Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021

serhat100
 Share

Recommended Posts

serhat100, Bir saat önce yazdı:

geriye şu kaldı buda olmaz ise benim yapacağım bir şey kalmıyor.

boot/grub klasöründeki ile değiştir.

Please register to see this content.

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim, kendi adıma üzülerek söylüyorumki bu da mevcut durumumu çözüme kavuşturmadı.

• Like 1

serhat100, 4 saat önce yazdı:

geriye şu kaldı buda olmaz ise benim yapacağım bir şey kalmıyor.

boot/grub klasöründeki ile değiştir.

Hocam sorun çözüldü 🤩

Nasılına gelecek olursak, @köylü hocam sağolsun iletişime geçti uğraşlar sonucu problemin Fat32 birimindeki "EFI" klasöründe bulunan microsoft klasöründen kaynaklandığını tespit ettik. Klasörü silince boot menüsü ekteki gibi oldu.

Spoiler

fakat diskimi seçmeme rağmen grub komut sayfasında kalıyordu.

bunun üzerine ekte vermiş olduğunuz grub.cfg yi de değiştirince bütün herşey yerine oturdu ve tıkır tıkır çalışıyor.

Bu arada özelden iletmiş olduğunuz dosyaları da denedim olumlu etki eden hangisi diye. Grub.cfg değişince diğerlerinin benim durumum için bir etkisi olmadı geri bildirim olarak paylaşmak istedim.

Size ve @köylü hocama uğraş ve yardımlarınızdan ötürü teşekkür edeiyorum.

• Like 1

654, 29 dakika önce yazdı:

Hocam sorun çözüldü 🤩

Nasılına gelecek olursak, @köylü hocam sağolsun iletişime geçti uğraşlar sonucu problemin Fat32 birimindeki "EFI" klasöründe bulunan microsoft klasöründen kaynaklandığını tespit ettik. Klasörü silince boot menüsü ekteki gibi oldu.

İçeriği Gizle

fakat diskimi seçmeme rağmen grub komut sayfasında kalıyordu.

bunun üzerine ekte vermiş olduğunuz grub.cfg yi de değiştirince bütün herşey yerine oturdu ve tıkır tıkır çalışıyor.

Bu arada özelden iletmiş olduğunuz dosyaları da denedim olumlu etki eden hangisi diye. Grub.cfg değişince diğerlerinin benim durumum için bir etkisi olmadı geri bildirim olarak paylaşmak istedim.

Size ve @köylü hocama uğraş ve yardımlarınızdan ötürü teşekkür edeiyorum.

Senin adına sevindim gerçekten iyi haber güle güle kullan. @köylüüstadada ayriyeten teşekkürler hiç aklıma gelmezdi. 

• Like 1
  • Thanks 1

serhat100, 46 dakika önce yazdı:

Senin adına sevindim gerçekten iyi haber güle güle kullan.

Hocam bir sorum olacak: boot ekranında görünen UEFI OS kısmının adını ben Altay Multiboot olarak ya da farklı bir isimle adlandırabilir miyim, böyle bir imkan var mı? 

Biraz buldun bulanıyorusun gibi oldu ama ... :D

serhat100, 22 dakika önce yazdı:

Resim ile göstersen daha iyi anlaşılır. 

Hocam şöyle ki:

Spoiler

normalde kırmızı kare içindeki yerde UEFI OS yazıyor. Ben resimdeki gibi bir şey yapmak istiyorum hocam sorum bu, mümkün müdür?

Şuan tlf ile yazıyorum yazma ile ne kadar anlatabilirim bilmiyorum ama yine de açıklamaya çalışayım boot/grubfm/config dosyasını not defteri ile aç en son satır kalsın diğerlerini sil yerine en kısa yoldan oto. kurulum cmd içinde Altayboot yazısı gibi veya kendi seçeceğin bir yazı sitili oluştur online siteler var onlardan yararlanabilirsin her bir satıra önce echo yaz " tırnak işareti koy hex renk kodu oluşturmak istediğin yazının 1. Satırı kopyala yapıştır. " işareti ile kapat diğer satırlar da aynen yap en son satırda grubfm boot 1 yazısı olacak işte bu kadar. 

• serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoy + G4d_uefi V7.4.46 - Tr & En 2021
  • mephistooo2 locked this topic
  • köylü unlocked this topic

SİSTEM GÜNCELLENİYOR......

Grubfm 7.4.0 - 01.03.2021 tarihine, ventoy 1.0.46'ya, Grub4dos_UEFI 02.06.2021  tarihine güncellenecek

GÜNCELLENMİŞTİR.   ***Link 1. sayfayda ilk iletiye eklenmiştir. ***

Edited by serhat100
  • Like 5
  • Thanks 1

• 2 hafta sonra ...
Roger49, 30.06.2021 - 19:14 yazdı:

Does your latest Ventoy 1.0.46 boot Ubuntu 21.04 and Parted Magic ISOs OK?

It does not work for me...

Ventoy'un en son sürümü olan 1.0.46'da yapılan değişiklik, yalnızca fat bölümünün boyutu artırıldı. Orijinal ventoy Ubuntu ve Parted Magic iso dosyalarını çalıştırmıyor sa, modifiyeli bu ventoy da başarısız olur. Şu anda müsait değilim, test etme fırsatım yok. 

Roger49, 10 saat önce yazdı:

Official 1.0.46 works OK - but your version (and my modified recompiled version) does not work  UNLESS partition 2 = 32MB  = 65536 sectors!

32x2048=65536 (65536:32=2048) makes sense, congratulations. If you share your system I can test it.

• 4 hafta sonra ...
serhat100, 19 saat önce yazdı:

Grub4Efi' ye Her boot yenilemede rastgele ekran resmi değişikliği (random) ile animasyon oynatma özelliği ekleyip kısa bir video görüntüsü ekledim. 

aşağıda verdiğim dosyayı multibootumuzun fat32 bölümüne çıkaralım değişiklere onay verdikten sonra  test yapabilirsiniz. 

SİSTEM GÜNCELLENİYOR......

Grubfm 7.4.0 - 01.03.2021 tarihine, ventoy 1.0.51'e, Grub4dos_UEFI 18.08.2021  tarihine güncellenecek (G4E ve G4D a Animasyon eklenmiştir.) Ventoy 1.0.51'in modifiye edilmiş versiyonu için @köylü üstada teşekkürler.

GÜNCELLENMİŞTİR.   ***Link 1. sayfayda ilk iletiye eklenmiştir. ***

Edited by serhat100
  • Like 6
  • Thanks 1

• serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoy + G4d_uefi V7.4.51 - Tr & En 2021
  • 3 hafta sonra ...

S.a arkadaşlar Grub2fm ye animasyon özelliği uyguladım ayrıca grubfm, ventoy ve g4e de grub konsola girdiğimizde Türkçe Q klavye tuşları otomotik olarak tanıyacak şekilde eklentileri ekledim. Aşağıdaki linkte video var video yu izleyin bu topik altında isteyen sevgili TNCTR üyelerine nasıl yapacakları konusunda yardımcı olurum.

Video 

Edited by serhat100
  • Like 3
  • Thanks 1

serhat100, Bir saat önce yazdı:

S.a arkadaşlar Grub2fm ye animasyon özelliği uyguladım ayrıca grubfm, ventoy ve g4e de grub konsola girdiğimizde Türkçe Q klavye tuşları otomotik olarak tanıyacak şekilde eklentileri ekledim. Aşağıdaki linkte video var video yu izleyin bu topik altında isteyen sevgili TNCTR üyelerine nasıl yapacakları konusunda yardımcı olurum.

Video 

Elinize sağlık gayet güzel olmuş, müsait vaktinizde yardımcı olursanız memnun olurum hocam.

Edited by 654
  • Like 1

Acronis iso ile imaj geri yüklemesi yaptığımda  diğer yöntemler ile oluşturmuş olduğum acronisten daha yavaş geri yükleme yapıyor .

Örneğin ventoj ile geri yükleme 10 dk sürüyor ise WinSetupFromUSB  ile yaptığım acronis geri yüklemesi 6 dk civarı sürüyor. Neden böyle bir fark oluşuyor. Teşekkürler

vlk4n, 17 saat önce yazdı:

Acronis iso ile imaj geri yüklemesi yaptığımda  diğer yöntemler ile oluşturmuş olduğum acronisten daha yavaş geri yükleme yapıyor .

Örneğin ventoj ile geri yükleme 10 dk sürüyor ise WinSetupFromUSB  ile yaptığım acronis geri yüklemesi 6 dk civarı sürüyor. Neden böyle bir fark oluşuyor. Teşekkürler

hiçbir fikrim yok.  

Teşekkür ederim. Yalnızca ventoy kullanmaya göre avantajı üç sistemin birleştirilmesinden kasıt bazı sistemler birinde boot etmezken diğerine geçiş yaparak çalıştırma, ayrıca biri diğerinden daha hızlı ve stabil olabiliyor ör. Winpe sistemlerde. 

• serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021