Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy Usb Multiboot

34ero
 Share

Recommended Posts

crasadure, 21.09.2020 - 20:37 yazdı:

Video5-Ventoya AIOBOOT Multibootu Entegre Etme

Please register to see this content.

Custom.cfg Codes:

### Start Ventoy Multiboot
GetHotkey
menuentry "Ventoy Multiboot" --hotkey=${hotkey} {

if [ -n "$pc" ]; then
	GetDiskPartNum
	chainloader (hd${disknum})+1
elif [ -n "$efi" ] -a [ -e /EFI/BOOT/BOOTX64.EFI ]; then
	GetDiskPartNum
	set root=(hd${disknum},msdos2);
	chainloader /EFI/BOOT/Bootx64.efi;
fi
}
### End Ventoy Multiboot

Hocam dosyaları indiremedim yardımcı olur musun

1. Sorum Hocam ek ayırdığımız birimdeki ISO dosyalarımızı Ventoy tanıyor mu? 

2. Sorum : Genelde kullanılan dosya sistemi mbr değil mi? Yeni gpt dosya sistemini tüm diskler geçiş yapabiliyor mu?

2. Sorum 2 Usb bellek yapacağım biri mbr biri gpt ISO dosyalarının hepsi bir usb de toplayayım diyorum diğerini sadece geçiş için kullanayım diyorum uygun olur mu?

Örnek veriyorum ISO dosyalarım hepsi mbr usb bellekte ek oluşturduğumuz alanda bilgisayar gpt destekli olduğu için gpt usb belleği taktım mbr usb bellek pc takılıykenSO dosyası seçip kurulum yapabilir miyim?

Umarım anlatabildim :)

mustafakarasan, Bir saat önce yazdı:

1.61 1gbyide bekliyoruz müsait vaktinizde. Şimdi biz artık fat32 bölümünüde silmedenmi kurabileceğiz 

Manuel yapabilirsen 1gb paylaşımını beklemeden 32mb içindeki dosyaları al vtoyefi kısmına koy, çalışır. Belleğin vtoyefi kısmını siler güncel dosyaları yerine kor. Diğer bölümleri ve hdd deki bilgileri silmeye karşı bir güvenlik oluşturulmuş. 

hammer1284, 49 dakika önce yazdı:

1. Sorum Hocam ek ayırdığımız birimdeki ISO dosyalarımızı Ventoy tanıyor mu? 

2. Sorum : Genelde kullanılan dosya sistemi mbr değil mi? Yeni gpt dosya sistemini tüm diskler geçiş yapabiliyor mu?

2. Sorum 2 Usb bellek yapacağım biri mbr biri gpt ISO dosyalarının hepsi bir usb de toplayayım diyorum diğerini sadece geçiş için kullanayım diyorum uygun olur mu?

Örnek veriyorum ISO dosyalarım hepsi mbr usb bellekte ek oluşturduğumuz alanda bilgisayar gpt destekli olduğu için gpt usb belleği taktım mbr usb bellek pc takılıykenSO dosyası seçip kurulum yapabilir miyim?

Umarım anlatabildim :)

C-1 ek ayrılan bölümdeki iso dosyaları görmez. 

C-2 yalnız ventoyun kurulu olduğu yerin 1.bölümdeki iso/wim & dosyaları görebilirsiniz yok bunu kast etmiyorda gpt diske windows kurulumunu kast ediyorsanız pc den pc ye farklılık gösterir bazılarında sorunsuz kurulurken bazılarında gpt seçenekli ventoyu kurmanız gerekir. 

C-3 cevabı yukarıda var. Yani ventoy hangi belleğe kuruluysa o belleğin 1. bölümünde ki iso ları görürsünüz 2. Bellekte ki isoları göremezsin onun için grub2fm kullanabilirsin. 

• Like 1

serhat100, 11 saat önce yazdı:

Manuel yapabilirsen 1gb paylaşımını beklemeden 32mb içindeki dosyaları al vtoyefi kısmına koy, çalışır. Belleğin vtoyefi kısmını siler güncel dosyaları yerine kor. Diğer bölümleri ve hdd deki bilgileri silmeye karşı bir güvenlik oluşturulmuş. 

C-1 ek ayrılan bölümdeki iso dosyaları görmez. 

C-2 yalnız ventoyun kurulu olduğu yerin 1.bölümdeki iso/wim & dosyaları görebilirsiniz yok bunu kast etmiyorda gpt diske windows kurulumunu kast ediyorsanız pc den pc ye farklılık gösterir bazılarında sorunsuz kurulurken bazılarında gpt seçenekli ventoyu kurmanız gerekir. 

C-3 cevabı yukarıda var. Yani ventoy hangi belleğe kuruluysa o belleğin 1. bölümünde ki iso ları görürsünüz 2. Bellekte ki isoları göremezsin onun için grub2fm kullanabilirsin. 

Anladım bu durumda mecbur 32 mb alanın yanına açılan bölüme ISO dosyalarımızı atmamız gerekiyor. 

Hocam @crasadurekısaca köylü arkadaşımızın modifiyesini anlatır mısın? Güncelleme geldiğinde manuel nasıl güncelleyebiliriz?

Arkadaşlar ana bootloader neyi kullanıyorsunuz? Aioboot ve diğerlerini eklemeyi düşünüyorum. Grup2 mi yapmak mantıklı mı? 

Ana bootloader hangisi olacağına karar veremedim sizce en sağlıklı hangisi olur?

Edited by hammer1284

hammer1284, 2 saat önce yazdı:

Hocam @crasadurekısaca köylü arkadaşımızın modifiyesini anlatır mısın? Güncelleme geldiğinde manuel nasıl güncelleyebiliriz?

Arkadaşlar ana bootloader neyi kullanıyorsunuz? Aioboot ve diğerlerini eklemeyi düşünüyorum. Grup2 mi yapmak mantıklı mı? 

Ana bootloader hangisi olacağına karar veremedim sizce en sağlıklı hangisi olur?

@köylü üstadın konu başlığı altında videom mevcut zaten... ilk sayfada da   link var ama link sorunlu sanırım.

https://www.tnctr.com/topic/913541-ventoy-grubfm-grub4dos-multiboot/?do=findComment&comment=2448876

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 15.11.2021 - 11:33 yazdı:

@köylü üstadın konu başlığı altında videom mevcut zaten... ilk sayfada da   link var ama link sorunlu sanırım.

https://www.tnctr.com/topic/913541-ventoy-grubfm-grub4dos-multiboot/?do=findComment&comment=2448876

teşekkür ederim hocam dilinize sağlık.

Edited by hammer1284

• 3 hafta sonra ...

VentoyFM & Grub2FM

Bildiğiniz üzere şu anki mevcut Ventoy sürümü(v1.0.61) sadece flash belleğin 1.partisyonunda yer alan ISO,WIM dosyalarını listeleyebilmektedir. Flash bellek dışındaki diğer sürücülerdeki dosya ve dizinlere ulaşmak şu an için mümkün değil.

ANCAK, Ventoy'un forum sitesinde   isimli kullanıcı Ventoy Multiboot ara yüzü üzerinden diğer disklere ulaşabilmeyi sağlayan bir ISO dosyası paylaşımı yapmış durumda.. Bu ISO dosyasını GERÇEK MAKİNEDE test ederseniz VENTOY File Manager diye bir seçenek gelecektir.

resim1.JPG.fe4f2701e4ea3577faf604d367548e32.JPG

Bu seçenek üzerinden yerel diskinizde yada diğer disklerinizde bulunan (WIM,ISO,EFI..vb) dosyalarınıza ulaşıp çalıştırabilirsiniz. Ventoy un forum sitesinde paylaşılan konu başlığı ve ISO yu indirme linki aşağıdadır.

DIKKAT: ISO dosyasını VMWARE yada VIRTUALBOX üzerinde test etmeyin, sanal sistemlerde çalışmıyor...Gerçek makinede test edin!

Kaynak: 

ISO İndirme Linki

Edited by crasadure
Link güncellemesi
  • Like 8
  • Thanks 1

Ventoy News

• 2021/12/02 --- 1.0.62 release 
  1. VentoyPlugson —— A GUI plugin configurator. 
  2. Add default_file option in theme plugin. 
  3. Add F5 Tools --> Theme Select menu to switch between themes. 
  4. Automatically fix volume abnormal status when do non-destructive install in Windows.
  5. Optimization for FreeBSD boot process.
  6. Optimization for Ventoy2Disk.sh
  7. languages.json update
  • .                      18.1 MB
  •  .                       186 MB
  •  
    .                  
    14.7 MB
  • Like 3
  • Thanks 1

mustafakarasan, 21 dakika önce yazdı:

ventoy plugsonda bende 2 dil çıkıyor türkçe yok.ingilizce ve çince var.köylü üstadın dosya içindeki dosyayı çalıştırıdm

dediğin gibi şuan 2 dil destekli fakat chrome yada edge den çeviri kullanarak sistemi kullanmaya izin veriyor....

• Like 1