Jump to content

işletim Sistemleri Hakkında Görüş

casper0007
 Share

Recommended Posts

Bildigimiz gibi uzun zamandır mikrosoft yeni ve güncel sürümler peşinde peki ne kadar satabil ve verimli gelin bir göz atalım - ve + lara

windows 7 bu zamana kadar gelmiş en stabil işletim sistemi

driver uyumsuzlugu  yok lisanslama crak yada key ıle etkın

donma kasılma gereksiz uygulama yok 

not:Ben derimki güncellemeleri kapatıp tarayıcı destegi bitene kadar devam

windows 8,1 performans olarak farklı bır artısını goremedım güncelleme kapatılarak ekran driver sorunu çözülüyor çökme ve kıltlenmelerde geri kurtarmada updatede sorun var oda microsoft tan kaynaklı

windows 10 Yenı nesıl cogu pc sorunsuz birkere lisanslandıgında otomatık her formatta pc nete baglanırsa otomatık lısanslıyor.Ürün anahtarı pid dosyası na eklenebılıyor

Eksi yonleri sistem kasmasın diye search defender ve aklıma gelmeyen arka planda çalısan bir düzüne uygulama devre dısı bırakılmalı

sözün özü donanım ve yazılım olarak performans arıyorsanız her sistemin kendınize göre ayar çekmeniz gerekiyor 

Örnek verecek olursak 7pro vl kullanıyorum diyelimki vaz geçtim mecbur 10 yüklemelıyım benım yapacagım işlem şu aygıt ve surucu guncellemelerını kapatıp updateyi devre dısı yaptıktan sonra

Double Driver ile algıdım sürücülerimi uyumluluk modunda kurmak olacak .Zira bir muddet sonra bunları yapmaz isem ekran çözünürlügüm ve klavyem sapıtıyor

tabi yukarda yazanlarda eksıkler olabılır cok daha aydınlatıcı yazmaya kalksam sıgmaz :D

https://www.dosya.tc/server26/17ekdf/Double_Driver.rar.html

Edited by casper0007
  • Like 6

Son yıllarda dikkat edilirse eğer yeni jenerasyon cihazların bios ve donanımları w10'a göre kurgulanmakta (mutlaka denk gelmişinizdir) illa kuracan diyorlar w10'u. :) 

Donanım iyiyse zaten hepsi kurulur,alt ve orta segmentte olan cihazlarda w10 yokken,w7 daha çok tercih ediliyordu ve hala öyle en azından kurulabilip kullanılabilme şansı veriyor laptop veya desktop bilgisayarlarda. Her göz aynı görmez ya da herkesin zevgi ve kullandığı uygulamalara dayalı şekilde değişiklikler göstermekteler. Toplum olarak genelleme yaparsak eğer, kolayı ve rahatı seviyoruz bir çok alanda. Sistemlerde de aynı şekilde xp,vista,7 derken w10 biraz zorladı donanımı ve son kullanıcıyı arayüz donanımsal uyumluluklar,beraberinde sistem için yazılan uygulama,oyun,bioslara uyumlu donanım sürücüleri vs..tam olarak olmasada yeterli oranda bir yere gelinildi.

Zaman içerisinde daha fazla w10 'u cihazlarda göreceğiz görmeye başladık zaten,belkide? sonraki sürüm microsoft üst sürümleri, "w12 olacak 128 bit'lik" sistemler olabilir ve bunlara uygun donanımlı pc'lerin çıktığınada şahit olacağız olmaz dememek lazım teknoloji bu olurmu olur. Nihayetinde işin ucunda rant var.Bu kapsamdan genel olarak bakılınca değişim şart ayak uydurmakta bir o kadar  gerekli illaki.

Mobilite edilmiş sistemler hız günlük hayata uyum taşınabilir portable ve hayata kullanıcıya daha fazla ulaşım için her alanda "linux tabanlı"> android sistemlerinde yoğun bir şekilde de yaygınlaştığınıda görmekteyiz.Bu demek oluyorki artık, dünya genelindeki büyük kitlelerin ilk tercihleri ve sosyal hayatın içerisindeki iş,ev ve özel yaşamlarında daha fazla taşınabilir mobilite seçimleri olacak oluyorda. Ondandırki mobil furyası,minimize edilmiş tablet vb.türevdeki cihazların ön saflarda olması ve bunlara uygun olan yazılım,reklam sektörlerinin daha hızlı ulaşılabilirliliğini arttıran unsurlar olduğundanda tercihlerinde buralara kaydığınıda. Bunları daha fazla son yıllarda görmekteyiz artık. Dünya sektörler tercihlerde bir şekilde değişiyor ve arayışlarda bu yönde daha farklı ivmelerde + varyasyonlarda değişikliklerle herkeze göre bir şekilde savrulup durmakta. :D 

Windows10 veya uyarlanarak modlanmış cihazlarda son kullanıcının eski sistemleri (sanal kurulumlar hariç) pek kurabilir şansı bırakmadılar.Ondandırki desteklerin çekilmesi,ya da çekilmesiyle ilgili girişimlerin olması artık belli bir standart yok.Mobil sistemlerin yaygınlaşması ve herşeyin üzerinden rahat yapılıyor olmasıda pc kullanımı ve arayışlarını azalttı.Business iş dünyası odaklı şekilde adeta  bu kapsamda daha fazla hareket edilmekte olduğunun izlenimlerini veren bir turubülans ile devam ediliyor.

Son olarak aklıma gelen her işletim sisteminin mutlaka bir serisi daha iyi olmakta eğer donanım kriterleri uyumlulukları birbirini tutuyorsa sistem o donanımla daha seri ve akıcı çalışacaktır.Doğal olarakda, kişide sisteminden daha memnun kalacaktır. Windows 7'den sonraki çıkan tüm sistemler daha farklı ancak bizlerde çok çabuk değişikliğe eksiği gediğiyle yinede bir şekilde adapte olabilmekteyiz her ne kadar beğeniler ve seçimler farklı olsada genel olarak durum bu şekilde olmakta. :) 

Favori sistemlerim: Windows 10 Enterprise 2015 | Windows 8.1 Embedded Industry Pro | Windows 7 Ultimate | Linuxte: Ubuntu xfce

• Like 5
  • Thanks 1

Ben win7 konusunda katılmıyorum. Win 7 hızlı stabil olabilir ancak uzun ömürlü değildi. Tıpkı Xp vb. leri gibi. Fazlası daha uzun süre stabil kalabilmesi olabilir. Benim kişisel düşüncem, tamamen Windows sürümlerinden bahsediyorsak ilk çıkan win8 en stabil ve uzun ömürlü olanıydı. Win 10 içinde bana göre tüm sistemler içerisinde en sağlıklı olanı diyebilirim. İşin performans kısmına gelince win 10' da performansı etkileyen başka şeyler varmış gibi geliyor. Yine kişisel düşüncem şu, win 8 den sonra insanların hem tüm kişisel bilgilerine ulaşma amacı, hem cihazların belli sürelerle değiştirilmeye zorlama çabası eskisine oranla işletim sistemlerini kasıtlı olarak etkiliyor. Iphone nasıl güncelleme ile Iphone 4-5 leri kasıtlı olarak yavaşlatıp insanları yenisini almaya zorladıysa, Windows da aynı şekilde hareket ediyor. Win8 benim pc' imde en performanslı ve uzun ömürlü olanıydı. Ama nasıl olduysa sonrasında gelen işletim sistemleri daha iyi olmak yerine daha kötüye doğru gitti. Win 7 ile win 10 arasında kalsam kesinlikle win10' u seçerim. Win7 gibi 2-3 ay iyi performans verip sonrasında formata ihtiyaç duyan bir işletim sistemi kullanmak istemem. Ben win8 çıkana kadar bazen 15 günde 1, bazende 1 ayda bir format atardım. Şu an win 10 kullanıyorum, 1 yıl format atmadan belli standartlarda kolaylıkla kullanabiliyorum. Win7 bana göre tamamen insanların alışkanlıklarından öte çok büyük esprisi yok. Şuna inanıyorum, win 10' da insanların artık aşırı özeline girmek ve insanların kullandıkları cihazları kasıtlı olarak yavaşlatarak yeni ürün satın alma dertleri olmasa win7, win10' un rakibi dahi değil. Artık windowstan sıkıldım ancak Windows kullanmak zorunda kaldığım her zaman tercihim kesinlikle 10 olur. Twitch yayıncıları bir dönem çok zorladılar win7 için ancak win10 kullanmak mecburiyetinde kaldılar. Bir dönem askerlik yıllarımda win98 ve 2000' i bir süre kullanmış, Xp, çok kısa süre win7, miadı dolana kadar win8, 8,1 ve çok uzun yıllardır Windows kullanmış birisi olarak win10 istesekte istemesekte en iyi Windows. Win10' un sorunları tamamen kişisel düşüncem, ahlaksız bir politikadan başka bir sorunu yok. Aynı şeyler Iphone' de oldu kabul etti. Uzun süredir Windows'ta vardı, elbet birgün ortaya çıkacak. Son 1-2 yıl da da androidte başladı. Ben xperia z2 kullanıyorum. Son 1 yılda kasıtlı olarak yavaşlatıyorlar. İşletim sistemleri bana göre ciddi performans verebilir ama Iphone sayesinde şunu anladılar. İnsanların hem ciddi paralarını alabilirsiniz, hem ahlaksızca tüm özeline el atabilirsiniz, zamanı gelince de yavaşlatıp yenisini almaya mahkum edebilirsiniz. İnsanların uzun süreler bir işletim sisteminden çok kaliteli performans alması ABD teknoloji şirketleri için hiç hoş bir durum değil. Yazılımda sorun çıkmalı ki, bir sonrakini satabilsinler. Win7 de win10' a göre çok daha sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Bir yazılımcı, donanımcı değilim ancak çok sıkı bir kullanıcıyım. Sadece işletim sistemleri olarak bakarsam Windowslar içerisinde kesinlikle win 10' u seçerim.

• Like 2