Emeğinizin boşa gitmemesi için not düştüm. Son dönemlerde sürekli sözleşme yenilendiği için  10 dk üstü video gelirleri ile alakalı yeni bir gelişme oldumu bilmiyorum. Kaçırdığım birşey yoksa 10 dk kuralı devam ediyor. Aslında çok aktif olarak photoshop hakkında bir takım şeyler paylaşmayı düşünüyorum. Ancak forumda photoshop v.s hakkında bir başlık bulamadım. Bu arada bazı bilinen youtuberlarla arada yolum kesişiyor. İsterseniz bu konu hakkında kesin bilgiyi sorabilirim...

• Like 1

Güncellendi yeni videolar eklenmiştir update: 6 Mart 2020 

Alıntı

Chrome,Chromium sayfa hızlandırma önemli ayar (ubuntu,mint,debian,arch vd.)  ► (Video10)
Plank uygulaması tema değişimi ve ayarlarına giriş işlemi (ubuntu,mint,debian,arch vd.)  ► (Video11)

• Like 3
  • Thanks 1

• forjest changed the title to Windows Ve Linux Hakkında Genel Videolu Anlatımlarım 2024
  • TornadoEffect pinned this topic