Jump to content

Ventoy Usb Multiboot

34ero
 Share

Recommended Posts

Ekran-Al-nt-s-JPG.jpg

Yukarıdaki hatayı alanlar ventoyplugson.exe ile alakalı bir BUG tespit edilmiş durumda. Bu hatayı alanlar aşağıdaki linkten FIX lenmiş dosyayı indirerek hatayı düzeltebilirler.

Please register to see this content.

Hatanın nedeni yapımcı tarafından şu şekilde açıklanmış 

This is a BUG.

This error messages will popup if the full path after you decompress ventoy-1.0.62-windows.zip contains any unicode characters.
So please decompress it under a pure ascii path. (e.g. D:\ventoy-1.0.62-windows\ventoy-1.0.62)

Edited by crasadure
  • Like 2

ben köylü üstadın 1gblik dosyasını kurup kullanıyorum.normal exfat yani ntfs kısmında ventoy plugson çalışıyor ama efi kısmını botice ile aktif ediyorum.json dosyası orda olduğu halde o usb kısmını harf atadığım aktif ettiğim halde bu plugson uygulamsı algılamıyor usbnin okısmını görmüyor

GrubFM_VentoyFM

Konuya ait açıklamayı aşağıdaki linke tıklayarak bulabilirsiniz

https://www.tnctr.com/topic/743678-ventoy-usb-multiboot/?do=findComment&comment=2493046

Güncelleme: grubfm_ventoyfm.iso dosyası tüm dosyaları değil sadece iso/wim/vhd/img/efi uzantıları dosyaları listeleyecek şekilde yapımcı tarafından tekrar düzenlenmiş..

Kaynak: 

ISO Güncel Link 

Edited by crasadure
  • Like 3
  • Thanks 2

Bilmediğim ve anlamadığım İçin soruyorum. Bu ventoyfm bu son dediğiniz uzantıları tarayıp buluyorsa. Diğer ventoyda bildiğim kadarı ile aynı dosyaları tarıyor. İkisi arasındaki fark nedir. Sadece efi tarafınıda fazladan göstermesimi. Diyelimki isodan kurulum seçtiğimizde kurulum arka plan çalışanlarında fark varmı 

crasadure, 2 saat önce yazdı:

GrubFM_VentoyFM

Konuya ait açıklamayı aşağıdaki linke tıklayarak bulabilirsiniz

https://www.tnctr.com/topic/743678-ventoy-usb-multiboot/?do=findComment&comment=2493046

Güncelleme: grubfm_ventoyfm.iso dosyası tüm dosyaları değil sadece iso/wim/vhd/img/efi uzantıları dosyaları listeleyecek şekilde yapımcı tarafından tekrar düzenlenmiş..

Kaynak: 

ISO Güncel Link 

İndirip gerçek makinada denedim sonuç başarılı,2. diskimdeki ISO'ları gördü ve kurmaya başladı.

Paylaşım için teşekkürler crasadure üstad.👍

• Like 2
  • Thanks 1

• 2 hafta sonra ...

Ventoy News

• 2021/12/20 --- 1.0.63 release 
  1. VentoyPlugson.exe fixed the "plugson.tar.xz not found" error, when the path contains unicode characters.
  2. Add check for invalid characters in menu_class plugin in VentoyPlugson.
  3. Fixed a bug when booting latest Solus in UEFI mode.
  4. Optimization for Ventoy2Disk.sh
  5. languages.json update
  •  .                         18.1 MB
  •  .                            186 MB
  •  
    .                       
    14.7 MB

• 2 hafta sonra ...

Ventoy News

• 2022/01/08 --- 1.0.64 release 
  1. Support CentOS-9-Stream (#1335)
  2. Add an experimental option VTOY_LINUX_REMOUNT in global control plugin. 
    This option make the image partition where the ISO files locate mountable after boot into a linux live environment.
  •  .                            18.5 MB
  •  .                                186 MB
  •  
    .                           
    15.1 MB

• Like 1

Ventoy News

• 2022/02/04 --- 1.0.65 release
  1. Auto Installation Plugin now supports cloud-init for latest ubuntu server release (20.x+).
  2. Fix Ventoy Plugson Web update and language display issue.
  3. Update the tip message for VTOY_DEFAULT_SEARCH_ROOT (#1373)
  4. Add check for size in CreatePersistentImg.sh (#1384)
  5. VTOY_LINUX_REMOUNT support for both 64bit(x86_64) and 32bit(i386) linux.
  6. languages.json update
  7. New ISO support (total 800+)
  •         18.1 MB
  •          186 MB
  •  
         14.7 MB
Edited by 34ero
  • Like 3

Ventoy News

• 2022/02/13 --- 1.0.66  release
  1. Experimental support to boot ISO/WIM/IMG/VHD(x)/EFI files in local disk. 
  2. Change the default menu display mode to TreeView mode.
  3. Fix a bug when booting the latest recalbox-x86_64.img. (#1423)
  4. Fix a bug about the CGI tool after boot WePE.
  5. Support /dev/disk/by-id/xxx format input in Ventoy2Disk.sh (#1422)
  6. languages.json update
  • .                  18.3 MB
  •  .                    186 MB
  •  
    .              
    14.8 MB
Edited by 34ero
  • Like 2
  • Thanks 1

crasadure, 2 saat önce yazdı:

Sonunda,herhangi bir sürücüde bulunan iso,img,vhd dosyasını çalıştırma özelliği ventoy a eklenmiş oldu. Bu konu da çözüme ulaştı sonunda...konuya ilişkin yakında bir video çekimi yaparım artık  🙂

Okuduğum kadarıyla bence tam bir çözüm olmamış. Şöyle ki mesela size bir pc geldi pc de açılmıyor son çare format atılması gerekiyor pc nin sabit diskin bir yerinde kendi hazırladığı bir iso dosyasından kurulum yapılması gerekiyor ne yapacağız illa .vlnk oluştur pek pratik değil geçici bir çözüm gibi olmuş. (sadece kişisel fikir okuduğumdan anladığım kadarıyla) 

• Like 2

serhat100, 34 dakika önce yazdı:

Okuduğum kadarıyla bence tam bir çözüm olmamış. Şöyle ki mesela size bir pc geldi pc de açılmıyor son çare format atılması gerekiyor pc nin sabit diskin bir yerinde kendi hazırladığı bir iso dosyasından kurulum yapılması gerekiyor ne yapacağız illa .vlnk oluştur pek pratik değil geçici bir çözüm gibi olmuş. (sadece kişisel fikir okuduğumdan anladığım kadarıyla) 

Yapımcıya, bu özelliği sisteme eklemesini zamanında rica etmiştik,github sitesinde bununla alakalı ISSUE oluşturan da olmuştu. Bu olaya çok sıcak bakmamıştı. Şimdi ise bizim istediğimiz gibi ISO yada WIM ı seç ve kurmaya başla şeklinde değilde ISO 'nun yolunu içeren bir SHORTCUT(kısayol) oluşturup flash bellek içine bu dosyayı koyup shortcut üzerinden ISO veya WIM dosyayı çalıştırma mantığı kullanılmış. Bu işlem adımı süreci uzatıyor söylediğiniz gibi. Keşke shortcut olmadan direkt ISO Yada WIM seçilip KUR denilip kurulabilse...belki ileriki zamanlarda bu özelliği belirttiğim şekilde düzeltirse çok iyi olacaktır. Şu anki halini İLK ADIM olarak düşünmek istiyorum. Yapımcıya, ricada bulunursak, belki SHORTCUT olmadan direkt çalıştırma için bir yol yada çözüm üretecektir.

• Like 2

Ewet hocam dediğinize katılıyorum ilk adım olarak görelim. Şuan bizim yaptığımız yöntem bundan daha iyi windows iso, winpe iso, vhd ler de hiçbir eklentiye ihtiyaç olmadan çalışıyor linux iso lar da loongback.cfg olan iso larda yine aynı eklentisiz ve kodsuz çalışıyor sadece linux isoların bazılarında kod istiyor ve wim leri de başlatamıyoruz. İlerleyen versiyonlarda umarım daha pratik yolu seçer ama ben pek emin değilim. 

• Like 1