Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021

serhat100
 Share

Recommended Posts

kolay gelsin emeği geçenlere teşekkürler.

120 gb harici diskime güzelce yükledim. hatta sonradan son versiyonu indirip güncelleme yaptım (kopyalama ile) nispeten eski bir pc den usb den boot edip iso yöntemleri ile kurulumlar başarısız oldu.  sonra kmpe iso yükledim usb ye kmpe w8 açılmadı win1032 açıldı ordan iso yu kurmaya başladım bu sefer c yi silince 50 mb kısım oluşturamadı ve kurulum olmadı. kmpe içinden hepsi başarısız oldu. sonunda ana mennude iken ventoy f7 ile geçiş yapıp isoyu gösterdim ve başarılı bir şekilde kurulum yaptı.  2 adet iso ile uğraştım 

32 Bit Windows 7 Lite v9 Final ve 7liteMSDN isoları her ikiside setup.exe yok.

serhat100, 26 dakika önce yazdı:

seçenek bol önemli olan sonuca ulaşmaktır sizde ulaşmışsınız hayırlı olsun.

kmpe ile problem varmı. kmpe iso olarak mı atalım usb ye yoksa kmpe klsörünü mü copy yapalım. kmpe nerden çalıştıralım ventoy grubfm gibi. tşk.

Arkadaşlar beni aydınlatsanız, akıl tutulması yaşıyorum galiba.

ventoy ve grub2fm farkı nedir. bu çalışmada hem ventoy hem de grub2fm birlelştirilmiş an itibariyle anlayabilidğim kadarıyla eğer öyleyse ikiisi birşeltirilince ne oluyor

654, 7 saat önce yazdı:

Arkadaşlar beni aydınlatsanız, akıl tutulması yaşıyorum galiba.

ventoy ve grub2fm farkı nedir. bu çalışmada hem ventoy hem de grub2fm birlelştirilmiş an itibariyle anlayabilidğim kadarıyla eğer öyleyse ikiisi birşeltirilince ne oluyor

Ventoy, multiboot sistemin kendisidir. Grub2fm ise VENTOY  ve diğer multiboot sistemlere entegre edilebilen portable bir dosya yöneticisi programıdır. Grub2fm ile Windows, Linux WinPE olan ISO  WIM dosyalarını direkt çalıştırabilirsiniz. VENTOY ile çalıştıramadığınız , ventoy a uyumlu olmayan iso ve wim dosyalarını grub2fm ile çalıştırabilirsiniz. Grub2fm ile çalışmayanları ise ventoy ile çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Yani bu ikisi birbirini destekleyen yapılardır.

kl_ismail, 05.11.2020 - 16:31 yazdı:

kmpe ile problem varmı. kmpe iso olarak mı atalım usb ye yoksa kmpe klsörünü mü copy yapalım. kmpe nerden çalıştıralım ventoy grubfm gibi. tşk.

Kmpe yi ISO olarak çalıştırabilirsiniz. Extract etmeye gerek yok. İster grub2fm isterseniz direkt ventoy üzerinden çalıştırın. Her ikiside KMPE yi ISO olarak çalıştırır

• Like 2

crasadure, 2 saat önce yazdı:

Ventoy, multiboot sistemin kendisidir. Grub2fm ise VENTOY  ve diğer multiboot sistemlere entegre edilebilen portable bir dosya yöneticisi programıdır. Grub2fm ile Windows, Linux WinPE olan ISO  WIM dosyalarını direkt çalıştırabilirsiniz. VENTOY ile çalıştıramadığınız , ventoy a uyumlu olmayan iso ve wim dosyalarını grub2fm ile çalıştırabilirsiniz. Grub2fm ile çalışmayanları ise ventoy ile çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Yani bu ikisi birbirini destekleyen yapılardır.

Kmpe yi ISO olarak çalıştırabilirsiniz. Extract etmeye gerek yok. İster grub2fm isterseniz direkt ventoy üzerinden çalıştırın. Her ikiside KMPE yi ISO olarak çalıştırır

crasadure

• TnC Platinium
  • DEGERLİ  dost son derece acıklayıcı  VE FAYDALI bir katkıda bulunmuşsunuz gönülden teşekkür ediyorum aynı soruyu bende sormak istiyordum banada BİR CEVAP OLMUŞ OLDU 

social, 3 dakika önce yazdı:

içeriginde diger programlar varmı acaba acronis vb

Hayır içeriğinde herhangi extra bir program içermemektedir.

Kurulum içinde üstadın özel çalışması grubfm ve ventoy multiboot sistemleri bulunmakta ve tercih edilen sistemler arasında geçiş yapılması için özel kısa yol tuşu atanmıştır.

• Like 1
  • Thanks 2

selamunaleyküm, 2 sorum olacak

1-) acaba bu çalışmayı securebootda nasıl kullanabilirim? mesela burdakini kullanabilir miyim kullanabilirsem nasıl---> 

2-) aşağıda bulunan forum içi sayfdaki Windows 10 Enterprise Ltsb 2016 Aero x64 [Eylül 2020] Türkçe  sürümdeki "install.wim"i ne ventoy ne degrub ile çalışıtramadım sürekli şu hatayı aldım :,

Please register to see this content.

Yardımcı olursanız memnun olurum. Hayırlı günler.

First lots of thanks for providng aLTay to all of us....

Does aLTay uses recompiled version of Ventoy 1.0.28 ? LongPanda recently discontinue to support PTN2 > 65536 sectors.  So how aLTay manage to keep Grubfm+Ventoy+g4d_uefi within PTN2 of USB Drive...

In the first post you describe that you are using latest Ventoy 1.0.29 but when we boot Ventoy using aLTay USB Drive, then it show 1.0.28 ?

What exact file in Ventoy package you have to recompiled to work with Grubfm ?

Had you use recompiled version of 'grubx64_real.efi' ?

How exactly you manage to work latest Ventoy along with Grubfm ?

Will you continuously provide modified version of Latest Ventoy in future update of aLToy ??

Thanks & Regards....

devdevadev, 3 saat önce yazdı:

First lots of thanks for providng aLTay to all of us....

Does aLTay uses recompiled version of Ventoy 1.0.28 ? LongPanda recently discontinue to support PTN2 > 65536 sectors.  So how aLTay manage to keep Grubfm+Ventoy+g4d_uefi within PTN2 of USB Drive...

In the first post you describe that you are using latest Ventoy 1.0.29 but when we boot Ventoy using aLTay USB Drive, then it show 1.0.28 ?

What exact file in Ventoy package you have to recompiled to work with Grubfm ?

Had you use recompiled version of 'grubx64_real.efi' ?

How exactly you manage to work latest Ventoy along with Grubfm ?

Will you continuously provide modified version of Latest Ventoy in future update of aLToy ??

Thanks & Regards....

Ben de size teşekkür ederim.
1- ilk sayafadaki mesajda evet dediğiniz gibi 1.0.29 versiyon yazıyor doğrudur. Şöyle açıklama yapayım daha önce arkadaşlarıma bahsettim ama burda açıklama yapmadım şimdi size ve diğer takipçiler de bilsin son versiyon olan 1.0.29 derlenmiş doyalarını indirip 1.0.27 versiyondan da grubx64_real.efi ile ventoy klasörü içinden ventoy_x64.efi, legacy içinde core.img dosyalarını yeni versiyondakiler ile değiştirip kullandım.
2- ilk boot olarak grubfm ile başlıyor daha sonra F7 tuşu ile ventoy a geçiliyor. 
3- Ventoy ve Grubfm güncellendiği sürece bende vakit buldukça güncelleyeme çalışıyorum.  

I thank you too.
1- As you said yes in the message on the first page, 1.0.29 version is correct. Let me explain that I told my friends before, but I did not explain here, now you and other followers know that you can download the latest version 1.0.29 compiled files and from 1.0.27 version with grubx64_real.efi, ventoy_x64.efi from ventoy folder, core.img files in legacy I replaced it with those in the version and used it.
2- It starts with grubfm as the first boot and then goes to ventoy with the F7 key.
3- As long as Ventoy and Grubfm are updated, I try to update them whenever I have time.

• Like 1

awengers44, 3 dakika önce yazdı:

@serhat100Üstad sana zahmet ventoy 1.0.29 versiyona eklediğin eski ve yeni efi, core.img dosyaları ile sistemi test edermisin. Benim gördüğüm 1.0.27 dosyaları ile boot alıyor ama herhangi bir dosya yüklenmiyor. Yeni dosyalarda ise ventoy disk kontrolü yapıp unofficial uyarısı verip geri atıyor. 

Hocam ventoy klasörü içinden ventoy_x64.efi  dosyasını da 1.0.27 den alıp kullan yükleme yapıyor, üstteki mesajda  ve size özelden yazdığım mesajda bu dosyaları söylemiştim.

Edited by serhat100

• 2020/11/19 --- 1.0.29 release
  1. Image file name now can contain space and unicode characters(Chinese/Japanese/Korean ...).

Can anybody test if latest aLTay support Spaces in ISO file names when UEFI booted. Support of Spaces is new feature of ventoy 1.0.29 . lease share screens hot of latest aLTay menu screen showing ISO names with Spaces.

Thanks & Regards......

• Thanks 1

awengers44, 4 saat önce yazdı:

@serhat100Üstad sana zahmet ventoy 1.0.29 versiyona eklediğin eski ve yeni efi, core.img dosyaları ile sistemi test edermisin. Benim gördüğüm 1.0.27 dosyaları ile boot alıyor ama herhangi bir dosya yüklenmiyor. Yeni dosyalarda ise ventoy disk kontrolü yapıp unofficial uyarısı verip geri atıyor. 

Üstad, benim  Ventoy 1.0.29 da  kullandığım dosyalar.   Gerçek PC de Windows kurulumunu  Ventoy  1.0.29 ile gerçekleştirdim.    

Bu da core.img dosyam 

• Like 1
  • Thanks 2

serhat100, 08.10.2020 - 11:26 yazdı:

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot v8.4.1 2020   Grub2 file manager v7.3.3 ile Ventoy 1.0.29  Grub4Dos_UEFI hepsi birleştirip  19.11.2020 tarihli güncellemeler ile birlikte modifiye edilmiştir. Legacy ve UEFI Bilgisayarlarda gayet stabil bir duruma getirilerek siz saygı değer TNCTR severlerin Kullanımına sunulmuştur.

(Kurulum:İndirdiğiniz 7z sıkıştırılmış dosyanın  içindeki Altay Grub2fm + Ventoy + G4D v8.4.1 2020 klasörü masaüstüne çıkarın ve  içindeki Altay_Grub2FM.cmd yi çift tıklayarak çalıştırın kurulum bitince NTFS_USB kısmına iso, wim, img, vhd... & gibi dosyalarınızı koyun ve Multibootunuz ile  başlayabilirsiniz.)

Kuruluma ait kısa bir video:   

Ekran Alıntısıcmd.JPG

Ekran Görüntüleri

İçeriği Görüntüle

2020-10-08_1.jpg

2020-10-08_2.jpg

2020-10-08_3.jpg

2020-10-08_4.jpg

Manuel Kurulum yapmak için

İçeriği Görüntüle

1-Flash beleğin ilk hali .PNG

2-Flash belek bölümleme.PNG

3-Flash belek ntfs-fat32.PNG

4-Flash bellek harfleri.PNG

5-Flash belleğe harf ata.PNG

6-Flash belleğe harf ata.PNG

7-Flash belleğe harf ata.PNG

8-Flash belleğin Fat32 erişimi.PNG

9-Flash bellek fat32.PNG

10-Flash bellek fat32 içeriği.PNG

11-Flash belleğe MBRsini yapalım.PNG

12-Flash belleğin mbr geri yükle .PNG

13-Flash belleğin mbr onar.PNG

14-Flash bellek boot özelliği kazandı .PNG

15-Flash belleğin NTFS kısmına erişim.PNG

16-Flash belleğimizin son hali.PNG

17-Flash bellek NTF içeriği.PNG

Şifre (Password)= aLTay Link : 

Üstad ellerine sağlık ancak sanırım çözünürlükle ilgili bir sıkıntı var.Birkaç sefer sistemi yeniden yüklememe rağmen boot ederken bekliyor ilerlemiyor siyah ekranda bekliyor.Ancak  QemuBootTester ile test ettiğimde hehengi bir sıkıntı görünmüyor.

• serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021
  • mephistooo2 locked this topic
  • köylü unlocked this topic
  • sk8er_boi unpinned this topic