Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ssd Sorunu

Proctives
 Share

Recommended Posts

Herkese merhaba arkadaşlar,

Dün bilgisayarımda bir takım takılmalar ve donmalar yaşadım. Fazla önemsemedim ve bir kaç kez yeniden başlatıp işlerime devam ettim. Fakat donmaların süresi bir hayli arttı. Öyle ki bilgisayarı yeniden başlattığımda masaüstü gelir gelmez takılmalar oluyor, uzun süre kendine gelmiyordu. Ben de güvenli modda açıp son yüklediğim programı sildim. (ASUS'un kendi programı,GameFirst) Fakat sorun çözülmedi. Neyse, dün gün boyu uğraştım ama halledemedim. Bugün de güvenli modda başlatıp harddiski taratmak istedim ama hayal kırıklığı yaşadım. 256 GB SSD mevcut. Laptop'um ASUS ROG G75vx, neredeyse çok az hareket ettiririm PC'mi. Genellikle masaüstü gibi sabittir. Neden kaynaklı olabilir bu problem? Nasıl çözebilirim? Değiştirmek tek çare mi? Format atsam vs olmaz mı?

Şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. 

ZdmiMw.png

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Dediğini yaptım, internette de detaylı araştırdım. Bir kaç ayar yaptım ama güvenli mod haricinde PC'ye hükmedemiyorum. Güvenli modda da bazı işlevleri yerine getiremediğim için bastım formatı. Bu güzel pazar gününde daha fazla sinirimin bozulmasını istemedim. ? Şuan normal oturumdan yazıyorum, maşaallah sorun yok gibi. Başlıca sebebini yazayım en azından bazı arkadaşlarım aynısını yapıyorsa dikkat etsinler; İşletim sistemim SSD üzerine kurulu ve bu hard disk üzerinde sürekli dosya silip yüklemem, özellikle oyun bağımlılığımı bırakmak için sürekli indirip tekrar silmem SSD üzerinde hasara yol açabiliyormuş. Büyük boyutlu dosyaları gün içinde çok fazla tekrarlamamanız faydanıza olur. 

Bu hdd kaynaklı donma olayı genelde bir sektörün okunamadığı veya bozuk olarak işaretlenip yedek bir sektörle değiştirilmeye çalışıldığı durumlarda olur  bozuk sektör yazılım kaynaklı oluşmuş ise kendiliğinden düzelir mekanik olarak oluşmuşsa düzelmez ancak o bozuk sektör içeriği yedek bir sektöre taşınarak veri kurtarılmaya çalışılır Hard Disk Sentinel başlatılınca zaten disk sağlık durumunu yüzde olarak göstericek ve sağlık değeri neden düşmüş anlamana yardımcı olucak bir kaç gün takip edersen sağlık gittikçe düşüyorsa zaten disk gidici demektir önlem alman gerekicek  

Şimdilik geçmiş olsun iyi pazarlar

• Like 1