Jump to content

Bios Hakkında

casper0007
 Share

Recommended Posts

Malum birkaçgündür ortalıklarda yokum sebebi bilgisayarı düzeltemem 

olay şu :

Kasada sorunlar vuku bulunca başka bir kasaya donanımları aktarması ıcın bılgısayarcıya verdım

eve getirdigimde net ve ses sorunları yaşadım akabınde bios pilini söktüm ve şifre istiyor

ben şifre koymadım ama

ıkıde bir uyarı verince kasa içindeki ön panelın tum ses ve usb girişlerini soktum duzeldi ama bios hala problemli

f2 seçenegi şifre istiyor kıtlenıyor sistem

f1 le şifreyi yanlış gırıp pc acıyorum amma velakın bıosa gırıs ıptal

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

amd_turkey, 30 dakika önce yazdı:

anakary üzerinde bir jumper olmalı. bios u resetlemek için. 

jumper var onuda denedım sonuç aynı ne yazıkkı işinin ehli bi bilgisayarcı yok donanımdan anlayan cevremde yazılımla bi yere kadar gittim hatta biosu 1,2 den 1,4 guncelledim

Bazı anakartlarda pili çıkararak veya jumperla bios sifırlama yapılamaz şifreler bios çipinin dışında bir çipte saklanır.ben hic denemedim ama bios şifre sıfırlama anlatımları var.

Edited by avis

AdnanGumus, Bir saat önce yazdı:

Please register to see this content.
 burada bir çözüm var dene

pil bazen olur bios güncellediğinde şifre kalmaması gerek yada bios yüklenmedi  hatalı girdikten sonra kod veriyorsa kodu gir bak bende  dolanıp çözüm arıyorum tekniker degilim  kolay gelsin

denendi olmadı

djxeon, Şimdi yazdı:

Hocam pc acılınca bios update yapabilirmisin 

bide 3-4 sefer sifreyi yanlıs girip sana kod veriyorsa onuda deneyebilirsin 

eger her açılışta f1 hatası alıyorsan bios pili bitmiş olabilir 

bios 1,2 ıdı guncelleyıp 1,4 yaptım

şifreyi yanlış girip kod alamadım yukarda resımlerde mevcut

her acılışta f1 ve f2 oda resim yukarda var 

f1yanlış gırsemde sısteme gırıyorum 

iş f2 şifre çözülmüş halde biosa girebilmek

YAGMURADAM, Bir saat önce yazdı:

casper DELL firmasının sizin bilgisiyarınıza göre  bu konuda verdiği bir çözüm var. Aşağıdaki linkte yer alıyor. Bir dene derim. Saygılarımla

Please register to see this content.

Denendi 

Hatta CMOS son sürümünü bile baktım kesin bı püf noktası var amma ne

pili yenilediniz mi? yenileyip sonra jumper ı deneyebilir misiniz? jumper dan başka bir çözüm bios un yeniden çipe yüklenmesi olacaktır. onuda bilgisayarcı yapabilir ancak. bios çipini söküp modüle takıp harici olarak yüklemek. pil dolu olmadığı için sıfırlama yapmıyor olabilir.

Merhaba hocam. Biosunuz hakkında bir bilgim yok. Tam bir bilen de değilim. Ama başımdan geçenleri anlatırsam belki size yardımcı olabilir.

Bundan aylar önce 2. el Lenovo G50-70 Laptop satın aldıktan bir süre sonra format atayım dedim. adamlar biosa şifre koymuşlar. bir insan niye yapar bunu. ne yaptıysam şifre olayını geçemedim. eski olsa pili çıkar kolay halledilirdi. kısadevre de yapılmıyor. bari recovery yapayım dedim bu sefer pc rusça ve single language oldu.

yok arkadaş bu biosun bir yöntemi olmalı dedim. sordum soruşturdum. anakart değiştireceksin dediler, ki o da 1000? civarı masraftı.

yabancı sitelerde gezerken "ch341a" aparatı ile bios programlamayı gördüm. hah işte ben bunu yapmalıyım dedim.

65 tl ödeyip ch341a aparatını aldım. şimdi sıra bios çipini bulmak ve bağlamaya geldi. acemiyim tabi bilgim yok bu konularda. bios çipi gibi çok çip var. neyse 8 ayaklı bios çipini buldum. aparatı bağladım ve çipin içini okudum. çipin mantığı şu, biosu sıfırlasak ta bilgiler bu çipte kalıyor. dolayısıyla şifre gitmiyor. sıra bios '.bin' dosyasını bulup çipe yazdırmaya kaldı. bilemedim ki daha büyük sorun burda çıkacak. sitelerde geziyorum istiyorum ama millet para karşılığı veriyor. buraya kadar geldim, bir kuruş daha harcamam dedim.

sonra bir sitede uygun olduğunu düşündüğüm .bin dosyasını buldum. çipin içini temizledikten sonra  bulduğum .bin dosyasının kimliğine detaylı bakmadan çipe okuttum. sonra tabi pc açılmadı. ekran kapkaranlık. aha şimdi bittim dedim kendi kendime. rusça iyiydi ne işim var bios ile. ne anlarım böyle şeylerden. neyse yine pes etmedim. biraz daha araştırdım ve başka bir bin dosyası buldum. bu sefer uyumlu olanı bulmuştum.

bunu çipe yazdım ama kesin olmayacak şansız adamım dedim. bir de baktım açıldı. hiçbir sorun yok. dur bi biosa gireyim dedim. şifre de istemedi. bu işi başarmıştım.

Başımdan böyle bir olay geçti. Eğer sorunun devam ediyorsa ve oluşabilecek tehlikeleri göze alıyorsan elimden geldiğince yardımcı olurum. Sizin kadar bilen biri değilim. başarabilmem sadece inadım ve çabam sayesinde oldu. Her şeyi alt üst de edebilirdim. 

• Like 2