Jump to content

Çocukluğumda Başımdan Geçen Film Gibi Olay...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar baktım forum bilgilenmekten çok farklı amaçlarla kullanılıyor. Dedim çocukluğumda yaşadığım bir olayı anlatayım. Başka ilginç şeyler yaşayanlar varsa paylaşalım. 

2,5 - 3 arası bir yaştayım. Ailem o zamanlar yüksek girişli 3 katlı bir binada kiracılar. Bugünkü binaların yüksekliklerine göre 4. kat civarlarında. 3. katta bizimkiler oturuyor, alt katta artık bıktırmış olan ev sahibi oturuyor. En alt katta da aile dostumuz olan bir başka aile oturuyor. Herneyse ilginç şeyler burdan itibaren başlıyor. Ev sahibi durup dururken, akşam ezanından sonra aklına bahçeye çiçek dikme fikri geliyor. O zamanlar binaların alt kısımları ağır betonla kaplı. Herneyse diyorki, bugün betonu kırayım, yarın da kırdığım yere çiçekleri ekerim diyor. O gün gece saatlerine kadar betonu yuvarlak şekilde kırıyor. O şekilde bırakıp evine gidiyor. Ertesi gün, bizim evde misafirler var. Bayağı çoluk çocuk kalabalık, tam bir curcuna var. O arada annem minderler havalansın diye balkonun çamaşır iplerinin olduğu kısma diziyor. Ben de çocuklarla oyun oynarken uçağa biniyorum diye minderlere tırmanıyorum. Mindere oturmamla aşağı uçmam bir oluyor. Oturur şekilde 3. kattan aşağı doğru düşüyorum. Hızla düşerken 1. kattaki kiracının antenine çarpıp hem takla atıyorum hem de düşüş hızım yavaşlıyor. Antene çarpıp kafa üstü bir gün önce ev sahibinin kazdığı çukurun içine saplanıyorum. Betonun çok hafif bir kısmı kafamın sol kısmını sıyırıyor. Kafamın sol tarafındaki saçların bir kısmı betona sürtüp yapışmış kalmış. O zamandan bu yana sol kısım sağ kısıma göre daha yavaş uzuyor. Tabikii ben orada kafa üstü saplanmış halde kafa göz kanlar içerisinde bayılıp kalıyorum. O sırada da 1. kattaki kiracının antenine çarptığım için televizyonları bozuluyor. Abla Allah Allah ne oldu durup dururken deyip antene bakmaya çıkıyor. Bir bakıyor ben kafaüstü saplanmış şekilde kanlar içinde baygın duruyorum. Hemen koşup kucaklıyor. Alıp bizim eve çıkıyor. Bizim evde hala kimsenin haberi yok. Kapıyı annem bir açıyor, ben komşunun kucağında kanlar içerisindeyim. O şokla biraz önce evdeydi ne ara dışarı çıktı falan diyor. Hemen olayı anlıyorlar. Hastahaneye götürüyorlar. 1 gün boyunca müşahade altında tutuyorlar. Ardından ağlama, kusma v.s olunca eve gönderiyorlar. 

Şu yaşıma kadar çocukluk arkadaşlarımdan birisi 3 kez taşla kafamı yardı. 1 kez 10 kişiden sağlam dayak yedim. Adamların canları sıkılmış. O sıralar 14-15 yaşlarındayım. Can Sıkıntısıyla adam dövelim dediklerinde karşılarına ben çıkmışım :) Yanımdaki arkadaş hemen sıvışıp kaçtı. Bende hayatım da kavgadan hiç kaçmadım. Onlar bana dalınca arada yumruk salladım. Bir güzel dövdüler. Sonra da canları sıkılınca bıraktılar. Ben toparlanıp giderken, içlerinden birisi geldi. Kardeş kusura bakma birisine benzettik dedi. Bende ne kusuru kardeş yarında ben sizi birine benzetirim ödeşiriz falan dedim. Ondan birkaç yıl sonra bisikletle eski mahalleme gittim. Orada arkadaşlarımla konuşurken mahalleye yeni taşınmış aptalın teki ileri geri konuşmaya başladı. Sonra benim kollar bisiklet direksiyonundayken tekme attı. Bende bisikleti denge ayağını indirene kadar belindeki demir tokalı kayışı çıkarmış. Ben bisikleti halledip toparlanana kadar demir kısmı kafama vurdu. Kafatasımdan kanlar boşalmaya başladı. Birde aşırı sinirlendiğim için kendimi kaybedip adama ağır daldım. Yumruk ata ata çenesi açılmış. Kavga sırasında bayağı iri birisi geldi beni omzumdan tuttu. Tam sağlam yerleştirmeye kalktı. Muhtemelen kafa, göz, üzerim kanlar içinde görünce vurmadı. Ayırdılar. Oradan bisiklete binip 10-20 dk eve kadar gittim. Tam eve girdim koridorda başım döndü. Oraya oturdum. Hemen bizimkiler ne oldu falan derken hastahaneye gittik. 8-10 dikiş falan atıldı. Demirle vurunca kafatasımda biraz çatlak ve kırık oluşmuş. Onda da birşey olmadı. 1 Yıl sonra falan köye gittim. Teyzem harman yerinde eşeğe bindirdi. Önde kendisi tutuyordu. Harman yerinden köye doğru ufak bir rampa var. Rampa da eşşek aniden hızlanınca ben takla atıp kafaüstü taşlı bir yere çakıldım. Yine kanlar içinde kaldım. Yine kafatasımda sıkıntılar oldu. :) 

Uzun lafın kısası öldürmeyen Allah öldürmüyor. Hayatım boyunca çok kavga ettim. Bazen bugüne kadar nasıl hayatta kaldım hayret ediyorum. Şükür çok bir hasarım yok. Ya da yaşlanınca ortaya çıkacak. Sizlerinde bu tip yaşadığı şeyler varsa paylaşın. Okuyalım...

• Like 3
  • Confused 1

avis, 6 saat önce yazdı:

çok fazla kafaya darbe alanların erken yaşta katarakt olma ihtimali var diye duymuştum.

yok öyle ir şey etyoloji net değil hala (Mesela köpekler doğuştan diabetiktir- şeker yemeşleri doğalarına aykırıdır-verirseniz yerler  ve katarakt olurlar-etçil hhayvan zaten) be çok basit ameliyay artık-isteyene ghözlüüğümnüm numarasında lens takıuorlar: gözdki nuöara ilerlemesi durduysa:

Göz çizme ameliyatların baştan baştan beri sevmemniştim, defalarca teknoloi değşti çiz me ameliyatında (ilk zamalardaki ameliyatlarda görmezi gei dönüş olmayacak şekilde bozulan motosiklet arkadaşşım bar)

(tesbiti de gözü camla yaralanan birin,m görmesimim durmasıyla keşfedildi

Göz doktoru değilim-meraklıyım viraz.

Siz hiç : lens takan, gözünü çizdiren göz doktoru gördünüzmü: bnim grdüklerin çoğu normal gözlüklü

Katarakt sıtrasında konulan numaralı mercek⌐ aklıöa yatkın : bifokal yani hem yakın hem zak görme için lns bile takıyorlar-

Ben miyopum

genç yaşta sade miyop polanlar hiğermetrop olmazlar diye biliyorum ki yok

gözlük yokken 5 cm de saati görebiliyorum: (yakın görme bozukluğu genelde hipermetrop oluyot çoğumluk, pazarlarda satılan da sanıyorum yakı gözlüğü.

• Thanks 1

İnsanın en sağlam yeri kafasıdır. Bunun şahidiyim çünkü.Üniversiteyi olaylı 70 li yıllarda Ankara da okudum. Fakültenin bahçesindeki bir kavgada birinin 10 luk inşaat demiriyle başka birinin kafasına iki eliyle ve var gücüyle defalarca vurduğunu gördüm.Demir yay gibi büküldü.Kafasına vurulan yere düştü ama sonra yerden kalkıp koşarak uzaklaştı. Kafatasımızın kemikleri süngersi yapıya sahip olup darbe emici özelliği vardır.Çünkü en değerli organımız olan beynimizi korumakla görevlidir kafatası kemikleri. Çok şiddetli darbe almadıkça kolay kolay bir şey olmaz.En fazla kafa derisinin altında ödem oluşur.

Herkese darbesiz sağlıklı günler.

• Thanks 1

Evet kafatası ve insan beyni ilginç. Ben beyne alınan bir iki darbeyle insan ölür diye düşünürdüm. Suriye de yıllar önce çekilmiş bir görüntü de hayretler içerisinde kalmıştım. Bir ak47 ye kasatura takılmış şekilde adamın kafatasına 13-14 kez sapladı. Beynine kadar girip içeri de çevirmesine rağmen adam hala yaşıyordu. İnsan beyni ve psikolojisine meraklı biriyim...

Edited by deli_petro06

efe34, 13 saat önce yazdı:

yok öyle ir şey etyoloji net değil hala (Mesela köpekler doğuştan diabetiktir- şeker yemeşleri doğalarına aykırıdır-verirseniz yerler  ve katarakt olurlar-etçil hhayvan zaten) be çok basit ameliyay artık-isteyene ghözlüüğümnüm numarasında lens takıuorlar: gözdki nuöara ilerlemesi durduysa:

Göz çizme ameliyatların baştan baştan beri sevmemniştim, defalarca teknoloi değşti çiz me ameliyatında (ilk zamalardaki ameliyatlarda görmezi gei dönüş olmayacak şekilde bozulan motosiklet arkadaşşım bar)

(tesbiti de gözü camla yaralanan birin,m görmesimim durmasıyla keşfedildi

Göz doktoru değilim-meraklıyım viraz.

Siz hiç : lens takan, gözünü çizdiren göz doktoru gördünüzmü: bnim grdüklerin çoğu normal gözlüklü

Katarakt sıtrasında konulan numaralı mercek⌐ aklıöa yatkın : bifokal yani hem yakın hem zak görme için lns bile takıyorlar-

Ben miyopum

genç yaşta sade miyop polanlar hiğermetrop olmazlar diye biliyorum ki yok

gözlük yokken 5 cm de saati görebiliyorum: (yakın görme bozukluğu genelde hipermetrop oluyot çoğumluk, pazarlarda satılan da sanıyorum yakı gözlüğü.

haklısınız bende kesin bilgi demedim zaten ama kafa travmalarının ileri yaşlaerde katarakt ve parkinsom a sebeb oldugu tezi vardır.

Edited by avis

avis, Bir saat önce yazdı:

haklısınız bende kesin bilgi demedim zaten ama kafa travmalarının ileri yaşlaerde katarakt ve parkinsom a sebeb oldugu tezi vardır.

Tez olmaz bu konularda literatür gerekir PubMed den-saygın bir dergide yazılmış sonrada nöroloji veya beyincerrahisi textbooklarına geçmiş bilgi olması lazım

Literattür bulun tama derim aksini isoat saatler seüre

Yukarda yazmış arkadaş evet kafatası aşırı sağlamdır

ama 5. kattan düşüp bir şey olmayan vardır, yada 2 basamak merdivenden düşüp, ölen ya da sakat kalan.

Bir yakınım yeşil ışıkta geçerken yaya geçidinden geri geri gelen bir araç çarptı, beyin zarının (Dura-Mater) aLTINDA 1.5 2 CM LİK  bir kanama oldu, Ameliyat olmasına gerek kalmadı ama- epilepsi yani sara kalıcı oldu 15 yıldır epilepsi ilacı kullanıyor, ona ramen nöbetler geçiriyor ve işin ilginci huy değişti, zarın üzerindeki kanamalar, erken müdahale ediirse yani farkedilip ameliyat edilirse kurtulurlar sekel de kalmaz

• Like 1

• 9 ay sonra...