Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Hp Pavilion G6 Harici Ekran Kartı Sorunu

RedDunyam
 Share

Recommended Posts

Mrb Arkadaşlar ufak ama büyük bir sorunum war

Elimde HP Paviliyon G6 Laptop Mevcut 

SORUN ŞU HARİCİ EKRAN KARTI NE YAPARSAM YAPAYIM DEVREYE GİRMİYOR ONBOARD EKRAN KARTI ÇALIŞIYOR  SADECE

İŞLEMCİ: İntel core i5 3210M CPU 2.50 GHz

RAM: Kingston 4+4  ram

HDD: 128 GB SSD

HARİCİ EKRAN KARTI: AMD RADEON HD 7600M  (1 GB ) 

ONBOARD EKRAN KARTI : İntel 4000

İşletim Sistemi : Windows 10 Pro 64 Bit

DENEMELERİM :

BİOS GÜNCELLEME YAPTIM

Wİndows10 ve Windows 8.1 de Denemelerim Oldu Fakat Çalışmadı 

Ekran Kartının Driverları yüklü yanlış yüklemişimdir diye silip sıfırdan amd kendi sitesi + hp nin kendi sitesinden yüklemeler yaptım Aynı SORUN DEVAM EDİYOR

NOT: Windows kendi otomatik ekran kartı driver yüklemesinde de aynı sorun dewam etmekte 

HERŞEYİ DENEDİM FAKAT BİOS TAN ONBOARD EKRAN KARTINI DEVREDIŞI BIRAKMAYI DENEYEMEDİM (BİOS içinde Öyle birsecenek YOK)

ONBOARD EKRAN KARTINI AYGIT YÖNETİCİSİNDEN DEVRE DIŞI BIRAKTIM FAKAT OYUNLARA GİREMİYORDUM ve (HARİCİ EKRAN KARTI HİÇ AKTİF olmiyordu)

NOT2: AYGIT YÖNETİCİSİNDE EKRAN KARTLARIN HEPSİ AKTİF 

Bu arada Ekran Kartını 

Windows 8.1 AMD RADEON HD 7670M Olarak Gösteriyor

Windows10 AMD RADEON HD 7600M Olarak Gösteriyor

MSI Afterburner üzerinden ekran kartı sıcaklığı ve kullanımı nı görüntülemeye çalıştıgımda 0 ( sıfır) olarak gösteriyor (GPU2 yani onboard ekran kartı aktif gözükiyor orda 

HERŞEY Biryana merak ettiğim konu şu ekran kartı olaki yanmış ise aygıt yöneticisinde bunu gösterirmi veya driver yüklermi

Windows10 AMD EKRAN KARTI

Windows10 ONBOARD EKRAN KARTI DEVRE DIŞI İKEN VEREN HATA ( HER OYUNDA FARKLI HATALAR VERİYOR

Windows8.1 AMD EKRAN KARTI (NOT: EKRAN KARTI Burda AMD RADEON HD 7670M OLARAK GÖSTERİYOR

Merbahalar;

Cihazınıza öncelikle test yapılmalı çok yüksek olasılıkla bu modellerde kronik ve uzun süreli kullanım sonunda hepsine aynı şey oluyor. GPU çipiniz sağlamsa bga rework değilse yeni çip takılarak bga yapılmalı iyi günler. 

Not : Boşuna uğraşmamanızı öneririm içinden çıkabileceğiniz bir durum değil. 

• Like 1

1. Netframework paketleri ve ms-C++ paketlerinin tamamı yüklümü yüklü değilse amd ekran kartları bu bağımlılıkların eksikliğinden kaynaklı kendini aktif etmiyor olabilir.

2. Aygıt yöneticisinden,ekran kartı donanım sürücü seçimiyle,intel 4000'den,amd graphic karta sürücüye geçiş yapmayı denedinizmi. Bu yöntemle sürücü değişimi yapılabilmektedir.

3. Hiçbiri olmuyorsa eğer,teknik olasılıklardan kaynaklı olmasıda muhtemel. Daha evvel, "hp 17"bir nvidia harici kartlı laptop vardı bende" ısıtma işlemi olmadan düzelmez demişlerdi. Harici ekran kartlı hp'ler sorunlu cihazlar kanaatimce @Senkron2 kardeşimizinde belirtiği üzere, kronik durumlar söz konusu. Belki hepsinde değildir ancak geneli bu şekil.

Sorununuzun bir an evvel, düzelmesi dileklerimle kolay gelsin. :) 

• Like 3

forjest, 10 dakika önce yazdı:

1. Netframework paketleri ve ms-C++ paketlerinin tamamı yüklümü yüklü değilse amd ekran kartları bu bağımlılıkların eksikliğinden kaynaklı kendini aktif etmiyor olabilir.

2. Aygıt yöneticisinden,ekran kartı donanım sürücü seçimiyle,intel 4000'den,amd graphic karta sürücüye geçiş yapmayı denedinizmi. Bu yöntemle sürücü değişimi yapılabilmektedir.

3. Hiçbiri olmuyorsa eğer,teknik olasılıklardan kaynaklı olmasıda muhtemel. Daha evvel, "hp 17"bir nvidia harici kartlı laptop vardı bende" ısıtma işlemi olmadan düzelmez demişlerdi. Harici ekran kartlı hp'ler sorunlu cihazlar kanaatimce @Senkron2 kardeşimizinde belirtiği üzere, kronik durumlar söz konusu. Belki hepsinde değildir ancak geneli bu şekil.

Sorununuzun bir an evvel, düzelmesi dileklerimle kolay gelsin. :) 

forjest, 10 dakika önce yazdı:

HP PİŞMANLIKTIRDA 

Bu arada Oyun Oynarken Harici Ekran Kartı ne Gariptirki ısınmaya başlıyor fakat kullanım kısmı halen 0 :S 

Please register to see this content.

RedDunyam, 23 dakika önce yazdı:

HP PİŞMANLIKTIRDA 

Bu arada Oyun Oynarken Harici Ekran Kartı ne Gariptirki ısınmaya başlıyor fakat kullanım kısmı halen 0 :S 

ısınan aslında gpu çipiniz değil işlemci üzerinden geçip gpu çipine ulaşan heatsink ısınıyor oda oraya etki edince ölçümlerde ısı yükseliyor olarak algılıyor. Isıtma işlemi yapılmamalı hem deformasyona hem ileri vadede geri dönülmez hasarlara yol açar anakartınızda ve gpu üzerinde. En temizi BGA REWORK yapılmasıdır. Bu işleri yaptığım için bizzat konuyla alakalı çözümü aktardım farklı yollardan çözmeye çalışmanız kendinizi yormaktan öteye götürmez. İyi günler

• Like 1

RedDunyam, 10.10.2020 - 18:48 yazdı:

ÇÖZÜLDÜ

YAPILAN İŞLEMLER

Cihaz Tamamen Sökülüp termal macunları yenilendi

Kısa devre olmuştur diye bios pilini söküp 30 dk beklettim

Şimdilik çalışıyor

Kırmızı halka olarak işaretlediğim kısımlarda metal alaşımlı macun kullanıldı ve gereğinden fazla sıkıldıysa zamanla görselde olduğu gibi kutupsuz kondansatörlerin + ve - kutuplarına basar buda kısa devreye yol açar bu gibi sorunlar olmasın diye genelde fabrikalar silikon bazlı thermal macun kullanırlar. Çipinizde arıza olup olmadığını test edip tamire alınmadan önce yaptığınız işlemler yapılarak tamamen test edilmektedir. Cihazınızı tamire verseydiniz size geri dönüşü de arızası yoktur şeklinde olurdu. 

Şahsen birçok detaylardan bahsettiğiniz için thermal macun yenileyerek yaptığınızı düşünerek bu tür probleme hiç değinmemiştim sizi yanlış yönlendirmiş olmak istemem sorunun hallolmasına sevindim. :wave:

• Like 1

Senkron2, 20 dakika önce yazdı:

Kırmızı halka olarak işaretlediğim kısımlarda metal alaşımlı macun kullanıldı ve gereğinden fazla sıkıldıysa zamanla görselde olduğu gibi kutupsuz kondansatörlerin + ve - kutuplarına basar buda kısa devreye yol açar bu gibi sorunlar olmasın diye genelde fabrikalar silikon bazlı thermal macun kullanırlar. Çipinizde arıza olup olmadığını test edip tamire alınmadan önce yaptığınız işlemler yapılarak tamamen test edilmektedir. Cihazınızı tamire verseydiniz size geri dönüşü de arızası yoktur şeklinde olurdu. 

Şahsen birçok detaylardan bahsettiğiniz için thermal macun yenileyerek yaptığınızı düşünerek bu tür probleme hiç değinmemiştim sizi yanlış yönlendirmiş olmak istemem sorunun hallolmasına sevindim. :wave:

Görselde Gösterdiğinizin aynısıydı sanırım sorunun sabebi belli

ŞUAN TEK SIKINTIM 

HP Bu Modelinde Bios Ayarlarında onboard ekran kartını devre dışı bırakamıyorum yapacak bişi yok sonuçta 2012 model bir cihaz 

• Like 1

RedDunyam, 16 dakika önce yazdı:

Görselde Gösterdiğinizin aynısıydı sanırım sorunun sabebi belli

ŞUAN TEK SIKINTIM 

HP Bu Modelinde Bios Ayarlarında onboard ekran kartını devre dışı bırakamıyorum yapacak bişi yok sonuçta 2012 model bir cihaz 

hangi sürüm bios yüklü onu bilmediğim için ezbere söylüyorum "switchable" seçili olur genelde. Bu ayarı değiştirmeyin çünkü harici ekran kartını kullanamadığı durumda görüntüyü hiç alamazsınız bios ekranında kalır dolayısıyla müdahale edemezsiniz. Yapmanız gereken gerekli driverları kurup driver yönetim panelinden performans modu yani harici ekran kartında kullanıma açmak.  Güç modundan "windows 10" kullanıyorsanız nihai performans eklemek. Açacağınız oyun veya ekran kartı gerektiren program gibi yerlerde harici ekran kartı devreye girecektir.  Hiçbirini yapamazsanız açacağınız oyun veya programın kısayoluna sağ tık yaptığınızda harici ekran kartı ile açmak için ayar olması gerekiyor oradan açabilirsiniz.

Edited by Senkron2
  • Like 2

• HP'nin Consumer notebook vd. cihazları için windows üzerinden bios güncelleme desteklerine ilişkin bir çok açıklamalar mevcut belki,bios upgrade edilirse makine daha ileri bir performans verebilir. Özellikle'de belirtilmiş eski bios'lara sahip olan hp cihazlarında,işletim sistemi yülseltme işlemleri yapılamamaktadır randıman vermez diye ibareye denk geldim.
  • Ben olsam bu bios güncellemelerini,windows10'nun üzerinde anakart model bilgileriyle ilgili dosyayı indirip denerdim güncellemeyi. Çünkü daha evvel'den bir çok makineye güncellemeler yaptım herhangi bir sorun yaşamadım. Risk boyutu manuel diğer methodlara göre daha düşük diye biliyorum.
  • HP Consumer Notebook Kaynak linkleri:
  • Please register to see this content.

Saygılarımla. :) 

Edited by forjest

forjest, 1 dakika önce yazdı:
  • HP'nin Consumer notebook vd. cihazları için windows üzerinden bios güncelleme desteklerine ilişkin bir çok açıklamalar mevcut belki,bios upgrade edilirse makine daha ileri bir performans verebilir. Özellikle'de belirtilmiş eski bios'lara sahip olan hp cihazlarında,işletim sistemi yülseltme işlemleri yapılamamaktadır randıman vermez diye ibareye denk geldim.
  • Ben olsam bu bios güncellemelerini,windows10'nun üzerinde anakart model bilgileriyle ilgili dosyayı indirip denerdim güncellemeyi. Çünkü daha evvel'den bir çok makineye güncellemeler yaptım herhangi bir sorun yaşamadım. Risk boyutu manuel diğer methodlara göre daha düşük diye biliyorum.
  • HP Consumer Notebook Kaynak linkleri:
  • Please register to see this content.

Saygılarımla. :) 

Güncelleme yapmıştım daha önce sorun çıkmadı fakat biosta gözle görülür herhangi bir değişiklik olmadı 

Yeni güncellemede yok bu saatten sonrada çıkmaz

Oyunlarda ekran kartını aktif ediyorum fakat devamlı harici AMD kartının aktif edemedim

@RedDunyam

• Daha evvel'den A9 chipe sahip Asus marka laptop cihazı olan oyuncu bir arkadaş bana bu sorunla ilgili olarak danıştı hatta sistemine win7 kur abi diye rica etmişti,sistemin bios'una girdim baktım gelişmiş animasyonlu bir biosla karşılaştım,advanced bios settings ayarlarına girince orada other os kısmında sadece only windows10 ibaresini gördüm sitesine girerek seri noları vb.bilgilerle,w10 haricinde donanım sürücü vb. içeriklerin olmadığınıda görünce anladımki cihaza sadece w10 kurulabilmekte olduğu anlaşıldı. Arkadaşta bunu biliyormuş zaten yazılım mühendisliği okuyordu kardeşimiz. Kendisi microsoft üzerinden bir iso indirip w10 kurmuş denemiş ancak yinede harici amd ekran kartlı makinede intel olarak görünmekteyte olduğunu belirtti. Bunun üzerine bende w7 'i ısrar etmesine rağmen denedim ekran kartını kesinlikle tanımadı sistem çalıştı ama.
  • Tam olarak modelini hatırlamıyorum ancak,sitesinde önerilen w10 sürümünü vardı ona bakarak netten iso kalıbını indirdim tekraren kurdum sistemi intel amd vb. aygıt yöneticisinden sürücü güncellemeleri,update kanalıyla yaptım cihaz uefiydi bu arada herşey yerli yerine geldi düzelmişti.
  • Aklıma gelince diyorum acabaa windows'un update yoluyla sürücü güncellemelerini deneyerek ya da,w10'nun cihaz modeline uygun olan sürümlerine işaret eden bilgilerden yola çıkarak uygun olan sürümünü kurmak sorunu çözebilir denemekte fayda var. 2012 üretimi olduğunu görünce bir an,anımsadım ondan dolayı yorum belirttim. işe yararmı belli olmaz denemekte fayda var.
  • Linux işletim sistemlerinde amd , nvidia için optimus , intel micro code yüklemeleri mevcut ekran kartlarını ayrıştırma vb. işlemler için tanımlama yönergeleri bunlarda bu sistemlerde yapılabilmekte. Bildiğim kadarıylada Manjaro distrosunda kuruluma başlarken sistem donanımları algılayarak ilgili seçenekleri sürücülerle ilgili sunmakta intel amd nvidia vd. Diğer bir yöntemde
    olanları hatta günümüzde Ryzen işlemcilerede destek veren özel yapılandırılmış sistemlerinde kurulabildiği bilinmekte bu kapsamda sağlıklı hangi sistem çalışacaksa o sisteme geçmekte fayda var. İlla windows olmayacaksa eğer önemli olan verim alabilmek öncelikler olurdu sanıyorum.
  • Thanks 1

• 1 yıl yıl...