Jump to content

Archlinux Siyah Ekran

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Virtualboxta archlinux kurulumunu yaptım. Tüm işlem tamamlandı. Yeniden başlat dediğimde aşağıdaki ekran geliyor. Bu ekranı bir türlü geçemedim. Sistem boot oluyor ama login ekranına buradan geçiş yapamıyorum. Kurulum yaparken girdiğim kullanıcı adını girip ardından enterladığımda şifre istiyor. Onu da girdiğimde aşağıdaki resimdeki gibi oluyor ve kullanıcıadı@kullanıcı adı şeklinde kalıyor. Acaba farklı birşey mi girmem gerekiyor ilk ekranda? Sistem normal boot oluyor. Ancak bu siyah ekranı nasıl geçip archlinux masaüstüne ulaşabilirim?

1.jpg

Kullanıcı adı ve şifleri denermisin: Root şifre: toor

clear ile satırı temizleyip sudo su şifreni girip startx komutunu ekleyip enterla bakalım açacakmı.

Açmazsa eğer sistemde ters giden ya da,eksik kurulmuş paketler olabilir farklı birşey eklerim o zaman aklıma şu an gelmedi. :) 

• Like 1

forjest, 35 dakika önce yazdı:

Kullanıcı adı ve şifleri denermisin: Root şifre: toor

clear ile satırı temizleyip sudo su şifreni girip startx komutunu ekleyip enterla bakalım açacakmı.

Açmazsa eğer sistemde ters giden ya da,eksik kurulmuş paketler olabilir farklı birşey eklerim o zaman aklıma şu an gelmedi. :) 

Üstat delipetro login kısmına kullanıcı adımı girip, ardından şifremi girdim. Bu ekranda root ve toor kullanıcı adı ve şifreyi kabul etmiyor. Kendi kullanıcı adım ve şifremi girdiğimde ilk mesajdaki siyah ekranda kalıyor.

O siyah ekranda anladığım kadarıyla kodu şu şekilde giriyorum sudo su delipetro startx yazdığımda bir yazı akıyor ve aşağıya ekleyeceğim resimdeki şekilde kalıyor. 

Please register to see this content.

• Like 1

deli_petro06

Ekran kartı sürücüsüyle bağlantı kuramıyor,xorg sürücüleri ile alakalı bir bug sorunu. Sıfırdan kurmak sorunu çözebilir bazen en son sürüm kernellerde sorun çıkarabiliyor.

Buradaki hazırladığım UbuntuXFCE2020.4 Nisan güncellemeli_dağıtımı denemenizi tavsiye ederim oldukça minimal boyutta ve çok hızlı diyebilirim.

• Like 1
  • Thanks 1

forjest, 18 dakika önce yazdı:

deli_petro06

Ekran kartı sürücüsüyle bağlantı kuramıyor,xorg sürücüleri ile alakalı bir bug sorunu. Sıfırdan kurmak sorunu çözebilir bazen en son sürüm kernellerde sorun çıkarabiliyor.

Buradaki hazırladığım UbuntuXFCE2020.4 Nisan güncellemeli_dağıtımı denemenizi tavsiye ederim oldukça minimal boyutta ve çok hızlı diyebilirim.

Teşekkür ederim üstat. Archlinux' u sanal pc de deniyorum. Öyle takıldım ki, sorunsuz kurulum yapamazsam kafayı sıyırırım. 

Ubuntu eski HDD imde yüklü. Eski HDD' e hem sizin Macbuntunuzu hemde ubuntuyu yükledim. Ubuntu son sürümünde cidden çok iş çıkarmış. Üstüne bir de sizin çalışmanız çok hoşuma gitti. Whattsapp' dan arkadaşlarla da paylaştım. Ama archlinux artık büyük takıntım haline geldi. 10 larca video izledim, 10 larca kez sanal pc de denedim. İki kez masaüstüne kadar geldim. Birinde masaüstü sağ tık kısmındaki seçeneklerine tıkladığımda açmıyordu ve etkinlikler kısmında menü bar v.s çıkmadı. İkinci masaüstü aşamasında da sağ tık bir kez çalıştı. Yine etkinlikler kısmında sıkıntı vardı. Tam sorunsuz kurulum yapamadığım için sürekli deniyorum. 

Üstat bu wget archfi.sf.net/archfi

sh archfi komutu ile normal hdd kurulumunda da kullanılabiliyor mu? Yoksa sadece sanal pc programları için mi kullanılıyor?

• Like 1

deli_petro06, Şimdi yazdı:

Teşekkür ederim üstat. Archlinux' u sanal pc de deniyorum. Öyle takıldım ki, sorunsuz kurulum yapamazsam kafayı sıyırırım. 

Ubuntu eski HDD imde yüklü. Eski HDD' e hem sizin Macbuntunuzu hemde ubuntuyu yükledim. Ubuntu son sürümünde cidden çok iş çıkarmış. Üstüne bir de sizin çalışmanız çok hoşuma gitti. Whattsapp' dan arkadaşlarla da paylaştım. Ama archlinux artık büyük takıntım haline geldi. 10 larca video izledim, 10 larca kez sanal pc de denedim. İki kez masaüstüne kadar geldim. Birinde masaüstü sağ tık kısmındaki seçeneklerine tıkladığımda açmıyordu ve etkinlikler kısmında menü bar v.s çıkmadı. İkinci masaüstü aşamasında da sağ tık bir kez çalıştı. Yine etkinlikler kısmında sıkıntı vardı. Tam sorunsuz kurulum yapamadığım için sürekli deniyorum. 

Üstat bu wget archfi.sf.net/archfi

sh archfi komutu ile normal hdd kurulumunda da kullanılabiliyor mu? Yoksa sadece sanal pc programları için mi kullanılıyor?

Net'e bağlı olunulduğunda çalışır.Temp dizinine ilgili kurulum dosyalarını açıp,kurulum komutlarını buradan işlemeye başlar sadece sanal pc için değil.Kablolu eternet üzerinde olmakta yarar var kurulum hızı bakımından. Arch linux ile ilgili tam olarak makaleleri arcolinux yapımcısının sitesinden de ayrıca incelenebilir.Arco linux çok başarılı illa arch olacaksa tavsiye edebileceğim bir dağıtım bir çok iso kalıplarıda mevcut.  Kaynak: 

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1