Jump to content

Dizüstü bilgisayarda kablosuz özelliği yok oldu

Ironeagle
 Share

Recommended Posts

Asus marka yeni sayılacak (daha 1 yıl olmadı) dizüstü bilgisayara format atıp tekrar Windows 10 kurdum.  Ancak sanki sistemde kablosuz özellik yok. Aygıt yöneticisinde wireless adapter falan yok. 3 farklı Windows 10 pro kurdum (hepsi de buradan indirdiklerim).  Türkçe ve İngilizce bir sürü çözüm önerisine baktım. Yok olmuyor. Bir türlü wireless adapter yok. Sanki sistemden birisi wireless özelliğini çıkartmış gibi.  Acaba başına böyle bir şey gelip de farklı bir çözüm bulmuş olan var mıdır? 

• Ironeagle changed the title to Dizüstü bilgisayarda kablosuz özelliği yok oldu
cuneyt78, 25 dakika önce yazdı:

WİFİ driverını kurun tekrar bakın.

Teşekkürler. Bu işlemi yaptım. İşe yaramadı.

AdnanGumus, 12 dakika önce yazdı:

MODEL NEDİR BİLİRTİRSENİZ BAZI CİHAZLARDA EKSTRA YAZILIM KURULUP WİFE ÇALIŞIYOR VE YA TUŞ FOKSİYONU AÇILIYOR BUNLARA BAKMAK GEREK 

Please register to see this content.

fingerprint, Bir saat önce yazdı:

wifi açıp kapatmaya yarayan manuel veya dokunmatik bir tuş vardır laptopta farkında olmadan oraya dokunmuş olabilirsin yada tuş kombinasyonuyla kapatmış olabilirsin bios ayarlarıda seçeneklerden birisi

Teşekkürler. Biliyorum bu çözüm yoluna da baktım. Öyle bir düğme vs yok.

NAMIKABI, 48 dakika önce yazdı:

Merhaba,

Bazı laptoplarda BIOS ayarlarından WIFI, kamera vs açılıp kapatılıyor.

BIOS ayarlarınızı kontrol edin.

Teşekkürler. BIOS'a bakmıştım. Böyle bir ayar göremedim.

Geçen hafta bir arkadaşım oğluna Monster dizüstü almış free dos, bana getirdi Win10 kurdum Wifi görünmüyor FN+F2 yapıyorum yok, Aygıt yöneticisine baktım yok görünmüyor Wifi ile alakalı birşey. Normalde win 10 ile wifi driveri otomatik kurulur.. Ben de görev çubuğundaki "Ağ erişim ve ayarlarına" tıklayıp açtım ve wifi tikine tıklayınca bingoo açıldı. çözümü çok basitmiş..

• Like 1

1. Windows  8.1 ve windows 10 ilk sıfır yükleme işleminde yazıcı,görüntü ve diğer sürücüleri microsoft temelli olarak kurar ve bir sonraki sürücülerinizi güncellenene kadar bu şekilde kullanmanıza olanak verir. Wireless cihazınızın w10 sistemlerine extreme bir durum yoksa eğer bios,anakart vb. sorunsalları , genel olarak wifi cihazınızın artık w10 sisteminde destekli şekilde çalışmadığı anlaşılmakta eklediğiniz bilgilere göre. Windows 7 yükleyerek sorunu çözebilirsiniz eğerki uyumluluk sorunları varsa. İlla w10 sistemi olacaksa eğer ya wifi cihazının , güncel uyumlu sürücüleri vb. yükleme gerekli ya da harici bir external usb girişli bir wireless wifi anteni takarak çözüme ulaşmak bu kapsamda mümkün. 
  2. Benim başıma da geldi, harici yüksek dpi'lı wireless anten kullanmaktayım ve w10 sistemi ne yazıkki tanımamakta antenimi bende farklı methodlarla kullanmak için bazı işlemler uyguladım w10 8.1 + 4  farklı linux sistemleri üzerinde şimdilik sorunsuz rahat ve akıcı şekilde çekim ağında kullanmaktayım. "Harici olmasına rağmen" üstelik.w10 tanımadı ve , kırk yıl düşüncem , herhalde aklıma gelmezdi w10'nun antenimi tanıyamacağı w7/8.1 sistemlerinde herhangi bir sorun görmedim doğruyu söylemek gerekirse eğer sadece w10 sisteminde sorun oldu anteni görüyor bağlantı yapmıyordu ve sürücü dosyalarında oynamalar yaparak sorunu bir şekilde hallettim.
  3. Wifi anteninizin aygıt yöneticisi üzerinde kimlik bilgileriyle net üzerinde araştırma yaparak uyumlu sürücülerini bulabilirsiniz belki eternet bağlantıyla update yoluyla sistemi tamamen güncelleyerekte bir şekilde denenebilir. Uygulamalar yoluyla 1.Drivertalent 2.IOBit driverbooster 3.SnappyDriver 4.DriverSolition programlarını kullanarak'ta çözüm elde etmek mümkün bunlarda bir seçenek.

Tanımamasının diğer nedenleri:  Cihaz bağlantı arabirimlerinde problemler , wifi antenin entegreyse eğer artık miyadının dolması , Bios ayarları üzerinde hatalı işlemler sonucu oynanma vb. durumlardan kaynaklı olma ihtimalleri , Çekim ağına harici olarak frekanslara tesir eden girişimler manyetik alan sorunları zayıf ihtimalde olsa mümkün vs.. 

Kendi kullandığım üst yorumumda belirttiğim ve kullandığım, AtherosChipsetli external USBbağlantılı olan harici wireless antenimden

(Google görsellerden)

Donanım kimliğini öğrenerek , netten araştırma resmi (Kendi sistemimden!)

UU9DTv

Sorununuzun çözülmesi temennilerimle saygılarımla.

• Like 2

[Notebook Bilgisayar] Sorun giderme - Kablosuz Ağ Problemleri_asus

https://icr-emea.asus.com/webchat/icr.html?rootTreeId=EMEA.ACTR.TR-TR&treeId=EMEA.ACTR.TR-TR.Notebook&tenantId=TR-TR&language=en-us&_ga=2.122483147.1998322163.1558147128-1001688721.1558147128

• Like 1

Cevap verip çözüm yolu gösterenlere çok teşekkürler. Sorun (!) çözüldü.

Bunca yıldır (22 yıldır) bilgisayar kullanıyorum, format atıyorum, hemen her hafta farklı bir sistem kurup deniyorum böyle bir sorunla ilk kez karşılaştım. Aslında sorun bile değilmiş. Sistemi kurduktan sonra hani ativasyon yapıp direk internete kablosuzdan bağlanırsınız windows update sürücü vs güncellemeyi yapar ya bende bu kablosuz adaptör kurulu olmadığı -ve nasıl olduysa windows görmediği için- mecburen ethernet kablosuyla bağlamıştım. Her zamanki gibi güncellemeler indiği halde wireless gözükmedi aygıt yöneticisinde bile yoktu. Neyse bu şekilde devam ettik. Hatta Asus teknik servise de mail atmıştım bana link gönderip şuradaki chipset ve wireless adaptör sürücülerini kurun diye dönmüşler. Tamam ben zaten onları indirip denemiştim ama işe yaramamıştı. Bu sabah bir daha yapayım diye tam sürücü indirip deneyecektim ki aygıt yöneticisini bir açtım baktım wireless adapter orada. Kablosuz bağlantı kurulabildi. Nasıl olmuşsa artık Windows 10 sanırım çaktırmadan sürücü mü indirmiş ne yapmışsa sorun çözülmüş. Ben de paniklemiştim daha yeni dizüstü donanımı mı zarar gördü diye. Neyse ki sorun çözülmüş oldu. Boşu boşuna 2 gündür kafaya takmışım. Herkese teşekkürler. 

Edited by Ironeagle

Ironeagle, 7 saat önce yazdı:

Cevap verip çözüm yolu gösterenlere çok teşekkürler. Sorun (!) çözüldü.

Bunca yıldır (22 yıldır) bilgisayar kullanıyorum, format atıyorum, hemen her hafta farklı bir sistem kurup deniyorum böyle bir sorunla ilk kez karşılaştım. Aslında sorun bile değilmiş. Sistemi kurduktan sonra hani ativasyon yapıp direk internete kablosuzdan bağlanırsınız windows update sürücü vs güncellemeyi yapar ya bende bu kablosuz adaptör kurulu olmadığı -ve nasıl olduysa windows görmediği için- mecburen ethernet kablosuyla bağlamıştım. Her zamanki gibi güncellemeler indiği halde wireless gözükmedi aygıt yöneticisinde bile yoktu. Neyse bu şekilde devam ettik. Hatta Asus teknik servise de mail atmıştım bana link gönderip şuradaki chipset ve wireless adaptör sürücülerini kurun diye dönmüşler. Tamam ben zaten onları indirip denemiştim ama işe yaramamıştı. Bu sabah bir daha yapayım diye tam sürücü indirip deneyecektim ki aygıt yöneticisini bir açtım baktım wireless adapter orada. Kablosuz bağlantı kurulabildi. Nasıl olmuşsa artık Windows 10 sanırım çaktırmadan sürücü mü indirmiş ne yapmışsa sorun çözülmüş. Ben de paniklemiştim daha yeni dizüstü donanımı mı zarar gördü diye. Neyse ki sorun çözülmüş oldu. Boşu boşuna 2 gündür kafaya takmışım. Herkese teşekkürler.

Simdiki Wifi Kartlari genellikle Dual olarak calisirlar. Wifi ve Bluetooth beraber calisirlar. Benimde basima gelmisti. Bluetooth driverleri de yüklü olmazsa  wifi de calismaz. Yani driver yüklerken tam sürüm yüklemek gerekiyor. Bazen sag altta Bluetooth simgesi olmazsa Wifi de calismaz.

Edited by TOLGAHAN5
  • Like 1

özetle; sistem, ekran kartı, ses ve wifi problemleri yaşamak istemiyorsanız; dell firması sürücülerin altta verilen sırayla son kullanıcının kurmasını öneriyorlar.  mesela burada ilk önce lan sürücüsünü, ardında wifi sürücüsünü kurun, diyor.

kullandığınız markanın eğer böyle bir listesi varsa arayıp bulunuz. bir yere not ediniz.

TOLGAHAN5, 21.12.2020 - 20:49 yazdı:

Simdiki Wifi Kartlari genellikle Dual olarak calisirlar. Wifi ve Bluetooth beraber calisirlar. Benimde basima gelmisti. Bluetooth driverleri de yüklü olmazsa  wifi de calismaz. Yani driver yüklerken tam sürüm yüklemek gerekiyor. Bazen sag altta Bluetooth simgesi olmazsa Wifi de calismaz.

Tam dediğiniz gibi. Sorun varken bluetooth sürücüsünde de sorun vardı. O kadar uğraştım, sitesinden bluetooth sürücüleri de indirip kurdum ama işe yaramamıştı. Acaba wireless ile bluetooth alakası var mı diye de aklıma gelmişti ama nereden bileyim dediğiniz gibi bir şey olduğunu. Bluetooth neden sorunluydu onu da çözememiştim. Neyse hala kendime kızıyorum nasıl böyle bir duruma düştüm diye...

Bu sorun tamamen Windows 10 güncellemelrrinden kaynaklı 2 Gün önce benimde başima geldi. Windows 7 Windows 8 kurmama rağmen hala wifi kartı görmüyor her yolu denedim olan laptop ekranına oldu. Windows 10 şerefsizlikte zirve sürümüdür. Xp'ye devam. 

Ironeagle, 1 saat önce yazdı:

Tam dediğiniz gibi. Sorun varken bluetooth sürücüsünde de sorun vardı. O kadar uğraştım, sitesinden bluetooth sürücüleri de indirip kurdum ama işe yaramamıştı. Acaba wireless ile bluetooth alakası var mı diye de aklıma gelmişti ama nereden bileyim dediğiniz gibi bir şey olduğunu. Bluetooth neden sorunluydu onu da çözememiştim. Neyse hala kendime kızıyorum nasıl böyle bir duruma düştüm diye...

Birdahaki sefere basina gelirse kardes Yönetimsel Araclar kismina git. Orada Hizmetler bölümünden bluetoothla ilgili olan servisleri bul Baslangic türü sekmesinden  otomatik olarak ayarla. Ondan sonra PC ni yeniden baslat deme. Kapat ve elle 5-10 sn sonra tekrar ac bende genelde ise yariyor herseferinde böyle yapiyorum. Ama sakin yeniden baslat yapma yeniden baslat yapinca düzelmiyor. 

CEKİC@N, 6 dakika önce yazdı:

Bu sorun tamamen Windows 10 güncellemelrrinden kaynaklı 2 Gün önce benimde başima geldi. Windows 7 Windows 8 kurmama rağmen hala wifi kartı görmüyor her yolu denedim olan laptop ekranına oldu. Windows 10 şerefsizlikte zirve sürümüdür. Xp'ye devam. 

Sendede ayni sorun varsa benim yukarda yazdiklarimi bir denemeni tavsiye ederim kardes..

• Like 1

Sorun aynımıdır bilmem. bios pilini değiştikten sonra format attım laptopa , ne yüklediğimi hatırlamıyorum ama sanırım 10 u deneyecektim, wifi sorunu oldu, 8.1 ve 7 yükledim sonra ama sorun devam etti, wifi yi görmedi laptop...

çözümü Driverpack de buldum, bende DriverPack_17.6.13_Offline sürümü ile driver ı otomatik yükledi. onu bir dene derim,  belki sen wifi yi görmüyor ki ne driver ı diyeceksin ama benim laptop da görmüyordu.