Jump to content

Adak Kurbanı

Proctives
 Share

Recommended Posts

Merhaba Saygı Değer TNCTR Üyeleri,

Bir isteğimin gerçekleşmesi sonucunda adak adamıştım ve çok şükür isteğim gerçekleşti. Bu sebeple adak kurbanımı online olarak bağışlamak için, Diyanet Vakfı,Kızılay, İHH, Mehmetçik Vakfı, Darüşşifa, Lösev gibi kuruluşlara baktım ama genellikle hisse olarak bağış kabul ediyorlar. Ben ise bir tane küçükbaş olmasını istiyorum. Google aramalarında İsmailağa derneğinde küçükbaş kesim olduğunu ve kesim videosunu filan attıklarını gördüm ama malum, cemaatlerden çekinir oldum. Yarın bir gün bu cemaatin adı da karışırsa biz de bağış yapan olarak gümbürtüye gitmeyelim. 😊 Ankara'da daha da özele indirgersek Eryaman'da adaklık kurban bulabileceğim veya sizlerin önereceği bağış yapabileceğim kuruluşlar var mıdır? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum, şimdiden teşekkür ediyorum.

öncelikle allah kabul etsin benimde bi adagım olmuştu diyanet üzerinden afrikaya bağışladım ve bütçen ne kadarsa o kadar yapıyosun minimum 750 olarak üst limitleride var adagın kesildikden sonra sana bildiriyolar

yurtiçi ve yurtdışı olarak 2 seçenek var ana sayfada

Please register to see this content.

Edited by XrayN
  • Like 1

En son memlekete gittiğimde kimsesizlere yardım yapan bı ekiple muabbet ettim ayakkabı elbise gıda vs  esnaf olarak para toplayıp yardımda bulunuyorlar .Tabi kim nedir araştırdım öğretmen doktor avukat muhasebeci vsvs sizde çevrenize sorun öğrenebilirsiniz .Baktınız ihtiyacı olan bulamıyorsunuz en yakın askeri bı birliğe gidip herhngi bı komutanla görüşün askerlere adak olarak kurban parası vereceğinizi belirtin yardımcı olurlar

• Like 1

Kurbanımı bu dernek aracılığı ile kestiriyorum, amcamın oğlu çalıştığı için tanıştım bu dernekle, kurban kesim videolarını cd ile yolluyorlar ve adını söylüyorlar keserken.

Bazı arkadaşlar maddi olarak verebilirsin demiş ama yanlış, adak adadı isen adağın yerine getirilmesi vaciptir diye biliyorum.

• Like 2

Adağın adak olarak yerine getirilmesi gerekir diye biliyorum. Örneğin bugünkü değerle adak karşılığı 1.000.-TL tutuyorsa ve sen adağı keserek yerine getirmeyip 10.000.-TL yardım vs. yapsanda adak yerine gelmez diye biliyorum. Kısacası, adağın kesilmesi gerekir diye biliyorum.

Günümüzde kurtla kuzu biribirine karışmış vaziyette, Kimse yanlış anlamasın ben kızılay dahil hiçbir vakfa, derneğe güvenmiyorum. Benim bağışımı niye yurtdışında dağıtsınlar ki. Ülkemizde ihtiyaç sahibi kimse yok mu ki.

Bazı arkadaşlar bence doğru söylemiş, her şehirde kurban, adak satan ve kesim yapan yerler var.

Kendi gözünün önünde kestir, halisane niyetinle kendin dağıt.

Allah kabul etsin.

• Like 2
  • Thanks 2

Bende adak olarak adanmışsa yerine getirilmesi gerekir diye biliyorum. Yanlış bilgi paylaşmak istemem. Diyanet İşlerinin sanırım 190 Alo Fetva hattı var. Aklında farklı sorular varsa sorabilirsin. Kullanıcı adını görmedim. Ancak mahallenizdeki muhtar aracılığıyla dağıtmak bana da mantıklı geliyor. Hem yanlış insanlara gitme olasılığı yada kafanı karıştıran sorular kalmaz. Hayırlı olsun. Allah  kabul etsin...

• Like 1
  • Thanks 1

@2020 Yanlış anlaşıldı sanırım. Benim anlatmak istediğim şey şuydu. Muhtara ihtiyaç sahiplerini sorar. Verdiği isim, adresleri sorup soruşturur. Emin olduktan sonra kendisi dağıtır. Aklında yanlış yere mi gönderdim sorusu kalmaz. Anlatmak istediğim buydu. Kendi adıma ben bu şekilde yapardım. Kendi ellerimle insanları incitmeden iletirdim...

• Like 2

Arkadaşın isteği gerçekleştiği için sevindim, ama islam dininde adak adamak Allah'la pazarlık yapmaktır ve günahtır. Şu dileğim yerine gelirse şu kadar nâfile namaz kılayım veya oruç tutayım yahut fakirlere şu kadar sadaka vereyim demek hoş değildir bunlar zaten sağlığınız ve geliriniz yerindeyse yapmanız gerekenlerdir.

Kişinin Allah’ın takdirinin değişmesine vesile olması dileğiyle, dünyevi amaçlarla belli şartlara bağlı olarak adakta bulunması doğru karşılanmamıştır. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) “Adak, (Allah’ın takdir buyurmuş olduğu) hiçbir olayı geri çevirmez. Sadece cimrinin malını eksiltmiş olur.”; Adak bir şeyi ne ileri alır ne de geri bırakır demiştir.

• Like 2

HARBİKIZ, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşın isteği gerçekleştiği için sevindim, ama islam dininde adak adamak Allah'la pazarlık yapmaktır ve günahtır. Şu dileğim yerine gelirse şu kadar nâfile namaz kılayım veya oruç tutayım yahut fakirlere şu kadar sadaka vereyim demek hoş değildir bunlar zaten sağlığınız ve geliriniz yerindeyse yapmanız gerekenlerdir.

Kişinin Allah’ın takdirinin değişmesine vesile olması dileğiyle, dünyevi amaçlarla belli şartlara bağlı olarak adakta bulunması doğru karşılanmamıştır. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) “Adak, (Allah’ın takdir buyurmuş olduğu) hiçbir olayı geri çevirmez. Sadece cimrinin malını eksiltmiş olur.”; Adak bir şeyi ne ileri alır ne de geri bırakır demiştir.

günah olduğunu nerden çıkarıyorsun?  burda açıklanıyor.

burda daha geniş bilgi var. İslam alimleri yasaklamamış.

Edited by nadir3391
  • Like 1
  • Thanks 1

nadir3391, 26 dakika önce yazdı:

günah olduğunu nerden çıkarıyorsun?  burda açıklanıyor.

burda daha geniş bilgi var. İslam alimleri yasaklamamış.

islam alimleri diye bir şey yok,  Allah'a diyeceksin ki bana bunu verirsen bende şöyle yaparım öyle mi.

• Like 2

HARBİKIZ, 20 dakika önce yazdı:

islam alimleri diye bir şey yok,  Allah'a diyeceksin ki bana bunu verirsen bende şöyle yaparım öyle mi.

fıkıh alimleri bir beis görmemiş, fetva makamında olanlar fetvayı vermişler. biz fetva makamında değiliz. fetvada bana göre sana göre olmaz. Kutsal Kitabımız'da bir yasak yok. Peygamberimiz yasaklamamış. Sen yapmazsın ama yok diye de fetva veremezsin. Usül budur.

• Like 1
  • Thanks 1

Öncelikle her bir arkadaşıma teşekkür ediyorum fikirlerini beyan ettikleri için. Aslında daha önce de istediğim üniversite ve bölümü kazanırsam Kocatepe Cami'sinde 1000 rekat şükür namazı kılacağım dedim. Çok şükür kıldım ama kısa sürede o kadar namazı kılınca yaklaşık 1 hafta dizlerimin ağrısından uyuyamamıştım. 😂 Bundan sonra adak adamayacağım demiştim ama büyük konuşmuşum. Çok mutlu veya çok üzüntülü anımda verdiğim bir sözdü, ağızdan çıktıktan sonra tüh dedim ama geçti. Büyük konuşmak gibi olmasın bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım. 😊 Galiba kurbanlık satan yerlerde alıp, kestirip kendim dağıtacağım. Tekrardan teşekkür ederim herkese.

• Like 1
  • Haha 1

nadir3391, 8 saat önce yazdı:

fıkıh alimleri bir beis görmemiş, fetva makamında olanlar fetvayı vermişler. biz fetva makamında değiliz. fetvada bana göre sana göre olmaz. Kutsal Kitabımız'da bir yasak yok. Peygamberimiz yasaklamamış. Sen yapmazsın ama yok diye de fetva veremezsin. Usül budur.

Fetva makamı sadece ALLAH'tır.

• Like 2

ekycy, Bir saat önce yazdı:

Bin bilsende Bir bilene sor demişler. Ayette olan bir konuyu yanlış yorunlayın.

şimdiye kadar sorduğum hiç bir soruya cevap veremeyen diyanet mi? he bu arada verdiğiniz linkte ki konuyu birkaç kez daha okuyun isterseniz!

Edited by HARBİKIZ
  • Like 2