Jump to content

Pc De Mouse Takılması

lord_figo18
 Share

Recommended Posts

lord_figo18, Şimdi yazdı:

S.a arkadaşlar masaüstü bilgisayarımda çok sık mouse takıldığını görüyorum nedeni nedir acaba cpu sıcaklığından olabilir mi şimdiden teşekkürler  cpu temperature +41/+104 F 

mb temperature 32/89 

Sıcaklıktan olacağını sanmam kilitlenmeler var galiba Glary utilities veya ASC care tarzı programları kullanarak sistemi tamamen tarama yaptır.

Arka plan servisleri ağır olanları kapat derim sonra yapıyorsa yine aynı işlemleri virüs taramasına 2.aşamaya geç yine yapıyorsa eğer,donanımsal çakışmalara bak donanımları güncelleyerek denemelere git,aygıt yöneticisinden soruna işaret eden donanım varsa geçici devredışı bırakarak denemeler yap.

Fare ve klavye hızlarını arttır,güç ayarlarını maksimum nihai performanslara al vs. vs. bence çözülür en son ihtimal sistemin rahat çalışabileceği bir sistem kurarak denemek örneğin: TNCLINUX gibi :) 

Edited by forjest

forjest, 2 dakika önce yazdı:

Sıcaklıktan olacağını sanmam kilitlenmeler var galina Glaryutilities ile sistemi tamamen tarama yaptır.Arka plan servisleri ağır olanları kapat derim.

Biosta da takılıyor üstad işin garibi o senin windows 10 u kuracam hatayı tam bulsam Ekran kartı fanı ısınıyor mu ki diyorum kapanır öyle olsa  

Kablosuz ise pili zayıflamış olabilir  pad kullanıyorsan başka bir yüzeyde deneme yapabilirsin altta optik okuyucu kısmını bi fırça ile tozlardan temizleyebilirsin ayrıca sinyalini bozan başka cihazlarda olabilir  tak çıkar ile başka portlarda deneme  yapabilirsin  

Düzelmiyorsa yapçak başka bişey yok ya geri iade yada açarsın içini elin adamı bunu nası yapmış diye bakarsın kurcalarsın sonra toplaması zor gelir atasın benim çoğu zaman yaptığım gibi:punk:

lord_figo18, 1 saat önce yazdı:

Biosta da takılıyor üstad işin garibi o senin windows 10 u kuracam hatayı tam bulsam Ekran kartı fanı ısınıyor mu ki diyorum kapanır öyle olsa  

Windows 10 veya farklı sistemlerde denemekte fayda var ki,bazen deneme yanılmalar doğruya giden yolu bizlere göstermekte değişim şart bazen alışkanlıkları bozmak gerekli olabiliyor ne yazıkki.Ben windows 10'u sevmiyorum ancak kurup öğrenmek sistem üzerindeki uygulamaları anlamak ve denemeler yapmak için mecburen kullanıyorum artık. :) 

• Like 1

forjest, 1 dakika önce yazdı:

Windows 10 veya farklı sistemlerde denemekte fayda var ki,bazen deneme yanılmalar doğruya giden yolu bizlere göstermekte değişim şart bazen alışkanlıkları bozmak gerekli olabiliyor ne yazıkki.Ben windows 10'u sevmiyorum ancak kurup öğrenmek sistem üzerindeki uygulamaları anlamak ve denemeler yapmak için mecburen kullanıyorum artık. :) 

Benim de tarzım değil ama yapacak birşey yok ? biosta neden takılıyor onu da çözemedim pc asus essentio Cm6630

+ Kablosuz ise pili zayıflamıştır yada usb ye takılan alıcısı Usb 3.0 da sıkıntı çıkartıyordur 2.0 varsa oraya takıp denenmeli. Usb alıcı ve mouse arasındaki mesafe çok uzak olmamalı ortamda sinyal kesebilecek magnetik malzeme olmamalı.

+ Kablolu ise yine USB 3.0 portuna uyumsuz olma ihtimali var 2.0 varsa orada denenmeli.

+ Yukarıdakiler işe yaramadıysa mouse kullanılan zemin optik gözün tarama yapmasına engel olabilir mouse ucuz yollu optik sensörü zayıf bir modelse v-track özelliği olmayacağından dolayı her zeminde çalışmaz ve bu tür problem olma ihtimali yüksektir.

+ A4 Tech OP620D model mouse kullanırken çok karşılaştım optik sensörünün oradaki ufak deliğe kıl yada sensörü engelleyecek ufak bir pislik girince takıla takıla dönüyordu üfleyince düzeliyordu sendede işe yarayabilir.

* Tüm bu yazdıklarıma rağmen düzelmiyorsa mouse içerisinde bulunan anakarta bağlı optik sensöründe fabrikasyon arıza vardır. Tecrüben yeterli gelirse değiştirebilirsin uygun bir sensörle. Yapamazsan iade yada değişim talep et aldığın yerden.

Edited by Senkron2
  • Like 1

Benim bilgisayarın bir alt modeli. Benimki cm6870.  kablosuzmu kablolumu belirtmemişsin. kablosuzsa bende bir ara denedim aynısı oldu. onun için bir kaç şey denedim baktım canımı sıktı gittim bi milyoncudan  Everest  7o gaming mause aldım kablolu. ve hiç sorun yaşamadım5-6 yıldır.

kablolu ise değişik usb girişleri dene veya ps2 ise orası bozulmuş olabilir.  kasada bir sürü usb girişi var 2.0 veya 3.0 ama sorun çıkartabiliyorlar. Geçen benim usb tv kartı vardı usb sürücüsü hatasına odaklandım burda arkadaşları pek dinlemeyip meğerse usb portunda sorun varmış. En son sorunsuz olan bir tanesine taktım  bir daha sorun çıkmadı.  Eğer usb portundan ise elektirk gelmesine falan aldanma kurulum tamamlandı cihaz hazır ses ve yazı uyarıları gelmesi lazım.

s.a kardeş usb girişlerini temizle ıslak mendil olabilir sonrada kuru peçete ile ama cihaz kapalıyken yap ben dede olduğu için yazdım yeni maus aldım yine aynı olunca usb girişlerini temizledim yeni mausu köşeye bıraktım eskisini kullanıyorum kolay gelsin iyi günler

Şu konu da birden çok sebep ve çözüm yazılmış.

Please register to see this content.

Genel olarak çözüm bulanlar usb sürücülerini güncelleyerek ve konudaki kayıt defteri girdilerini yaparak çözüm bulmuş. Farklı forumlarda da genel olarak kablosuz Mouse ise pili zayıflamıştır, anakarttan kaynaklanabilir, Mouse pad' i siyah kullan, işlemci darboğaz yapabilir, pc nin yanında elektronik bir cihaz etkileyebilir (saat v.s) gibi şeyler yazılmış. Bende arasıra bu tür sorunlar yaşıyorum. Genelde ya mousenin optik okuyucu kısmı tozlanmış oluyor temizliyorum düzeliyor. Ya da işlemcim fazla ısınıyor termal macundan dolayı yenilediğimde çözülüyor...

Kablosuz farelerde marka olarak Microsoft veya Logitech tercih ediyorum. Diğer ucuz Çin malı fareler genelde sıkıntı çıkartıyorlar. Çevrede aynı marka fare veya klavye varsa (kablosuz) sanırım frekansları çakışıyor ve sorun çıkartabiliyor. Kablolu fare kullanıyorsan da genelde farenin hemen ucundan (hareketli olduğu için) kablosu kopuyor içinden ve hoplayıp zıplamaya başlıyor. ? Ben de biraz geriden kesip, yeniden bağlantılarını yapardım.

Ek : Bir de benim sıkça yaşadığım sorun; Sandisk 128 GB (dışı metal) flash belleğimi takınca da fare veya klavyeye sıkıntı yaratıyor. Sebebini bulamadım. Farklı marka bilgisayarlarda da yapıyor.

Edited by otuken