Jump to content

Windows 10 Ses Gidip Geliyor.

emre_toy
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba dün format attım bilgisayarıma herzamankı kurdugum sıstemı kurdum fakat sesde bır problem var gidip geliyor kendi kendine videolarda felan cozumunu bır turlu bulamadım. ne yapmam gerekıyor .yardımcı olabileceik varmı ?

Yüklenmiş olan ses kartı sürücüsünü kaldırıp, Windows'un kendi sürücüsünü kullanmayı bir deneyin. Olmazsa ses kartınızda arıza olabileceği ihtimalini de düşünün. Markayı hatırlamıyorum ama ses  kartı arızası olan bir laptopta, 5-10 dakika sonra ses kendiliğinden gidiyordu.

emre_toy, 3 saat önce yazdı:

bunları denedım duzelmedi. 

Aygıtlarla ilgili bir çakışma ve eksikliklere bağlı olan bir sorun olabilir.Bazen buna ekran kartıda eşlik eder. Ya da arka planda çalışan gereksiz cpu ram kullanan bir uygulama çok karmaşık bir durumdur.Donanımlarınız ve işletim sisteminiz uyumlu değilsede yapabilir bir çok nedenler düşünülebilir.

Sürülerinizi güncelleyip hatalı olanlar varsa alttaki uygulamalarla bir tarama yaptırıp sistem sürücülerinizi tamamen güncelleyin hatalı olanlar varsa eğer onarıma geçin düzelme şansı olabilir.Hiçbiri olmuyorsa daha evvel sağlıklı çalışan sisteme dönüş yapmanız mantıklı donanımsal yetersizlik vb. durumlara binaen.

Alıntı

IObit driver booster (Portable/kurulumsuz) indir:  

DriverTalent (Portable/kurulumsuz) indir: 

Please register to see this content.

BilGi: Pro lisanslar ilaveli,sınırsız çalışır.Türkçe varsayılan gelir. Çalıştırma? (sağtık <=> "Yönetici olarak çalıştır" ile başlatınız. "Drivertalent (Yeni) portable olarak hazırlandı."

(Çoğunlukla kullandığım Drivertalent ancak her ikiside oldukça başarılı tabiki. Ses sürücünüzün kullandığı bir bileşen eksikliği varsa bulup yükleyebilir düşüncesiylede ekleme gereği duydum bazen aygıt yöneticisi sürücüyü yüklü göstersede,bu gibi eksikliklerden kaynaklı sorunsallar çıkabilmekte.) donma,kesilmeler,cızırtılar vb..

Drivertalent'ten ekran görüntüsü:

Spoiler

mFXw0o

Sorununuzun çözülmesi dileklerimle kolay gelsin. 

Edited by forjest

Dün bende de bir sorun oldu. Ses ekolu gidip gidip geliyordu. Sorunumu internette araştırıp hasan835 arkadaşın verdiği linkteki video ile çözdüm.

1- Denetim masası ses kısmından ses kaydı bölümünden Windows varsayılanı seçtim. (Dikkat etmen gereken bir de Windows varsayılan(değiştirildi)  diye bir seçenek var önce dikkat etmemiştim. Dikkat et.)

2-Ben ses için ekstradan DFXsound v.b bir program kurmuştum. Anlamadığım şekilde Windows açılışta engellemeye başladı. DFX soundu kaldırdım.

3-AMD ekran kartı kullanıyorsan beta sürüm kullanmamaya dikkat et. Güncel diye beta sürüm yüklediysen çok büyük çoğunluğu sorunlu oluyor. Kaldırıp betadan bir önceki sürümü kurabilirsin.

4-Ses için ekstra program kurduğum için kendiliğinden EQualizer atamış. Onu yok olarak seçtim ve düzeldi.

5- Son olarak ses aygıtlarını değiştirerek sesi bir dene. Örnek: Bende ses çıkış aygıtı olarak 2 seçenek var. Hoparlör ve Realtek Digital… şeklinde 2 seçenek var. Sadece Hoparlör seçiliyken ses veriyor...

Edited by deli_petro06

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar birçok yöntemi denedim görevde oldugum surecten dolayı gec donus yapabıldım kusura bakmayın ama sorunum halen devam ediyor. video olarakda kayıt ettım ızlersenız sevınırım sorunum vıdeodada gorunuyor gidip geliyor donanım nedense.

birde surekli aygıt takıldı cıkarıldı takıldı cıkarıldı diye uyarı verıyor bıos a kadar guncelledım belkı alakalıdır dıe ama duzelmedı.

[/img]

Edited by emre_toy

Konuyu gölgelemek istemem ama sanki özellikle son Windows 10 sürümlerinde ses azaldı öyle bangır bangır çıkmıyor çıkmıyor gibi geliyor bana. Özellikle kulaklıkta daha belli oluyor bu. 

Geçen Google da çözüm ararken ses ayarını açıp  ingilizce bir sekme var enchtermant mı ne öyle bir şey ona tıklayıp açıp alttaki yine ingilizce olan bir kutucuk var ona tık koyup uygula ok deyin demiş. Yaptım ama pek farketmedi. Gerçi ben altta birine tik koyunca otomatik olarak üç yere tık kondu. 

Nasıl sesi arttırabilirim?

abdulhey_, Şimdi yazdı:

İyide bu eklenti. Windows 10 da sencede ses sınırlanmadımı yoksa benim donanım veya yazılımlamı ilgisi var? Sistemin kendisiyle ilgili bir çözüm yokmuydu?

• Şahsi kanaatimi soruyorsan eğer w10 bir çok konuda bilhassa eski donanımlarda uyumsuzlukları ile bir çok kısıtlama,diğer tabirle sanki sanalize edilmiş suni bir donanım çalıştırma mantığında hareket ediyor.Gerçeklikle Sanal arasında gidip geliyor sanki. Kulak windows 7/8'deki gibi ya duymuyor tam manasıyla ya da biryerde eksikler arıyor insanın kulağı. Bu kapsamdan bakıldığında,belirtiğim gibi "yeni donanımlar hariç" eski donanımlarda özellikle bu hazzı veriyor her ne kadar çalışıyor olsa dahi kanımca.
  • Ben gerçekten kaliteli sesi açık söylemek gerekirse eğer, "Linux işletim sisteminden almaktayım!" içeriğinde bir çok zengin ses araçları derleme düzenleme mevcut ve kulağa yatkın olan ses detaylarını ayarlayarak,ayarlanmasa dahi, bir şekilde berrak bir ses alıyorum bunu içtenlikle belirtebilirim. (Denendiğinde fark kesin belli oluyor!) 
  • Windows10 yerine, "Windows 8.1 embedded Industry pro"  ile devam etmek donanımsal ve genel manada ortak nokta olarak,daha akıllıca bir seçim olacaktır.Keza memnun kalınmadıysa eğer w10'dan tabiiki. | abdulhey_ :)  > | Windows 8.1 Çalışmam vardı tavsiye edebilirim kurmak isteyen olursa eğer. :) 

Saygılarımla.

• Like 1

emre_toy, 6 saat önce yazdı:

Arkadaşlar birçok yöntemi denedim görevde oldugum surecten dolayı gec donus yapabıldım kusura bakmayın ama sorunum halen devam ediyor. video olarakda kayıt ettım ızlersenız sevınırım sorunum vıdeodada gorunuyor gidip geliyor donanım nedense.

birde surekli aygıt takıldı cıkarıldı takıldı cıkarıldı diye uyarı verıyor bıos a kadar guncelledım belkı alakalıdır dıe ama duzelmedı.

[/img]

Yazılımsal değil donanımsal bir sorun yaşadığın bariz bence. Bilgisayara bağlı ses kaynağı kullanıyorsun sanırım dinlediğim sesten o izlenimi aldım. Eğer öyle ise ses jac`ında ya da kablonda bir sorun var gibi görünüyor.  Donanım çıkarıldı takıldı gibi uyarı ondan dolayı geliyor. Bilgisayara bağlı ses kablonu jac`ını ve bilgisayardaki ses çıkış jac`ını kontrol et. Mümkünse başka bir kablo ve müzik sistemi ile dene. Biraz jacla oynarsan düzelebilir gibi geliyor.

forjest, 01.04.2020 - 19:18 yazdı:
  • Şahsi kanaatimi soruyorsan eğer w10 bir çok konuda bilhassa eski donanımlarda uyumsuzlukları ile bir çok kısıtlama,diğer tabirle sanki sanalize edilmiş suni bir donanım çalıştırma mantığında hareket ediyor.Gerçeklikle Sanal arasında gidip geliyor sanki. Kulak windows 7/8'deki gibi ya duymuyor tam manasıyla ya da biryerde eksikler arıyor insanın kulağı. Bu kapsamdan bakıldığında,belirtiğim gibi "yeni donanımlar hariç" eski donanımlarda özellikle bu hazzı veriyor her ne kadar çalışıyor olsa dahi kanımca.
  • Ben gerçekten kaliteli sesi açık söylemek gerekirse eğer, "Linux işletim sisteminden almaktayım!" içeriğinde bir çok zengin ses araçları derleme düzenleme mevcut ve kulağa yatkın olan ses detaylarını ayarlayarak,ayarlanmasa dahi, bir şekilde berrak bir ses alıyorum bunu içtenlikle belirtebilirim. (Denendiğinde fark kesin belli oluyor!) 
  • Windows10 yerine, "Windows 8.1 embedded Industry pro"  ile devam etmek donanımsal ve genel manada ortak nokta olarak,daha akıllıca bir seçim olacaktır.Keza memnun kalınmadıysa eğer w10'dan tabiiki. | abdulhey_ :)  > | Windows 8.1 Çalışmam vardı tavsiye edebilirim kurmak isteyen olursa eğer. :) 

Saygılarımla.

Sağol eksik olma .. bariz hata olmadan artık format atmıyorum. Asus un sitesinde benim bilgisayarın sayfasında  Windows 10 pro önerilir yazıyor. Bende ise Enterprise 1909 yüklü. Eskiden gençken zevk için format atardım şimdi o zevk kalmamış demekki :) 

• Like 1

emre_toy, 52 dakika önce yazdı:

windows 10 dan windows 7 ye geciş yapmayı dusunuyorum sorunu cozemedıgım için.

Ultimate yada pro versiyonu el degmemiş bulmam mumkunmu ? direk microsoftun cıkarttığı şekılde oynama yapılmamış ? 

Mümkün,