Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy Usb Multiboot

34ero
 Share

Recommended Posts

dreaman26, 34 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar grub2 fm nasıl entegre edicez .Legacy de "grubfm.iso" ile çalıştırır heralde ama uefiyi nasıl yapacaz ,Bide "HBCD_PE_x64.iso yu"hem legcy de hemde uefi de boot etmedi bende.Hbcd yi nasıl boot ettircez acaba yardımcı olabilecek varmı.Şimdiden teşekkürler.

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

mademki ventoy ve g2fm birlikte kullacaksanız o zaman bu işi gören mükemmel bir proje sizlere sunulmuş durumda... bu projeyi kullanmanızı tavsiye ederim.. yapımcı @serhat100 üstad her yeniliğini konu altında paylaşıyor...

Edited by crasadure
  • Thanks 1

crasadure, 14 dakika önce yazdı:

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

mademki ventoy ve g2fm birlikte kullacaksanız o zaman bu işi gören mükemmel bir proje sizlere sunulmuş durumda... bu projeyi kullanmanızı tavsiye ederim.. yapımcı @serhat100 üstad her yeniliğini konu altında paylaşıyor...

Tmm Hocam cok teşekkür ederim.fazla bilgisayar başında takılmaya vaktim olmadığı  için genelde sizin anlatımlarınızın olduğu konuları tercih ediyorum.Şuan aio bootu kullanıyorum.ventoyu denemek istiyodum ama gördümki eksikleri var yada ben konuya fazla aşina değilim.Kullanım kolaylığı ve menülerin toplu olması açısından siz hangi multibootu tavsiye edersiniz.

Edited by dreaman26

dreaman26, 4 saat önce yazdı:

Tmm Hocam cok teşekkür ederim.fazla bilgisayar başında takılmaya vaktim olmadığı  için genelde sizin anlatımlarınızın olduğu konuları tercih ediyorum.Şuan aio bootu kullanıyorum.ventoyu denemek istiyodum ama gördümki eksikleri var yada ben konuya fazla aşina değilim.Kullanım kolaylığı ve menülerin toplu olması açısından siz hangi multibootu tavsiye edersiniz.

Multiboot tavsiyesinde bulunamam hepsi birbirinden kıymetli sistemler. Siz ventoy ile G2FM nasıl çalıştırabilirim deyince zaten yapılmışı var diye söyledim. Ama illaki ventoy ile G2FM ı nasıl kullanırım diyorsan o zaman g2fm a ait dosya olan 

Please register to see this content.
  dosyasını Ventoy içine at ve LEGACY ve UEFI  de test et bakalım. Sonucu gör  🙂

• Like 1

Video5-Ventoya AIOBOOT Multibootu Entegre Etme

Custom.cfg Codes:

### Start Ventoy Multiboot
GetHotkey
menuentry "Ventoy Multiboot" --hotkey=${hotkey} {

if [ -n "$pc" ]; then
	GetDiskPartNum
	chainloader (hd${disknum})+1
elif [ -n "$efi" ] -a [ -e /EFI/BOOT/BOOTX64.EFI ]; then
	GetDiskPartNum
	set root=(hd${disknum},msdos2);
	chainloader /EFI/BOOT/Bootx64.efi;
fi
}
### End Ventoy Multiboot

Edited by crasadure
  • Like 3
  • Thanks 2

dreaman26, 15.09.2020 - 23:45 yazdı:

Arkadaşlar grub2 fm nasıl entegre edicez .Legacy de "grubfm.iso" ile çalıştırır heralde ama uefiyi nasıl yapacaz ,Bide "HBCD_PE_x64.iso yu"hem legcy de hemde uefi de boot etmedi bende.Hbcd yi nasıl boot ettircez acaba yardımcı olabilecek varmı.Şimdiden teşekkürler.

G2FM İlgili komutlarını EXFAT/ventoy/ventoy_grub.cfg  dosyasına  yazdıktan sonra Ventoy _v1.0.21 ana ekranındaki F6 :ExMenu  özelliğini kullanarak  LEGACY ve UEFI_x64 için Grub2 Dosya Yöneticisine erişebilirsin.  Kullanacağın dosyaları ilgili yerlere kopyalamayı unutma.  

ventoy_grub.cfg ==> G2FM Çağırma Kodları

menuentry "Grub2 Dosya Yönetici" --class=Grub2 {
    echo 'Grub2 Dosya Yönetici Yukleniyor... '
if [ "$grub_platform" = "pc" ]; then
    if search -n -s -f /grubfm.iso; then
        linux ${prefix}/loadfm
        initrd (hd0,msdos1)/grubfm.iso
    else
         echo "grubfm.iso Bulunamadi ..."
    fi 
fi  
if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
    if search -n -s -f /EFI/BOOT/grubfmx64.efi; then
        chainloader (hd0,msdos2)/EFI/BOOT/grubfmx64.efi    
    else
         echo "grubfmx64.efi Bulunamadi ..."
    fi         
fi
}

Kod yazamam  ve ilgili dosyalar nedir ve nereye konulacak derseniz aşağıdaki linkte örneği mevcut  ilgili disk bölümlerine kopyalamanız yeterli.

Grub4Dos kullanmak isteyenler Ventoy _v1.0.21 ana ekranındaki F4:LocalBoot Menüsünden Grub4Dos seçerek kullanabilir. EXFAT bölümüne eklenecek ilgili dosyalar ve menu .lst örneği  aşağıdaki linktedir.

Edited by ÇILGIN_06
  • Thanks 1

ÇILGIN_06, 26.09.2020 - 21:04 yazdı:

Ventoy  grub.cfg üzerinde  UEFI modunda  iken sistemin 32bit veya 64bit olduğunu gösteren bir kod bulamadım. Grub2 üzerinde o işi ${_SPEC_UEFI_ARCH} komutu yapıyordu.

Yukarıdaki kod Ventoy'e uyarlanabilirmi.

Yukarıdaki tema resimlerinde Bios yazan yere dikkat edin. Uefi de orası Uefi diye yazar legacy de ise bios diye degismektedir

Edited by crasadure

awengers44, 21 dakika önce yazdı:

Ventoy,un efi x86 desteği olmadığı için böyle bir info arayışı gereksiz olur.

evet Ventoy,un efi x86 desteği olmadığını biliyorum.

UEFI modundayken "x64" ve "ia32" yazan Grub2 kodu ${_SPEC_UEFI_ARCH} ventoy'e uyarlanabilirmi diye merak ettim.

Unutulmamalıdır ki merak ilmin hocasıdır. 😀

released this 1 hour ago

1. Add Linux vDisk boot plugin (install linux distro into a vhd/vdi/raw file and boot with Ventoy). 
  2. Change the check policy when Ventoy is running on a partition which is not created by Ventoy2Disk
  3. Add disk signature to Ventoy os parameter structure
  4. Fix bugs in Ventoy2Disk.sh for install Ventoy on NVMe disk
  5. Fix a bug with error message null src bitmap in grub_video_bitmap_create_scaled
  6. Add VTOY_SORT_CASE_SENSITIVE in global control plugin
  7. Optimization for boot Manjaro series distros
  8. New iso support
    • mAid_v2020-09-15_11-40_x86_64_forgetful.iso (Legacy + UEFI)
7.42 MB
37 MB
7.26 MB
  • Like 3
  • Thanks 1

UZUNLAR, 39 dakika önce yazdı:

Ayakkabısının  tekini ayakkabılığa,  diğerini  buzdolabına koyan var mı   ?   :D 

Ventoy   ExFat   ya da NTFS bölümüne  Plugin  dosyaları  ve  ventoy.json   dosyasını  konumlandırmaya son verilmiştir .

Nasıl yani? ntfs birşey konmayacakmı artık?

• TornadoEffect changed the title to Güncelleme Yapabilecek Uygulama