Jump to content

Whatsapp Kullanmayacağız Diyoruz Alternatif Olarak Ne Kullanacaz Peki?

Share

Recommended Posts

HARBİKIZ, 57 dakika önce yazdı:

WhatsApp Grupları İçin Endişe Verici Güvenlik Açığı!

Bir güvenlik açığı, bazı WhatsApp gruplarını başkaları tarafından erişilebilir hale getirdi. İşte güvenlik zafiyeti ile ilgili merak edilen bütün ayrıntılar!

Please register to see this content.

Grupta olan düşünsün hiçbir grupta değilim ailemdeki kişilerde gruplarda değiller :D bizim aile komple cuma mesajı için kullanıyor whatsapp'ı

• Like 1

deli_petro06, 11.01.2021 - 12:33 yazdı:

@selokan Yazdıklarının doğruluğunu yada yanlışlığını tartışmıyorum. Ancak Bu kafa yapısıyla zaten olmaz. İnsanlara yazılımın ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Benim gibi birçok insan var. Araştırıyorum, anlatıyorum. Senin gibi birisi çıkıyor, olmaz yapamaz, şu kadar yerli bu kadar yabancı, verdiğimiz emeği hiç ediyorsunuz. Neyi olmaz? Denemediğin birşeyin tutup tutmadığını nasıl anlıyorsun? Bu işler öyle birşeyki, çıkar saçma sapan bir mobil oyun yaparsın. Clash of Clans gibi bir mobil oyun yaparsın. %51 hissesi 10 milyar dolar olur. Bu ülkenin gelişmesinin önündeki en büyük engel sizin de temsil ettiğiniz kafa yapısıdır. Bizim parası olan iş adamlarımızdan tek tük girişim yapan var. Onları da maşallah hiçbir şey yapmayanlar linçliyor. Yazılımın ön planda olduğu bir forum da kullandığınız dile bakın. Ne yapalım? Ruslarınsa bırakalım ABD şirketlerine mi el avuç açalım? Sizin gibi kişileri gördükçe deli oluyorum. 

Oyun pclerinin reklam açısından ne kadar büyük bir pazar olduğuna dair bir proje için 5-6 yıldır uğraşıyorum. Sizin gibi tipler çıkıp olmaz, altyapısı yetmez, projeleri 2D olmaz v.s gibi saçma sapan fikirlerle yok ediyorsunuz. 2D oyun eklentileri yaptım. 50+ ülkeden indirme yapıldı. Kullandığım markaların hepsinin 50+ ülke de reklamı yapıldı. Zaten teknoloji alanında girişim yapan yok, el atanı da bu şekilde yorumlamak bize bir fayda etmez. 

Bazen büyük işler yapmak, fikirlerle başlar. Siz bir insana aptalsın, beceremezsin, yapamazsın diyerek büyük işler yaptıramazsınız. Yeğenime saatlerce yazılımda şöyle gelecek var, böyle gelecek var diye dil döküyorum. Doğruları konuş eyvallah. Ancak yaptığınız yorumla belkide onlarca yetenekli insanın başka işlere yönelmesine neden oluyorsunuz. Yazılım konusunda yeni yeni birşeyler yapılmaya çalışıyor. Lütfen biraz kullandığınız dile dikkat edin. Bu kadar yıkıcı olunmaz...

Tespitlerin 4x4 lük noktasına virgülüne kadar katılıyorum ellerine sağlık kardeşim

• Like 2

turkaziza, Bir saat önce yazdı:

Yerli ve milli 'BİP' in,  kullanım koşulları ile ilgili belirttiği ve  alttaki linkte bulunan 'Yargı ve uygulanacak hukuk' kısmını okumanız gerektiğini düşünüyorum.

Linkte herhangi bir sorun olabilir mi?

Turkcell.com.tr üzerinden bip gizlilik politikasına baktığımda sizin paylaştığınız linkten farklı bir sayfaya atıyor. Ve iki sözleşmeyi okuduğum da ciddi farklılıklar var. Bip' in kendi sayfası yada turkcell.com.tr üzerinden gizlilik politikalarına baktığımda AB ülkeleri yada bilgilerin Amsterdam' da saklandığına dair bir bilgi yok. Bip' in kendi sayfasında verilerin İzmir' de saklandığı yazıyor. Bip' in yazılımının Hollanda' da olduğu yanlış hatırlamıyorsam uygulama da da yazıyor. Bazı arkadaşlar Rus malı v.s diyor. Eklediğiniz linki turkcell' den en kısa sürede sorgulatmak için SS aldım. Çünkü iki sözleşme arasında ciddi farklar var. Eğer eklediğiniz linkte herhangi bir sorun yoksa Turkcell adına öncelikle cimer, tatmin edici bir sonuç çıkmazsa da yasal yollara başvurmayı düşünüyorum...

• Like 1

turkaziza, 22 dakika önce yazdı:

Görüldüğü gibi Turkcell in kendi linki paylaşılan. İçerik farkını Turkcell e sormak lazım. Benim herhangi bir yorumum yok.

Eklediğiniz linkte maalesef çok ciddi farklar var. Yanlış yorumlamaya sebep olacak farklılıklar mevcut. Bilgilendireyim. Turkcell' e konuda ilk eklediğiniz yorumun SS' ini ekleyerek gönderdim. Talep ederlerse diye bir de video görüntüsü aldım. Yanlış anlamayın. Eğer verdiğiniz link doğruysa Turkcell' le alakalı bir sıkıntı var. Ancak bazen sahte linkler üretilebiliyor, bu durumda sizi de etkilemesi söz konusu olabilir. Çünkü çok ciddi farklar var. Ve aradaki farklar markaya ciddi şekilde zarar verebilecek farklar. Eski bir Turkcell çalışanı olarak bana garip geldi...

+Eklediğiniz sözleşme 2018 yılına ait görünüyor. Son sözleşmeyle çok büyük farkları var. Son sözleşme de Amsterdam mahkemeleri, verilerin Amsterdam' da saklanması gibi bir içerik yok. Turkcell üzerinden ve bip' in kendisi üzerinden gizlilik politikasını okudum. Sizin eklediğiniz linktekini de okudum. Çok ciddi farklar olduğu için de bu sayfadan SS ve video kaydı aldım. Sonuç olarak linkin kaynağını soracaklardır...

Edited by deli_petro06

@turkaziza Tüm iletileri silmeniz için çok geç. Turkcell' de çalıştığım kişilere tüm aldığım görüntüleri gönderdim. Açıkçası silmeniz bana art niyetli bir paylaşım olduğunu düşündürdü. İletileri silmeniz hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü konu linki, SS, iletiniz ve eklediğiniz linkin tüm içeriği videoda mevcut. Turkcell' e ve çalıştığım kişilere tüm görüntüleri aktardım. Linkin incelenmesi ve fake olup olmadığının anlaşılması gerekiyor. Çünkü markayı ciddi şekilde karalayacak farklılıklar var. (Bugünün gündeminde)...

• Like 2

deli_petro06, 10 dakika önce yazdı:

@turkaziza Tüm iletileri silmeniz için çok geç. Turkcell' de çalıştığım kişilere tüm aldığım görüntüleri gönderdim. Açıkçası silmeniz bana art niyetli bir paylaşım olduğunu düşündürdü. İletileri silmeniz hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü konu linki, SS, iletiniz ve eklediğiniz linkin tüm içeriği videoda mevcut. Turkcell' e ve çalıştığım kişilere tüm görüntüleri aktardım. Linkin incelenmesi ve fake olup olmadığının anlaşılması gerekiyor. Çünkü markayı ciddi şekilde karalayacak farklılıklar var. (Bugünün gündeminde)...

daha önce bu konular işlenmiş,  link eski olabilir. 

@D21B500KBen bu konu da birşey söyleyemem. Link eski olabilir, yada sahte bir linkte eklemiş olabilirler. Ancak bugünkü gündem de eski bir sözleşmeyi paylaşmak çok yanlış algılara sebep olur. Bana fake bir link gibi geldi. İlk Bip kurduğumdaki sözleşme de bu tarz şeyler yoktu. Bugünkü sözleşmesinde de yok. Ancak bip' in Hollanda' da kodlandığını okuduğumu hatırlıyorum. Bugünün gündemin de o link çok yanlış olur ve firmaya çok ciddi zararler verir. Bugünkü sözleşmeyi okuduğum da Amsterdam mahkemeleri yetkilidir, veriler AB veya Amsterdam' da saklanır v.b cümleler mevcut değil. Ben arkadaşın iyi niyetle eklediğini düşünerek şunu yazabilirim. İyi niyetle eklemiş olabilirsiniz ancak koşullar çok büyük oranda değişmiş. 2018 yılındaki bir sözleşmeyi eklemek ciddi zararlar verir. Normal bir dönemde paylaşılır kimse aldırmayabilir. Bugün eski bir sözleşmeyi paylaşmak yanlış olur. Çünkü whattsapp' la alakalı ciddi bir konu var. İnsanlar mümkün olduğunca yerli alternatif arıyorlar yada adını ne koyuyorlarsa, o sözleşme insanları aldatabilir. Yanlış algıların oluşmasına neden olabilir...

• Like 1

@deli_petro06Tüm yazdıklarınızı ve diğer paylaşımdaki sözleşme metnini değerlendirerek,   

1) Eski ya da yeni sözleşme olması önemli değil. Önemli olan o sözleşmenin gerçek olup olmaması. Gerçekse sıkıntı. Eski yeni farketmez. Bir kere o yola girilmiş mi o önemli.   

2) Turkcell ile Lifecell ayrı şirketler. Kuruluşları, işletmeleri, işleyişleri hepsi ayrı.    

3) Turkcell %kaç yerli? Ne zamandır yerli olmuş? Ne zaman yerliydi?   

4) Bu soruların cevabını en iyi siz biliyor olmalısınız. Çünkü eski Turkcell çalışanıyım diyorsunuz.   - Hemen Turkcell'deki o kıdemli arkadaşlarınız ilgileneceğine göre, konu hakkında en güzel açıklama sizden gelmeli değil mi?   

5) Anılan sözleşme (gerçekse diyelim) ne değiştirecek? İnternet ortamında verilerin burada ya da orada yahut uzayda olması önemli mi? Sen oradasın ama adam taa Amerikadan senin cihazına erişip verilerini elde edebiliyor. Bu konuları konuşmaktan gına geldi, az olsun teknolojiden anlayan biri dahi veri güvenliği ve gizliliğin hayal olduğunu bilir. Yerlisi de yerli olmayanı da aynı.   

6) Signal'den daha güvenli bir alternatif bulunmamakta, BiP yerine dumanla haberleşmek her zaman daha güvenlidir. Birkaç mesaj yukarıda moderator bir arkadaş açıklama yaparak son noktayı koymuş ve konuyu gereksiz uzatmayın demiş.  

7) Altı üstü konu whatsapp alternatifleri için açılmış ve bisürü alternatif de sunulmuş. Satın moderatörlerimizden talebim, konu içinde süregelen tartışma ortamına son vermek adına, amacına hizmet etmiş bu konuyu sonlandırmalarıdır. 

@enohpnezsusasözleşme o dönem hollanda da kodlanması nedeniyle o dönem için abartı olabilir. Veri tutulduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak ne kadarı yerli kalırsa o kadar iyidir. Bizde de kötü niyetli insan çoktur. Ancak facebook kadar sömürü zekaları yoktur. Sözleşmenin yeni yada eski olması içerik açısından çok şeyi değiştiriyor. Gerçekliğini ben bilemem. Ancak bugün için 2018 yılının sözleşmesini paylaşmak  insanların algısını değiştirir. Dün hollanda da kodlandı yazar, bugün % 100 yerli yazılım mühendisleri tarafından yönetiliyor. Arada çok büyük fark var. Bugün eski bir  sözleşmeyi paylaşmak bile yeni yerli girişimcileri küstürür. Ve aman hepsi aynı diyerek facebook un politikalarını kabul ettirir. Arzu ederseniz Facebook aynı politikayla neler yapmış? Dolandırıcı olduğu çok net şeyleri nasıl kaldırmamış? Bana göre signal mi? Bip mi? Dedi mi? Whatsapp mı? Bunlardan daha önemli konular var. Ve asıl tartışılması gerekenler bunlardır. Ve birbirimize küfür, hakaret etmeden bu konuları tartışıyoruz. Zaten vardı denilen sözleşme var ya hani kabul ettim geçtim denilen, işte o sözleşme göreceksiniz terör örgütlerinin en büyük geçim kaynağı olacak. Tıpkı facebookta olduğu gibi. O dolandırıcılık ilanlarının çok büyük çoğunluğu yurtdışında yaşayan terör örgütü destekçileri tarafından kullanıldı. O sözleşmenin yeni yada eski olması çok şeyi değiştirir. Hele hele sahte olması çok daha fazla şeyi değiştirir. Yerli girişimleri etkiler, insanlar da whattsapp ın politikaları normalmiş gibi algılara neden olur, bip yerlidir değildir bunlara girmeyeceğim. Ancak whattsapp olayına tepki verilmesi önemlidir. Bu aşamada yerli olduğu söylenen bir markanın büyümesi, yeni girişimcileri de iştahlandırır. Yanlış algı oluşturmak, çok şeyi etkiler. Ve bu politikalarıyla nelere neden olacağını yaşarsak göreceğiz. Ve muhtemelen ben forumda paylaşıyor olacağım. Beni facebook verilerimi paylaşması nedeniyle terör örgütü mensupları arayıp taciz ediyorlar. Ve facebook hakkında hiçbir şey yapamıyorum. Turkcell kaynaklı olsa canına okurdum. Facebook olunca  fransa da olduğu gibi açığımız varmışa dönüyor. Ne farkeder? Şu farkeder, dün beni telefondan taciz eden terör örgütü mensubu yarın whattsapp üzerinden ürün satıyorum, bak sen facebookta terör örgütü hakkında şunları yazmışsın artık seninle iletişime geçmem bu kadar basit dedirtir. Bugünkü sözleşmeyle, o sözleşme arasında gece ile gündüz kadar fark var. O sözleşmeyi okuduğunda kullanmazsın ve yabancı alternatiflerine yönlendirir. Yabancı girişimciler kazanır. Datalar her zaman yurtdışında olur. Verilerin Türkiye de tutulmasının önemini unutturur. En azından akmasa bile damlar. Yerli yazılımcıların istihdamına neden olur. v.s v.s...

• Like 1

Zuckerberg'in 2018'de Kongre'deki sorgusu WhatsApp güncellemesinden dolayı yeniden gündemde !

●Senatör: "Dün gece kaldığınız otelin ismini paylaşır mısınız?"
●Zuckerberg: "Hayır"
●Senatör: "Bu hafta mesajlaştığınız insanların isimlerini?"
●Senatör: "İşte her şey bununla ilgili, gizlilik hakkınız"

• Like 1
  • Haha 1

HARBİKIZ, 56 dakika önce yazdı:

Zuckerberg'in 2018'de Kongre'deki sorgusu WhatsApp güncellemesinden dolayı yeniden gündemde !

●Senatör: "Dün gece kaldığınız otelin ismini paylaşır mısınız?"
●Senatör: "Bu hafta mesajlaştığınız insanların isimlerini?"
●Senatör: "İşte her şey bununla ilgili, gizlilik hakkınız"

spacer.png

• Like 1

kerem2018, 3 saat önce yazdı:

Niçin Watsapp kullanmayacağız diyelim ki ? Watsapp'a devam tabii ki de. Güzel uygulama.

Bunca konu ve mesaj niçin kullanılmayacağını açıklıyor. Hatta tüm dünya bunu konuşuyor. Hepsini geçtim, kaç yıldır kullanmayın diye anlatıldı binlerce kez..

Telegram whatsapptan bin kat iyi. Telegram = whatsapp + facebook + Twitter + blogger gibi düşünün.

Signal ise herkesin istediği şeyi veren tek uygulama. Açık kaynak. Baştan sona.

• Like 1

kerem2018, 4 saat önce yazdı:

Niçin Watsapp kullanmayacağız diyelim ki ? Watsapp'a devam tabii ki de. Güzel uygulama.

Hocam tabikii siz kullanmaya devam edin. 97 ileti yazılmış. Birçok olumsuzlukları tartışılmış. Buna rağmen "Niçin whattsapp kullanmayacağız diyelim ki?" diye soran birisinin neden diyelim kısmını anlaması zor olabilir. Acaba neden diyebiliriz? 

• Like 1

Aslında güvenli mi sorusuna cevap bulabilmek için ilk olarak WhatsApp nasıl para kazanıyor? sorusuna cevap bulmalıyız.

Facebook, WhatsApp satın almadan önce WhatsApp kullanma ücreti olarak yılda bir 0.99$ dolar alıyordu fakat Facebook bu işlemi kaldırdı ve uygulamayı ücretsiz ve reklamsız yaptı.

Kafalardaki asıl soru 19Milyar$’a aldığı buda TL cinsinden 142Milyar Türk lirası tutan şirkete Facebook 19Milyar$ heba etti. WhatsApp’tan nasıl para kazanıyor, cevap basit verilerinizi satarak. 

Mack Zuckerberg 2018’de yaptığı savcının verileri çalıyor musun sorusuna ise “Bu özel bir konu burada konuşamayız.” cevabını verdi ve tazminat ile serbest bırakıldı.

enohpnezsusa, 6 saat önce yazdı:

Bunca konu ve mesaj niçin kullanılmayacağını açıklıyor. Hatta tüm dünya bunu konuşuyor. Hepsini geçtim, kaç yıldır kullanmayın diye anlatıldı binlerce kez..

Telegram whatsapptan bin kat iyi. Telegram = whatsapp + facebook + Twitter + blogger gibi düşünün.

Signal ise herkesin istediği şeyi veren tek uygulama. Açık kaynak. Baştan sona.

Bu zamana kadar yoktu da pat diye 2-3 gündür mü ortaya çıktı ? 

deli_petro06, 5 saat önce yazdı:

Hocam tabikii siz kullanmaya devam edin. 97 ileti yazılmış. Birçok olumsuzlukları tartışılmış. Buna rağmen "Niçin whattsapp kullanmayacağız diyelim ki?" diye soran birisinin neden diyelim kısmını anlaması zor olabilir. Acaba neden diyebiliriz? 

10 senedir kullanıyoruz, birçok olumsuzlukları pat diye 2-3 gündür mü meydana çıktı ? Bir deli kuyuya taş atmış bin akıllı çıkaramamış hesabı olmuş :) Her sene bu tip furyalar çıkar, çok akıllılar da tartışır bunu zaten :)

bu arada neymiş diyelim ayakkabı alacaksın  hemen karşına ayakkabı ile ilgili reklamlar gelecekmiş zaten bu yıllardır var yeni birşey değilki.gidip özel resimlerinizide bilgilerinizide paylaşırken dikkat edin.whatsappda göndeilen mesjalar uçdan uca şifreli gidiyor deniyor bunu 3.kişiler okuyamaz deniyor.ayrıca whatsappdna kaçıp bipmiş telegrammış sinyalmiş hepsi aynı tas aynı hamam.yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın.onlar sanki bilgielrinizi ulaşıp başkalarınıa dağıtmıyor.

• Like 2

@kerem2018 Hani değişmedi denilen sözleşmenin tamamını okudunuz mu? Ya da çok akıllısınız ya? Değişmeyen sözleşme neden yeniden imzalatıldı? Bu sefer farklı birşey var. Ve zamanla kimin deli, kimin akıllı olduğu da ortaya çıkar. Maalesef memlekkette yabancı firmaları putlaştıran bir kesim var. Kabul ettim geçtim cinsinden. Bu arada whattsapp 10 yıldır facebook' a ait değildi. Akıllı bir insanın konuya hakim olması gerekir. Maalesef bin akıllının bir deli kadar aklı kalmadığı için o kuyuya atılan bir taşın çıkarılamaması normaldir. Akıllı olduğunu sananlar sadece onaylayıp geçtiği için bir söz vardır. " aş deliye kaldı" derler. 

1535760260_Haberturk.jpg.348a75bfe773631fd60ad0b516db9757.jpg

Sayın çok değerli akıllı arkadaş. Yukarıda facebook' un 3 kişilerinin yurtdışından yaptıkları ve devletinin bile adını kullandığı bir örnek var. Genel olarak terör örgütlerinin kaynağına dönüştü. 1 saatte 2,5 milyon insana ulaştı. Bunlardan 1000 tanesi 1000 lira dolandırıldı diye düşünelim. 2,5 miyonda / 1000 düşük bir rakamdır. Yani en düşük 1 milyon lira kaldırdılar. Facebook aracılığıyla 1 milyon lira terör örgütlerine veya dolandırıcılara para kazandırdınız. Bu sadece 1 örnek. Bir önceki sözleşme de hakkınızı arama şansınız vardı. Artık yok. Hani çok zekisiniz ya. 

Yeni sözleşmeyle bu terör örgütü mensupları, dolandırıcılar ve hatta ABD' deki terör örgütleri mensupları sizi, sizin gruplarınızı arayıp. Aloooo beyfendi ben ailenizin dolandırıcısı/pkklısı/fetöcüsüyüm. Bu ay ne kadar dolandırılmayı düşünüyorsunuz dediğin de karşınızda hiçbir kimseyi muhatap bulamayacaksınız. Ve bu tipler, yani 3. şahıslar sizi nasıl dolandıracakları konusunda bayağı mahir tipler. Keşke şu facebook yoluyla dolandırılmanın maliyetini sizin gibi akıllılara bir açıklasalar. Zaten akıllının yapacağı en önemli özellik kabul et geçtir değil mi? 

Aslında sizin yazdığınıza bir söz vardır. "deli cesareti" derler. Konu hakkında bir saniye bile düşünmeden bunları yazmak pek akıl işi değil. Bu forum da da maalesef aynı tip furyaları hep görürüm. Yabancı firma dedimi, ayılıp bayılanlar. Hani bip, dedi hepsi aynı şeyin laciverti değil mi? Ufak bir örnek. Diyelim ki, bugün bip whattsappla aynı şey. Ancak yarın birisi çıktı dediki, kardeşim bip ve yerli olarak geçen uygulamalar verileri izmir' deki data merkezinden dışarı çıkaramazlar. Buna bu ülkenin yetkisi vardır. Ancak facebook şirketi whattsapp' a uygulayamazsınız. Veri kaçırmanın bir yolunu bulur. Devletine de posta koyar. Zaten sizler gibi akıllılar sayesinde facebook dokunulmazlığını devam ettiriyor. Kabul et geç. Daha size ırkçılık yapıldığının bile farkında değilsiniz. Bana göre aklınızı ziyan etmeyin, yakın zaman da bir nöroloji doktoruna görünün...

Edited by deli_petro06
  • Like 2
  • Haha 2

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...