Jump to content

Bilgisayarım Açılmıyor

R1@3D

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar Öncelikle Şunu Belirtmeliyim ki rama yaparak sorunuma çare bulmaya çalıştığım da hiçbir sorunun tam manasıyla benim sorunumu yansıtmadığını gördüm bu yüzden konuyu aramadan açmayn gibi bir uyarı yapmazsak güzel olur...

Bilgisayarım Açılmıyor:

Bir HaftadırHdd den kaynaklanan bir sorundan dolayı bir türlü bilgisayarım açılmıyordu. bad sektor oluşmuş ve kdd nin tammını boşa çıkarmış. Malesef Dün Yeni Bir Hdd Almak Zorunda kaldım. Dün Akşam Çok Güzel Performan Aldım Bilgisayardan Ama Biraz Gürültülü Çalışıyordu VeBu Sorunumunda Çok kirlilikten Olduğuna Karar Verdim Ve Sabah Bilgisayrı Temizlemek İçin Bütün parçalarını söktüm Arada Bir Yaptığım Bi İş Olduğu İçin Tereddüt Etmedim Sökerken... Bütün Parçalarını Sökük Bir Güzel Temizledim Yanımdaki Aradaşa da İşlemciyi Gösterdim Ve Taktım Yerine( Statik Elektrikten Etkilendiğini Bildiğim İçinde Dokunmamaya Gayret Gösterdim..) Ama Takarken Ters Takmışım :D Bunu da Ganı Takarken Zorlanmasından Anladım Ama O An İçin Bunu fark Yapmadım Neyse Bilgisayarı Çalıştırdım Ama Monitöre Bir Türlü Güç Gelmiyordu Sonradan FarkınaVardığım İşlemciyi ers Takma işlemini Düzelttim Ama Aynı Sorun Devam Etti Ne YAptımsa Bir Türlü Bilgisyarın Ekranına Görüntü Gelmedi....

Bios Pilini Çıkarıp Tekrar Taktım

Haric Ekran Kartımı Çıkarıp OnBoard Kulanmaya Çalıştım

Bütü Parçalar Üzerindeki Bütün Tozları Aldım

Ama Bütün Bu Çırpınalarım Hiçbir Çare Vermedi... Bilgisarım Bir Türlü Açılmadı

Siz Değerli Arkadaşların Desteğine İhtiyacım Var...

Not: Lütfen Bilen Arkadaşlar YAzsın...

kardes gorundugune gore ıslemcı bozulmus buyuk ıhtımalle etkıye tepkı olmus baska bır ıslemcı deneyerek cozume ulasabılırsın bence

Şuanda Öyle Bir İmkanım Yok Malesef. Elimdeki İmkanları Değerlendirmek Zorundayım Şuan İçin...

İşlemciyi söküp pinlere bir bak eğer eğilmişse kendin düzeltme kasayı teknik servise ******ür. Bazı teknik servislerde pinleri düzeltmek için bir alet kullanıyorlar işlemci bozulmamışsa sorunsuz kullanabiliyorsun. Kendin düzeltmeye kalkarsan kırabilirsin pinlerden birini.

İşlemciyi söküp pinlere bir bak eğer eğilmişse kendin düzeltme kasayı teknik servise ******ür. Bazı teknik servislerde pinleri düzeltmek için bir alet kullanıyorlar işlemci bozulmamışsa sorunsuz kullanabiliyorsun. Kendin düzeltmeye kalkarsan kırabilirsin pinlerden birini.

Pinlerde Hiçbir Sıkıntı Yok Gibi Görünüyor...

Sn. "R1@3D",

"Konu hakkında bildiklerim varsa aktarayım, bilmediklerim varsa da verilen yanıtlarda öğreneyim" diyerek konunuzu tıkladım; ama, okumaya başlayınca karşılaştığım Türkçe sorunu dikkatimi dağıttı; asıl soruna yoğunlaşamadım:

Sorununuzu yazmaya çalışırken, gereksiz yere -sözcüklerin tümünü de büyük harfle başlatarak- yaklaşık 300 kez "shift" tuşuna basmışsınız...

"Bir taraftan sorunuma çözüm arayayım; diğer taraftan Türkçe'ye yeni bir yazım kuralı kazandırayım" yani "Bir taşla iki kuş vurayım" diyerek gösterdiğiniz çaba -ne yazık ki- pek hoş olmamış; üstelik, size zarar vermiş; örneğin, bendenizin -yalan yanlış da olsa bir bildiği varsa- yazmasını engelledi...

Sorununuzu kısa sürede çözmeniz dileğiyle...

Peki bilgisayarı açtığında kasadan hiç bip sesi de mi gelmiyor? Arıza tespitinde kasadan gelen bip seslerinin anlamı var çünkü.

Hayır hiçbir ses gelmiyor Malsesef

Sn. "R1@3D",

"Konu hakkında bildiklerim varsa aktarayım, bilmediklerim varsa da verilen yanıtlarda öğreneyim" diyerek konunuzu tıkladım; ama, okumaya başlayınca karşılaştığım Türkçe sorunu dikkatimi dağıttı; asıl soruna yoğunlaşamadım:

Sorununuzu yazmaya çalışırken, gereksiz yere -sözcüklerin tümünü de büyük harfle başlatarak- yaklaşık 300 kez "shift" tuşuna basmışsınız...

"Bir taraftan sorunuma çözüm arayayım; diğer taraftan Türkçe'ye yeni bir yazım kuralı kazandırayım" yani "Bir taşla iki kuş vurayım" diyerek gösterdiğiniz çaba -ne yazık ki- pek hoş olmamış; üstelik, size zarar vermiş; örneğin, bendenizin -yalan yanlış da olsa bir bildiği varsa- yazmasını engelledi...

Sorununuzu kısa sürede çözmeniz dileğiyle...

Not Olarak Yazdığım şeyi bilerek yaptım çünkü diğer konuların hepsinde bazen saçma cevaplar da yazılmış bunula uğraşmak da istemedim aslına bakarsanız. Bilgisayarı tekik servise ******ürdüğünüz zaman s,ze ben bunu sokaktan geçene deneteyim demez bildiği için kendisi bizzat dener. Bildiklerinizi paylaşmanızı engelleyecek bir durum olduğu kanısında değilim...

Öncelike Dileğiniz İçin Teşekkür Eerim Ve Tespitiniz İçin de Minnettarım. Ama malesf Bir El Alışkanlığı Olarak KaldıBende Bu Shift Tuşu. Bndan sonra basmamaya dikkat edeceğim ama arada yaparsamda kusura bakmayın... Gerçi 300 kez batığımı bile saymışsınız :rolleyes: ama bilerek yapmadığımı anlamamışsınız arada basmayı unuttuğum demeyeceğim bilerek basmamaya çalıştığım kelimeler var :D ama dediğinize kesinlikle katılıyorum bunu yapmamam gerekmekte bunula ilgili forum kuralı eklendi mi bilmiyorum ama uyarınız için teşekkürederim...

Merhaba öncelikler herkese kolauy gelsin sorununa gelince bence raminde problem var denemende fayda var ramin slotunu değiştir eğer yine aynı problemi verirse anakartın yanmıs demektir arkadasım ... Kolay gele

kardes bende pinlerden dıcektım ondan sormustum işlemcini ama arkadaslar solemıs pekı anakartın uzerındekı butun jumperlerı cıkartıp sonra oldugu gıbı geri takmayı denedınmı sonra raminde iletken yerini silgiyle ozenlı bır sekılde sılerek yenıden calıstırmayı dene

Ram olabilir 2 adetse birini çıkar ayrı ayrı dene yine olmuyorsa işlemciden derim ben yada powersubley in besleme kablosunu taktığından iice emin ol o yüzdende ekran gelmez yine olmuosa kesinlikle işlemcidir çünki herşey oradan işlem görüo adı üstünde işlemci ters taktıysan uyumsuzluk yüzünden yanmışta olabilir arıza yapmışta olabilir...

KOLAY GELSİN... :rolleyes:

Öncelikle Herkese S.A. Kardeş yukarıda arkadaşlar ellerinden geldiğince birşeyler anlatmaya çalışmış. Ama şunu bilmende fayda var; bilgisayarının açılmamasının birçok sebebi olabilir, işlemciyi ilk başta yanlış taktığını söyledin, dedikleri gibi pinlere zarar vermiş olabilirsin, ram'i zor da olsa ters takmış olabilirsin veya ram yuvalarındaki pinlerden biri zarar görmüş olabilir, temas etmiyor olabilir. Bağlantı kablolarına da dikkat etmeni tavsiye ederim, bazı kablolar da çok çabuk zarar görebilmekte çünkü.

Burada önemli olan hususlardan bir diğeri de, anakartın sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığı. Yine arkadaşlardan biri sormuş, açılışta anakarttan ses geliyor mu, geliyorsa kesik kesik mi, yoksa sürekli mi. Anakartın güç ışığı yanıyor mu, fanlar (diğer ek donanımların fanları da[ekran-ses]) çalışıyor mu? Bunları da kontrol et, ayrıca bios karşılama ekranı geliyo mu, bunu da bilmek lazım.

Belki tam olarak sorunun çözümüne yönelik birşeyler aktaramadım ama bilgisayar dünyası biraz büyük ve karışık. Yani bilgisayarın açılmaması çok şey ifade edebilir. Hadi selametle....

işlemciyi ters takıp üzerine sıkıştırma yapınca tahminim pinleri bükmüştür daha önce benim başıma geldi ilk işlemci takma deneyimlerimde bunu yaşadım.daha iyi bilen bir arkadaşım bunu farketti ve tırnağıyla düzeltti bence en büyük ihtimal bu.ayrıca işlemcinin yerleştiği yuvanın kenarından plastikte aşınma sıyırma olmuşsa onu zarar vermeden iyice temizle yavaş olsun temiz olsun zarar çoğalmasın. birde benim yaptığı sonradan farkettiğim hata power sw yi reset pinlerinn üzerine üstten okunacak şekilde takmak gerekiyor solunada power - ve power + ledleri takılacak.reset sağda hdd ledleri solda olacak şekilde tak .ihtimal bunlardan da olabilir anakartın klavuzun da da yazar bunlar.olmazsa ikinci bir pc den parçaları daha dikkatli kullanarak dene işlemci ,ram ,power.en hassas olanı işlemci yi takarken işareti işarte getirmek .işlemci fanını iyi oturtmak çıt diye her vidadan ses gelmesi.sonrada kaplo bağlantılarını az önce saydığım gibi doğru takmak.olmayan bir parçayı zorlama yanlışsa bozulur.

inşallah düzelir.

Arkadaşlar Teşekkürler Sanırım Arkadaşımın Biri Yukarda Bütün Pinlerin Eğildiğinden Bahsetmişti Kanımca O gibi Görünüyor. Yarın Teknik Servise Gitmekten Başka Çaresi yok Gibi Görünüyor... Hepinize Teşekkür Ederim İlgilendiğiniz İçin...

• 4 hafta sonra ...
  • 9 ay sonra...

Çoğunlukla arkadaşların dediği gibi işlemcin sorunlu olabilir.

Başarının sırrı nedir?

Doğru Kararlar

-Doğru karar almanın yolu nedir?

Tecrübe

-Tecrübe kazanmanın yolu nedir?

Yanlış kararlar...

Güvenlik Paketi v1

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=107534[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...