Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 7 Hakkındaki Herşey Bu Başlıkta

Bultar
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar

Malumunuz M$ ın yeni işletim sistemi Windows 7 hakkındaki yaşadığınız sıkıntılar gözlemlediğiniz yenilikler. Programlarda yaşadığınız sıkıntılar, kurulum süreci vsvs hakkındaki izlenimlerinizi burada paylaşalım..

Ben başlıyayım.

x64 Windows 7 Beta Build 7000 Kurdum. Donanım kurulumlarında hiç sıkıntı yaşamadım. USB Webcam gibi yazıcı gibi yada Fingerprint sensor gibi donanımları hatasız bir şekilde kurdu. (Vista driverlarıyla kurabildim.). Kurulum yaklaşık 16 dakika sürdü T7700 ve 4 GB ram ile.

İlk izlenim :

Görsellik şahane hibernate modundan pc nin açılması sadece birkaç sn. Resource Monitor de son derece ayrıntılandırılmış. Onun dışında UAC nin yönetimi kesinlikle çok çok daha iyi. Ağ Yönetimide hoşuma gitti Vistadaki gibi uğraştırmıyorsunuz bişeyleri paylaşmak için. Taskbar biraz ilginç. Çalışan programlarının duruşunu "Always Combine" olarak ayarladığınızda özellikle anlık konusmalarda ileti alıp almadığınızı anlamıyorsunuz bile. Yani öncekiler gibi insanın gözünüze bak diye sokmuyor. O sırada başka şeylerle meşgulseniz görmüyorsunuz bile :) . Action Center olayıda güzel. Neyin uyarılıp neyin uyarılmayacağı çok basitçe ayarlanabiliyor. Firewall muazzam derecede geliştirilmiş. Neredeyse Tüm protokolleri düzenlemenize ve nasıl davranması gerektiğine (ınbound outbound rules) karar verebiliyorsunuz. Hemde bunları her durum için ( private - domain - public ) ayrı ayrı tanımlayabiliyorsunuz. Üstüne henüz ne işe yaradığını çözemediğim büyük olasılıkla domain ortamları için olan fazla gelişmiş ayarlarda mevcut. Kurcalamaya devam ettiğim sürecede bu post'u güncelleyeceğim.

Kurduğum programlar, oyunlar : Winamp, Firefox, Klite Codec pack, Bs Player, mkv merge, IDM ve NOD32, MSN ve Winrar

Winrar 3.72 - WinRAR x64 (64 bit) 3.90 beta 1 - 7z465 x64 - Winamp 5.541.2189 - Eset Nod 32 V3 - V4 (x64) - Eset Smart Security V4 (x64) - Internet Download Manager 5.16 Buildleri ve 5.17 Build 2 - BsPlayer Pro 2.35.985 - KLite Codec Pack - 4.17 (?) -4.7 - 4.8 - VLC - MKV Merge - Gordian Knot Pack - UltraISO.Premium.Edition.v9.2.0.2536 - Daemon Tools 4.30.4.0027 - Autocad 2009 x64 - Solidworks 2009 x64 - Ansys 11 x64 - Nero 8 - Office 2007 + SP1 - Mozilla Firefox 3.0.10 - Adobe Reader - Adobe Master Collection CS4 ( kurduklarım flash - dw - photoshop - Premiere ve beraberindekiler) - Foxit Reader - Logitech Setpoint - Authentec Fingerprint - Damn NFO Viewer - CCleaner 2.16 2.17 - Toshiba Bluetooth Stack Driver - Windows Live messenger 14.0.8064.206 - Whereisit - HamachiSetup-1.0.3.0-tr - Nokia PC Suite - Hashtab (x64) - TeamViewer 3 ve 4 - utorrent - WinDjView-1.0.1 -

Oyunlar :

PES 2009

Warcraft 3

World of Warcraft

Deneyipte Kuramadıklarım : Acronis True Image Home 2009 - Daemon Tools

Kurarken Mavi Ekran Aldığım : Acronis True Image Home 11 -- Onun sayesinde memory dup olayının gayet hızlandığını söyleyebilirim :) --

Güncelleme 1 : Startup Recovery olayı gayet iyi çalışıyor. Sistemi 6 7 kere göçerttikten sonra hala çalışabilmeside cabası :) -birde beta..

Güncelleme 2 : Eski sürücüleri kullanan (özellikle sanal sürücü ve CD yazma ile alakalı programlar Clone CD Daemon Tools gibi) Programların neredeyse tamamı Windows 7'ı göçertiyor. Kullanacak olanlar uzak dursunlar diyebilirim

Güncelleme 3 : Sanal Sürücü için Ultra ISO kullanıyorum. Gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca Catia V6 R2009 da x64 de sistemde sorunsuz şekilde çalışmakta.

Güncelleme 4 : BSPlayer da video görüntülenemiyor. Yeni tema ile bir uyumsuzluk mevcut. Temayı kapatıp klasik görünüme geçince BS Playerda normal bir şekilde çalışıyor. Tema ile çalışması için yapmanız gerekenler BS playerı acın Ctrl + P yi basın Görüntüye tıklayın. Görüntü Hareketlendirmesi kartına geçip Hareketlendirme Modunu aşağıdakilerden biri yapın:

* Dahili hareketlendirici DirectDraw yüzeyi

* Üstyüzey karıştırıcı

* EVR ( Gelişmiş Görüntü hareketlendirici).

Artık videoları sıkıntısızca izleyebilirsiniz.

Güncelleme 5 : Bu küçük bir tavsiye. Fazla alışmamaya bakın Windows 7'a. Kesinlikle bağımlılık yapıcı. Yeni görünüme ve özelliklere alıştıktan sonra eskiye donmek işkence gibi gelebilir. Şöyle söylebilirimki artık XP veya Vista kurulu makinenin başını oturdummu kesinlikle hiç zevk almıyorum.

Güncelleme 6 : 7048 den 7068 e upgrade ettim. Sanırım 1.5 saatten fazla sürdü. 0 dan kursam 15 dk sürecekti. Bunu yapacaklara tavsiyem uyurken bıraksınlar pc lerini... Çok bariz fark olarak login sayfasına yenilik gelmiş. Birde önceki sürümde masaüstümdeki bazı exe lerin sahipleri yoktu. Hiç bir türlüde owner lık alamıyordum. Her denememde access denied mesajı veriyordu. Yeni sürümde böyle bir sorun şimdilik gözükmüyor. Sanırım bu sürümü RC çıkana kadar kullanacağım.

Güncelleme 7 : Solidworks, Autocad 2009 ve AnSYS de sorunsuz çalışıyor.(Tümü 64 bit) Bunları kurarken başıma gelen en büyük sıkıntı AnSYS in cracki ile ilgili oldu. License Server'ı Service olarak başlatmaya denediğimde Servis başarılı olarak birtürlü başlatılamıyor. Her ne kadar bu sıkıntının Windows 7 tabanlı olduğunu düşünmesemde sıkıntı sıkıntıdır ve bilgilendirmekte fayda var.

Güncelleme 8 : (15.04.2009) Bugün 7068 den 7077 ye update ettim. Yaklaşık 2 saat sürdü(60gb program vs yüklü). Gözle görülür değişiklikleri zaten arkadaşlar yazmışlar. Birde ilginç birşey yaşadım. Upgrade ettikten sonra aktivasyon için uğraştığımda hata verdi. 7048 den 7068e upgrade ederken böyle birşey yaşamamıştım ( 80072EFD hatası) Eset Smart Security nasıl yapmış bilmiyorum ama bir şekilde engelliyormuş bu aktivasyon işlemini. Silip aktive ettikten sonra tekrar kurdum. Onun dışında herşey kusursuz. Kullandığım programlar vs vs herşey çalışıyor.

Güncelleme 9 : (16.04.2009) Bugün başıma gene ilginç sayılabilecek birşey geldi. Arkadaşlarım ağdan benim bilgisayarımdaki dosyaları kendi bilgisayarına kopyalarken bilgisayar donuyordu. Sorunun 7077 sürümündenmi yoksa Microsoft Update den gelen Atheros Ethernet kartı sürücülerindenmi (2.4.7.17 sürücüleri) kaynaklandığını ararken cevabı bulmam pekde uzun sürmedi. Yanlız ilginç olan driverları sildiğim halde (system32/drivers klasoru) hala anı driverları yüklemesi idi. Birazdaha araştırınca sürücülerin kopyalarının winsxs klasöründe bulunduğunu keşfettim. Oradaki sürücüleri tekrardan kullanıyordu. Tabi onlarıda silmek biraz eziyet oldu. Çünkü dosyanın sahibi ya SYSTEM idi yada TrustedInstaller dı. Her dosyanın tek tek ownerlığını alıp sildikten sonra eski driverlarla kurabildim. Şu an için bir sorun yok.

Güncelleme 10 : (03.05.2009) 7100 x64 versiyonu 0 dan kurdum. 7048 7077 ye kadar upgradeler ile geldim. Gerçek RC yi 0 dan kurup görmek gerekir diye düşündüm. İlk dikkatimi çeken bugüne kadar kurarken görmediği donanımları özellikle ethernet kartımın Windows 7 ile kurulmuş gelmesiydi. Ondan sonra 64 bit Türkçe paketini kurdum. Herşey güzel gidiyor şimdilik benim için. Herkesin denemesi lazım bence. Birde performans ile ilgili bence kesinlikle Vistadan daha iyi. Özellikle kendi gözlemlerimden yola çıktığımda ağ performansının ve paylaşımın çok daha kolay ve iyi olduğunu söyleyebilirim. Tabiki genel bir değerlendirme yapmak için erken. Neticesinde kıyasladığımız sürüm RC sürümü diğer yanda ise SP1 + onlarca güncelleştirmesi olan bir işletim sistemi..

Güncelleme 11 : (03.05.2009) Parmak izi sürücülerini kurmuştum ( Authentec AES1610 ) ama hiç denemek nasip olmamıştı. Şu an itibariyle yazılımınıda kurdum ve parmak iziyle sıkıntısızca login olabiliyorum.

Windows 7 da Sürücü ve Klasör Paylaşımları :

Arkadaşlar paylaşım gayet basit. Herhangi bir şekilde Firewall engellemediği sürece klasor ve dosyaları paylaşmak cok kolay. Sürücü paylaşımı yukarıda verilmiş. Klasor paylaşımınıda ben vereyim.

Klasöre sağtık - Share With - Specifik People ı seçiyoruz. Alttaki ekran karşımıza geliyor. Üstteki yere Everyone yazıp Add butonuna tıklıyoruz. Daha sonra alttanda gerekli izinleri ayarlayıp share dediğimizde işlem tamamdır :(

post-106-1240190088_thumb.jpg

Bir önemli noktada ağ konumuzunu ayarlamanız. Home veya Work network seçmelisiniz. Aksi halde paylaşım klasörleri hiçbir şekilde gözükmeyecektir.

post-106-1240190825_thumb.jpg

Gene Network And Sharing centerdaki Advanced Sharing Settingse girdiğinizde Ayarlar şu şekil olmalı (hiç değilse bende böyle ve XP ve Vistalar sorunsuzca görüp dosya alabiliyorlar.)

* Turn on discovery Network

* Turn on File and Printer Sharing

* Turn on sharing so anyone with network adress...

* Use 128bit...(recommended)

* Turn off password protected sharing.

• Replies 862
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nerelerden istiyorsun screen ?

Bu arada eski sürücüleri kullanan (özellikle sanal sürücü ve CD yazma ile alakalı programlar Clone CD Daemon Tools gibi) Programların neredeyse tamamı Windows 7'ı göçertiyor.

Nerelerden istiyorsun screen ?

Bu arada eski sürücüleri kullanan (özellikle sanal sürücü ve CD yazma ile alakalı programlar Clone CD Daemon Tools gibi) Programların neredeyse tamamı Windows 7'ı göçertiyor.

Genel görüntü. Windows 7'ın hoşuna giden özellikleri felan fistan...

Media player 12 divx videoları çözücü yüklemeden açıyor ama alt yazılar çözücü yüklediğim halde klasikte bile çıkmıyor. VLC player zaten windowstan bağımsız çalıştığı için görüntülerdede alt yazıdada hiçbir sorun yaşamıyor, türkçede bir program, anlaşılan VLC playera terfi etme zamanı gelmiş :)

Ashampoo Burning Studio da sorun gözükmüyor.

Protable Dream weaver ve bultar'ın dediği gibi daemon tools çalışmıyor.

94115231vg8.jpg

Resimde gördüğünüz gibi arka plan resmini bir tıkla yada otomatik zaman aralıklarında değiştiriyor.

Edited by akMurat

Windows 7'yi biraz önce denedim.Vista driver'ları uymadı...beni delirtti...kendi kafasına göre birşeyler yapıyor.Benim bilgisayarla mı geçinemedi bilmiyorum.Ama tam bir başbelasıydı....XP'nin gözünü seveyim.XP'den şaşmamak lazım vesselam.... :)

Windows 7'yi biraz önce denedim.Vista driver'ları uymadı...beni delirtti...kendi kafasına göre birşeyler yapıyor.Benim bilgisayarla mı geçinemedi bilmiyorum.Ama tam bir başbelasıydı....XP'nin gözünü seveyim.XP'den şaşmamak lazım vesselam.... :D

Walla ben hiç bişi yüklemedim, monitoru saymazsak :) Sürücüleri bile güncellemediğim halde performanstada en ufak sorun yok.

Kolaylık Olsun Diye Eskiden Açtığım Konudaki Yazımı Güncelleyerek Buraya Koyuyorum

S. S. S. (Sıkça Sorula(cak)n Sorular)

S: UAC'yi Nasıl Kapatıcam?

C: Sırayla Control Panel>User Accounts>Change User Account Settings e Gelin ve Oradaki Seviyeyi Never Notify'e Getirin ve Bilgisayarı Yeniden Başlatın

S: Türkçesi Ne Zaman Çıkar? Türkçe Yaması Var Mı?

C: Türkçesi Nihai Sürüm Çıkana Dek CIKMAYACAK! Türkçe Yaması Nihai Sürme Kadar OLMAZ OLAMAZ! Çünkü, İlk Önce Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca Gibi Dillere Çıkması Gerekir.

S: Sürücüleri (Driver) Nasıl Kurucam?

C: Öncelikle Sürücülerin En Son Sürümlerini Tercih Edin Artık Bilgisayar Şirketleri Windows 7'yi Tanıdı ve Onun İçin Sürücüler Yapmaya Başladılar bkz. Nvidia

S: Kullandığım Programlarımda Uyum Sorunları Yaşar mıyım?

C: Kullandığınız Programların En Son Sürümlerini (Beta Bile Olsa) Kurmanızı Tavsiye Ederim

S: Günlük Kullanımda Sorun Yaşar mıyım?

C: Nadiren Yaşayabilirsiniz. Sonuçta Beta Bu.

S: Vista ve XP ye Göre Kıyaslarsak Performansı Nasıl?

C: Gayet İyi. Beta Olmasına Rağmen İkisinden Daha Hızlı

S: Vista'ya Benziyor

C: E Tabi Benzeyecek.

S: Nihai (Final) Sürümünü Beklemek Daha İyi

C: Bence Değil. Çünkü Eğer Hiç Kullanmazsanız Bu Sürümleri Nihai Sürüm Çıktığında Kullanım Sorunları Yaşamanız Doğaldır. Şu anda XP den Vista ya Geçenlerin Bir Kısmı Bu Sorunu Yaşıyor. Ayrıca Nihai Sürüm Çıkmadan Önce Bildirebileceğiniz Açıklar (Bug) ve Önerilerinizle Nihai Sürümün Daha İyi Olmasına Yardımcı Olabilirsiniz.

S: Ya Bu Balık Nereden Geldi?

C: O Balık Siyam Balığıdır (Rumble Fish) Nam-ı Diğer "Beta" Balığı

S: Hızlı Başlat Yok :S

C: Evet Yok ama Programlarını Başlat Çubuğuna (Taskbar) Sabitlersen (Pin/Unpin) Bir Sorununuz Kalmaz

S: Nerde Bu "Masaüstünü Göster"? Bana Çok Lazım Oluyor O. Onu da mı Sabitleyeceğim?

C: Hayır. Microsoft Bunu Unutmamış ama Yerini Değiştirmiş. Başlat Çubuğunun En Sağında (Saatin Sağı) Bir Tuş Var O da "Masaüstünü Göster (Show Desktop)"

S: Başlat Çubuğunu Kullanışsız

C: Bazen İnsanı Sinir Edebilir ama Alışırsınız

S: Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

C: Aşağı Yukarı Vista ile Aynıdır ama Vista'nın Kaldıramağı (Kılpayı) Bilgisayarlarda Çalışır. Netbooklarda (ASUS EEE PC vb.) performansı hiçte gözardı edilecek gibi değil.

S: Oyunlarda Durum Nasıl?

C: Valla Windows 7'nin Oyunları Bildiğim Vista Oyunları İşte ama XP'deki o İnternet Oyunları'da Gelmiş. Şu Anda "Pro Evolution Soccer 2009" Oyunu Var ve Gayet İyi Çalışıyor

S: Daemon TOOLS Çalışmıyor Ne Yapacağız?

C: UltraISO Programını Kullanın DT'nin Yerini Tutuyor Bence

S: Aero Temasında Bir Farklılık Var Mı? Varsa Nelerdir?

C: Evet. Aero Temasıyla Pekiştirilmiş Üç Yeni Özelliğimiz Var. "Aero Peek", "Aero Snap", "Aero Shake"

S: Aero Peek Nedir?

C: Saatin Yanındaki "Masaüstünü Göster (Show Desktop)" Tuşuna Fare (Mouse) ile Üzerine Gelip Beklerseniz Açık Pencerelerin Saydamlaştığını ve Masaüstünün Nasıl Göründüğüne Bakabilirsiniz.

S: Aero Snap Nedir?

C: Pencereleri Fare ile Sağ veya Sol Kenarlarına Taşırsanız Sağ veya Sol Hizada Pencerenin Yarısını Kaplayacak Şekilde Şekillenir. Özellikle İki Pencereyi Karşılaştırken Kullanılıyor. Eğer Üst Kenara Taşırsanız Erkanı Kaplar (Maximize).

S: Aero Shake Nedir?

C: Bir Sürü Pencere Açık Diyelim. Ama Siz Sadece Tek Bir Pencere İle Uğraşacaksanız O Pencereyi Sağdan Sola, Yukarıdan Aşağıya Doğru (Çapraz da Olur :D ) Sallarsanız Diğer Bütün Pencereler Simge Durumuna Küçülür (Minimize). Tekrar Aynı Hareketi Yaparsanız Diğer Pencereler Eski Haline Döner.

S: Ya Ben Bu WLM (Windows Live Messenger) 2009 (14) un Başlat Çubuğunda Durmasını İstemiyorum Eksisi Gibi (Saatin Yanında (System Tray)) Olmasını İstiyorum Ne Yapabilirim?

C: WLM yi (X:\Program Files\Windows Live\Messenger\msnmsgr.exe) "Windows Vista" Uyumluluk Modu ile Çalıştırmanız Yeterli Olacaktır.

Edited by solyma

Nihayet indirdim denedim.

Sahte mahte değil.

PC'min özellikleri biraz kötü fakat denemek istedim.

Celeron 2.26 Ghz işlemci.

512 MB Ram

128 MB Fx5200 ekran kartı.

Fx5200 aeroda yetersiz olduğu için basic temayla çalışıyorum.

Hız anlamında:

Kesinlikle Vista'dan hızlı diyebilirim.

Kurulum süresi ortalama 45 dk.Vista'nın yarısı sürede.

Görev yöneticide yediği ram 260 MB civarı (Vista 460 yiyordu)

Şu anda firefox açık,ve ram tüketimi olarak 336 MB gösteriyor Görev Yönetici.

Açılış süresi 40 sn filan,Vista 2 dk.da zor açılıyordu.

Açılış ekranı süper.Keyifli bir animasyon var.

Hatta hızı XP'yi aratmıyor diyebilirim.

Fakat ekran kartım düşük olduğundan aero açınca performans yerlerde.

Yeni özellikler:

Özellikler güzel.Fakat alışmak için zaman lazım.4 senelik xp kullanıcısıyım.Vista da kullanmış olmama rağmen Win7 biraz garip geldi.Fakat alışırsam süper olacağı kesin.

Görev çubuğu mükemmel dizayn edilmiş.

Masaüstünü gösteri bir saat aradım.Meğersem görev çubuğunun en sağındaymış :) Ben de o ne orada diyorum ekran görüntülerine bakınca.

IE8 Beta 2 IE7'ye göre çok iyi,fakat Firefox kurunca IE'nin bir kez daha kaplumbağadan farksız olduğunu anladım.

WMP12 güzel,fakat alışmak gerek.Ama görünümü daha iyi olabilirdi.Pek beğenmedim.

DX11 oyun severler için ideal.(Fx5200'le olmaz tabii :) )

Yeni UAC çok daha iyi.Fakat sevmediğimden kapattım yine.

Arkaplanı Slayt şov yapabilmek güzel.Sıkılmıyorsunuz,arkaplan değiştirmek için uğraşmıyorsunuz.

Çözüm merkezi eklemişler yeni.O da güzel.

PowerShell v2,yeni cmd ekranımız olacak gibi.

Uyumluluğu :

Pek fazla şey denemedim,fakat çalıştıramadığım yazılım/sürücü olmadı.

Vista'yı bırakın XP sürücüleri bile uyumlu.USB modem sürücüm XP için,fakat şu anda size Win7'den yazabiliyorum.

Ekran kartı sürücümü görmedi,Vista sürümünü yükleyince tanıdı.

Ses kartımı önce tanımadı,tam sürücü yükleyeyim dedim,o arada Windows'tan ses geldiğin duydum :)

Vista altyapısında olduğundan birçok Vista uygulaması çalışacaktır tahminimce.

Hiç mi eksiği yoktur?

Tabii ki var.

Birtakım GUI eksikleri var.Menüler düzgün görüntülenemeyebiliyor art arda tema değiştirince.

Bir de garip bir şey var.3 tane güncelleme yaptı hemen.

Fakat ilginçtir,altta güncellemeler yüklendi diyor.Tam o sırada windows güncellemelerine baktım,hiç güncelleme yok diyor.Pencereyi yeniledim aynı.

Daha da ilginci,serial girmeden kurdum,aktivasyon crack yapmadım,kendi otomatikman güncelleme yaptı :D

Buyrun 17 adet ekran görüntüsü,doya doya bakın :)

Yeni Paint,Başlat vb.

59627946qq7.jpg

Windows sürümü

30487608og8.jpg

Arkaplan slayt şov

45519165sc6.jpg

Sİstem Özellikleri.

77146854jt1.jpg

Aero Snap

34228054fv5.jpg

Yeni UAC

55704217ta1.jpg

IE8

70626237oq4.jpg

Ağ ve Görev çubuğu

31611033rz7.jpg

Güncelleme de yapıyor :)

70531340ls7.jpg

Çözüm merkezi

10ff8.jpg

Media Player ufaltılmış hali

11ma3.jpg

Windows özelliklerini aç/kapat

12ew6.jpg

Sİstem kurtarma diski de oluşturuyor meret.

13xj1.jpg

Explorer

14lh5.jpg

Tema seçiminde zengin renk seçenekleri var.

15ql3.jpg

PowerShell

16gg0.jpg

DirectX

17rx1.jpg

Bultar : Oradaki iletini buraya taşıdım. :)

Teşekkürler.Ben de düzenledim biraz.

Edited by morning

S: Başlat Çubuğunu Kullanışsız

C: Bazen İnsanı Sinir Edebilir ama Alışırsınız

Bizim millet alışmayı sevmez ama sanki benim için dizayn edilmiş, bence harika, ben önceden alışmışım buna ;)

Performans konusunda kesilikle vistadan da xp den de kat kat iyi benim gözlemlerime göre.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...