Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Easy Installer V4 - Wpi Tabanlı Kurulum Yardımcısı

candumann
 Share

Recommended Posts

candumann, 8 saat önce yazdı:

Merhaba, yaklaşık 3 yıl önce hazırladığım AIO kurulum yardımcısını son yaptığım güncelleme sonrası TNCTR adına hazırlayarak sizlerle paylaşmak istedim.

Easy Installer nedir?

Easy Installer sektördeki eski arkadaşların bildiği WPIW (Windows Post-Installer Wizard) tabanlı geliştirilmiş olan bir kurulum yardımcısıdır.  WPIW scripti HTA  tabanlı bir web uygulama arayüzüdür ve geliştirilmesi uzun yıllar önce sonlandırıldığı için Windows 10 gibi güncel sistemlerde  verimli çalışmayıp , çeşitli hatalar vermektedir.

Ben bu scripti kendime göre derleyip, güncel işletim sistemleriyle uyumlu hale getirdim. Gereksiz kod dizinleri kaldırıldı, içerik sadeleştirildi. Hazırlanış amacı sunum olmadığı için tema değişimi gibi ayarlardan arındırıldı.

Paket içerisinde programlar yer almamaktadır. Bunları kendiniz eklemelisiniz. 

Kullanım: 
EasyInstaller klasörü altında yer alan  Install dizini altına  uygulamaya dahil etmek istediğiniz programları atınız. Sonrasında  sol menüde yer alan "Programları Düzenle" butonu ile Yapılandırma Sihirbazına erişip kişisel kategorilerinizi oluşturarak istediğiniz uygulamaları ekleyiniz.

Bu ekrandan "Ekle" butona basarak  "Program adı" bölümünü ve dilerseniz kısa açıklama bölümünü doldurduktan sonra "Komutlar" sekmesi altından  "Ekle" butona bastıktan sonra dosya yolu göstererek programınızı sisteme dahil edebilirsiniz. Örnek dosya yolu ""%wpipath%\Install\SizinProgramAdiniz.exe"" şeklindedir.

Devamında ise dilerseniz "Bağımlıklar" sekmesi altından "Koşul" eklemesi yaparak Listedeki programın sadece belli bir Windows sürümünde görünmesini ya da sadece İnternet bağlantısı var ise aktif olmasını seçebilirsiniz. Aynı şekilde örneğin "X adlı uygulama eğer Windows 7 üzerinde kurulmak isteniyorsa önce dotnetfx kurulsun" gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Bunlar temel WPI ayarıdır.

Desteklediği işletim sistemleri: Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP

İçerdikleri:  Paket içerisinde  Windows 7 ve 10 için  aktivasyon bulunmaktadır.  Yer kaplamaması adına herkes kendi programını kendi atsın diyerek gerisini kaldırdım. Menü seçenekleri aktif, sadece EXE dosyalarını göstermeniz yeterli.

Dipnot: Install klasörü altında "defender.bat, devmgmt.bat, hosts.bat, powershell.reg, simgeayari.bat, uac.bat, Produkey.exe" dosyaları mevcuttur. Bunları silmemenizi öneririm. Aksi taktirde sol menüde yer alan kısayol tuşları çalışmayacaktır.

Dosya boyutu: 8.41MB

İndirme bağlantıları:     |  

Please register to see this content.

Guzel calisma tebrik ederim eline saglik....  Bence arayuzu basitlestirirsen daha iyi olur ekran cok buyuk ve karisik...

• Like 1

@Nusirvan Format sonrası sürücüsüz bilgisayarları da düşünerek 1024x768 çözünürlüğünde çalışan bir "Boxed" versiyon oluşturarak ana başlık altında indirme bağlantılarını paylaştım. Arayüz sadeleştirme konusunda daha ne yapabilirim inanın bilmiyorum :) Metin bazlı butonları iptal ederek görsel butonlara çevirdim, bir çok yeri yeniden türkçeleştirdim. Orjinali ile kıyaslandığında fark çok fazla. Öneriniz varsa seve seve dinlemek isterim.

Boxed versiyon: 

Q7kghd.png

|  

• Like 4
  • Thanks 2

candumann, 1 dakika önce yazdı:

@Nusirvan Format sonrası sürücüsüz bilgisayarları da düşünerek 1024x768 çözünürlüğünde çalışan bir "Boxed" versiyon oluşturarak ana başlık altında indirme bağlantılarını paylaştım. Arayüz sadeleştirme konusunda daha ne yapabilirim inanın bilmiyorum :) Metin bazlı butonları iptal ederek görsel butonlara çevirdim, bir çok yeri yeniden türkçeleştirdim. Orjinali ile kıyaslandığında fark çok fazla. Öneriniz varsa seve seve dinlemek isterim.

Boxed versiyon: 

|  

Görsel olması çok güzel olmuş. İndirdim , ssize tavsiyem şunlar

1-Kardeşim bence sayfayı daraltsan ve programlar  yanyana degilde alt alta olsa daha güzel olur...

2-Kontrol ettim simgelerin çözünürlüğü  çok düşük (menü-görsel kaliteyi) artırsan iyi olur...

3-Menüde gereksiz yerler var onları kaldırsan daha iyi olur...

Tabi gerisi sana kalmış dostum.....

• Like 3

@Nusirvan  etkileşiminiz için teşekkür ederim. Şimdi sırasıyla cevaplayayım hocam

1- Sistemi bilgisayarcı bir abim için hazırlamıştım ilk olarak. 60 yaşında adam, gözlerin durumu belli, o yüzden büyük büyük yapılmıştı 😀

2- Simge kısmını herkes dilediği gibi ayarlasın diye düşündüm. Belki uygulama içine bir iconpack dahil edebilirim ilerleyen güncellemelerde.

3- Menü kısmı tamamen kişisel ihtiyaçlara göre ayarlanmıştı. Hali hazırda uygulama için bir config penceresi yazıyorum. İlerleyen versiyonlarda aktif ederim. Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre menüyü düzenleyebilecekler.

• Like 4
  • Thanks 1

Theogus45, 27 dakika önce yazdı:

programı acında sol altta kurulum tıpı ve yuklemeyı baslat bende cıkmyor ıkı versıyonu da ındırıp denedım yok ıkısınde de neden acaba

İşletim sisteminiz nedir? Internet Explorer tabanı var mı sisteminiz de? HTML tabanlı bir sistem olduğu için işletim sisteminiz modifiyeli ve explorer eklentileri kaldırılmış ise verimli çalışmayabilir.

candumann, 23 dakika önce yazdı:

İşletim sisteminiz nedir? Internet Explorer tabanı var mı sisteminiz de? HTML tabanlı bir sistem olduğu için işletim sisteminiz modifiyeli ve explorer eklentileri kaldırılmış ise verimli çalışmayabilir.

win 8.1 lite versiyon emre arkadasımızın yayınladığı modifiye iso kurulu netbookumda atom işlemci

candumann, 7 saat önce yazdı:

@Nusirvan  etkileşiminiz için teşekkür ederim. Şimdi sırasıyla cevaplayayım hocam

1- Sistemi bilgisayarcı bir abim için hazırlamıştım ilk olarak. 60 yaşında adam, gözlerin durumu belli, o yüzden büyük büyük yapılmıştı 😀

2- Simge kısmını herkes dilediği gibi ayarlasın diye düşündüm. Belki uygulama içine bir iconpack dahil edebilirim ilerleyen güncellemelerde.

3- Menü kısmı tamamen kişisel ihtiyaçlara göre ayarlanmıştı. Hali hazırda uygulama için bir config penceresi yazıyorum. İlerleyen versiyonlarda aktif ederim. Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre menüyü düzenleyebilecekler.

elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş bu özelleştirmeleri de eklediğiniz taktirde tadından yenmez :D

edit: hocam bir tavsiye daha doğrusu fikir sunmak istiyorum.

rarı şimdi açtım fakat bir sürü klasörler var. Bunları exe içine gömsek de uygulamayı çalıştırınca bunları tempe atsa nasıl olur hem taşınabilirliği arttırmış olur hem de kalabalıktan kurtuluruz.

Edited by 654

654, 1 saat önce yazdı:

elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş bu özelleştirmeleri de eklediğiniz taktirde tadından yenmez :D

edit: hocam bir tavsiye daha doğrusu fikir sunmak istiyorum.

rarı şimdi açtım fakat bir sürü klasörler var. Bunları exe içine gömsek de uygulamayı çalıştırınca bunları tempe atsa nasıl olur hem taşınabilirliği arttırmış olur hem de kalabalıktan kurtuluruz.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam. Durumun bende farkındayım, aslında basit bir SFX yapılandırmasıyla o durum çözülebilir. Fakat sistemi WPIW üzerinden devşirdiğim için AIO altına eklenen programlarda %wpipath% şeklinde tanımlanan ana klasör yolu var.  Biz sistemi temp içerisine açtırdığımızda uygulamaları da orada arayacak. Ya da usb bellek kullanıyorsak her zaman belli bir sürücü harf ataması yaparak oradan çektirtmek gerekecek. Bir diğer çözüm ise ikinci bir değişken yolu tanımlayıp sistem configlerini temp içerisinden, programlarıda SFX yanındaki Install klasöründen çektirtmek olur. Ama bunun için o yeni değişkeni yaklaşık 1200 dosya içerisinde teker teker uygulamak lazım. İlerleyen zamanlarda vakit bulduğumda belki bunun üzerinde çalışabilirim. 

Ben bu sorunu geçici olarak şöyle çözüyorum, açıkcası kendim böyle kullanıyorum. İhtiyacım olan programları ekleyip gerekli düzenleme sonrası Calıştır.exe dışında kalan tüm klasörü CMD üzerinden "attrib /s /d +r +a +s +h" yaparak hem bir nebze korumaya alıp, hemde sistem dosyası olarak gösterip gizli klasör modunda dahil görünmesini engelliyorum. Elimizde sadece Çalıştır.exe kalıyor :)

• Thanks 1

Spoiler

Easy Installer v4 için ufak bir kullanım kılavuzu hazırladım. Ana başlıklarımız;

1- Yeni yapılandırma ekleme

2- Yeni kurulum tipi ekleme

3- Yeni program ekleme ve düzenleme

4- Koşullu kurulum yaptırma (Sadece Windows 10 için yükle, farklı sürümlerde yükleme gibi)

5- Platforma göre yükleme (Eğer sistem 64bit ise listede göster, 32bit ise gösterme ya da tam tersi gibi)

6- Koşullu olarak çift uygulama yükleme (Eğer sistem Windows 7 ise, önce (Örnek) dotnetfx yükle, sonra ana uygulamayı kur gibi)

Edited by candumann
  • Like 1
  • Thanks 1

• 1 ay sonra...
  • 2 years yıl...
  • 5 ay sonra...
  • 2 ay sonra...