Jump to content

Recommended Posts

ersan7474, 6 saat önce yazdı:

@forjest bu sistemi evdeki eski pc'ye kursak exe çalıştırabilir miyim? Analog tv kartı var onu çalıştırsa yeterli. Mecbur windows kullanıyoruz o sistemde. Avermedia sürücüsü kurulur, programı yüklenirse tmmdır

32 bitse Winbuntu 32 çalışması var: denenebilir.

Ben bu güne kadar hiç bir Linux sürümünde sürücü sorunu yaşamadım

Birde sadece program yüklemek yetiyorsa wine ile .exe uzantılı dosyalar yüklenir

Edited by efe34
  • Like 2
  • Thanks 1

hocam rufus ve yumi ile oluşturduğum usb bellekler çalışmadı...

aio creator ile oluşturduğum bellekte live sistem açıldı,..

masaüstünde üst-ortadaki kısayollar, alt-ortada çıktı...

kurulum yaptım...

ancak kurulumsonrası herşey bitip yeniden başlatınca...

otomatik giriş işaretldiğim halde....

giriş şifresi istiyor...

bunuda yaptığım halde...

grafik ekrana geçemeyip konsolda kalıyor...

hangi  komutla grafik ekrana geçerim...

benim harddiskte  ayrıca  linuxmint ve windows var iken...

grub menude bunlar gözükmüyor...

ancak supergrub2disk cd si ile eski sistemimi kurtarabildim...

Edited by K1nq12

K1nq12, Şimdi yazdı:

aio creator ile oluşturduğum bellekte live sistem açıldı, kurulum yaptım...

giriş şifresi istiyor...

bunuda yaptığım halde...

Kurulumu yazdırma işlemlerini nasıl yaptığınız hakkında bilgi ve detay yok ve linux deneyiminizi bilmiyorum kurulum bildiğimiz ubuntu linux kurulumudur.Tüm testlerden geçirildi geçirmeden zaten yayımlamam sorunsuzluğu anlaşılana kadar zorlarım ve başarı onayı ile ancak paylaşıma sunarım.Öyle zannediyorumki bir yerlerde hata yapıldı ya da gözden kaçırdığınız birşey olmalı.Farklı linux sistemleri varsa eğer ayrı olarak 1.home partition'u oluşturdunuzda? birden fazla sistemlerde evvelindekilerde şifreli girişler mevcutmuydu ya da sonrada vazgeçilip iptal edildiyse aynı partitiondaki log dosyalarını sistem içerisine almıştır ve şifreli giriş ekranı ondan çıkabilir mümkündür.Detay veremediğinizde ben sadece muhtemel tahminlerden yürüyorum ctrl alt f2 ile startx girişide denenebilir bunun dışında,sistemi sıfır temiz birdiske doğru yazdırma ve standart kurulumla tekrar'dan kurmanızı öneririm.diğer noktada birden fazla linux varsa ve kullanılmak isteniyorsa eğer mbr ubiquty üzerinden ayrı şekilde home dizini yaratınki size özel olan seçili ayarlar gelsin.

Şimdilik bunlardan ibaret durumunuz kolay gelsin.

TNCLINUX Kurulum sonrası tanıtım videosu sesli hazırlanmıştır konuya iliştirildi izlemek isteyenler lütfen incelesinler derim yararlı olabilir iyi seyirler saygılarımla. :) 

• Like 2

K1nq12, 31 dakika önce yazdı:

aio creator ile oluşturduğum bellekte live sistem açıldı,..

masaüstünde üst-ortadaki kısayollar, alt-ortada çıktı...

kurulum yaptım...

giriş şifresi istiyor...

bunuda yaptığım halde...

Ultraiso ile sorusuz kuruldu

uefi için fat32 yaptım ama önce diski

rufus son sürümlerde nedense sıkıntı var

• Like 1

Şunuda belirtmemde ya da ilave bilgi olarak eklemekte yarar görüyorum. Nedeni ise,çok fazla gündeme gelmesede mutlak bilinmesi gerekli Çok fazla uygulama içermesi nedeniyle ISO boyutuda bir hayli arttı buda kabul edilbilir seviyede tabiatıyla. Demem odurki iso dosyasını yazdırma işlemlerinden sonra Defraggler tarzı uygulamaları kullanarak usbdisk,harici disklerinizi normal şartlarda "hızlı biçilendirme" seçenekli şekilde disklerinizi birleştirmenizi öneririm.

Hem kurulumda  hem hata alma olasılıklarınıda bu sayede bertaraf etmişte olursunuz.Çoğumuz genellikle pek önem vermesekte bilenler ya da arada aklına gelenler mutlak şekilde vardır özetle silme,farklı sistem ekleme veya büyük boyutlu ufak çaplı disklere iso yazdırma işlemlerinde özelikle partition compression işlemlerinizi mutlaka yapmanızı öneririm.

Aklıma gelince ekleme gereksinimi duydum değerli arkadaşlarımızdan bilmeyenler olabilir diye.

Sistem bildiğimiz ubuntu,linux mint,manjaro linux gibi arkadaşlar kurulumda herhangi bir farklılık yok olsaydı zaten eklerdim kurulumu normal şartlarda donanım hızına göre ssd'li 4gb'lik bir sisteme 5 dakikada yüklenir.Pentiumlu 2 gb'lik 5400 rpm normal hdd'li bir sistemede 10 dakikada yükleme hızıyla yüklenir.Bu değişiklikler iso ve sistem boyutuna göre değişiklik mutlaka gösterecektir buda taktir edilecek kıvamda genel bir durumdur zaten bilindiği üzere. Keza, "windows lite,Windows full iso" uygulamalı ya da esd'li - sıkıştırmalı mantıklarındaki sistemler gibi düşünülebilinir diyelim. :) 

Herkeze iyi pazarlar mutlu hayırlı günler dilerim saygılarımla.

Edited by forjest
  • Like 1

Grameradam, 4 saat önce yazdı:

Eline sağlık Murat. Oyun oynamayan biri artık Windows işkencesinden uzak durmalı. Linux kullanalım, kullandırtalım.

Sizin gibi linux dağıtımlarına önem verenden bunları duymak bir ayrıcalık teşekkür ederim yorumunuz için hocam sağ olun.Size tamamen katılıyorum oyun dışında güvenliğinde başa çekiyor olmasıda linux platformunda büyük + olarak ayrıca da,düşünülebilir düşük pil ve ısı + ram işlemci kullanımı avantajlarınıda unutmamak gerekli tabiiki tekrar teşekkürler.

Murat hocam Linux virüsünü bulaştırdınız :) youtube kanalınızdan da videoları takip ediyorum. Bana en uygun Linux sistemi arıyorum. Pardus, Ubuntu, Linux Mint' i denedim. Ubuntu çok şık, hızlı ve nedendir bilmiyorum ayrı bir havası var. Linux Mint Cinnamon dün yükledim. Dolu dolu bir Linux. Ancak kullanım şeklini ubuntu kadar sevemedim. Tüm Linux sistemleri önce Sanal PC ' de test edip ardından eski HDD' ime yükleyip test ediyorum. Sadece Archlinux yüklemesi konusunda sorun çıkardı. Grup eklenmiyor. Açılış ekranına bir türlü ulaşamadım. (archlinux 2020.03.01 sürümü-grub-install komutunda kesin hata veriyor). Şu anda sizin eklediğiniz Linux' u da indirip sanal pc de deneyeceğim. Sizden Linux virüsü bana bulaştı. Benden Linux' u gören akrabama da bulaştı. Bu hızla giderse yakın dönemde Coronavirüs' ü geçer. Elinize, emeğinize sağlık...

• Like 2

deli_petro06, Şimdi yazdı:

Murat hocam Linux virüsünü bulaştırdınız :) youtube kanalınızdan da videoları takip ediyorum. Bana en uygun Linux sistemi arıyorum. Pardus, Ubuntu, Linux Mint' i denedim. Ubuntu çok şık, hızlı ve nedendir bilmiyorum ayrı bir havası var. Linux Mint Cinnamon dün yükledim. Dolu dolu bir Linux. Ancak kullanım şeklini ubuntu kadar sevemedim. Tüm Linux sistemleri önce Sanal PC ' de test edip ardından eski HDD' ime yükleyip test ediyorum. Sadece Archlinux yüklemesi konusunda sorun çıkardı. Grup eklenmiyor. Açılış ekranına bir türlü ulaşamadım. (archlinux 2020.03.01 sürümü-grub-install komutunda kesin hata veriyor). Şu anda sizin eklediğiniz Linux' u da indirip sanal pc de deneyeceğim. Sizden Linux virüsü bana bulaştı. Benden Linux' u gören akrabama da bulaştı. Bu hızla giderse yakın dönemde Coronavirüs' ü geçer. Elinize, emeğinize sağlık...

Kendim ubuntu'yu uzun yıllardır kullanıyorum çokta memnunum en ufak bir sorunu yok amaç linux işletim sistemine,windows'tan geçişlerde zorluk çekilmemesi aşinalıklarıda dahil etmek vs.ondandırki benzerlik resimler vb.görseller vs.Temel amaç bu sadece ki,oldukçada genel olarak çok beğenildi.Winbuntu ubuntu'nun kendisidir sadece üzerinde belirttiğim hususlar kolaylaştırılmış daha pratik hale getirilmiş durumlar konseptinde açık kaynak linux işletim sistemidir.

Cinnamon Linuxmint camiasının kendi geliştirdikleri bir masaüstü. Ben kendim daha evvel forumlarında çeşitli iso kalıpları vb.customization özelleştirilmiş olan sistemler hazırlayayım dedim hatta Linux mint Türkiye forum yöneticilerininde bu konuda istekleri olmuş ne yazıkki banada belirttikleri gibi izin verilmedi reddedildi.Ondan dolayıda ubuntu linux işletim sistemini temel alarak kolayıma gelmesi iyi tanımamdan kaynaklı  olarak Türkiye forum desteğininde sağlam olması hasbiyle,Winbuntu linux sistemi adıyla tnctr forum içerisinde geçmişten bugüne,sistemin adıyla devam ettirmekteyim.

Aslında daha farklı konseptlerde gelişmeler sağlanabilir bunu özellikle ben pardus linux'ten beklerdim ne yazıkki debian'ı temel alarak geliştirmeleriyle gerçektende güzel işler çıkartsalarda gerçek şudurki 2013 yılından sonraki saf pardus olma çizgisinden çıkmıştır ne varki,pardus linux şu haliylede gerçektende başarılı masaüstleri ortamları çıkarttılar ve devamda etmekteler. Her ne kadar tercih etmesemde şahsi düşüncem,ilk ve son kullanıcı için tam anlamıyla yeterliliği ne yazıkki yok.

Linux mint  bu kapsamda windows emarelerini taşıyan özellikle cinnamon kde mate ve  xfce masaüstleri yapısıyla çizgisini bozmadan,ubuntu linux'ü temel alarak (debian temelli dağıtımlarıda var bu arada) genel olarak ubuntuyla devam etmekteler.Başarılı sade anlaşılır hoş bir arayüzle ilk ve son kullanıcıya tam anlamıyla hitap eden bir distro gerçektende.

Archlinux'e gelirsek çok hızlı atak uygulama depoları sürekli güncel ve en son programları sürekli aur depolarında barındırmaktalar,ilk veya son kullanıcının yapılandırma sorunlarıyla karşılaşabileceği buna bende dahilim,ne yazıkki bu tarzda bir sistem mükemmelmi evet mükemmel bir yapıya ve çalışma prensibine sahip.Olası çıkabilecek ben uğraşırım sonuna kadar saf bir archlinux ile devam ederim diye azimli bir kullanıcı olmak şartıyla kesinlikle zorlu süreçleride olsa kullanılabilecek harika bir sistem.

Grub ekranının çıkmama nedeni bir çok sebebe bağlı olabilir bios,grub güncellemesi, efi legacy ayrımları,os-probe kurulumu veya güncellenmesinin olmaması sorunu yaşatmış olmalı arch linux üzerinden grub-customizer adlı uygulamayı kurarak arayüzü üzerinden GUI 'den yapılandırabilirsiniz sorun olmaz grub güncellemesiyle çözülecek bir durum daha evvel kendimde arch-deepin linux kurmuştum aynı sorunu yaşadım iki gün sonra ancak çözebilmiştim bu vesileyle benim aklıma geldi bu durumda. :) 

Hangi linux'ü kullanmalıyıma gelince bu tamamen kullanıcının göz zevkine ve kullanabileceği potansiyeldeki linux dağıtımının özelliklerine görsellerine göre en önemliside donanım kriterlerine uyumluluklarında,uygunluğu ile ilişkili olan geniş değişiklik gösterebilen karmaşık netlik düzeyi zayıf kafa karıştıran bir durum olabilir.Herşey yüklü gelsin isteniyorsa ben Mac konseptinde macbuntu'yu , windows konseptinde winbuntu'yu tavsiye ederim her iki sistemde de temel bir çok eksikliklerin giderilmesi ilk ve son kullanıcıyı bu kapsamda rahat ettirip kullanımında riskleride minimize etmiş oluyor.Diğer taraftanda genellikle her ne kadar kızıp sevmesemde kullanmasamda önerim ve tavsiye 2.olarak linux mint olmakta.

Archlinux saflarında Archman,Arcolinux ve manjaro linux dağıtımlarının arch tercihi yapacaklar için iyi bir tercih olabileceklerinide belirtmem gerekli her üçüde birbirinde güzel ve akıcı seri sistemler ben Arcolinux'ü tavsiye ederim archlinux saflarında sebebiyse yapımcısının sürekli olarak güncelleme onarım ve her ay neredeyse yeni bir iso kalıbıyla sisteme özellikler ilave ederek update yapması daha evvel kendisiyle görüştüm alanında gerçektende çok uzman birisi ingilizcemin yettiği kadarıyla dilim döndüğünce biraz yazışmıştım sisitemlerle ilgili kendisiyle arch linux vd.genel olarak linux konularında düşüncelerim şimdilik bunlardan ibaret değerli kardeşim seçim kullanım artık sana kalmış.

Hakkımdaki yorumun içinde teşekkür ederim sağ ol.

Saygılarımla. :) 

Winbuntu linux kurulumu ile ilgili videolu anlatım eklenmiştir (TNCLINUX KURULUMUYLA BENZER ŞEKİLDE AYNIDIR) gerek konuya,gerekse de,"Linux Hakkında Detaylara Yönelik ve Genel Videolu Anlatımlarım 2020 " forum içi videolar konusuna ayrıca iliştirilmiştir izlemek isteyenler inceleyebilirler umarım yararlı bir kaynak olacaktır saygılarımla. :) 

Spoiler

• Like 2

Tecrübelerim;

1)Sanal makinaya hiçbir şekilde kuramadım. Kurulum ekranı gelmedi bile

2)Rufus ile normal şekilde usbye yazdırdım ve dual core eski emektar pcde deneme yaptım

İlk başta mavi bir ekran karşılıyor orada uzunca bir süre bekletti kurulum başlamadı, en son CTRL+ALT+DEL yapacaktım ki CTRL basınca kurulum ilerlemeye başladı, masaüstünden kurulum yaptım. En son kurulum tamamlanıp pc yeniden başlayınca siyah bir ekran geldi ve birsürü yazılar vardı. Aşağıda ekteki ekran, bir müddet bekledim orada. Devam etmeyince pc resetledim bu sefer masaüstü açıldı sorun yok gibiydi. Fakat bu seferde tarayıcı her açtığımda şifre soruyor. Kurulumda belirlediğim 123456 şifresini girdim ama kabul etmedi. Her uygulamayı açışımda şifre ekranı geliyor. En nihayetinde tekrar windows yolu gözüktü ?

@forjest usta çalışmaların değişik olduğu için deniyorum ama inanır mısın katılımsız programların dışında henüz işime yarayan hiçbir paylaşımın olmadı. Mod sistemlerin hepsine sıkıntı yaşadım senin. Linuxlarda ve windowslarda aradığımı bulamadım. Programsız sistem istedi herkes yorumlarda belirtti, tmm programsız yapacağım dedin gittin yine program eklentili sistem paylaşmışsın. (Win 8.1), Keza win 10 paylaşımın ilki tam fiyaskoydu. 2 yaptığın da sıkıntılı bana göre kullanılacak gibi değil. Uzun lafın kısası senin paylaşımları yine takip edeceğim ama bekleyeceğim iyice millet test etsin bir sorun belirtilmezse indirip kuracağım. Saygı ve sevgilerle... 

Please register to see this content.

Edited by ersan7474

ersan7474

Bazen başarısızlıklarla sonuçlanan durumlar insana kendini kötü hissetmesine neden olduğu gibi,hatayıda hemen sistem ve program yayımcısı ve yapımcısına bağlamak ve sisteme bağlamanız inanın bana çok normal + linux tecrübenizin ne seviyede olduğunuda bilmeyerek bana göre hiç olmadığı aşik@r olabilir elbette gayet normal bir durum bu. Bu düşünceme  alınmamanızı rica temenni ederim.

Windows linux düşüncelerim:

Modladığınız windows / linuxler dediniz neyse katılımsızlardan kurtarmışısız sizin nezdinizde :) , şaka bir yana ilk kez sizden gelen bir şikayet bunada herşeyin bir ilki vardır diyelim artık aklıma başka birşey gelmedi değerli kardeşim ne diyeyim aceleci davranılarak ilk kez duyunca böyle düşünüyor insan bir an.Programlı programsız veya sistemle ilgili aceleci olarak kendi pencerenizden ve dünyanızda bakarak ,beni itham etmeniz biraz acımasızca olmuş sağlık olsun diyelim yinede ben bunu sizin  kasti kırıcı anlayışla yazmadığınızı yinede düşünüyorum saygı duyarım yinede.

Linux hakkındaki  görüşlerim:

Diğer taraftan sistemleri sanal makinelerde hata verdi diye direkt yargılamanız,acele ederek çözüm arayışına soru sorma yerine,belkide ön yargıda bulunmanız manasız ve altı gerçekten boş bir durum olmuş nedeniyse,büyük boyutlu iso dosyalarında "sanal sistemler üzerinde" live olarak çalışmalarda bilhassa 'iso dosyasının boyutuna bağlı olarak' düşük donanımlı pc'lerde hata vermesi ya da hiç çalışmaması tamamen boyutla alakalıdır bir durumdur ya da kernelin kullandığınız sanal makine yöneticisi üzerinde uyumsuzluğudur orn:Vmware workstation değilde oragle vox üzerinde denenebilme deneme yanılma yapma gibi biri girişim olabilirdir gibi!. Adı sanı bilinen ve duyulan en iyi dağıtımlarda dahi suselinuz,arch,slackware vb.,bu gibi sorunlar yaşanıyorken benim yaptığım bireysel tek kişilik bir çalışmada bunun normal olarak olması yadırganmamalıydı kanaatimce biraz araştırmayla linux platformunda yaşanabilen ve yaşabilecek sorunlardan kaynaklılığını az çok kavrama noktasında tahminle çözülebilirdi.

Bazı bilgilendirme ve açıklamalar genel notlar:

Şifresiz sistem olmaz,şifresiz Linux işletim sistemi hiç olmaz! bunuda aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederim sadece dostane tavsiyem olacak. Değilmidirki? linux ve açık kaynak sistemleri güvenli yapan güvenlik donanımlı prensipli çalışması işleyişleri emin olun bu yazdıklarım macosX içinde geçerli.Bir komutla şiflerin dahi kaldırılabilir olduğununda altını çizmeden edemeyeceğim özetle şifre çıkması şifrelemeler vs.unsurlar sistemden,sistemle ilgili değil tamamen kullanıcının internette,local olarak bilgilsayar kullanımlarında güvenlik arz etmekte güvenliğini bu sayede sağlamaktadır çağımız bilgi kirliliğiyle beraber veri hırsızlığı korsanların kullanıcıları avlarına tuzaklarına düşürdüğün karanlık günlerden geçerken şifresiz bir sistem hiçte düşünülemez etik olmazdır linux için en azından bunu söylememiş olun derim nacizane. :) 

Google chrome chromium ve türevleri şifre paneline çözüm ve açıklamalarım:

Chrome ve chromium Türkçe kurulumlarda bilhassa şifreli ekranın çıkması güvenliğin yanısıra uzun yıllardır bilinen neredeyse kronik olmuş bir sorun haline gelmiş çaresiz çözümü olan şifreli ekranın sevenlerininde bir hayli olduğu "güvenlik için" belirtmem gerekli çaresi nedir diye soracak olursanız eğer. buradaki videoyu izlemeniz yeterli çözüm tamam.
Linux hakkında videolu anlatım sayfamdan ayrıca istifade edebilirsiniz,olabilecek sorunlar sonradan çıkan çıkmadan önüne geçilebilen çözüm içerikli videoları bundan sonra hep hazırlanacak ve forum içerisinde sürekli güncellenerek paylaşılacak Allah izin verirse inş. >> Forum içi videolu sayfayı incelemeniz için  hata yaşayan ya da, hatalara çare bulamayan değerli Arkadaşlarımız ve yeni  üye kullanıcılar vs. yararlı olacağı kanaatindeyim izleyin derim.

Çözüme ilişkin videolu anlayım açıklaması:

Google chrome / Chromium internet tarayıcılarında Şifre panellerini kaldırma kendi yöntemimle

şifre panelini kaldırmak isteyenler bu videoyu izleyebilirler şifre paneli hiç olmasın ben yapamıyorum yapamam diyenler firefox'u yazılım merkezi üzerinden kurarak olayı bu tarzda da çözebilirler buda bir seçenek olarbilir yeni kullanıcılar için.

Olumsuz eleştiri olsada haklı veya haksız kimse kimseyi genel olarak rencide edecek aşağılayacak şekilde forum içi dışı farketmez yorum ve görüşler beyan etmemelidir çözüme soruna ilişkin ö.m - p.m ile iletişim kurarak,konu açarak  sorunlara yönelik sorular yorumlar bırakabilir araştırmalar yaparak çözümü aramaya koyulabilir ve sonuç elde eder. Ne yazıkki gördüğüm kadarıyla bu hususlarda halen daha devam eden benzer sorunlar durumlarda yok değil ara ara denk geliyoruz zaman içerisinde herhalde bunlar kendiliğinden düzelir belki bizler görmeyiz göremeyiz kimbilir.Ben haksız olayım siz haklı olun deyip işin içerisinden çıkalım o zaman yol buysa eyvallah o zaman tamam siz haklı olun uğurlar olsun değerli kardeşim bunu yorumunuzdaki tutumunuza bağlayarak belirtiyorum sadece anlayan anladı az çok anlaşılmıştır ne demek istediğim benden bu kadar şimdilik. :) 

Esenlikle kalın saygılarımla.

Edited by forjest
  • Like 1

Çalışmayı AIOBOOT Entegrasyon Linux Os Ubuntu kısmından Multiboota entegre ettim.açılış sadece bir kaç saniye sürdü ve muhteşem bir masaüstü karşıladı.aradığımız herşey hazır eklenmiş vaziyette.HP laptop RTL8723DE Wifi driver im pasif durumda.wifi sürücülerini nasıl yükleyebilirim.teşekkür ederim.kolay gelsin.

Edited by Atilla63
  • Like 1

Atilla63, Şimdi yazdı:

Çalışmayı AIOBOOT Entegrasyon Linux Os Ubuntu kısmından Multiboota entegre ettim.açılış sadece bir kaç saniye sürdü ve muhteşem bir masaüstü karşıladı.aradığımız herşey hazır eklenmiş vaziyette.HP laptop RTL8723DE Wifi driver im pasif durumda.wifi sürücülerini nasıl yükleyebilirim.teşekkür ederim.kolay gelsin.

Bu sürücüyle ilgili ekstra bir durum var harici olarak müdahale etmek gerekli,bazı istisnai durumlar orijinal dağıtımlar üzerinde de ne yazıkki gelişiveriyor bu durumda da manuel olarak müdahale etmek gerekli olmakta.1.eternetle bağlantı yaparak net'e giriş yapın 2.

uygulayın değerli kardeşim | Yorumunuz için teşekkür ederim.

• Like 1

forjest, 15 dakika önce yazdı:

Bu sürücüyle ilgili ekstra bir durum var harici olarak müdahale etmek gerekli,bazı istisnai durumlar orijinal dağıtımlar üzerinde de ne yazıkki gelişiveriyor bu durumda da manuel olarak müdahale etmek gerekli olmakta.1.eternetle bağlantı yaparak net'e giriş yapın 2.

uygulayın değerli kardeşim | Yorumunuz için teşekkür ederim.

Hocam verdiğiniz rehberi takip ederek kabloyu bağlayıp wifi suruculerini yukledim şimdi bunlari sistem uzerinden yedeklemek istiyorum uğraşmamak adina çünkü Winbuntu ve Macbuntu çalışmalarında da bu sorunu yaşiyorum.yani wifi suruculerini yedekleyip gerektiğinde tekrar yüklemek istiyorum.Sabrın ve engin yardımseverliğin için müteşekkiriz.

• Like 1

Atilla63, Şimdi yazdı:

Hocam verdiğiniz rehberi takip ederek kabloyu bağlayıp wifi suruculerini yukledim şimdi bunlari sistem uzerinden yedeklemek istiyorum uğraşmamak adina çünkü Winbuntu ve Macbuntu çalışmalarında da bu sorunu yaşiyorum.yani wifi suruculerini yedekleyip gerektiğinde tekrar yüklemek istiyorum.Sabrın ve engin yardımseverliğin için müteşekkiriz.

Başlat menüsüne girip,pinguy builder yedekleme aracını_çalıştırın,şifre sorarsa belirlediğiniz şifrenizi_girin yedekleme seçenekleri çıkacak karşınıza isterseniz eğer kendinize yeni bir iso kalıbı dahi uygulama sürücülerinizle beraber oluşturabilirsiniz özelleştirilmiş olarak bununla ilgili videolu anlatımda sitede mevcut. Buradan

Bir kaç tıklama ile yedeklemelerinizi dakikalar içerisinde yapabilirsiniz.Kendinize evvelinden ayrı olarak bir disk alanı belirleyip orn: linux_backup adlı bir dizin oluşturup burayı gösterip,sistemde ne var ne yok yedekleyebilirsiniz + iso kalıbı haline getirme işlemiylede tüm sürücü ve özelleştirilmiş uygulamalarıda dahil eder yedek backup alır.

Saygılarımla kolay gelsin :) 

• Like 1

TNCLinux'ü kurup ekran görüntülerini paylaşacak arkadaşlar yokmu ya da geri bildirimler vs. göremedim konuyu canlandırayım dedim. Evet değerli Arkadaşlar yorumlarınızı ekran görüntülerinizi bekliyorum yokmu kurup kullanan geri bildirimler ekleyecekler | saygılarımla. :) 

Öncelikle merhaba. Uzun zamandır linux kullanmayı düşünüyorum ama solidworks kullandığım için geçiş yapamadım.Lenova leptop kullanıyorum.12gb ram 250gb ssd ve 500gb hdd var.ssd de windows10 kurulu. 500gb olan hdd den 40gb yer ayırıyorum.Usbden önce live olarak linux başlatıyorum..kurulum sırasında ayırdığım 40bg yeri görmüyor.500gb bütün olarak gözüküyor.bunu nasıl çözebilirim.windosta yer ayırıken biçimlendirme yapmıyorum.boş olarak kalıyor.

rcep80

Live olarak çalıştırdığınızda başlat menüsüne gparted yazıp,bu uygulamayı açın,windows üzerinden ayırma işlemini yaptığınız disk alanını aktif edin "bölüntü disk üzerine tıklayın" ext4 dosya biçimini seçip uygulayın diski linux için kuruluma hazırlasın,boyutundan tahminle kurulum disk alanı geldiğinde otomatik olarak algılayacaktır.500gb'lik diskten ayırdığınız alanın görünmemesini pek anlamadım ancak bu yöntem ilk etapta aklıma geldi.

Disk partition yapılandırmalarında genellikle kullandığım mükemmel bir uygulamadır Gparted tüm dosya biçimlerine,hata arızalı usbdisklerin silinmesi ve eski haline alma işlemlerinde vb. bir çok anlamdaki disk işlemlerinde de ayrıca yararlanılabilir bir araç üctelik ücretsiz opensource açık kaynak bir uygulamadır.

Gparted'ı,bootable olarak kullanmakta mümkündür ayrıca. İstenirse sitesinden iso gparted partition manager  disk yapılandırma bootable aracını indirerek, boot yöntemleriyle başlatıp HDD disk işlemlerinde ayrıca kullanmakta mümkündür.

Özetle diskinizin görünmemesi istisnai bir durum olmuş nedenini bilmiyorum ancak çözüm üstte belirttiğim yöntemdir.Mutlaka uygulama sonrası diskinizi görürsünüz bu bölgeye sistemi kurabilirsiniz.Açılışta grub boot loader'da ana ssd (SDA) 1.disk üzerine kurulacağından,sistem açılışlarında çift seçimli multi sistem olarak grub ekranı sizi karşılar ve kullanıcı buradaki menüden ilgili istediği sisteme bu sayede geçmiş olur kullanır gerek windows, gereksede linux vd. vs.

Dip not: İlla live çalışan linux üzerinden gparted kullanmak şart değil windows üzerinden alttaki uygulamalardan herhangi birini kullanarakta bölüntü diski ext4 biçimine aktif edip ilgili diske bu yöntemleride kullanarak diskinizi aktive edebilirsiniz.

Adı geçen windows hdd partition uygulamaları | Bilgi:(AOMEI Partition Assistant) tavsiye! tr dil mevcut.

1. EaseUS Partition Master
  2. AOMEI Partition Assistant
  3. MiniTool Partion Wizard 
  4. Paragon Partition Manager

Saygılarımla kolay gelsin.

• TornadoEffect changed the title to TNCLINUX 3D 2020.3 Mart Güncel çoklu Dil Türkçe
  • forjest changed the title to Tnclinux 2021.2 3d Compizfusion X64