Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy Usb Multiboot

34ero
 Share

Recommended Posts

Ventoy u USB diskime yükledim Linux altında.

iso dosyalarının atılacağı bölümü yine exFat yaptı ama ben Gparted ile NTFS e dönüştürdüm.

Karadurak üstadın KMPe si Sergei Strelec ve Linux Mint LMDE isolarını attım.

KMPe ve SSTR isoları açıldı ama minstall bulunamadı hatası verdi.LMDE sorunsuz açıldı.

@mephistooo2 nun hazırladığı win10 kurulum isosunu açtı

Yalnız bu Ventoy sadece USB ye atılan iso ları görüyor. Sabit diskinizdeki dosyaları görmüyor.

@mephistooo2 Ventoy Grub2FM in eline su dökemez lafı doğru.

• Like 1

@34ero Ventoy,a gelen ntfs desteği ile program bence daha çok tercih edilme sebebi olacaktır. Ventoy,un dahil olduğu grub2 sistemi içinde yeni bir çalışma için uğraşım devam ediyor ancak gerçekten ventoy çok başarılı ancak yetersiz geldiği zamanlar oluyor örn efix86 desteği yok. Bu soruna çözüm olarak grubf_multiarch.iso çözüm olarak yetiyor ;) hem disk içinde bulunan iso dosyalarını açmada hemde winpe desteğinin yanında  *.wim *.efi  *.img *.ima *.lst *.cfg vs açıp çalıştırmak için grubfm sadece ventoy kullanacaklar için çok elzem bir ihtiyaç olacaktır. Son sürümü test ettim beğendim ve benim için,de yetersiz geldiği için grubf_ventoy.7.2 son sürüm olarak ekledim ve şimdilik ihtiyaçlarımı karşıladı. Bu eksikliği hissedip çözüm arayanlar için hazırladığım dosyayı paylaşıyorum umarım faydalı olur. Her üç sistemi içinde barındıran bu tek iso dosyası legacy ve efi x64 ve efi x86 için yeterlidir.

https://yadi.sk/d/3WLnEfNsXCJOdA

• Like 5
  • Thanks 1

awengers44, Bir saat önce yazdı:

@34ero Ventoy,a gelen ntfs desteği ile program bence daha çok tercih edilme sebebi olacaktır. Ventoy,un dahil olduğu grub2 sistemi içinde yeni bir çalışma için uğraşım devam ediyor ancak gerçekten ventoy çok başarılı ancak yetersiz geldiği zamanlar oluyor örn efix86 desteği yok. Bu soruna çözüm olarak grubf_multiarch.iso çözüm olarak yetiyor ;) hem disk içinde bulunan iso dosyalarını açmada hemde winpe desteğinin yanında  *.wim *.efi  *.img *.ima *.lst *.cfg vs açıp çalıştırmak için grubfm sadece ventoy kullanacaklar için çok elzem bir ihtiyaç olacaktır. Son sürümü test ettim beğendim ve benim için,de yetersiz geldiği için grubf_ventoy.7.2 son sürüm olarak ekledim ve şimdilik ihtiyaçlarımı karşıladı. Bu eksikliği hissedip çözüm arayanlar için hazırladığım dosyayı paylaşıyorum umarım faydalı olur. Her üç sistemi içinde barındıran bu tek iso dosyası legacy ve efi x64 ve efi x86 için yeterlidir.

https://yadi.sk/d/3WLnEfNsXCJOdA

USB içine  grubf_multiarch.iso olarak atınca heriki  uygulamada kullanılabilir oluyor  Düzenlenmiş İSO için tşk....

• Like 1

Ventoy içerisindeki ventoy.disk.img.xz dosyasının içerisindeki ventoy.disk.img dosyasını UltraISO ile açtım ve grub2 dosya yöneticisinin dosyalarını EFI\BOOT klasörüne attım. grub.cfg dosyasından da grub2 dosya yöneticisini çağıracak şekilde menüye ekledim. İlk sırada grub2 dosya yöneticisi sonra Ventoyun bulduğu ISO ları listeliyor. Ventoy Temasını da değiştirdim. Şu an sorun yok ama ventoy.disk.img dosyası 32MB ile sınırlı görünüyor. UltraISO ile bu değeri aşacak dosyaları atamıyorum içine. grub2 dosya yöneticisi yeni sürümde dosyalarının boyutu artarsa bu yaptıklarımı yeniden yapmak zorlaşabilir. 32 MB sınırını kaldırmak için bir yöntem var mıdır?

Edited by xarax
  • Like 1

xarax, 26 dakika önce yazdı:

Ventoy içerisindeki ventoy.disk.img.xz dosyasının içerisindeki ventoy.disk.img dosyasını UltraISO ile açtım ve grub2 dosya yöneticisinin dosyalarını EFI\BOOT klasörüne attım. grub.cfg dosyasından da grub2 dosya yöneticisini çağıracak şekilde menüye ekledim. İlk sırada grub2 dosya yöneticisi sonra Ventoyun bulduğu ISO ları listeliyor. Ventoy Temasını da değiştirdim. Şu an sorun yok ama ventoy.disk.img dosyası 32MB ile sınırlı görünüyor. UltraISO ile bu değeri aşacak dosyaları atamıyorum içine. grub2 dosya yöneticisi yeni sürümde dosyalarının boyutu artarsa bu yaptıklarımı yeniden yapmak zorlaşabilir. 32 MB sınırını kaldırmak için bir yöntem var mıdır?

En kolay yolu anlatamaya çalışayım. Öncelikle bootice ile usb belleği tekrar hazırlamanız gerekiyor. Bunun için  usb belleği pc,ye takın; bootice çalıştırıp bölümleri yönet,e girin ardından yeniden bölümle  ve çoklu biçimi seçin. Diske bölüm verme kısmında birinci kısmı NTFS 2. ve 3. kısmı silierek en alt kısı FAT olarak seçiyoruz. NTFS kısma boyut belirlerken fat kısmında istediğimiz kadar bırakıp biçimlendirmeyi başlatıyoruz. Eğer usb belleğin birinci kısmı aktif olmuşsa bunu değiştirip ikinci kısmı FAT olanı etkin yapıyoruz. Daha sonra fat kısmı erişilebilir yapıp ventoy klasöründen ventoy.disk.img.xz dosyasını 7zip ile iki defa açıp 5 adet dosyayı fat kısma çıkartıyoruz. Daha sonra tekrar bootice ile ntfs kısmı erişilebilir yapıp Ventoy2Disk.exe çalıştırarak Update,ye tıklıyoruz ve boot tamamlanmış oluyor. Bu arada usb belleği hazırlarken kendi dosya editlemelerinizi,de yapıp tek seferde işlemi bitirebilirsiniz. 

Edited by awengers44
Ntfs,fat düzenleme.
  • Like 2

xarax, 9 saat önce yazdı:

hocam uzun zaman oldu seni görmek güzel konuya dahil olman çok iyi olur :) 

• Like 1

awengers44, 19 dakika önce yazdı:

Teşekkür ederim hocam :) elimden geldiğince programa ve konuya destek vereceğim inşaAllah.

Üstad gayet anlaşılır ve güzel bir video olmuş...emeğine sağlık. Konuya ilişkin çekilen tüm videolar @34ero tarafından konu başına eklenecektir. Böylelikle konuya yeni aşina olanlar sayfalar arasında tüm mesajları okumasına gerek kalmayacaktır.

• Like 3

Tema değişikliği yapıldığında unuttuğum önemli bir ayrıntıyı eklemem gerekiyor.

Bu komutlar eklediğimiz temanın en alt kısmında yer alır ve ventoy,un çalıştıracağı kısa yolları tema üstüne ekler.

Bu kodları eklemeden,de komutları algılar ancak unutmak mümkün olabileceği için temanızın üstünde belirtirseniz rahat edersiniz.

+ hbox{ 
    left = 30%
    top = 95%
    width = 10%
    height = 25
    + label {text = "@VTOY_HOTKEY_TIP@" color = "blue" align = "left"} 
}

+ hbox{ 
    left = 90%
    top = 5 
    width = 10%
    height = 25
    + label {text = "@VTOY_MEM_DISK@" color = "red" align = "left"} 
}

Please register to see this content.

• Like 1

Grub2 file manager güncellendi. v7.2.1

Bu sürümü her zaman için ayrı bir yerde muhafaza etmenizi özellikle tavsiye ediyorum ;)

ventoy_v7.2.1.jpg.d87e5687d2559df0118e1381daae1e35.jpg

https://yadi.sk/d/rKtl3zCftmZEEw

Dosya: grub2-filemanager-ventoy_v7.2.1.7z   12,2 MB
 MD5: e9224710e2bd6aaf1186fa2f51f6cf01

• Like 4

awengers44, 18.05.2020 - 10:43 yazdı:

Grub2 file manager güncellendi. v7.2.1

Bu sürümü her zaman için ayrı bir yerde muhafaza etmenizi özellikle tavsiye ediyorum ;)

ventoy_v7.2.1.jpg.d87e5687d2559df0118e1381daae1e35.jpg

https://yadi.sk/d/rKtl3zCftmZEEw

Dosya: grub2-filemanager-ventoy_v7.2.1.7z   12,2 MB
 MD5: e9224710e2bd6aaf1186fa2f51f6cf01

Hocam video da belirtmiş olduğunuz debian klasörünü nerden temin ebedebiliriz ?

Sistemin nasıl hazırlanacağına dair önceki videoyu izleyenler bu dosyalar,dan ihtiyacı olanı istediği gibi kullanabilirler.

Bu eklenti ile artık istediğiniz zaman pc,ye res atmadan ön yüklemeler arasında geçiş yapılabilinecek.

Video çektikten sonra güncelleme olduğunu gördüm. Bende yeniden düzenlerken Ventoy Boot,u F6 kısa yolu olarak atadım, bilginize.

Fikir,de buluş,da ilk bizim gruba ait.. Biz önce yaptık aslında bilginiz olsun ;) 

https://yadi.sk/d/upifZh-ciDq2zw

Spoiler

Edited by awengers44
İmla hatası
  • Like 3
  • Thanks 1

Ventoy News

• 2020/05/23 --- 1.0.11 release 

1. Add a new feature for persistence support, Ubuntu/MX/LinuxMint/elementary ... see 
  2. Add a global control plugin  
  3. Optimization for blocklist process in Ext2/Ext3/Ext4 
  4. Optimization for Ventoy2Disk.sh 
  5. New iso support

.   tails-amd64-4.6.iso (Legacy + UEFI) 

• Please register to see this content.

Edited by 34ero
  • Like 3

Yaptığım test,ler de ventoy boot,a güncellemeleri geldiğinde program,dan update (güncelle) yaptığınızda fat dosyalarında herhangi değişen bir şey olmayacak. Bu sebep,den dolayı dosyayı önceki anlatım veya video,da olduğu yaparak elle sistem (FAT) bölümüne eklemeniz ve değişikliğe onay vermeniz gerekiyor. Grubfm için verdiğim kodlar grub.cfg dosyasında bulunmaktadır, komutları kopyalayıp aynı kısıma ekleyin ve değişikliği kaydediniz. Aynı şekilde farklı temanız varsa tema adını ilgili kısımda değiştiriniz. örnek aşağıdaki gibidir.

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
    menuentry "Grub2 File Manager..Legacy" {
      set _path="/grub"
	  linux ${_path}/loadfm
      initrd ${_path}/grubfm.iso
    } 
	fi
fi
if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
    if [ -e "/efi/boot/grubfmx64.efi" ]; then
    menuentry "Grub2 File Manager..UEFI" {
    chainloader /efi/boot/grubfmx64.efi
    }
    fi
fi

Mü'min kardeşlerimin Ramazan bayramını tebrik eder Allah azze celle,den hayırlar getirmesini temenni ederim.

• Like 5
  • Thanks 2

hakarakurt, 2 saat önce yazdı:

awengers44 ; Grupfm için yukarıda verdiğiniz kodları ve tema için ve tema için vermiş olduğunuz kodları gruf.cfg dosyasının neresine kopyalıyoruz. 

Hemen üstte verdiğim videolar ve grubfm linki içinde doysa var. Ayrıca grubfm içim bu geçiş kodu diğer paylaşımlar için,de geçerli ama dönüş olsun istiyorsanız üstte verdiğim linkde olan grubfm,yi kullanın. Bir diğer önemli husus ise ventoy güncelleme sonrası grub.cfg dahil hepsini güncellemeniz gerekiyor. Kodları text içinde yedekte tutun faydalı olur. 

• Like 2

@awengers44  Üstad, bu yaptığın son ESERİ   full paket yapıp,   yani ;  bir cmd  ile ,   atıyorum  FAT32     200 Mb ve geriye kalan  NTFS olacak şekilde. Full Kurulum gerçekleşse.  Benim kafam artık  basmaz oldu  Fatih ALTAYLI 'nın kendisi için  " biraz kalın kafalıyım"   dediği gibi ben de aynen öyleyim   :D     çok paylaşım  ve  kendi çalışmalarım cabası......  neyin ne olduğunu tamamen karıştırdım en sonunda kendi yaptıklarıma da  Shift DELETE çekmek zorun da kaldım.   :D 

Hatta  secure yi atlatacak şekilde yaparsan  amasız, fakatsız, şurası şöyleydi, burası böyleydi gibi hiç bir hususa meydan vermeden olursa çooookkk iyi olur.    

• Like 1
  • Thanks 2

• TornadoEffect changed the title to Güncelleme Yapabilecek Uygulama