Jump to content

Windows Xp Kurulumu Hakkında...

Recommended Posts

Merhaba, sitenizden indirmiş olduğum bir katılımsız Windows Xp elimde mevcut.Ben yapmak istediğim şeyi kısaca anlatayım.Windows Xp kurulurken ilk mavi ekranda %100 olana kadar bazı dosyaları Harddiske kopyalıyor ve yeniden başlattıktan sonra kuruluma devam ediyor.Ve devam ederken hala bir kısım dosyaları CD'den okuyarak harddiske kopyalıyor.Benim sormak istediğim Windows Xp nin mavi ekranlı ilk kurulum ekranında bütün dosyalarını harddiske kopyalamasını sağlamak ve yeniden başlattığında kuruluma devam ederken CD içerisinden kopyalaması gereken dosyaları, CD 'ye ihtiyaç duymadan kendisi harddisk içerisinden kopyalaması mümkünmü?Bunu yapabilirsem eğer kurulum ekranında ilk ekranda restarttan sonra C sürücüsünün ghost image'nı alıp farklı donanımlara ait PC'lere açmak için kullanıcam.Umarım konuyu doğru yer açmış ve karışık şekilde sorunumu anlatmamışımdır.Şimdiden Teşekkürler...

güzel dedin onu forumdan ghost xp diye aratırsan bulursun kendin yapmak istiyorsan xp yi dos ekranından kurmalısın dosa gec winnt.exe yi çalıştır mavi ekran butun dosyaları hdd ye kopyalar ve sonrasında hdd den acılır cd istemez ama zahmetli iş burdaki katılımsız cd lerle yapamazsın kendin hazırlaman lazım

Kurulumu dostan başlatırsam farkeden birşey olmayacak.Mesela i386 klasörünü D partitionına attığımızı düşünürsen,winnt.exe ile kurulumu başlatırım ama yine restart ettikten sonra kopyalayacağı dosyaları D sürücüsünden alıp kopyalar.Benim öğrenmek istediğim şey, ilk kurulum ekranında gerekli bütün dosyaları kopyalayabilmesini sağlayabilirmiyiz.Böylelikle ilk kurulum ekranından sonra herhangi bir CD veya D sürücüsü üzerindeki Windows xp kurulum dosyalarını, kurulum esnasında istemeyecek.Fikri olan varmı bu konu hakkında?

Kurulumu dostan başlatırsam farkeden birşey olmayacak.Mesela i386 klasörünü D partitionına attığımızı düşünürsen,winnt.exe ile kurulumu başlatırım ama yine restart ettikten sonra kopyalayacağı dosyaları D sürücüsünden alıp kopyalar

arkadaşım daha once dostan kurulum yapmadın herhalde ilk mavi ekranda tum dosyalar kopyalnır ( daha dogrusu gizli bir i386 yaratılır ve kurulumdan sonra oto silinir.) Zaten bi 25 30 dkka mavi ekranda koylama suruyor bu yazıyı neye gore yazdın anlamadım denedinmi yok 98 kurulumunamı benzettin yoksa mantıken mi salladın?

Bu şekilde kafadan yazarsan sana yardımcı olamayacgım sonra beni yanlış biliyor duruma dusuruyorsun.

Dosyaları extract ettikten sonra restart ettim sistem açılmadı NtLDr eksik hatası verdi.Daha sonra açılan dosyalar baktım ve dosyaları d partitionuna açmış.Ben farklı bir yöntemle kurulumu şimdi gerçekleştirdim.Cd den c ye ilk kurulumu gerçekleştirdim.İlk restarttan sonra CD içerisindeki i386 klasörünü komple c: sürücüsüne kopyaladım. c:\windows\system32\$winnt$.inf dosyası içerisindeki SourcePath değerini %cddrive%\ iken %systemdrive%\harddisk0\partition1 olarak değiştirdim ve kurulumu cd istemeden tamamladım.Yardımlarınız için Teşekkürler.İyi Çalışmalar...

Dosyaları extract ettikten sonra restart ettim sistem açılmadı NtLDr eksik hatası verdi.Daha sonra açılan dosyalar baktım ve dosyaları d partitionuna açmış.Ben farklı bir yöntemle kurulumu şimdi gerçekleştirdim.Cd den c ye ilk kurulumu gerçekleştirdim.İlk restarttan sonra CD içerisindeki i386 klasörünü komple c: sürücüsüne kopyaladım. c:\windows\system32\$winnt$.inf dosyası içerisindeki SourcePath değerini %cddrive%\ iken %systemdrive%\harddisk0\partition1 olarak değiştirdim ve kurulumu cd istemeden tamamladım.Yardımlarınız için Teşekkürler.İyi Çalışmalar...

o yontemle driverlarda sorun cıkabilir yada yeni donanım yuklerken windows cdsini takın diince hdd ye bakabilir, ve tabiki partition 0 a ghost yaparsan bu yontem işe yaramayacaktır ekliyorum kurulumdan sonra i386 yı sildirmen gerekli

anlamadışım sey dosyaları exract yaptım dedin :S

hiçbirşeyi extracct yapmıcanki sistem diski ile dos a cık cd deki i386 dizinine gir winnt yaz o hdd ye kurulum dosyalarını atar ve rastartdan sonra hdd ile başlar gerisi klasik kurulum

Aslında bu anlatacağım şekilde daha önce hiç kurulum yapmadım ama mantıken çalışması lazım, anlatımda ki eksikleri burada denemeler yaparak beraber gideririz.

Burada anlatılanları uygularken kendi sistemini değilde sanal bir sistemi yada üzerinde önemli veri olmayan bir sistemi kullanmanı tavsiye ediyorum.

Önce kurulum yapmak istediğin CD'nin tüm içeriğini C: içinde XP adında bir klasöre kopyala, yani yolumuz şu şekilde; C:\XP

Başlat -> Çalıştıra girip şunu yaz,

c:\xp\i386\winnt32.exe /noreboot[/CODE]

İlk çıkan ekranda Yeni Kurulum (Gelişmiş) seçeneğini seç,

İkinci ekranda sözleşmeyi kabul et,

Üçüncü ekranda CD keyi gir,

Dördüncü ekranda Gelişmiş Seçenekler kısmında en alttaki iki seçeneğide işaretle,

Beşinci ekranda Güncelleştirmeler için hayır seçeneğini seç,

Tüm kurulum dosyaları kısa bir süre içinde C: altına kopyalanacaktır,

Kopyalama bittikten sonra bu sürücünün ghost ile imajını al,

Kopyaladığın imajı Ghost Explorer ile açıp içinden şu aşağıdaki klasör ve dosyalar hariç hepsini sil (Windows klasörü, program Files ve Documents dahil), yani sadece aşağıdaki dosya ve klasörler kalsın,

$WIN_NT$.~BT

$WIN_NT$.~LS

$LDR$

AUTOEXEC.BAT

boot.ini

BOOT.BAK

Bootfont.bin

config.sys

IO.sys

MSDOS.sys

NTDETECT.COM

ntldr.sys

txtsetup.sif

Bunların haricindeki tüm dosya ve klasörleri sil, burada az önce Windows Kur boot.ini dosyamızda bir değişiklik yaptı, şimdi otomatikmen kurun açılabilmesi için boot.ini içinde [Operating System] altındaki ilk satırı silelim, yani [Operating System] altında sadece şu satır kalmalı,

[CODE]C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows XP Professional Kur"[/CODE]

Yani boot.ini dosyamızın son hali şu şekilde olsun,

[CODE][Boot Loader]
Timeout=5
Default=C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT
[Operating Systems]
C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows XP Professional Kur"[/CODE]

Düzenlediğimiz boot.ini dosyasını tekrar imajmızın içine atalım, yani eskisini silip son halini kopyalayalım, katılımsız winnt.sif dosyamız varsa C:\$WIN_NT$.~BT klasörü içindeki ile yer değiştirelim, artık herşey hazır gibi, C: sürücüsüne yedeği geri yükleyip kuruluma geçelim...

Aslında bu anlatacağım şekilde daha önce hiç kurulum yapmadım ama mantıken çalışması lazım, anlatımda ki eksikleri burada denemeler yaparak beraber gideririz.

Burada anlatılanları uygularken kendi sistemini değilde sanal bir sistemi yada üzerinde önemli veri olmayan bir sistemi kullanmanı tavsiye ediyorum.

Önce kurulum yapmak istediğin CD'nin tüm içeriğini C: içinde XP adında bir klasöre kopyala, yani yolumuz şu şekilde; C:\XP

Başlat -> Çalıştıra girip şunu yaz,

c:\xp\i386\winnt32.exe /noreboot[/CODE]

İlk çıkan ekranda Yeni Kurulum (Gelişmiş) seçeneğini seç,

İkinci ekranda sözleşmeyi kabul et,

Üçüncü ekranda CD keyi gir,

Dördüncü ekranda Gelişmiş Seçenekler kısmında en alttaki iki seçeneğide işaretle,

Beşinci ekranda Güncelleştirmeler için hayır seçeneğini seç,

Tüm kurulum dosyaları kısa bir süre içinde C: altına kopyalanacaktır,

Kopyalama bittikten sonra bu sürücünün ghost ile imajını al,

Kopyaladığın imajı Ghost Explorer ile açıp içinden şu aşağıdaki klasör ve dosyalar hariç hepsini sil (Windows klasörü, program Files ve Documents dahil), yani sadece aşağıdaki dosya ve klasörler kalsın,

$WIN_NT$.~BT

$WIN_NT$.~LS

$LDR$

AUTOEXEC.BAT

boot.ini

BOOT.BAK

Bootfont.bin

config.sys

IO.sys

MSDOS.sys

NTDETECT.COM

ntldr.sys

txtsetup.sif

Bunların haricindeki tüm dosya ve klasörleri sil, burada az önce Windows Kur boot.ini dosyamızda bir değişiklik yaptı, şimdi otomatikmen kurun açılabilmesi için boot.ini içinde [Operating System] altındaki ilk satırı silelim, yani [Operating System] altında sadece şu satır kalmalı,

[CODE]C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows XP Professional Kur"[/CODE]

Yani boot.ini dosyamızın son hali şu şekilde olsun,

[CODE][Boot Loader]
Timeout=5
Default=C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT
[Operating Systems]
C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows XP Professional Kur"[/CODE]

Düzenlediğimiz boot.ini dosyasını tekrar imajmızın içine atalım, yani eskisini silip son halini kopyalayalım, katılımsız winnt.sif dosyamız varsa C:\$WIN_NT$.~BT klasörü içindeki ile yer değiştirelim, artık herşey hazır gibi, C: sürücüsüne yedeği geri yükleyip kuruluma geçelim...

cok acaip bir fantazi olmuş yuklu olan sistemin uzerine yeni kurulum, denemk lazım yanlız $WIN_NT$.~BT içine duzenlemeden winnt.sif i atarsak calışmaz. Birde bu yontemde katılımsız kurulumun calışmayacagını tahmin ediyorum

cok acaip bir fantazi olmuş yuklu olan sistemin uzerine yeni kurulum, denemk lazım yanlız $WIN_NT$.~BT içine duzenlemeden winnt.sif i atarsak calışmaz. Birde bu yontemde katılımsız kurulumun calışmayacagını tahmin ediyorum

Yukarıda anlattım, Ghost Explorer ile imajı açıp Windows klasörü, program files klasörü dahil siliyoruz dedim, yani üstte isimlerini verdiğim dosya klasör hariç imaj içinden herşeyi siliyoruz, ayrıca fantazi değil, buna benzer bir yöntem ile katılımsız CD yaparken CD içerisindeki gereksiz dosyalarıda temizleyip 40 MB kadar ekstra yer kazanabilirsiniz.

Windows Kurulumu tıpkı photoshop gibidir, yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlıdır...

o yontemle driverlarda sorun cıkabilir yada yeni donanım yuklerken windows cdsini takın diince hdd ye bakabilir, ve tabiki partition 0 a ghost yaparsan bu yontem işe yaramayacaktır ekliyorum kurulumdan sonra i386 yı sildirmen gerekli

anlamadışım sey dosyaları exract yaptım dedin :S

hiçbirşeyi extracct yapmıcanki sistem diski ile dos a cık cd deki i386 dizinine gir winnt yaz o hdd ye kurulum dosyalarını atar ve rastartdan sonra hdd ile başlar gerisi klasik kurulum

Senin dediğin şekilde Hiren ile sistemi açtım.D sürücüsü FAT32 dosya sistemine sahipti.Windows cd'sini olduğu gibi D:\ sürücüsüne kopyaladım.Daha sonra i386 klasörü altındaki winnt dosyasını çalıştırarak kurulumu başlattım.Dosyaları kopyalama işlemi bitti.Yeniden başladıktan sonra NTLDR hatası verdi.Bence bu şekilde kuramamanın sebebi C sürücüsünün NTFS dosya sistemine sahip olması.C sürücüsü FAT32 olsaydı muhtemelen problem çıkartmıycaktı.

Birde Elmor arkadaşımızın anlattığı yöntemi bir deneyim.Teşekkürler

Senin dediğin şekilde Hiren ile sistemi açtım.D sürücüsü FAT32 dosya sistemine sahipti.Windows cd'sini olduğu gibi D:\ sürücüsüne kopyaladım.Daha sonra i386 klasörü altındaki winnt dosyasını çalıştırarak kurulumu başlattım.Dosyaları kopyalama işlemi bitti.Yeniden başladıktan sonra NTLDR hatası verdi.Bence bu şekilde kuramamanın sebebi C sürücüsünün NTFS dosya sistemine sahip olması.C sürücüsü FAT32 olsaydı muhtemelen problem çıkartmıycaktı.

Birde Elmor arkadaşımızın anlattığı yöntemi bir deneyim.Teşekkürler

dur bişiy yapma sakın

söylemeyi unuttum bu şekil kurulumda windows başlangıc partitionu active olarak işaretlemiyor

hemen hiren boot cd siyle partitom menger gibi bir programla kopyalanan dosyalrın partititonu active olarak işaretle o zaman boot eder

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...