Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy Usb Multiboot

34ero
 Share

Recommended Posts

kral6485, 1 dakika önce yazdı:

bendede uefi calısmıyor. guncel bir video ile anlatırsanız neyin ne işe yaradıgına dair seviniriz. iso dosyası uefi desteklemiyor olabilir diye ingilizce hata geliyor. farklı isolarda denendi.

ventoy uygulaması her ISO yu şimdilik tam anlamıyla çalıştırmıyor...hala geliştirme aşamasında olan bir projedir...Desteklenen ISO lar  ve test sonuçları sitesinde mevcut

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

AIOBoot uygulamasını geçerse ventoya terfi edeceğim vallağa arayüzü kullanımı vs. sanıyorum tüm zamanların en pratik olanı bir uygulama ventoy_geliştirmeleriyle daha da iyi yerlere geleceği kanaatindeyim.

AIOBoot yapımcısıda neden durdurdu çalışmayı anlayamadım bir türlü sanıyorum yeterlilik seviyesine ulaştı veya, daha yapılacak birşey olmaması anlayışıyla projeyi bırakmış olmalı zaten uygulamanın potansiyeline bakınca yeterli görünmekte genel olarak. Fazla detaylarda insanın kafasını karıştırıveriyor oda ayrı bir konu. :) 

• Like 4

kral6485, 2 saat önce yazdı:

bendede uefi calısmıyor. guncel bir video ile anlatırsanız neyin ne işe yaradıgına dair seviniriz. iso dosyası uefi desteklemiyor olabilir diye ingilizce hata geliyor. farklı isolarda denendi.

İlk sayfa,da video var, sadece ventoy boot kulanacaksanız için extra bir işlem yapmanıza gerek yok. uefi dosyalarınızı görmüyor veya uefi,ye geçiş yapamıyorsanız önce bios ayarlarına bakın, belki anakartınız,da uefi destekli bir bios yazılımı mevcut değildir. UEFI desteği anakart firması tarafından bios chip,e yazılır, bazı modeller hariç sonradan bu özellik pek eklenemez. 

• Like 2

crasadure ; Ventoy ile ilgili çekmiş olduğun videolar harika. Emeklerin için teşekkürler.

Kullanmış olduğum bir 29 GB bir USB DİSK var. Flashı biçimlendirmekten bir hallere girdi.

USB DİSK ile yapmış olduğumuz işlemleri SANAL DİSK ile yapamaz mıyız ?

crasadure sen video çekimlerinde kullanmış olduğun Virtualbox'u

(

) burdan indirdim ve kurdum.

Misafir eklentisini de indirdim ve kurdum.

Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.8.vbox-extpack

Portable sürümünü de indirdim.

Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 

1) Bilgisayarın kendi hard diski içinde Sanal Disk oluşturup, oluşan bu sanal diske Ventoy'u veya başka bir Multiboot oluşturup çalıştırabilir miyim ?

2) USB Diskteki Multibootu Virtualbox'tan çalıştırdım ama Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 'tan çalıştıramadım . Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 'tan

USB DİSKLERİ nasıl çalıştırıyoruz.

Bilgisayarın Harddiskinde ve USB Diskte sanal disk oluşturma, sistem kurmayı yapabiliyorum.  Ancak Harddisk içinde oluşturmuş olduğum sanal diske kurmuş olduğum Multibootu ve USB Diskten bu sistemleri çalıştırmayı beceremedim

Senin video çekimlerinde VirtualBox ve Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 ile yapmış olduğun işlemleri yapamadım. Bu konu hakkında bilgi ve döküman konusunda yardımcı olursan sevinirim.

hakarakurt, Bir saat önce yazdı:

crasadure ; Ventoy ile ilgili çekmiş olduğun videolar harika. Emeklerin için teşekkürler.

Kullanmış olduğum bir 29 GB bir USB DİSK var. Flashı biçimlendirmekten bir hallere girdi.

USB DİSK ile yapmış olduğumuz işlemleri SANAL DİSK ile yapamaz mıyız ?

crasadure sen video çekimlerinde kullanmış olduğun Virtualbox'u

() burdan indirdim ve kurdum.

Misafir eklentisini de indirdim ve kurdum.

Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.8.vbox-extpack

Portable sürümünü de indirdim.

Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 

1) Bilgisayarın kendi hard diski içinde Sanal Disk oluşturup, oluşan bu sanal diske Ventoy'u veya başka bir Multiboot oluşturup çalıştırabilir miyim ?

2) USB Diskteki Multibootu Virtualbox'tan çalıştırdım ama Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 'tan çalıştıramadım . Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 'tan

USB DİSKLERİ nasıl çalıştırıyoruz.

Bilgisayarın Harddiskinde ve USB Diskte sanal disk oluşturma, sistem kurmayı yapabiliyorum.  Ancak Harddisk içinde oluşturmuş olduğum sanal diske kurmuş olduğum Multibootu ve USB Diskten bu sistemleri çalıştırmayı beceremedim

Senin video çekimlerinde VirtualBox ve Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 ile yapmış olduğun işlemleri yapamadım. Bu konu hakkında bilgi ve döküman konusunda yardımcı olursan sevinirim.

@crasadure   üstadın video anlatımı ;

Virtual Machine USB Boot 1.72 x64  Türkçe dil dosyası :) 

Edited by 34ero
  • Like 1

Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 'den

USB DİSKİ çalıştırdığım zaman bu hatayı alıyorum

Spoiler

Edited by hakarakurt

hakarakurt, 7 dakika önce yazdı:

Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 'den

İçeriği Gizle

Hata uyarısına tamam de sonrada virtualbox da multiboot1 çalıştır ama Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 ü Bu arada  kapatma 

sonucu yazarsın....

Edited by 34ero
  • Like 1

Hatay’a tamam de sonrada virtualbox da multiboot1 çalıştır ama Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 Bu arada  kapatma 

sonucu yazarsın....

Çıkan Hataya tamam dedim. Virtualbox'ta çalıştırdı. 

Virtualbox'ta Grub2 Dosya Yöneticiyi seçtiğimde sadece USB DİSK içeriğini gösteriyor. HARDDİSK'teki dosyalar görünmüyor.

Gerçek makinada USBK DİSK'ten başlağımda Grup2 Dosya Yöneticisini seçtiğimde USB DİSK içeriği, ayrıca Bilgisayar HARDDİSKİNDEKİ 

dosyalar da görünüyor. 

Sanal Diskte (HARDDİSKTEKİ DOSYALAR) görünmemesi normal herhalde.

hakarakurt, 7 dakika önce yazdı:

Hatay’a tamam de sonrada virtualbox da multiboot1 çalıştır ama Virtual Machine USB Boot 1.72 x64 Bu arada  kapatma 

sonucu yazarsın....

Çıkan Hataya tamam dedim. Virtualbox'ta çalıştırdı. 

Virtualbox'ta Grub2 Dosya Yöneticiyi seçtiğimde sadece USB DİSK içeriğini gösteriyor. HARDDİSK'teki dosyalar görünmüyor.

Gerçek makinada USBK DİSK'ten başlağımda Grup2 Dosya Yöneticisini seçtiğimde USB DİSK içeriği, ayrıca Bilgisayar HARDDİSKİNDEKİ 

dosyalar da görünüyor. 

Sanal Diskte (HARDDİSKTEKİ DOSYALAR) görünmemesi normal herhalde.

Anladığım kadarı ile çalıştı...

ventoy sistemde şuan sadece USB içeriği gözüküyor 

Edited by 34ero
  • Like 1

Windows 7-8-10 Sanaldisk oluşturma

2 Metotdan biriyle

1) cmd ekranından

2) Bilgisayar Yönetiminden

Ben Bilgisayar Yönetiminden Harddisk içinde Sanal Disk oluşturdum.

Oluşan bu sanal diskte Multiboot oluşturdum. Sanaldiskteki bu Multibootu hangi proğramla nasıl çalıştırabilirim ?

Edited by hakarakurt

hakarakurt, 6 saat önce yazdı:

Ben Bilgisayar Yönetiminden Harddisk içinde Sanal Disk oluşturdum.

Oluşan bu sanal diskte Multiboot oluşturdum. Sanaldiskteki bu Multibootu hangi proğramla nasıl çalıştırabilirim ?

sanaldisk için aşağıdaki linkteki programı kullanın

Edited by crasadure
  • Like 2

crasadure ve 34ero çok teşekkürler. Bilgisayarımda oluşturduğum Sanal Diskleri Virtual Machine USB Boot proğramında göremiyordum.

Videoyu seyredince farkettim. Virtual Machine USB Boot Seçenekler kısmında Yalnızca USB Sürücüleri listele tikini kaldırınca Sanal Diskleri gördü.

Edited by hakarakurt
  • Like 1

In windows Ventoy2Disk.exe will filt disk by USB interface type.
You can run Ventoy2Disk.exe from the cmd with -U option, that is:
Ventoy2Disk.exe -U

Then all the disk will be avaliable

Ventoy uygulamasını flash disk yerine VHD sanal diske kurmak isteyenler CMD komut ekranından exe dosyasını (Ventoy2Disk.exe)  -U parametresi ile çalıştırması gerekiyormuş. Bilginize....

Edited by crasadure
  • Like 6

Grubfm,de düzenleme ve eklemeler yapıldı.

F6 ikonu değişti.

Ventoy boot,a verilen geri dönüş komutu, efi ve legacy,de sorunsuz çalışıyor ancak legacy,de varsayılan loader ventoy olmak zorunda.

Efi,de F6,ya basıldığında geri dönüşe eklediğim ve hepsini tek tek test ettiğim efi dosyaları sorunsuz çalışmaktadır.

ISO dosyalarını boot edecek moda göre değiştirilmiştir. Hepsi tek ikon halindeydi..

WinPE seçildiğinde ve sanal sürücüye eklendiğinde ikon winpe_usb olarak ayarlanmıştır.

Anhdvboot farklı versiyonların wim dosyalarını görmesi için ekleme yapılmıştır.

EFI eklenmesi için alttaki yol izlenmelidir, aksi takdirde olmayan efi dosyası F6,ya basıldığında menü,de görüntülenmez.

Kulanmak istediğiniz loader ve dosyalar FAT kısmına eklenecektir.

Microsoft_x64.efi orjinal dosyadır ve sadece adını değiştirip eklemek istediğiniz *.wim dosyaları için NTFS-exFat disk biriminden yol ekleyin.
Windows Kur 7/8/10 BootISOx64.wim    >>>>>EUFI için olması gereken dosya ve adresi.
/efi/boot/Microsoft_x64.efi
---------------------------
XorBoot Loader                       >>>>>EUFI
/efi/boot/xorbootx64.efi
rEFInd Loader                        >>>>>EUFI
/efi/rEFInd/refind_x64.efi
Clover Loader                        >>>>>EUFI
/efi/Clover/CLOVERX64.efi
--------------------------
Terabyte Image Backup                >>>>>EUFI
/efi/boot/terabyte_x64.efi

Spoiler

• Like 3
  • Thanks 1

crasadure, 25.05.2020 - 20:16 yazdı:

sanaldisk için aşağıdaki linkteki programı kullanın

Hocam Merhaba

VHD diski virtual machine ile çalıştırmak isterken bu hatayı alıyorum. Video da anlattığınız gibi uyguladım ayarlarını fakat hata verdi.

image.png.3948ee93aaed9cc4b27d71fda4d68ee1.png

Ventoy News

• 2020/05/30 --- 1.0.12 release
  1. Add a new feature to directly boot wim files see 
  2. auto installation plugin update 
    1. Expand the configuration, now you can specify more than one auto installation scripts for one ISO file
    2. Add a prompt for the iso with auto installation config, you can choose whether to use the auto installation script and which one to use for this time
  3. persistence plugin update 
    1. Expand the configuration, now you can specify more than one persistence backend image files for one ISO file
    2. Add a prompt for the iso with persistence config, you can choose whether to use the persistence image and which one to use for this time
  4. Change the 1st partition active and 2nd partition inactive by default (compatibility improvement).
  5. Move the position of the red Memdisk tip to a more prominent position
  6. Add a return parent directory item when in TreeView mode
  7. Add a VTOY_DEFAULT_SEARCH_ROOT option in  to specify the root path of the iso files.
  8. Change the style of F2 power menu
  9. Fix a bug about Ventoy2Disk.exe can't start when there is a DataRAM Ramdisk in the system.
  10. Files with size less than 32KB will be filted by default
  11. Fix a bug about wrong file size in TreeView mode with NTFS/XFS
  12. Files with space or Non Ascii charactors in name will be shown but with unsupported message when you boot it.
  13. Optimization for Ventoy2Disk.sh
  14. Optimization for arch linux boot
  15. New iso support
    • android-x86_64-9.0-r2.iso (Legacy + UEFI)
    • manjaro-xfce-20.0.1-200511-linux56.iso (Legacy + UEFI)
    •  
    • Please register to see this content.
  • Like 3

Ventoy da(UEFİ MOD SEÇİLİ)  Windows 10 Kurulumunda kurulum normal mavi windows logo ile açılıp  kurulum çok yavaş ilerliyor. Acaba legacy kurulum mu yapıyor ? Boot menüden uefi seçiyorum ? UEFİ kurulumlarda windows sanırım OEM logo ile açılıyordu?

Ventoy Boot bu sürümde boot.wim dosyaları için ekledi. Bu dosyayı usb belleğe eklemeden multiboot sistem bu özelliğe kavuşmuş olmayacak dosyayı indirmek için

ve usb belleğin fat  kısmına erişip dosyayı ventoy klasörüne adını değiştirmeden (ventoy_wimboot.img) olarak ekleyiniz.

• Like 1

awengers44, 7 dakika önce yazdı:

Ventoy Boot bu sürümde boot.wim dosyaları için ekledi. Bu dosyayı usb belleğe eklemeden multiboot sistem bu özelliğe kavuşmuş olmayacak dosyayı indirmek için

ve usb belleğin fat  kısmına erişip dosyayı ventoy klasörüne adını değiştirmeden (ventoy_wimboot.img) olarak ekleyiniz.

ilk sayfada ek dosyalar adında verilmişti...

sizin anlatımıda ilave ediyorum

Edited by 34ero
  • Like 1

Bugün son sürüm dosyayı kısaca  inceledim Ventoy Boot plugin eklentileri için usb kök dizininde ventoy klasörü oluşturmak zorunda değilsiniz. Şahsen kök dizinde başka bir dosya görmek istemiyorum. Bu yüzden ISO klasörü içinde Plugin alt klasörü oluşturup *.img dosyamın adını wimboot.img  koyarak dosyamı buraya kopyaladım. Başka eklentileri kullanmak istersem yine aynı dizine ekliyorum. Kullanmak isteyen olursa alta olan kodları eklemeniz gerekiyor. 

Bu değişiklik için grub.cfg içinden 523. satırda olan değişikliği yapmamız gerekiyor.

Spoiler

#Load Plugin
if [ -f $iso_path/ISO/Plugin/ventoy.json ]; then
   vt_load_plugin $iso_path
fi

if [ -f $iso_path/ISO/Plugin/wimboot.img ]; then
    vt_load_wimboot $iso_path/ISO/Plugin/wimboot.img
elif [ -f $vtoy_efi_part/ISO/Plugin/wimboot.img ]; then
    vt_load_wimboot $vtoy_efi_part/ISO/Plugin/wimboot.img
fi

Spoiler

1177925733_Adsz.jpg.17bd1a27a4c153e1f826b031e9796d1d.jpg

Bir arkadaşımız mesajında FAT kısmında çalışması gereken iso dosyalarından bahsetmişti. Bunun içinde 516. satırda olan değişikliği yapması gerekiyor ancak böyle yapınca *.wim dosyaları görmedi, kullanmak isteyen olursa kod altta.

Spoiler

if [ "$vtoy_dev" = "tftp" ]; then
    set vtoy_path=($root)    
    for vtid in 0 1 2 3; do
        if [ -d (hd$vtid,2)/ventoy ]; then
            set iso_path=(hd$vtid,1)
            set iso_path=(hd$vtid,2)
            set vtoy_efi_part=(hd$vtid,2)
            break
        fi
    done
else