Jump to content

Windows Lisans Aklımdaki Sorular

izzet74
 Share

Recommended Posts

selam arkadaslar 

aklımda lisans ile alakalı  bazı sorular var .

1.   devlet kurumunda oem lisanslı ilgisayar kullanıyorum . bunlar imaj seklinde bize veriliyor ve sayısız bilgisayara aynı imajı kullanıyoruz. oem lisans sadece o kasada kullanılabiliyorsa imajla türkiye genelinde sayısız bilgisayarda nasıl calısıyor.

2. windows home wi 7den , win 7 pro yukseltince aynı lisans kullanılabilirmi , yada win 7  home den win10 pro ya aynı lisans gecerli olurmu , olmaz ise neden olmaz ve ne yapmak lazım

bilgisizligimi maruz görün siz hocalarımdan ögrenmek istiyorum

izzet74, 7 dakika önce yazdı:

selam arkadaslar 

aklımda lisans ile alakalı  bazı sorular var .

1.   devlet kurumunda oem lisanslı ilgisayar kullanıyorum . bunlar imaj seklinde bize veriliyor ve sayısız bilgisayara aynı imajı kullanıyoruz. oem lisans sadece o kasada kullanılabiliyorsa imajla türkiye genelinde sayısız bilgisayarda nasıl calısıyor.

2. windows home wi 7den , win 7 pro yukseltince aynı lisans kullanılabilirmi , yada win 7  home den win10 pro ya aynı lisans gecerli olurmu , olmaz ise neden olmaz ve ne yapmak lazım

bilgisizligimi maruz görün siz hocalarımdan ögrenmek istiyorum

Lisanslar şirket ajans okul gibi kurumsal ağlar üzerinden çekliliyor. Siz sadece imaj atıyorsunuz lisans farklı oluyor. Kurulum sonrası ağda dijital lisans aramaya başlıyor ve belirli bir süreliğine lisanslanıyor o bilgisayarlar. Ben  ünideki teknik serviste çalışırken lisanslar 6 aylıktı ve 6 ay da bir okul ağına bağlandığınızda yenilendiğinden ötürü sınırsız kullanım hakkı sunuyor.

Win7'den win 10'a geçiş güncellemesi ile microsoft kendisi vermişti bu hakkı ancak bu bildiğim kadarıyla kapatıldı. Yani geçerli olmaz. Home pro ultimate lisansları farklı yükseltme yaparsanız farklı bir lisans girmeniz gerekiyor.

Edited by senyor3
  • Like 1

izzet74, 12 dakika önce yazdı:

yani kurumlarda binlerce oem lisans var ve her imaj attıgımızda bitane bos  olan imaji cekiyor.  verilen imaj kurum dısında yani ev bilgisayarında kullanılsa lisans aktif olmaz dimi

Mac adresleri üzerinden belirlenebiliyor yabancı mac adreslerine lisans gitmez ancak IT departmanındaki ağ özel ağ olduğundan mac adresi sorulmaz hangi pc o ağa bağlıysa direk lisanslanır.

Aynı şey okul içinde geçerli normal okul ağında lisans anahatarı çekemezsiniz ama teknik servisteki ağda kabloyu kime takarsam etknileşir :)

Sorunuzun cevabına gelirsek evet büyük ihtimalle olmaz.

Edited by senyor3

senyor3, 2 saat önce yazdı:

Lisanslar şirket ajans okul gibi kurumsal ağlar üzerinden çekliliyor. Siz sadece imaj atıyorsunuz lisans farklı oluyor. Kurulum sonrası ağda dijital lisans aramaya başlıyor ve belirli bir süreliğine lisanslanıyor o bilgisayarlar. Ben  ünideki teknik serviste çalışırken lisanslar 6 aylıktı ve 6 ay da bir okul ağına bağlandığınızda yenilendiğinden ötürü sınırsız kullanım hakkı sunuyor.

Win7'den win 10'a geçiş güncellemesi ile microsoft kendisi vermişti bu hakkı ancak bu bildiğim kadarıyla kapatıldı. Yani geçerli olmaz. Home pro ultimate lisansları farklı yükseltme yaparsanız farklı bir lisans girmeniz gerekiyor.

herhangi bir işyerinde Ağa bağlı pc lerin sürüm özelliği önemli midi ve . evetse Enterprise sürüm müdür W10 da

bu da EVETSE neden LTSC sürüm kullanımaz?

efe34, 2 dakika önce yazdı:

herhangi bir işyerinde Ağa bağlı pc lerin sürüm özelliği önemli midi ve . evetse Enterprise sürüm müdür W10 da

bu da EVETSE neden LTSC sürüm kullanımaz?

O kurumsal ağda hangi lisans türü için paket alınmışsa o lisans türünü dağıtıyor okullarda pro - education olurken şirketlerde (denk geldiğimde) enterprise veya pro for workstations olabiliyor. 

LTSC sürüm tamamıyla farklı sürümler yarı yıllık kanal ile güncelleştirmeler alınıyor. Çok güvenmiyorlar sanırım bu yüzden. Ben hiç şahit olmadım LTSC sürüm kullandığına.

Belkide kullanılan active directory özellikleri ağda yönetilmesi gereken programlara destek vermiyordur vs vs. LTSC sistemlerde bu ek özellikler var mıdır yok mudur net bilgim yok.

• Like 1

senyor3, Bir saat önce yazdı:

O kurumsal ağda hangi lisans türü için paket alınmışsa o lisans türünü dağıtıyor okullarda pro - education olurken şirketlerde (denk geldiğimde) enterprise veya pro for workstations olabiliyor. 

LTSC sürüm tamamıyla farklı sürümler yarı yıllık kanal ile güncelleştirmeler alınıyor. Çok güvenmiyorlar sanırım bu yüzden. Ben hiç şahit olmadım LTSC sürüm kullandığına.

Belkide kullanılan active directory özellikleri ağda yönetilmesi gereken programlara destek vermiyordur vs vs. LTSC sistemlerde bu ek özellikler var mıdır yok mudur net bilgim yok.

Teşekkürler bilgi için, enterprise lisanslamasında eskiden yöneticinize başvurun uyarısı olduğu için

bir de kendi işyerimde pro w7 ve w10 kullanıldığı içindi sorum

LTSC için ise: biz de mesela w10 &w7  pcler de güncellemeler kapalı. Restart uzun sürünce fişten çekme gibi müdahale edenler için.

Bunu yerine LTSC kullanmaları daha mantıklı değil mi?

Ya da  şöyle: sorayım: LTSC sürüm kimlere hitab ediyor

ATM gibi cihazlara mı: kullanılmaya başlandıysa w10 : o tip cihazlarda?

Edited by efe34

efe34, 34 dakika önce yazdı:

Teşekkürler bilgi için, enterprise lisanslamasında eskiden yöneticinize başvurun uyarısı olduğu için

bir de kendi işyerimde pro w7 ve w10 kullanıldığı içindi sorum

LTSC için ise: biz de mesela w10 &w7  pcler de güncellemeler kapalı. Restart uzun sürünce fişten çekme gibi müdahale edenler için.

Bunu yerine LTSC kullanmaları daha mantıklı değil mi?

Ya da  şöyle: sorayım: LTSC sürüm kimlere hitab ediyor

ATM gibi cihazlara mı: kullanılmaya başlandıysa w10 : o tip cihazlarda?

Active directory üzerinden güncellemeleri istediğimizi gibi yönetebiliyoruz, içerisinde yüklü olan programları güncelleyip kaldırabiliyoruz tek tıkla, bu sistemi  (active directory domain yapısını) kurmak zordur ancak bir kere yapıldımı tüm bilgisayarları tek elden her türlü özellğini yöneticiğinizi için çok fayda sağlar,  Şirketlerdeupdate gbi şeylerde canımızı sıkmıyor onlar zaten sistemi ilk açtığında sistem güncellemesi varsa güncellenir yoksa programlara bakar güncellenr, yetkin güncellenir vb.

LTSC mantığı sırf hafif diye tercih ediliyor aslında sistemde gereksiz uygulamaların olmaması ve update sizi cezbediyor sizleri ancak  şirketler LTSC yükleyerek bir + özellik kazanmamış oluyorlar.  

Birde bildiğim kadarıyla visual studio çalışmıyor bu sürümlerde :) 

Edited by senyor3

senyor3, Bir saat önce yazdı:

LTSC mantığı sırf hafif diye tercih ediliyor aslında sistemde gereksiz uygulamaların olmaması ve update sizi cezbediyor sizleri ancak  şirketler LTSC yükleyerek bir + özellik kazanmamış oluyorlar.  

Ben ana makinada kendi pclerimde Workst. veya enterpr. kullanırım.

Beni cezbetmez LTSC veya modifiyeler.

Sürüm sebeplerini merak ederim,w.8.1 zamanında ATM_bankamatiklerde vs. XP kullanılıyordu hala:aklımda kalan bilgi

LTSB denedim , geçen hiç bir sürüm w10 kurulamaysan eski makinada, sadece o kuruldu w10 olarak

teşekkürler bilgiler için

Edited by efe34
  • Like 2