Jump to content

Lokman Hekim

exit

Recommended Posts

LOKMAN HEKÝM

Hazret-i Lokman Allah'ýn veli kullarýndan, güzel konuþan, hikmet sahibi salih bir kiþiydi. Kur'an'da ondan övgüyle bahsedilmektedir. Davud Aleyhisselâm zamanýnda yaþamýþtýr. Siyah renkli bir köle idi. Fakat pek güzel sözleri, geniþ bilgisi ve üstün halleri vardý. Bir sohbet sýrasýnda adamýn biri ona þöyle demiþti:

- Sen bir koyun çobanýyken, insanlar sözlerini neden önemsiyorlar?

- Ben gözümü harama kapadým, dilimi tuttum, az yemekle yetindim, sözümü yerine getirdim, beni ilgilendirmeyen þeylere karýþmadým, sustum.

Hz. Lokman'ýn efendisi, bir koyun kesip en iyi tarafýndan iki parçasýný kendisine getirmesini istemiþ. O da kestiði koyunun dilini ve kalbini kesip getirmiþ. Sonra da bir koyun daha kesip en kötü iki parçasýný atmasýný istemiþ. O da kestiði koyunun dilini ve kalbini koparýp atmýþ. Efendisi bu iþe bir anlam vermeyip sebebini sorunca þöyle demiþ:

- Ýyi olduklarý zaman dilden ve kalpten iyisi yok, kötü olduklarý zaman da onlardan kötüsü yoktur!

- Ýnsanlarýn hangisi daha alimdir? demiþler.

- Ýnsanlarýn bilgisinden yararlanýp kendi bilgisini arttýrandýr, demiþ.

Þu hikmetli sözler ona aittir:

- Dört yerde dört þeyi korumak, iki þeyi unutmamak, iki þeyi de unutmak gerekir. Korunacak þeyler: Namazda gönül, halk içinde dil, yemekte boðaz, el evinde göz. Unutulmayacak þeyler, Allah'ýn büyüklüðü ve ölümdür. Unutulmasý gerekenler de, birine ettiðin iyilik ve sana yapýlan kötülüktür.

Hz. Lokman bir gün Davud Aleyhisselâm'a uðradýðýnda, onun demirden halkalar yapýp birbirine geçirdiðini görmüþ. Bunun ne olduðunu merak edip sormak istemiþse de, konuþmak yerine susup sabretmiþ. Biraz sonra Davud Aleyhisselâm demir zýrhýný tamamlayýp üstüne giyince iþin aslý anlaþýlmýþ. Hz. Davud ona dönerek:

- Bu elbise savaþta darbelere engeldir, deyince Hz. Lokman da:

- Sabretmek güzel þeydir, üzüntüyü giderir, demiþ.

Allah Razý Olsun Mübarek Abim..

Lokman Hekin Hazretleri Tarsus ve Adana Dolaylarýnda Yaþamýþtýr..

Hatta Adana'daki Taþköprü'den Geçerken,

'Ölümsüzlük(!)' Ýksirini Seyhan Nehri'ne Düþürdüðü Rivayet Edilir..

Allah (c.c), Himmetine Nail Eylesin..#

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...