Jump to content

Android Destekli Chromeos intel Tabanlı Pc'ler için

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Editor
Memoli, 1 dakika önce yazdı:

Chrome OS un imajını almayı başardım.

Bunun için Gnome Disk Utility programını kullandım. Ancak program sektör by sektör image aldığı için 32 GB lık flash belleğimin boyutu kadar img uzantılı bir dosya oluşturdu.

Ben kurulumu USB belleğe yapmıştım.

Daha önce de  Pipo X8 Android+ win10 cihazımın imagını aynı programla almıştım.

İmaj alınıyor ama geri yüklenemiyor...

Daha doğrusu geri yükleniyor ama ChromeOS boot olmuyor, açılışta kernl hatası veriyor...

mephistooo2, 14 dakika önce yazdı:

İmaj alınıyor ama geri yüklenemiyor...

Daha doğrusu geri yükleniyor ama ChromeOS boot olmuyor, açılışta kernl hatası veriyor...

Bahsettiğim yöntemle aldığım imajı geri yükledim ve sorunsuz çalıştı üstad. Tabi başka bir USB belleğim olmadığı için mevcut USB yi formatlayıp geri yükledim.

Mevcut HDD lerim de zaten win10+manjaro+linux mint yüklü olduğundan başka türlü deneme şansım olmadı.

• Like 1

ya listede benim lenovo s10-3 yok ?

yıkıldım şuan ?

videodaki hintli arkadaşımız da öyle bir anlatmış ki sanki tüm cihazlara aynı dosya ile kurulum yapılıyor sanıyor insan.

var mı yardımcı olabilecek hayır sahibi ?

nasıl yüklerim bu chromeos yi?

Memoli, 26.04.2020 - 13:11 yazdı:

Arkadaşlar Chrome OS dan yazıyorum.

USB belleğe yükleyecekler install.sh dosyasını bir metin editörü ile açıp son satırda sdX yerine USB belleklerinin bulunduğu sürücüyü yazsınlar. sdb sdc gibi.

USB belleğinizin hangisi olduğunu bulmak için Linux Mint de Gparted veya Gnome Disk Utility çalıştırarak bakabilirsiniz.

Linux altında USB bellekteki disk bölümlerini inceledikten sonra yeniden Chrome OS ile açmak istediğimde uzun bir onarma faslı başladı.

Anlaşılan Chrome OS Linux ile disk bölümlerine erişildiğini anlıyor. Açılışta yeniden Google oturum açma bilgilerini istedi.Yani sistem bir nevi sıfırlandı.

PlayStore kurulu geliyor. İstediğiniz uygulamayı kurabilirsiniz.

Klavyede TR olarak seçilebiliyor. Aynı Android telefonlar gibi. Androidden bir eksiği yok fazlası var.

Bende de Chrome logosundan önce bekletmişti epy ama Logoda fazla bekletmedi.

hocam siz hangi cihaza yükleniz acaba?

fuat02, 5 saat önce yazdı:

hocam siz hangi cihaza yükleniz acaba?

Asus GV62 laptopa yükledim.

Cihazınız çok özel donanıma sahip değilse indireceğiniz herhangi bir imaj iş görür.

Benim wi-fi yi tanıdı ama bluetooth çalışıyor görünmesine rağmen telefonuma bağlanamadı.

• Like 1

@fuat02 

Listede olması gerekmiyor. Videoda bahsedilen imajı kullanabilirsin. Veya donanımına yakın Chroombook imajını seç. Çalışmayan donanım olması gayet normal. Ben masaüatüne kurdum gayet akıcı çalışıyor. Tek eksiği ntsf disklere ulaşamamak.

Verilen imajı da kullandım donanımıma yakın olanıda. Hissedilir bir fark göremedim.

Edited by MrRush
  • Like 1

Android ile Windows arası geçişlerde saat sorunu çözümü.

Bu Kayıt Defteri kaydıyla sorun çözülür.

Spoiler

Windows Registry Editor Version 5.00 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation] 
"RealTimeIsUniversal"=dword:00000001

Edited by MrRush

netbookumda uefi desteği yok. sanırım bundan dolayı sorun yaşıyorum.

Şöyle ki;

flash diskimi rufus ile bootable yapıp gerekli dosyaları atıyorum.

linux mint açılıyor, sonrasında flashın içindeki Chromeos dosyasına erişmek için flasha tıkladığımda "unable to mount location" hatası veriyor.
chrome dosyasını başka bir flasha atıp denedim, görüyor.

ancak "sudo sh install.sh" koduna "-dst /dev/sdc1" kodunu ekledim (sdc1 miş benim diski adı) yüklemeler başlıyor sona doğru bu sefer de yetersiz alan diyor.

linux ve kod ile yükleme kısmından anlamıyorum açıkcası, yanlış yazdığım bir kod falan olabilir. 

yükleme işlemi için terminale yazılması gerekenler (ilgili klasör içerisindeyken) "sudo sh install.sh -dst /dev/sdc1" değil midir?

fuat02, 19 dakika önce yazdı:

Şöyle ki;

linux mint açılıyor, sonrasında flashın içindeki Chromeos dosyasına erişmek için flasha tıkladığımda "unable to mount location" hatası veriyor.

ancak "sudo sh install.sh" koduna "-dst /dev/sdc1" kodunu ekledim (sdc1 miş benim diski adı) yüklemeler başlıyor sona doğru bu sefer de yetersiz alan diyor.

linux ve kod ile yükleme kısmından anlamıyorum açıkcası, yanlış yazdığım bir kod falan olabilir. 

yükleme işlemi için terminale yazılması gerekenler (ilgili klasör içerisindeyken) "sudo sh install.sh -dst /dev/sdc1" değil midir?

https://www.tnctr.com/topic/738202-android-destekli-chromeos-intel-tabanlı-pcler-için/?do=findComment&comment=2118123

fuat02, Bir saat önce yazdı:

Şöyle ki;

"sudo sh install.sh -dst /dev/sdc1" komutu ile c diskinin 1 bölümüne kurma komutu veriyorsunuz. 

Halbuki vereceğiniz komut "sudo sh install.sh -dst /dev/sdc" olmalı. Ama bu durumda sdc diskindeki tüm bilgiler kaybolacaktır. Chrome OS tek bir diske kurulabiliyor ve diski yanılmıyorsam 12 bölüme ayırıyor. Onun içinde sisteminizin GPT disk yönetimini destekliyor olması lazım. Eski sistemler GPT yi desteklemez. Aynı zamanda UEFI desteği de ister. Çünkü Chrome OS kurulurken EFI bölümü de oluşturuyor.

Memoli, 42 dakika önce yazdı:

"sudo sh install.sh -dst /dev/sdc1" komutu ile c diskinin 1 bölümüne kurma komutu veriyorsunuz. 

Halbuki vereceğiniz komut "sudo sh install.sh -dst /dev/sdc" olmalı. Ama bu durumda sdc diskindeki tüm bilgiler kaybolacaktır. Chrome OS tek bir diske kurulabiliyor ve diski yanılmıyorsam 12 bölüme ayırıyor. Onun içinde sisteminizin GPT disk yönetimini destekliyor olması lazım. Eski sistemler GPT yi desteklemez. Aynı zamanda UEFI desteği de ister. Çünkü Chrome OS kurulurken EFI bölümü de oluşturuyor.

yani kurulumu unut mu diyosun hocam ?

34ero, 26.04.2020 - 12:56 yazdı:

Bliss 12.5 Android 10 tabanlı en güncel dağıtım (geliştirme aşamasında )

video ya göre kurmayı denedim olmadı.    ACER ES-1   512  ye.

Please register to see this content.

OSAKKA, 14 dakika önce yazdı:

video ya göre kurmayı denedim olmadı.    ACER ES-1   512  ye.

Biz ilk sayfada olan ChromeOS sistemi kurduk, sizin sistemde uefi kurulum desteği varsa yaşadığımız sorun ve çözümleri sayfalar arasında bulabilirsiniz. 

• Thanks 1

o kadar android işletim sistemi pc me kurdum ama ben hiçde hoşnut kalmadım ama windows üzerinde çalışan bluestacks uygulamasını görünceye kadar kurdum onu,rootladım çok güzel çalışıyor pek çok uygulama..böylecede hem windows hemde android kullanıyorum..

• 2 ay sonra...

Bu yazıyı Chrome OS'tan yazıyorum. İlk izlenimlerim gayet güzel. Daha önce Phonex OS kurmuştum. Ondan da memnundum karşılaştırınca Chrome OS çok daha  hızlı ve stabil. 2013 yılından kalma bir pc ye kurdum.PC yeni gibi hissettiriyor.  Isınma sorunu yok gibi  win 7 ile Dual boot ettim.  Kurmak isteyen olursa ben bu linkten yaptım 

şuan  için tek sıkıntı oyunlarda key map yapamadım. PUBG mobile de klavye ve mouse konusunu çözenler yardımcı olursa sevinirim..

• Like 1