Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy Usb Multiboot

34ero
 Share

Recommended Posts

@34ero üstad

Aioboot multiboot sistemi ilgi alanıma sokan sendin, bu sistemi de 3 gün önce ben alive64 ün sitesinde gördüm. Bu multiboot u da yakın zamanda incelemeye alacağım.

Bunun grub2 file manager dan farkı ;

* Grub2 File Manager tüm sürücülere erişebiliyor ancak Ventoy sadece mevcut flash bellek içini görüyor ve flash bellek içindeki ISO dosyalarını önyükleme yapıyor. 

*Ventoy sadece USB flash bellek e kuruluma izin veriyor. Sanal diske(vhd) yada usb-hdd ye kurulum imkanı olduğunu sanmıyorum

Program hala yeni...WinPE sistemlerin bir çoğu test edilmemiş

Sergei Strelec, Anhdv,DLC Boot,KMPE, vb tüm WinPE sistemlerin test edilmesi gerekecek ve eğer çalışmıyorsa yapımcıya bu durumun rapor edilmesi gerekecek.

Eğer bir teknik servis çalışanı sistem çantası olarak  multiboot usb flash bellek yapmışsa bu yukarıdaki PE sistemlerden bir yada bir kaçını mutlaka kullanmaktadır. Eğer yapımcı bu PE sistemlere ait ISO lara destek verirse çok iyi olur.

Grub2 File Manager da modifiyeli sistem hazırlar iken bu PE sistemlere destek vermesi açısından gereken kodları biz ekliyoruz ve bir çok PE sistemi bu şekilde ISO olarak çalıştırabiliyoruz. Maalesef bir türlü alive64 üstada bu kodları ekleme konusunda kendisini ikna edemedik. Umarım bu sistemi yapan yapımcı bu yukarıdaki WinPE sistemleri destek verir. Şayet bu desteği verirse çok kısa zamanda yıldızı parlayacaktır.

Bu konu başlığını açman iyi oldu. Zamanı gelince bu multiboot sistemi tanıtıcı video çekmeyi düşünebilirim. Eğer tabi bahsettiğim WinPE sistemlere destek verirse...

Ayrıca buna benzer başka bir sistemde mevcut. Onu da radarıma aldım sayılır  ?

Please register to see this content.

Edited by crasadure
  • Like 5
  • Thanks 2

@mephistooo2 nin hazırladığı g2fm mok managere benziyor, uefi secure için aynı yöntemi kullanıyor, tek farkı @crasadure hocamın modifiye ettiği g2fm daha gelişmiş yeteklere sahip. Yani daha yolun başında gibi görünüyor, hocamın da dediği gibi yapımcı isteklere cevap vermezse program kısır kalır. 

red_d, 22 dakika önce yazdı:

@mephistooo2 nin hazırladığı g2fm mok managere benziyor, uefi secure için aynı yöntemi kullanıyor, tek farkı @crasadure hocamın modifiye ettiği g2fm daha gelişmiş yeteklere sahip. Yani daha yolun başında gibi görünüyor, hocamın da dediği gibi yapımcı isteklere cevap vermezse program kısır kalır. 

Haklısın daha yolun başında gözüküyor  dediğin gibi yapımcı isteklere cevap verirse   @crasadure  , @mephistooo2 , @serhat100  ... gibi arkadaşlar katkıda bulunabilir ve iyi bir yere gelebilir...

• Editor

Ventoy Multiboot kurulduğu USB diskin sadece NTFS kısmını görüyor, Grub2FM'de olduğu gibi bilgisayardaki disklerin tamamını göremiyor ve diskler arasında gezemiyorsunuz.

Ayrıca Gandalf, Sergei ve KMPE gibi winpeleri boot ediyor ancak iso dosyasını maalesef mount etmiyor, bundan dolayı bu winpelerin içindeki programlar kullanılamıyor.

Bilgisayardaki disklerin tamamını görebiliyor olsaydı Grub2FM'ye bir alternatif olabilirdi ancak şu haliyle kesinlikle bir alternatif olamaz...

YAMS'a gelirsek yüklendiği USB diski 3 bölüm olarak biçimlendiriyor, birinci bölüm MBR, ikinci bölüm de EFI önyüklemesi için kullanılıyor; üçüncü bölümü de ham bir şekilde yani formatlanmamış bir şekilde bırakıyor.

YAMS'ın secureboot desteklediği geliştiricisi tarafından belirtilse de secureboot açık iken önyüklenemiyor, Güvenli önyükleme için gerekli olan cer dosyası MokManager üzerinden yüklenmesi esnasında PC donuyor (belki donanıma göre farklılık gösterebilir, benim pc de aynen  böyle oldu)

SecureBoot kapatıldığında önyükleniyor ancak ne bilgisayardaki diskleri ne de kurulduğu USB diskin ntfs kısmını görüyor... Yani sadece önyükleniyor başka da birşey yapamıyor...

Kısacası YAMS daha yolun çok başında...

En iyisi ve en kullanışlısı bana göre kesinlikle Grub2FM...

alive ile yazışmalarımıza göre bazı önerilerimi kabul etmiş gibi görünüyor, kendisinin bana yazdığına göre wimboot komutlarını sıfırdan yazacakmış, böylece Gandalf, Sergei ve KMPE gibi winpeleri herhangi bir dosyayı modifiye etmeden boot edebileceğiz... Tabi bu yazdıklarım garanti değil, böyle olmasını ben kendisine belirttim, o da olabilir dedi.

Edited by mephistooo2
  • Like 7

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Ventoy Multiboot kurulduğu USB diskin sadece NTFS kısmını görüyor, Grub2FM'de olduğu gibi bilgisayardaki disklerin tamamını göremiyor ve diskler arasında gezemiyorsunuz.

Ayrıca Gandalf, Sergei ve KMPE gibi winpeleri boot ediyor ancak iso dosyasını maalesef mount etmiyor, bundan dolayı bu winpelerin içindeki programlar kullanılamıyor.

Bilgisayardaki disklerin tamamını görebiliyor olsaydı Grub2FM'ye bir alternatif olabilirdi ancak şu haliyle kesinlikle bir alternatif olamaz...

YAMS'a gelirsek yüklendiği USB diski 3 bölüm olarak biçimlendiriyor, birinci bölüm MBR, ikinci bölüm de EFI önyüklemesi için kullanılıyor; üçüncü bölümü de ham bir şekilde yani formatlanmamış bir şekilde bırakıyor.

YAMS'ın secureboot desteklediği geliştiricisi tarafından belirtilse de secureboot açık iken önyüklenemiyor, Güvenli önyükleme için gerekli olan cer dosyası MokManager üzerinden yüklenmesi esnasında PC donuyor (belki donanıma göre farklılık gösterebilir, benim pc de aynen  böyle oldu)

SecureBoot kapatıldığında önyükleniyor ancak ne bilgisayardaki diskleri ne de kurulduğu USB diskin ntfs kısmını görüyor... Yani sadece önyükleniyor başka da birşey yapamıyor...

Kısacası YAMS daha yolun çok başında...

En iyisi ve en kullanışlısı bana göre kesinlikle Grub2FM...

alive ile yazışmalarımıza göre bazı önerilerimi kabul etmiş gibi görünüyor, kendisinin bana yazdığına göre wimboot komutlarını sıfırdan yazacakmış, böylece Gandalf, Sergei ve KMPE gibi winpeleri herhangi bir dosyayı modifiye etmeden boot edebileceğiz... Tabi bu yazdıklarım garanti değil, böyle olmasını ben kendisine belirttim, o da olabilir dedi.

Hele şükür sonunda alive64 sonunda sesimizi duydu desene üstad. İkide bir her güncellemede modifiye sistem hazırlamak zorunda kalıyorduk. İnşallah seni dinlerde bizde istediğimize kavuşuruz  ?

Klavyene sağlık @mephistooo2 üstadım

crasadure, 1 saat önce yazdı:

Hele şükür sonunda alive64 sonunda sesimizi duydu desene üstad. İkide bir her güncellemede modifiye sistem hazırlamak zorunda kalıyorduk. İnşallah seni dinlerde bizde istediğimize kavuşuruz  ?

Klavyene sağlık @mephistooo2 üstadım

Şayet @alive64 tarafından böyle bir destek gelir ve talepler karşılanırsa çok harika olur üstad :) 

Nacizane ventoy üstünde bazı küçük denemeler yaptım ve doğrusu sistemi beğendim ;) bizlere önceden bilgilendirme yaptınız ama paylaşım için @34erohızlı davrandı :D 

1. Fat16 olarak 32mb olarak yüklenen sistem bölümünde istenilen ek özelliklerin verilebileceğini gördüm ve boyut arttırarak testlere devam ediyorum.
  2. ISO klasörü oluşturulup kullanmak istediğimiz iso dosyalarını tek dosya içinde toplayabiliyoruz.
  3. UEFI yükleme özelliği olan ama listede olmayan ISO dosyaların yüklenme ve çalışma mantığı aynı olursa hiç sıkıntısız çalışıyor.
  4. GrubFM,de restart atan editlenmiş lite sistemler sorunsuz yükleniyor..
  5. Grub2 2.04 olarak çalışan sistemde (MacOS Hariç) her türlü destek var ama kodlar üstünde çalışmak gerekiyor.
  6. ISO yükleme disk bölümü ExFat olarak kuruluyor ve disk NTFS olarak biçimlendirildiğinde ISO dosyalarımızı görüyor ama yüklenmiyor. Ntfs özelliği gelirse çok güzel olur..
  7. Grub2 File Manager iso dosyamızı çalıştırıp ventoy grub2 sisteminde olmayan özelliği kazandırıp diğer diskler arasında gezinip istediğimiz işlemleri aynen yapabiliyoruz.
  8. Ventoy   dosyaları sitesinden indirip bilginiz dahilinde gerekli değişikliği Grub2 sistemi izin verilenler dahilinde istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ve fırsat buldukça ilgilenmeye devam edeceğim inşaAllah.

Size ve forum geneline küçük bir bilgilendirmede bulundum umarım faydası olur :rolleyes:

Değerli katkılarınızla sistemin daha iyiye gideceğini biliyor ve bekliyor olacağım..

Spoiler

Edited by awengers44
Resim spoiler içine alındı.
  • Like 4

Ventoy da yapımcı exfat sistemi niye kullandığını sitesinde açıklama yapmış

• Why exFAT

Ventoy select exFAT filesystem for the main partition to hold iso files. Firstly, I want the main partition can be mounted in Windows, Linux, Mac... So there are few options: FAT, NTFS, exFAT. For FAT, it can not hold file bigger than 4GB and many iso files are bigger than 4GB, so FAT is out. Finally I select exFAT because:

• 1. exFAT is natively supported in both Windows and Mac
      • 2. exFAT is natively supported since Linux kernel 5.4 (It's not means Ventoy only support 5.4+ kernels, Ventoy also support old kernels)
      • 3. exFAT is optimized for flash drives like USB,SD
    • Ayrıca bu konuda kendisine sorulan soru ve cevap ta mevcut 
    • Please register to see this content.
Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 7 dakika önce yazdı:

Ventoy da yapımcı exfat sistemi niye kullandığını sitesinde açıklama yapmış

Teşekkür ederim hocam :)

Bu açıklamaları okumuştum ama benim amacım NTFS olursa usb disk koruma aracımız ile disk koruma özelliği ile kullansak virüslere karşı daha iyi olurdu.

• Like 1

bir sonraki sürümde usb yükleme aracı ventoy2 disk çok dil desteği olacak Türkçe dahil...

geliştirici önerilere açık gibi gözüküyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yönlendirme yapabilir belki...

Contact;

[email protected]

forum;

• Thanks 1

Ruslara ait bazı multibootlara denk geldim o da olsun bu da olsun derken 120 GB, nükleer savaş olduktan  on yıl sonra usb bellekle sığınaktan  çıkıp teknolojiye sıfırdan hayat vercek gibi tasarlamış  sanırsam galiba zannedersem herhalde:punk:

• Haha 1

1. Add multi-language framework for Ventoy2Disk.exe     ( Türkçe dil desteği geldi )
  2. Add a new feature for auto installation (Windows/RHEL/CentOS/Debian/SUSE series supported), see 
  3. Add an option for Secure Boot in Ventoy2Disk.exe/Ventoy2Disk.sh, and default is not checked.
  4. fixe bug for eset_sysrescue_live_enu.iso
  5. Optimization process for CentOS7/ArchLinux and distros based on them
  6. New iso support
    • archlabs-2020.03.02-beta.iso (Legacy + UEFI)
    • GoboLinux-017_beta-x86_64.iso (Legacy + UEFI)
    • ZStack-x86_64-DVD-3.8.4-c76.iso (Legacy + UEFI)
    • Porteus-CINNAMON-v4.0-x86_64.iso (Legacy)
    • NuTyX_x86_64-JWM-20200504.iso (Legacy + UEFI)
    • pentoo-full-amd64-hardened-2019.1.iso (Legacy + UEFI)
    • robolinux64-cinnamon-v10.9.iso (Legacy)
    • firmware-10.3.0-amd64-netinst.iso (Legacy)

See  for detail.

Edited by 34ero

• 2020/05/16 --- 1.0.10 release

1. Add new filesystem type support for the first partition (exfat/ntfs/udf/xfs/ext2/ext3/ext4) see 
  2. Fixed a memory map bug introduced from the beginning of the version
  3. Fixed a bug for booting HBCD_PE (Hirens boot CD) in Legacy BIOS mode
  4. Fixed a bug for booting AcronisTrueImage in Legacy BIOS mode
  5. New iso support

• EasyU_v3.5.iso (Legacy + UEFI)
  • USM.iso (Legacy + UEFI)
  • ipfire-2.25.x86_64-full-core144.iso (Legacy + UEFI)
  • Please register to see this content.
Edited by 34ero

awengers44, 04.05.2020 - 02:21 yazdı:

Teşekkür ederim hocam :)

Bu açıklamaları okumuştum ama benim amacım NTFS olursa usb disk koruma aracımız ile disk koruma özelliği ile kullansak virüslere karşı daha iyi olurdu.

artık boot olmayan kısmı (exfat) ntfs ye çevirebilirsiniz destek eklenmiş

• Thanks 1

Ventoy yazılımı gelişmeye devam ediyor aslında GRUB2 DOSYA YÖNETİCİSİ (GRUB2 FILE MANAGER) çok daha gelişmiş bir yazılım ventoyu öne çıkaran ise içindeki usb uygulaması olan Ventoy2Disk aracı son kullanıcı dostu basit ve işlevsel olması  kur , güncelle , dil seçimi , bios için güvenli yükleme seçimi  olarak sadece 4 özellikle geliyor  yeni sürüm geldiğinde sadece boot kısmını güncelliyor diğer bölüm aynı şekilde kalabiliyor benzer bir uygulama grub2-filemanager için olsa kimse ventoy la bu kadar ilgilenmezdi herhalde...

belki a1ive  üstad da böyle bir araç yapar :) 

• Like 2

Aslında bootice ile her türlü işlem yapılabiliyor, flaşlarımı düzenlerken her zaman bootice kullanırım. 4 bölüme ayırabiliyor, grub ve mbr bootable yapabiliyor. Gizle-göster vs birçok özelliği var. 

Ayrıca @mephistooo2 üstadın grub2fm usb kur uygulaması aynı işi görüyor. sadece arayüzü yok.

• TornadoEffect changed the title to Güncelleme Yapabilecek Uygulama