Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

forjest, 8 saat önce yazdı:

Xtreme Download Manager XDM indirme programının tarayıcılara entegre edilmesi (Ubuntu,Mint,Arch,Windows) ► (Video19)

msi uzantılı üstad  .exeuzantılı olailir mi: yapılabilir mi: işyerinde msi uzantılı programları kuramıyorum

efe34, 46 dakika önce yazdı:

msi uzantılı üstad  .exeuzantılı olailir mi: yapılabilir mi: işyerinde msi uzantılı programları kuramıyorum

Please register to see this content.
 :) 

Edited by forjest
  • Thanks 1

forjest, 28.02.2020 - 13:00 yazdı:

◐ Masaüstü ve sistem yedekleme işlemleri (ubuntu,mint,debian,arch vd.) ► (Video12)

İçeriği Görüntüle

Copyright © 2020

p.m (ulaşamıyorum)

manjaro ve mint var sistemde ikisindede config dosyası ay nı şekilde mi yedeklenecek Üstad ikisi de xfce

arch çok karmaşık bu arada

1.si wine kuaramadım

2.si indirdiğim tarxcfd mi ne uzantılı wine dosyasını açacak sıkıştırma programı yükleyemedim

mint den yazıyorum

üç boyutlu çalışmaları bekliyorum

3. mesela bunlardan aldığım config dosyaları modifiye sistemlerde çalışır mı ya da kurulumda \Home dizini kullansak

4.sü bu config dosyası ext4 şeklinde nişçimlendirilmiş diskte

ntfs diskte bozulurrmu windows kurulu bir pc de mesela (mozilla klasörünü sıkıştırmadan yedeklersem bozuluyordu diye hatırlıyorum)

Edited by efe34

efe34, Bir saat önce yazdı:

p.m (ulaşamıyorum)

manjaro ve mint var sistemde ikisindede config dosyası ay nı şekilde mi yedeklenecek Üstad ikisi de xfce

arch çok karmaşık bu arada

1.si wine kuaramadım

2.si indirdiğim tarxcfd mi ne uzantılı wine dosyasını açacak sıkıştırma programı yükleyemedim

mint den yazıyorum

üç boyutlu çalışmaları bekliyorum

3. mesela bunlardan aldığım config dosyaları modifiye sistemlerde çalışır mı ya da kurulumda \Home dizini kullansak

4.sü bu config dosyası ext4 şeklinde nişçimlendirilmiş diskte

ntfs diskte bozulurrmu windows kurulu bir pc de mesela (mozilla klasörünü sıkıştırmadan yedeklersem bozuluyordu diye hatırlıyorum)

Merhabalar hocam. :) 

• Açıkcası muadil uygulamaların olmasından ötürü ya da,herhangi bir windows uygulamasını linux üzerinde (vmware,vbox) hariç wine ile çalıştırmayı veya kurmayı seven biri değilim zaten wine playonlinux emulatorleri tam manasıyla etkili bir şekilde,windows üzerinde çalıştığı gibi randımanı yüksek bir haz vermemekle beraber çok sağlıklı değil hafif boyutu düşük komplike olmayan basit uygulamaları istisnaa sayarsak eğer. Msi uzantılı setup dosyalarının wine ile daha uyumlu olduğuna daha evvel'den tanık olmuştum.Yanlış hatırlamıyorsam eğer Dream aquarium adlı bir ekran koruyucunu exe yüklemeyip ve lisanslamayıp, repack yöntemiyle msi setup alıp,wine ile ancak kurabilmiştim.Arch linux manjarolinux yazılım merkezi üzerinden mevcut playon wine mutlaka vardır üzerinden kurmak uyumluluk kernel vb. bakımından daha mantıklı gibi.

• .config içeriğinde bulunan,yedeklenmesi gerekli olan x program kaydı hangisiyse eğer orn: mozilla diyelim bunun yedeğini alıp,farklı bir linux dağıtımı home altına .config dizinine eklendiği taktirde,mozilla evvelki ayarlarla beraber açılır. En azından evvelki eski sürümlerden bu şekilde denemişliğim var. (Son versiyonlarda eğerki farklı bir değişiklik yoksa şayet) kanaatimce yoktur.

• Modifiye sistemlerle normal dağıtımlardaki home dizinleri çoğunlukla aynı yapıdadır.Herhangi bir değişiklik göstermez ancak, Birbirinden farklı dağıtımlar olduğundan alınan,home\.config altına eklenen ayarları ilave ederken,tüm dosyaların hepsinin eklenmesi,özellikle sistem dosyalarının yedekleri farklı bir linux dağıtımında sorun yaratabilir.Belli başlı olan bilinçli alınan bir uygulama .config altı configuration yapılandırma dosyası sorun yaratmaz. Özetle bu tarz yedek alınıp eklemelerde çoğunluk sorun  teşkil etmez Arch olsun,slackware olsun veya Gentoo olsun vb.

• Mozilla windows applicationdata altındaki tüm yapılandırma dosyalarını,linux home\.config içerisindeki mozilla dizinine eklenildiğinde aynı şekilde windows'daki ayarlar dahil olur büyük birkısmı bozulma vb. bir durum olacağını sanmam daha evvel'den denedim çünkü eklentiler dahi ilave oldu anasayfa vb.değişikliklerde etkin şekilde gelmişti hesaplarımla beraber.Bu diğer browser'lar içinde geçerli opera,chromium,vivaldi,chrome vb. gibi.ext4 dosya yapısı linux sistem dosyalarını kapsayan bir yapı olduğundan,uygulamaları etkileyecek yedekleri vb. farklı sistemler sorun yaratmaz. ntfs fat exfat ext4 ext3 ext2 vd. tüm dosya yapılarından bağımsız şekilde kullanılabilir.Dizin içerisindeki tüm dosyaları linux / windows altındaki ilgili bölgelere atmak copy/past etmek yeterli gelecektir. Evvelinden mevcut yedeklerin bir kopyasının olması işi sağlama almak için bulundurmakta tedbiren gerekli malumdur herşey en ufak bir hata vb. sorunlara neden olabilir özellikle linux sistemlerde. :)
  • Saygılarımla.
  • Like 1

Yok ben sanal sevmen pek

Ayrı partisyonlara manjaro xfce  ve mint xfce kurdum laptopta

ana makinadakiler eski sürüm omları da yenileyince direkt config dosyalarını ayrı ayrı olmak üzere sıkıştırarak saklayayım: copy paste yaparım

Aklıma takılan boyutu epey yüksek dosya mesela manjaro yazılım güncellemeleri az önce bitti onu da ana bilgisayara copy/paste yaparsam güncellemeler programlar yüklenmiş min manjaro 19.0 a mı sahip olacağım? Ana makinada ya da diğer pcde

Teşekkürler videolar için .

İyi geceler

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 7 saat önce yazdı:

Yok ben sanal sevmen pek

Ayrı partisyonlara manjaro xfce  ve mint xfce kurdum laptopta

ana makinadakiler eski sürüm omları da yenileyince direkt config dosyalarını ayrı ayrı olmak üzere sıkıştırarak saklayayım: copy paste yaparım

Aklıma takılan boyutu epey yüksek dosya mesela manjaro yazılım güncellemeleri az önce bitti onu da ana bilgisayara copy/paste yaparsam güncellemeler programlar yüklenmiş min manjaro 19.0 a mı sahip olacağım? Ana makinada ya da diğer pcde

Teşekkürler videolar için .

İyi geceler

• Home  dizini altında görüntülenen "gizli dosyalar" ve beraberinde" .config" dizini ve içeriği sadece uygulamalar ve sistemin  o anki kullanıcnın_yapılandırma dosyalarını içermekte sistemin ana dosyaları root vb diğer dizinlerde farklı klasörlerde bulunmakta. Bunun için yedekleme programları kullanarak sistemi sonradan recovery edilmek üzere işlem yapmak gerekli.Manjaro için "Dejadup uygulaması" bunun için uygun,yedekleme işleminde,farklı dizine alınan yedekler sonradan ilave edilebilir.Uygulamanın kullanımıda oldukça pratik daha evvel ubuntu üzerinde varsayılan gelen uygulamalardandı oldukça yaygın ve eski kullanışlı bir yedeklem backup programı.

• Mint için üzerinde gelen "Timeshift uygulamasını" kullanarakta sistemlerin tüm yedekleri alınabilmekte (Dizin seçme vb. seçenekler mevcut) . Yeni sistem kurulumlarından sonra (Farklı disklere vs.) alınan bu yedekler,ayarlarla beraber geriye tekrar'dan bir kaç dakikada geri yüklenir. (Dikkat edilmesi gerekdiğini düşündüğüm sistem giriş adları şifrelerinin aynı olmasında yarar var.) yedekler sonradan eklendiğinde eski düzeni baz alırsa eğer o ayarları kapsayacak şekilde evvelki "account bilgilerini " sorabilir hatırlanmazsa eğer sistem_açılmama durumları belirebilir bir ihtimal bu detaya dikkat etmek gerekli olduğunu düşünüyorum.

• Diğer taraftanda her yedekleme evveli güncellenmiş tüm ayarlar optimize edilmiş olsunki, yedeklenme işleminde gereksiz "cache,temp,systemtempbackup" geçici dizin kalıntılarıda dahil  olmasın. Yedekleme yapmadan,temizlik işlemi sonrası yedek almakta boyutlarda gb farklarıyla etki edecektir.Grubboot loader ekranından "recovery moda" geçerek ilgili menüden sistem genel temizlik işlemleri varsa eski kernel vb.detaylı temizlik işlemlerininde yapılmasıda ayrıca mümkün. Bu seçenek çalışan sistem üzerinden işlem yapmaktan daha mantıklı olabilmekte fazla yükü sistemten arındırırarak açılışta ve kapanışta sisteme + stabil şekilde sistemi konfigüre etmekte.

• Bu yöntemi en son yaptığım winbuntu çalışmasında kullandım sebebi iso boyutu 2.1 gb oldu,bu yöntemi uyguladım 1.6 gb'lara düştü anladımki çalışan sistem üzerinden bazen işlem yetersiz kalıyor grubboot loader recovery menüden ilgili temizlik ve güncellemeleri yaparak son raddede yedek evveli,iso kalıpları oluşturma işlemlerinde,bu işlemlerin yapılması gerekliliğinin olduğunun kanaatleri oluştu özetle temizlik yapmak sonradan yedek almak gerekli. 
  • Manjaro ve linux mint için dejadup uygulamaları  yazılım merkezlerinde mutlaka mevcuttur.Sanıyorum mint için timeshift bayağı iyi gerek olmayabilir.Manjaro için depolarında yazılım merkezi üzerinden yüklemek mümkündür.Yer almıyorsa eğer alttaki kodlarla konsol üzerinden install edilebilir dejadup_backup uygulaması.

Manjaro için dejadup yükleme kodu:

Spoiler

sudo pacman -S snapd
sudo systemctl enable --now snapd.socket
sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap
sudo snap install deja-dup --classic

Kaynak: 

Linux mint için dejadup deb paketi

Spoiler

Kaynak: 

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

XDM Xtreme download manager'ın 2020 versiyon 7.2.10 en son çıkan indirme yöneticisi XDM'nin, Linux üzerinde kurulumu,tarayıcıya eklenmesi ve yeni arayüzün inceleme video'su eklenmiştir. Bilgilerinize sunulur. >>Page1

◐XDM Xtreme Download Manager 2020 (v7.2.10) inceleme,yükleme (ubuntu,mint,windows) ► (Video19)

• Like 1

Eline emeğine sağlık üstat. Linux üzerine kurulum aşamasında Efi, home, kök dizin, /var ... vs. bölümlemeler hangi amaçlarla kurulur, nedir gibi bir video çekme şansınız var mı? Bugüne kadar araştırdığım kaynaklar da veya videolar da tam olarak çoğunun hangi amaçlarla kullanıldığı, ne olduğu hakkında net bir cevap göremedim. Örnek; bir linux kurulumu videosu izliyorum. Adam Efi bölümü ekleyecek, sadece buraya bir de efi kuracağım diyerek geçiyor. Birkaç linux kurulumu yapan kişi home, kök dizin, takas alanı gibi bölümlerin ne olduğunu az buçuk bilir. Ancak diğerleri hakkında bir video gelirse muhteşem olur...

• Like 1

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Eline emeğine sağlık üstat. Linux üzerine kurulum aşamasında Efi, home, kök dizin, /var ... vs. bölümlemeler hangi amaçlarla kurulur, nedir gibi bir video çekme şansınız var mı? Bugüne kadar araştırdığım kaynaklar da veya videolar da tam olarak çoğunun hangi amaçlarla kullanıldığı, ne olduğu hakkında net bir cevap göremedim. Örnek; bir linux kurulumu videosu izliyorum. Adam Efi bölümü ekleyecek, sadece buraya bir de efi kuracağım diyerek geçiyor. Birkaç linux kurulumu yapan kişi home, kök dizin, takas alanı gibi bölümlerin ne olduğunu az buçuk bilir. Ancak diğerleri hakkında bir video gelirse muhteşem olur...

Yorumunuzda haklısın gerçektende öyle video'lardaki anlatımlar birbirinden farklı olduğunda ise,kafalar bu kapsamda karışıyor.Ne varki kendim legacy bir sisteme sahibim gelirse eğer belki efi'li bir sistem ancak oda windows oluyor windows kurarak gönderiyorum. :)  Diğer taraftanda videoların dışında işin genel mantığı şu şekilde işlemekte aslında.

1. Windows üzerinden ayrılmış olan disk alanına 100gb diyelim linux kurulacaksa eğer EFI olarak. Linux kurulumunda 1.hamle ayrılan bu alanı  sisteme bağlıyoruz yani tablodan sda1/sda2 benzer adlarda olabilir windows varsa genellikle "sda2 veya sda3 "olarak görününür ayrılan diski  oluşturuyoruz.

2. 100GB disk alanından, 512mb bir boş alan oluşturup bunu efi partition  olarak tanımlıyoruz (sda1 olarak birinci sıraya alıyoruz)  diğer kalan alan için sadece 1 tane linux kurulacaksa eğer root olarak belirlememiz yeterli geliyor. Ne oldu buradan 1. 512mb'lık alanı  efiboot alanı olarak seçtim 2.geriye kalan alanı 99488 / Root olarak belirledik ext4 olarak home dizinine gerek kalmadan direkt kurulabilir hale hazırladık.

3. Üstteki işlemleri tanımladıysak eğer geriye diskleri oluşturmaya geldi sıra uygula tamam diyerek diskleri hazırladık. Linux kurulumunun son aşamasında mevcut olan diğer windows sistemleride efi-bootloader os-prober komutuyla ayrılmış alan olan efibootloader'a bağlayacağından. Linux açılışlarında artık efi'li linux ve windows beraber grubbootloader ekranı üzerinden belirerek açılacak yani üstteki 512mb efi partition olarak atanan sda1 olan bağlangıç efiboorloader sayesinde sistem efili olarak açılacak.

Birden fazla linux sistemlerini kurma anlayışı:

Üstteki senaryoya ek olarak birde fazla linux kurulacaksa eğer, herhangi bir home dizini oluşturmadan efiboot kısmına dokunulmadan ayrılmış olan, "99488 mb disk alanını küçülterek" diyelim orn 20gb alan küçülttük bu alanada ext4 / root olarak atayıp farklı bir linux kurabiliriz efi boot aşamasına gerek yok zaten var. Disk yönetiminden bu root birimlerine dağıtımın adı neyse örn: mint adlandırarak root ext4 disk birimlerine adlar vererek etiketleyebiliriz flags özelliğiyle.

EFI'li sistem kurulumu aslında en basiti burada anlaşılmayan ya da,sorun olan her sistem kurulumunda farklı bir grubbootloader oluşturma veya efi-bootloader oluşturma anlayışının hatalı oluşu birden fazla oluşturma gerek olmadığını anlamak birkez oluşturmak yeterli.

Home= Kullanıcı dizinidir,indirilen dosyalar özel belgeler,sistem ve oturumla alakalı olan bazı ayarlarda bu dizinde tutulurlar özetle,windows'daki belgelerim dizini mantığıdır.

Root= Kök dizin diye tabir ettiğimiz Linux işletim sistemlerinin tüm dosyaları,kullanıcının bilgileriyle beraber home dizini ayrılmamış olsada burada yönetilirler.Gelişmiş bir kullanıcı home dizini ayrıca bölümlemez yada oluşturmaz tamamen yönetim haklarıyla hareket etmek için tek partition'da ext4 / root seçenekli olarak sistemi tek diske monte eder etiketler.

Legacy sistem..

Legacy işlemlerde üstteki işlemlerin hiçbirini yapmaya gerek kalmıyor zaten,normal olarak bios mode ile sadece sda1 ext4 /root bölümlemesi veya swap / takas alanı oluşturarakta normal linux sistemlerini hızlı şekilde kurabiliyoruz. Legacy modda kurulu mevcut windows'ta varsa zaten grubbootloader otomatik son kurulum aşamasında algılayacağından grub'a windows'uda dahil edecek ve açılışlardan linux+windows vb. sistemler kullanılmaya sunulacak.

Alttaki video'da Ubuntu işletim sistemi üzerinden sadece EFI'li bir sistem kurulumu çok net bir şekilde anlatılmış

Spoiler

• Like 1

• forjest changed the title to Windows Ve Linux Hakkında Genel Videolu Anlatımlarım 2024